A w oświacie wciąż się inwestuje...
 

A w oświacie wciąż się inwestuje...

Elżbieta Zarębska, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 jest osobą silnie usportowioną- jeździ na rowerze i dużo pływa. Tym szerzej uśmiecha się, gdy mówi o tym, co dla niej i jej uczniów oznacza oddanie do użytku jesienią ubiegłego roku sali gimnastycznej wraz z łącznikiem, przez który dzieci przechodzą na zajęcia sportowe. To dla nas olbrzymia zmiana- mówi pani Elżbieta. Przedtem mieliśmy "balon", do którego wchodziło się przez boisko, brakowało tam zaplecza sanitarnego, porządnych szatni. Teraz uczniowie ćwiczą, bawią się, korzystają z dodatkowych możliwości uprawiania sportów w luksusowych warunkach.

czytaj więcej
Władze Poznania pytają rząd dlaczego zabiera pieniądze na oświatę
 

Władze Poznania pytają rząd dlaczego zabiera pieniądze na oświatę

Zastępca Prezydenta Miasta Poznania Mariusz Wiśniewski skierował do Ministerstwa Edukacji Narodowej pismo z wątpliwościami dotyczącymi sposobu obliczania subwencji oświatowej. Pytania dotyczą poważnych różnic pomiędzy założeniami przyjętymi do skalkulowania subwencji oświatowej wstępnej, a jej ostateczną wartością - w przypadku naszego miasta oznacza to łączna stratę 14 milionów złotych.

czytaj więcej
Przed, w trakcie i po feriach w MDK nr 1 dzieje się kolorowo...
 

Przed, w trakcie i po feriach w MDK nr 1 dzieje się kolorowo...

Pracujemy z dziećmi i młodzieżą przez cały rok, ale przyznaję, że w czasie wakacji zimowych koncentrujemy się na półkoloniach dla sporej grupy dzieci, które chcą aktywnie i ciekawie spędzić wolny czas w mieście- mówi Kasia Garstecka z MDK nr 1 w Poznaniu. Podzieliliśmy ten czas na dwa tematy: pierwszy tydzień upłynął w nastroju sportowym pod hasłem Drużyna Fair Play, drugi zaś miał charakter ekologiczny.

Co robiliśmy?- zastanawia się Lila- Takie śmieszne oczyszczalnie ścieków z plastikowych kubeczków. Kładliśmy do nich watę, sypaliśmy żwirek, a potem wlewaliśmy resztki po herbacie i tak się oddzielały fusy od wody. Albo z niepotrzebnych resztek takie fajne wazoniki z kwiatkami robiliśmy. Były też takie zabawy w kucharza- sami szykowaliśmy jedzonko. Ja sobie zrobiłam hamburgera bez mięsa...

czytaj więcej
Sposób na ekstra ferie? Teatr "Bezsenni" w OSW...
 

Sposób na ekstra ferie? Teatr "Bezsenni" w OSW...

To, że Tomek jeździ na wózku inwalidzkim, nie jest dla niego takim problemem, jakim jest sztuczne współczucie ludzi, z jakim spotyka się w sklepie czy tramwaju. "Ojej, jaki biedny chłopiec, jak ty sobie dajesz radę?" Tego typu pytania są dla niego niczym szpila prosto w serce. Jestem niepełnosprawny- mówi Tomek- Wiem o tym. Ale daję sobie szansę na to, żeby być zadowolonym, uśmiechniętym i fajnym chłopakiem. Zresztą- ja uważam, że nikt z nas nie jest tak do końca normalny, obojętnie czy ma dwie ręce, czy żadnej. Ale wszyscy mamy prawo do ciekawych zimowych wakacji.

Toteż Tomek, Agata, Paula i kilkanaścioro innych niepełnosprawnych podopiecznych Poznańskiego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego im. Zbigniewa Tylewicza wcale nie siedziało w czasie ferii w domach, tylko spędzało miło czas w internacie OSW na tworzeniu nowego spektaklu grupy teatralnej "Bezsenni". 

czytaj więcej
OTWARTY KONKURS OFERT na wsparcie realizacji zadań publicznych Miasta Poznania w obszarze "Nauka, szkolnictwo wyższe, edukacja, oświata i wychowanie" w roku 2017 - trwa nabór wniosków!
 

