Wakacje, wakacje, wakacje....
 

Wakacje, wakacje, wakacje....

Zapachniało, zajaśniało- lato, ach to ty! A razem z latem-czeremchą pachną już wakacje! Chcielibyśmy, aby to był dla wszystkich Państwa czas czarowny, wyjątkowy, niezapomniany. Aby wypełniły go tylko słoneczne przeżycia. Osobiste, wakacyjne życzenia składaja Państwu także Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty i Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Poznania.

czytaj więcej
Nasi na Memoriale Kusego!
 

Nasi na Memoriale Kusego!

Janusz Kusociński był jedną z największych gwiazd polskiego sportu okresu międzywojennego. Wybitny biegacz i wielokrotny rekordzista Polski na długich dystansach, w 1932 roku zdobył dla kraju złoty medal olimpijski podczas Igrzysk w Los Angeles. Przed wojną łączył treningi z zatrudnieniem w szkole i klubach sportowych, gdzie pełnił rolę trenera i wychowawcy młodzieży. Został rozstrzelany przez Niemców w 1940 roku. Od 1956 roku sportowcy z całego świata biorą udział w memoriale imienia Janusza Kusocińskiego. W tym roku w Chorzowie na trybunach zasiedli nasi najlepsi młodzi lekkoatleci...

czytaj więcej
Budujemy razem! I nas doceniają!
 

Budujemy razem! I nas doceniają!

Po raz pierwszy w Polsce uczniowie technikum budują prawdziwy dom od A do Zet. Gdzie? W Tulcach pod Poznaniem. Za co? Za pieniądze developera i miasta, po patronatem honorowym Prezydenta Miasta Poznania. Kto? Chłopcy z Zespołu Szkół Budowlnictwa nr 1.

Pomysł zrodził się w wyniku podpisania przez nas umowy z Federacją Edukacyjną w Finlandii- mówi Krzysztof Kubiak, dyrektor ZSB. Nasi uczniowie pojechali tam na praktyki i wtedy zobaczyliśmy, że jest możliwe, aby to właśnie oni stawiali prawdziwe domy "z krwi i kości". W Finlandii wyglada to tak, że miasto daje działkę pod budowę i materiały budowlane, a szkoła oferuje pracę uczniów. W efekcie powstaje dom, który jest sprzedawany, a uzyskanymi pieniędzmi oba podmioty dzielą się sprawiedliwie. Pomyślałem- czemu nie? Czemużby nie przenieść tej idei na polski grunt?

czytaj więcej
Najlepsi z najlepszych nagrodzeni...
 

Najlepsi z najlepszych nagrodzeni...

Mirosława Grzemba- Wojciechowska uczyć zaczynała w 1967 roku w szkole specjalnej. Dziś ma 51 lat pracy jako pedagog i 35 lat- na stanowisku dyrektora Szkoły Podstawowej nr 5. Pani Mirosława jest legendą poznańskiej edukacji, więc jakże było miło jej wręczyć dziś- jako jednej z osiemdziesięciu dziewięciu wyróżnionych- Nagrodę Prezydenta Poznania dla dyrektorów i pracowników naszych szkół i placówek oświatowych.

To ogromna przyjemność wręczać Pani dyplom uznania- mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Poznania podczas dzisiejszej uroczystości. Ale przecież gratuluję wszystkim Państwu, którzy odbierają dziś tę nagrodę. Mam bowiem świadomość, że kadrę pedagogiczną mamy w Poznaniu prześwietną, a laury odbierają dzisiaj najlepsi z najlepszych....

czytaj więcej
Festiwal Bajek na poznańskich salonach i ulicacah...
 

Festiwal Bajek na poznańskich salonach i ulicacah...

Bajka- to wyrafinowane kłamstwo, które przenosi nas w zupełnie inną rzeczywistość, a to pozwala nam wytłumaczyć naszą rzeczywistość- dlaczego, po co i z jakim skutkiem dzieje się właśnie tak. Ale bajka w Poznaniu- to przeciez my, Teatr Animacji, kiedy więc dowiedziałem się od pani Anny Niedźwiedź z Teatru Cortique, że odbędzie się u nas Festiwal Bajki- pomyślałem, nie może nas przeciez zabraknąć- uśmiecha się Piotr Klimek, dyrektor Teatru Animacji właśnie. I dziś, gdy zakończył się właśnie to trzydniowe bajkowe święto, mogę powiedzieć- było ekstra. Bajka wyszła na ulicę, przyciągnęła nowych widzów- i -mam nadzieję- fanów, a ponadto miło się gra dla widza festiwalowego, bo on najczęściej już się zetknął ze światem sztuki, baśni, czy warsztatów teatralnych i przez to troszkę lepiej się do niego mówi. Choć oczywiście kochamy każdego widza!

I to dla tego widza odbył się w Poznaniu pierwszy Teatralny Festiwal Bajek. Po ulicach paradowały sowy i dobre wróżki, przygrywała im  Orkiestra "Vivat",  a dzieciakom i dorosłym przygotowano sporą porcję bajkowych atrakcji...

czytaj więcej
W zdrowym ciele zdrowy- i łazarski- duch!
 

