Lato w Ogrodzie Jordanowskim nr 2 w pełni...
 

Lato w Ogrodzie Jordanowskim nr 2 w pełni...

Do Ogrodu Jordanowskiego nr 2 w Poznaniu dzieci przyszły już w dniu rozdania świadectw. w ostatni piątek czerwca kilka minut po dwunastej zaroiło się na placu zabaw, na Orliku, na ławeczkach. Przyszły pokazać oceny, pochwalić się, pogadać o planach na wakacje, ale też napompować piłki na lato- mówi Tomek Woźniak, animator sportu (jeden z najlepszych w Polsce!), opiekujący się dzieciakami przez cały rok. My się dobrze znamy, nie tylko dlatego, że kopiemy razem piłkę czy gramy w siatkówkę- uśmiecha się Tomek.  Dużo rozmawiamy, dużo o sobie wiemy. Dzieci mówią mi często rzeczy, o których nie opowiadają w domu. Stąd nasza bliskość.

czytaj więcej
Robimy pantomimę- czyli lato dzieci niesłyszących...
 

Robimy pantomimę- czyli lato dzieci niesłyszących...

Ela przywiozła swojego synka z Czapur, pani Ola przyprowadziła Kubę i Michała z Piątkowa, a Kasia i Szymon przyjechali z córkami specjalnie z Rataj. Dokąd? Na ulicę Kolejową 1, do klubu Towarzystwa Osób Niesłyszących, gdzie od początku wakacji odbywają się warsztaty letnie dla dzieci słyszących i głuchych, dofinansowane przez poznański Wydział Oświaty.

Zajęcia odbywają się przez całe dwa miesiące- tłumaczy Eunika Lech, prezes Fundacji Pomocy Osobom Niesłyszącym TON. Przychodzi do nas dwadzieścioro dzieci każdego dnia- niektóre słyszą, ale nie mówią, inne są głuche, jeszcze inne są zdrowe i chcą po prostu fajnie i twórczo spędzić czas z dziećmi niesłyszącymi. Te zdrowe- uczą się empatii, tego, że głuchym trzeba pomagać, a pozbywają się roszczeniowości i egoizmu. Próbują z nami migać i dowiadują się ciekawych rzeczy o języku migowym, który jest zupełnie inny niż mówiony. Dzieci głuchonieme- zyskują to, że codziennie wychodzą z domu i jadą do miejsca, w którym czeka je coś nowego, ciekawego, wakacyjnego...

czytaj więcej
Dobre praktyki- chwalimy się naszymi konferencjami!
 

Dobre praktyki- chwalimy się naszymi konferencjami!

W ubiegłym roku Wydział Oświaty zorganizował dwie konferencje dla szkół gimnazjalnych, w trakcie których uczniowie przedstawiali swoje prace związane z poznawaniem rozmaitych profesji. Te "Dobre Praktyki" wpisują się w kalendarz imprez promujących kształcenie zawodowe. Dzięki nim młodzi ludzie zwiedzali zakłady pracy, przyglądali się funkcjonowaniu mniejszych i większych firm, spotykali się z doradcami zawodowymi. wszystko po to, by wybrać właściwie- szkołę, zawód, przyszłość....

czytaj więcej
Zespół Szkół Budownictwa nr 1 frontem do klienta! A nawet bardzo!
 

Zespół Szkół Budownictwa nr 1 frontem do klienta! A nawet bardzo!

Gdyby Zbigniew Talaga, dyrektor ZSB nr 1 w Poznaniu miał szczerze odpowiedzieć na pytanie, jak to się stało, że w tym roku miał tak cudny nabór do swojej szkoły, musiałby wyznać, że tajemnica tkwi w zgodnym z prawem rynku funkcjonowaniem szkoły według zasady: frontem do klienta.  Nie chcę być nieskromny, ale my naprawdę bardzo dużo rzeczy uzgadniamy z naszymi uczniami- mówi dyrektor. Na przykład? Wygląd i działanie naszej strony internetowej, zajęcia dodatkowe, sposób komunikowania się z uczniem. Wiemy, że to nie zakazy i nakazy skutkują dziś fajną współpracą z młodzieżą, tylko życzliwy, choć stanowczy dialog. I my rozmawiamy. O sytuacjach trudnych, bardzo życiowych, o ubóstwie, o przemocy w domu czy otoczeniu, o wstydliwych dla młodych ludzi problemach. Wspólnie szukamy rozwiązania. Jesteśmy dla uczniów godnymi zaufania partnerami. 

czytaj więcej
Pociąg do... Pointa projektu MDK 1 i MDK 2.
 