OTWARTY KONKURS OFERT na wsparcie realizacji zadań publicznych Miasta Poznania w obszarze "Nauka, szkolnictwo wyższe, edukacja, oświata i wychowanie" w roku 2017 - trwa nabór wniosków!

Wydział Oświaty zaprasza do aplikowania ofert w Otwartym Konkursie Ofert w obszarze "Nauka, szkolnictwo wyższe, edukacja, oświata i wychowanie" w priorytetach pn:

1. Realizacja programów wychowawczych oraz zapewnienie zajęć profilaktyczno - psychoedukacyjnych wspomagających dzieci i młodzież wraz z rodzinami, w tym przeciwdziałanie różnym formom wykluczenia społecznego.

2. Działania edukacyjne, promowanie dzieci i młodzieży o szczególnych potrzebach edukacyjnych z uwzględnieniem dzieci i młodzieży zdolnej.

3. Upowszechnianie wiedzy wśród dzieci i młodzieży.

4. Rozwój placówek oświatowych i doskonalenie kompetencji kadry pedagogicznej.

5. Edukacja dzieci i młodzieży poprzez rozwój zainteresowań oraz pasji sportowych uczniów poznańskich szkół.

czytaj więcej
"Euro Move Week"- ferie w prezencie od miasta..
 

"Euro Move Week"- ferie w prezencie od miasta..

Od czterech dni ani razu nie zagrałem na moim smartfonie- mówi Antek. Te półkolonie są świetne i gdyby nie one, to pewnie siedziałbym w domu i patrzył w okno.

Wydział Oświaty dofinansował nasz pomysł na europejski tydzień dla małych poznaniaków, którzy nie wybierają się nigdzie podczas zimowych wakacji- mówi Magda Antoniewicz, organizator półkolonii. Codziennie przychodzi do nas, do "Halkowni" 30 dzieciaków, druga grupa dzieci ma zajęcia w mieście- to są gry miejskie, zabawy, zwiedzanie, oglądanie, rozrywka...W sumie w projekcie bierze udział ponad 200 dzieci i młodzieży. Ale głównym naszym celem była integracja dzieci z wolontariuszami z różnych krajów nie tylko po to, by mogły podszkolić się w językach, ale żeby zwyczajnie polubiły kolegów i koleżanki z Bułgarii, Węgier, Hiszpanii czy Kambodży.

czytaj więcej
Na szkolenie- do Włoch i Irlandii...
 

Na szkolenie- do Włoch i Irlandii...

Nasi przyszli geodeci i drogowcy z ZSGD po raz pierwszy ruszają na praktyki do Irlandii i Włoch. Szkoła w ramach realizacji projektu Erasmus+ wysyła 48 uczniów do Belfastu i Reggio Emilia po szlify zawodowe, ale nie tylko...-Wrócą stamtąd zapewne dojrzalsi, mądrzejsi i bardziej doświadczeni- mówi Małgorzata Lorek, dyrektor placówki. Życiowo i zawodowo.

czytaj więcej
" Lekcja z piosenkami"
 

" Lekcja z piosenkami"

Chcemy w ten sposób podziękować miastu, ukłonić się nisko za wybudowanie Sceny Wspólnej przy szkole "Łejery"- tak tłumaczy Jerzy Hamerski, prezes Stowarzyszenia Łejery bezpłatne koncerty, jakie proponuje dyrektorom i nauczycielom poznańskich szkół podstawowych właśnie na Scenie Wspólnej. Premiera już za nami... 

czytaj więcej
Nauczycielu, nęka Cię stres? Odetchnij głęboko....
 

Nauczycielu, nęka Cię stres? Odetchnij głęboko....