W zdrowym ciele zdrowy- i łazarski- duch!

Że w zdrowym ciele zdrowy duch, mózg zresztą też, to wiadomo. Ale jak to wytłumaczyć dzieciom? Otóż pięć lat temu pani Marta i pani Małgosia z Przedszkola nr 39 w Poznaniu wpadły na pomysł, żeby łazarskie przedszkolaki raz do roku sprawiały sobie własną, lokalną olimpiadę. Po co? Choćby po to, żeby się poznać, bo jak za chwilę - już jako pierwszaki-spotkają się na szkolnym korytarzu, to będą znały chociaż swoje imiona. A jak lepiej się "zakolegować", jeśli nie przez wspólną zabawę? A że "Leśne Ludki" mają duży, fajny ogród, to Łazarska Olimpiada może się odbywać właśnie tam...

czytaj więcej
Historia Was nie zapomni....
 

Historia Was nie zapomni....

Jerzy Majchrzak: Zegarka wtedy nie miał prawie nikt. Był rok 1956, skąd mielibyśmy mieć zegarki? Godziny rozpoznawaliśmy po syrenie, która wyła w fabryce Cegieleskiego dwa razy na dzień. O szóstej rano wzywała ludzi do pracy. O drugiej po południu oznajmiała fajrant. Ale tego dnia syrena wyła nieprzerwanie przez cały ranek. Ja służyłem do porannej mszy, a potem stałem pod piekarnią na Głogowskiej. Było nas kilkudziesięciu. Czekaliśmy na chleb, a chleba wciąż nie było. W pewnej chwili stanęły tramawaje i zaczęli z nich wysypywać się ludzie. Coś krzyczeli, ktoś zaczął śpiewać.. Poszła fama, że idziemy na Plac Stalina, że chcemy wiedzieć, co się stało z delegacją robotników, która pojechała do Warszawy. Miałem 15 lat, ale nie byłem strachliwy. Poszedłem za nimi...

czytaj więcej
Miasteczko Oświatowe na Piątkowie- razem równa się lepiej!
 

Miasteczko Oświatowe na Piątkowie- razem równa się lepiej!

Zaczęło się od pani Basi Kortus, która dwanaście lat temu postanowiła, że Piątkowo- to dziecięce, młodzieżowe, edukacyjne- musi mieć swój atut. Wiadomo, że w pokerze można mieć asa, i to już jest dobrze. Ale tak trzymać w ręku cztery asy? To dopiero bajka! I pani Basia bajkę swoją podpisała:"Piątkowskie Miasteczko Oświatowe".

Dziś do Miasteczka należą cztery przedszkola, dwie szkoły i poradnia psychologiczno- pedagogiczna. Pomagają - Rada Osiedlowa i rodzice. Korzystają? Wszyscy!

Bo przedtem każde przedszkole czy szkoła robiły coś o sobie i dla siebie-tłumaczy Teresa Grad, dyrektor Przedszkola nr 148. A Miasteczko jest takim wyjściem przed szereg- oto promujemy nie tylko projekty przedszkolne, aktywność sportowo- kulturalną, ale jeszcze pokazujemy całemu miastu- oto, co się dzieje  u nas, na Piątkowie! Promujemy przecież i siebie, i osiedle.

A nas to bardzo cieszy- mówi Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty UM w Poznaniu. Jest to przecież szeroko zakrojona, cykliczna i godna podziwu akcja  reklamowa dla dobrze rozumianego wychowania przedszkolnego. Chwalmy się tym, co dobre, a przecież  piątkowskie Miasteczko Oświatowe- to na pewno dobra rzecz!

czytaj więcej
Bedzie perła na Jeżycach!
 

Bedzie perła na Jeżycach!

Powstała jeszcze zanim wieś Jeżyce została włączona do miasta Poznania. Od zawsze była szkołą- taką klimatyczną, z tradycjami, z dobrą i oddaną kadrą. Teraz- na dodatek - nie tylko wiekową, ale wręcz zabytkową, bo ponad stusiedemdziesięcioletnią. To dlatego właśnie  pod czujnym okiem konserwatora tychże przechodzi bardzo poważny lifting. Koszt? Milion trzysta tysięcy złotych. Efeket? Elewacja, która olśni nas tej jesieni....

czytaj więcej
"Nie czekam na oklaski!"
 

"Nie czekam na oklaski!"

To pierwsza nagroda, jaką przyznała mi Wielkopolska- uśmiecha się Ryszard Rychlewski, laureat tegorocznej edycji konkursu "Wawrzyn Pracy Organicznej". Do tej pory byłem laureatem wyróżnień o charakterze ogólnopolskim, takich, jak "najlepszy animator sportu danego roku", czy też autor najfajniejszych innowacji na orliku. Ta nagroda ma jednak charakter szczególny, bo jury pochyla się tutaj na osobami pracującymi u tak zwanych podstaw. Nisko, po cichu i przez wiele lat. No i co najważniejsze- nie dla oklasków!