Pociąg do... Pointa projektu MDK 1 i MDK 2.

Pociąg do sceny, do wyrażania swoich uczuć w tańcu, śpiewie, grze aktorskiej. Pociąg do ludzi - młodych, fajnych, utalentowanych, choć niekoniecznie mówiących o sobie na głos. Pociąg do tego, żeby wyjść z domu i coś robić, rozwijać się, a przy tym dobrze bawić. Ten pociąg dla ponad setki młodych poznaniaków ruszył jesienią 2015 roku. Stacja początkowa -Młodzieżowy Dom Kultury Nr 1 i Młodzieżowy Dom Kultury Nr 2 w Poznaniu. Troje nauczycieli, Ilona Biegańska (organizator projektu i reżyser spektaklu), Maciej Maciołek oraz Agnieszka Noster (animatorzy artystyczni projektu). Perony- liczne próby, zajęcia, prace nad scenografią, choreografią, ale też śmiech, więzi i wzruszenia. Punkt docelowy- Teratr Polski. Pierwszy czerwca. Podsumowanie. Występ na prawdziwych scenicznych deskach, za co wielkie dzięki dla  dyrektora Marcina Kowalskiego. 

czytaj więcej
W naszych szkołach widać nowe! Remonty i modernizacje idą pełną parą!
 

W naszych szkołach widać nowe! Remonty i modernizacje idą pełną parą!

Lato- to dla uczniów czas zabawy i wypoczynku. Dla wielu poznańskich szkół- to okres ciężkiej pracy- modernizacji i rozbudowy. Na same tylko remonty  miasto przeznacza prawie 8 milionów złotych. Większość z nich odbywa się właśnie teraz.

Budynek naszej szkoły pochodzi z lat 70- tych -mówi Anna Liebert, dyrektor Zespołu Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 5 w Głuszynie. Dlatego ocieplenie i nowa elewacja dla naszej szkoły to prawdziwa rewolucja. Koszt remontu- 843.000 złotych. Efekt? Śliczny image- jasnoszary budynek pomalowany w kolorowe kredki. I odnowiony dach. Do tego remontu rada Osiedla Głuszyna także dołożyła swoje 3 grosze, toteż dzieciaki po powrocie do szkoły zastaną zupełnie nową bieżnię. 

czytaj więcej
Mamy nowego zastępcę dyrektora w Wydziale Oświaty!
 

Mamy nowego zastępcę dyrektora w Wydziale Oświaty!

Od pierwszego lipca w naszym wydziale pan Wiesław Banaś- dotychczas dyrektor Gimnazjum nr 50- objął stanowisko zastępcy dyrektora do spraw organizacji szkół i placówek oświatowych. Moim zadaniem będzie usprawnienie funkcjonowania placówek oświatowych od przedszkoli do szkół ponadgimnazjalnych- mówi pan Banaś. Wiem, że w świetle ostatnich ustaleń Ministerstwa Edukacji Narodowej nie będzie to proste, ale -jak dotąd- rozwiązywanie skomplikowanych problemów- to była właśnie moja specjalność. Mam nadzieję, że i tutaj się uda podjąć mądre, dobre w skutkach decyzje.

czytaj więcej
Awans naszych szkół w rankingu Perspektyw STEM 2016
 

Awans naszych szkół w rankingu Perspektyw STEM 2016

Science, Technology, Engineering, Mathematics- od tych słów pochodzi skrót znany wszystkim ubiegającym się o wysokie miejsce w rankingu placówek najlepiej kształcących w zakresie przedmiotów ścisłych w Polsce. Awans w rankingu miesięcznika "Perspektywy": STEM- to powód do dumy dla dyrekcji, nauczycieli i uczniów. W tym roku dwie poznańskie szkoły mają szczególny do niej powód. To VIII Liceum Ogólnokształcące oraz Technikum Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego.  W rankingu uwzględniono wyniki matury na poziomach podstawowym i rozszerzonym z matematyki, fizyki, chemii, biologii oraz informatyki, a także sukcesy w olimpiadach przedmiotowych odpowiadających swoim profilem STEM.

Po raz pierwszy w tym rankingu oceniano technika i nasze od razu znalazło się w ścisłej czołówce- cieszy się Ryszard Pyssa, dyrektor Technikum Komunikacyjnego. Zajęliśmy czwarte miejsce w Polsce. Pamiętajmy, że tego typu szkół jest w naszym kraju prawie 2000. Jestem uradowany tym miejscem w rankingu szczególnie, bo w tym roku we wrześniu nasze technikum obchodzi jubileusz 70-lecia i to jest pierwszy prezent, jaki z tej okazji otrzymałem.

czytaj więcej
Jeżyckie przedszkola od 13 lat idą ręka w rękę...
 