Innowacyjne metody redukcji stresu- pod takim hasłem odbyły się wczoraj bezpłatne warsztaty dla nauczycieli i dyrektorów naszych szkół. Macie Państwo na co dzień do czynienia z trudnymi sytuacjami- mówił Krzysztof Wadelski, terapeuta z firmy UwolnijCiało. Nagłe zwroty akcji podczas lekcji czy na przerwach, ciężkie rozmowy z dyrektorem lub rodzicem powodują szybki wzrost adrenaliny i wszystko się w nas gotuje. Jak pomóc sobie i nie dać się emocjom zapędzić w kozi róg? To zabrzmi banalnie, ale podstawą jest właściwy oddech.

czytaj więcej
"Złote" szkoły Poznania.
 

"Złote" szkoły Poznania.

Już po raz 19 ogólnopolski miesięcznik "Perspektywy" przygotował ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Placówki, które znajdują się w pierwszej setce, noszą miano "złotych" szkół. W tym roku w Poznaniu jest ich osiem.

Chcę pogratulować wszystkim wyróżnionym- mówił dziś zastępca Prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski, wręczając dyrektorom szkół listy gratulacyjne. Wasze wysokie lokaty są powodem do dumy dla wszystkich zainteresowanych: nauczycieli, rodziców i uczniów. Sławią też nasze miasto. Zwłaszcza Technikum Komunikacji, które zajmuje czwarte miejsce w Polsce i II Liceum Ogólnokształcące, plasujące się na miejscu 31, zasługują na słowa uznania. Nie tylko zresztą słowa. Te placówki zostaną uhonorowane nagrodami finansowymi, bo miasto naprawdę dostrzega zaangażowanie i pracę całego zespołu ludzi, których wysiłek został doceniony.

czytaj więcej
List do dyrektorów przedszkoli niepublicznych!
 

List do dyrektorów przedszkoli niepublicznych!

Szanowni Państwo,

w związku z koniecznością zapewnienia przez Miasto Poznań od września 2017 r. miejsc wychowania przedszkolnego dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat informujemy, że istnieje możliwość złożenia przez Państwa wniosku o udzielenie zezwolenia na założenie przedszkola publicznego.

czytaj więcej
Konkurs na stanowisko dyrektorów!
 

Konkurs na stanowisko dyrektorów!

Prezydent Miasta Poznania ogłasza konkursy na stanowiska dyrektorów następujących publicznych przedszkoli, szkół oraz poradni psychologiczno-pedagogicznych:

1) Przedszkola nr 40, ul. Cześnikowska 18 A;

2) Przedszkola nr 42, ul. Prądzyńskiego 15 a;

3) Przedszkola nr 70, ul. Skarbka 9;

4) Przedszkola nr 118, ul. Płomienna 1;

5) Przedszkola nr 140, os. Przyjaźni 129;

6) Przedszkola nr 178, os. Orła Białego 72;

7) Przedszkola nr 180, os. Polan 1;

8) Zespołu Szkół nr 4 z Oddziałami Sportowymi, os. Winiary 2;

9) Zespołu Szkół Specjalnych nr 111, ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 135/147;

10) XXV Liceum Ogólnokształcącego, ul. Widna 1;

11) Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 5, ul. Nowowiejskiego 29;

12) Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 8, os. Rusa 56/D1.

czytaj więcej
Cenimy różnorodność- czyli jak działać przeciw wykluczeniu.
 

Cenimy różnorodność- czyli jak działać przeciw wykluczeniu.

Mam czasem sygnały, z których wynika, że tolerancja w szkołach nadal bywa problemem- mówi Marta Mazurek, pełnomocnik Prezydenta Poznania d/s przeciwdziałania wykluczeniom- dlatego zorganizowałam to szkolenie. Hasło: "Edukacja na rzecz różnorodności". Prowadzący- doktor Violetta Kopińska z UMK w Toruniu.

Chcę pokazać dyrektorom i nauczycielom szkół, jakie są instrumenty prawne, pozwalające w ich placówkach bronić zasad równości. Młodzież często nie wie, że prześladując, przezywając, hejtując rówieśników po prostu łamie prawo. I może ponieść za to konsekwencje- mówi dr Kopińska. Ja sama, jako nastolatka, miałam kłopoty tej natury. Co wtedy robiłam? Nic, bo nie wiedziałam, co powinnam robić. Wtedy nie mówiło się w szkołach o tolerancji.

czytaj więcej
Strona 1 2 335