Serdecznie gratuluję panu Rychlewskiemu takiego wyróżnienia, zwłaszcza, że praca u podstaw- to wartość szczególnie bliska nam, Wielkopolanom- mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Poznania. A to, że pan Ryszard od kilkudziesięciu lat krzewi kulturę fizyczną wśród dzieci i młodzieży, że wciąż ma nowe pomysły na rozwijanie oferty Orlika, że działa także jako wolontariusz- zdecydowanie zasługuje na szacunek.

czytaj więcej
Muszkieterów w CKZiU jest całe mnóstwo!
 

Muszkieterów w CKZiU jest całe mnóstwo!

Bartek, Dawid i Adam złożyli właśnie wniosek o nadanie patentu prądotwórczemu wynalazkowi, Konrad i Mikołaj skonstruowali protezę ludzkiej ręki, Antek brał udział w praktykach w Poz Bruku, który otoczył opieką klasę patronacką, bo z jej pomocą tworzy właśnie pierwszą w Polsce linię produkcyjną absolutnej nowości budowlanej- włókna cementowego, które będzie czymś pomiędzy kafelkiem na podłogę, a panelem drewnianym. Ci i inni muszkieterowie z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego po prostu kreują przyszłość. Idą ręka w rękę,  daliby się za siebie pokroić...

Ja tu powodów do dumy mam wiele- uśmiecha się Lucyna Białk- Cieślak, dyrektor CKZiU w Poznaniu. Liczne sukcesy naszych uczniów radują moje serce, ale też to, że panowie tak dobrze współpracują, mają projekty, przy których mocno się wspierają i pracują zespołowo, jak słynni muszkieterowie, jest dla mnie szczególnie cenne.

czytaj więcej
OTWARTY KONKURS OFERT w obszarze "Działalność na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynek dzieci i młodzieży" - rusza nabór wniosków!
 

OTWARTY KONKURS OFERT w obszarze "Działalność na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynek dzieci i młodzieży" - rusza nabór wniosków!

Na podstawie ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2016 r. poz. 239 ze zm),  uchwały Nr LVII/1066/VII/2017 Rady Miasta Poznania z dnia 21 listopada 2017 r. w sprawie Rocznego Programu Współpracy Miasta Poznania z Organizacjami Pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, na 2018 rok oraz uchwały Rady Miasta Poznania Nr LIX/1111/VII/2017 z dnia 22 grudnia 2017 r. w sprawie budżetu Miasta Poznania na 2018 rok, Prezydent Miasta Poznania ogłasza:

czytaj więcej
Od przedszkola do przedszkola- czyli Marzenna Bolińska wspomina...
 

Od przedszkola do przedszkola- czyli Marzenna Bolińska wspomina...

Co w dzieciach jest fajnego? Wszystko!- Marzenna Bolińska rozkłada szeroko ręce. No jak mam to wyjaśnić? Mnie po prostu  dzieci "kręcą" od zawsze. Już na podwórku woziłam wózkami wszystkie okoliczne maluchy. Organizowałam im zabawy, prowadziłam szkolny dziennik, bo oczywiście bawiliśmy się też w szkołę, ale nigdy nie stawiałam dwójek. Co nie znaczy, że byłam taka och, do rany przyłóż. Nie. Byłam poukładana i zasadnicza, bo jakoś tak podskórnie czułam, że dzieci lubią, kiedy jasno i wyraźnie stawia się im granice. To wolno, ale tego już nie. Czytelne reguły znacznie ułatwiają życie - i dzieciom, i dorosłym.

Ja mogę powiedzieć tyle- sama jestem nauczycielką, więc oceniam panią Bolińską jako koleżanka po fachu- mówi Agnieszka Paździor, mama Bruna. Jest super. To dynamit nie człowiek, a jej energia tylko dodaje nam skrzydeł.

czytaj więcej
Oferta dotowanych przez Wydział Oświaty projektów organizacji pozarządowych
 

Oferta dotowanych przez Wydział Oświaty projektów organizacji pozarządowych

Warsztaty hisotyczno - krajoznawcze, zajęcia dot. prywatności dziecka w sieci internetowej, coaching i tutoring dla nauczycieli, zajecia genetyki w Mobilnej Akademii Nauki, Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości, szkolenie ratownika Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, wymiana polsko - niemiecko - francuska młodzieży, czy konkursy upamiętniające 100 rocznicę Powstania Wielkopolskiego... to tylko niektóre z projektów, które zostały dofinansowane przez Wydział Oświaty w ramach Otwartego Konkursu Ofert. 

czytaj więcej
Maturę 2018 czas zacząć!
 

Maturę 2018 czas zacząć!

Już dziś młodzież rozpoczyna batalię o przysłowiową dojrzałość.

W 2018 r. egzamin maturalny (sesja główna) będzie przeprowadzany od 4 do 25 maja, w tym: część pisemna - od 4 do 23 maja
a część ustna - od 5 do 25 maja, z zastrzeżeniem że część ustna egzaminu z języka polskiego i języków mniejszości narodowych w nowej formule będzie przeprowadzana od 9 do 22 maja.

czytaj więcej
Strona 1 2 344