Jeżyckie przedszkola od 13 lat idą ręka w rękę...

Spacery, wycieczki, spotkania z ekspertami, warsztaty i konkursy- tak przez cały ubiegły rok pracowało Przedszkole nr 86 "Tęczowy Świat w Poznaniu, realizując program ekologiczny "W harmonii z przyrodą".- Ochrona i kształtowanie środowiska to obowiązek każdego z nas- mówi Małgorzata Czubała, dyrektor placówki. Dlatego wymyśliłyśmy z koleżankami cały cykl imprez o charakterze ekologicznym. Powstał na przykład kodeks praw i obowiązków Małego Ekologa, odbywaliśmy spacery w poszukiwaniu śmieci do segregacji, robiliśmy "eko-puzzle", uczyliśmy się, jak oszczędzać energię i wodę. Podsumowaniem naszego projektu było wspólne spotkanie  jeżyckich przedszkoli, podczas którego wspólnie rozwiązywaliśmy ekologiczne quizy, zagadki i inne zadania. Wszystkie dzieci dostały nagrody- były i  ekologiczne kredki, i gry, i albumy pod tytułem "Eko-bohater. A najbardziej olśniewającą pointą naszych działań była wystawa prac dzieci w holu Urzędu Miasta na Placu Kolegiackim. 

czytaj więcej
Uwaga rodzice! Wyniki naboru do gimnazjów już jutro!
 

Uwaga rodzice! Wyniki naboru do gimnazjów już jutro!

Dla tych, którzy czekają na wyniki rekrutacji do gimnazjów to bardzo dobra wiadomość! Już jutro, 7 lipca, zamiast 18 lipca ogłoszone zostaną wyniki naboru do poznanskich gimnazjów. O godzinie 12.00 w szkołach zostaną wywieszone listy osób zakwalifikownaych i nie zakwalifikowanych do szkół.

czytaj więcej
Mali Kibice w Przedszkolu "Pod Topolą" trzymają kciuki za naszych...
 

Mali Kibice w Przedszkolu "Pod Topolą" trzymają kciuki za naszych...

Poznańskie przedszkolaki kibicują Polakom, grającym na Mistrzostwach Europy 2016 z całych sił! W przededniu meczu Portugalia- Polska, tak ważnego dla naszej drużyny, dzieci ubrane są na biało- czerwono, mają buzie pomalowane w narodowe barwy, a trzymanie kciuków za naszych jest sprawą oczywistą.  Od początku Euro codziennie na przedszkolnych huśtawkach, czy w piaskownicy słychać ich gorące komentarze o niektórych graczach i drużynach- mówi Anna Czajka, nauczycielka. Najbardziej "kręcą" ich oczywiście występy drużyny polskiej, ale oglądają wszystkie mecze, a ostatnio nasi mali poznańscy- no przecież, że najlepsi na świecie! - kibice zorganizowali w Przedszkolu  nr  71  "Europejski Dzień Kibica!" 

czytaj więcej
W 60-tą rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956 r. w ZSGD wspominają...
 

W 60-tą rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956 r. w ZSGD wspominają...

Dziś, w 60-tą rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956 r. wciąż wspominamy tamte dni i jest to dla nas naprawdę szczególny dzień, bo przecież jeden z naszych uczniów zginął w czasie tych tragicznych starć poznaniaków z czołgami- mówi Małgorzata Lorek, dyrektor ZSGD w Poznaniu. Musimy o tym pamiętać, bo dla mnie osobiście właśnie od tamtego dnia zaczęła się walka o wolność i godność zwykłego polskiego człowieka. Dzięki tym odważnym do bólu ludziom inni zrozumieli, że o takie wartości warto walczyć. My, którzy mamy w naszej szkole uczniów klas mundurowych, dobrze wiemy, że  dla tej młodzieży patriotyzm ma zupełnie inny wymiar niż dla innych młodych ludzi. Musimy wręcz podkreślać wagę tamtego Czerwca. Jest to wręcz niezbędne dla właściwego ich wychowania w poszanowaniu naszej czasem krwawej, ale jednak pięknej historii. 

czytaj więcej
To już wakacje, ale uczniowie wciąż pamiętają o Czerwcu 1956!
 

To już wakacje, ale uczniowie wciąż pamiętają o Czerwcu 1956!

Dzisiejszy dzwonek w poznańskich placówkach oświatowych obwieścił zakończenie roku szkolnego. W Zespole Szkół Licealno- Technicznych uroczystość ta wpisała się o obchody 60-tej rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 r.

Dziękuję wszystkim nauczycielom za przekazywanie wiedzy kolejnym pokoleniom poznaniaków, a uczniom- nie tylko gratuluję pozytywnych świadectw, ale także zaangażowania w upamiętnianie Poznańskiego Czerwca"56- mówił na uroczystości zastępca Prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski. Jestem z was dumny, bo zawsze byliście obecni w ważnych wydarzeniach tak dla Poznania, jak i dla Polski. Tak, jak absolwent tej szkoły, Zbyszek Janczewski, 20-latek, który zginął 28 czerwca w okolicy Mostu Teatralnego, trafiony kilkukrotnie z karabinu w pierś.

czytaj więcej
Uczniowski Czarny Czwartek pod pomnikiem Poznańskich Krzyży...
 

Uczniowski Czarny Czwartek pod pomnikiem Poznańskich Krzyży...

Ludzie wyszli na ulice, by walczyć z oprawcami, ludzie wyszli na ulice- na czołgi ze sztachetami- w tle tej piosenki trwały przygotowania do podsumowania wart honorowych, pełnionych pod Poznańskimi Krzyżami przez uczniów poznańskich szkół w czwartek 23 czerwca. W samo południe Sztafeta Pamięci złożona z 60 chłopców z Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego nr 2 dobiegła od Zakładów im. H. Cegielskiego do znicza pod pomnikiem, niosąc 60 narodowych flag. Poruszające przedstawienie słowno- muzyczne, wyreżyserowane przez Sylwestra Samulskiego uczciło ten uczniowski Czarny Czwartek.

czytaj więcej
Stu jeden dyrektorów i nauczycieli odebrało wczoraj nagrody!
 

Stu jeden dyrektorów i nauczycieli odebrało wczoraj nagrody!

Jestem jednym z niewielu dyrektorów, którzy do nagrody zostali wytypowani przez swoich pracowników- uśmiechała się odbierając dyplom i kwiaty Agnieszka Janicka, dyrektor Przedszkola nr 69 w Poznaniu. I jestem z tego dumna. Bo kiedy moje nauczycielki powiedziały mi: to za to, że jesteś, że możemy zawsze na Ciebie liczyć i że o nas pamiętasz, to zrobiło mi się ciepło na sercu.

Wczoraj w samo południe ciepło na sercu było aż stu jeden nauczycielom i dyrektorom poznańskich szkół i placówek oświatowych. Odbierali oni nagrody z rąk zastępcy Prezydenta Poznania Mariusza Wiśniewskiego, który otwarcie mówi, że w pedagogach ceni przede wszystkim zapał

czytaj więcej
Wakacje, wakacje....
 

Wakacje, wakacje....

Przed nami lato, wakacje, mnóstwo miłych chwil...Życzenia, aby było ich jak najwięcej i aby były niezapomniane składają Państwu zastępca Prezydenta Poznania pan Mariusz Wiśniewski oraz dyrektor Wydziału Oświaty pan Przemysław Foligowski.

czytaj więcej
Przedszkolaki pełnią honorowe warty pod Pomnikiem Poznańskich Krzyży!
 

Przedszkolaki pełnią honorowe warty pod Pomnikiem Poznańskich Krzyży!

Pierwszą trójkę utworzyli: pięcioletnie zuchenki Stefania i Jaśmina oraz zuch Wiktor. -Jesteśmy dziś w mundurkach i beretach, bo będziemy wspominać Powstanie Czerwcowe - wyjaśniła mi poważnie Stefania.- Dawno temu robotnicy z Poznania potrzebowali chleba, pracy i pieniążków i dlatego wyszli na ulicę.

To dla nas ogromny zaszczyt, że będziemy pełnić dziś wartę właśnie w tym miejscu- mówiła Agnieszka Jama, dyrektor Przedszkola nr 83 w Poznaniu. Jesteśmy z całą grupą najstarszych dzieci, jest ich dwadzieścioro i my będziemy stały na warcie razem z nimi. 

czytaj więcej
Oferta wakacyjna
 

Oferta wakacyjna

W piątek 24 czerwca kończy się rok szkolny. A już od poniedziałku 27 czerwca poznańskie placówki oświatowe zachęcają do skorzystania z ich oferty przygotowanej na wakacje.

czytaj więcej
Strona 1 2 331