Arkady Fiedler gościem w SP 38
 

Arkady Fiedler gościem w SP 38

Interseujący ludzie w SP 38- to już prawie tradycja. Szkołę odwiedzają ludzie, którzy mogą dzieciom opowiedzieć, gdzie byli, co widzieli, jak pracują, jakie przeżyli przygody. Te prywatne i te zawodowe. Niedawno do Szkoły Podstawowej nr 38 zostali na także zaproszeni Arkady Radosław Fiedler i Tomasz Siuda, którzy opowiadali o wyprawie do Puszczy Amazońskiej. Uczestnicy eskapady podążali śladami wielkiego pisarza -podróżnika Arkadego Fiedlera. 

Ogromne zainteresowanie uczniów wzbudziły wspaniałe fotografie okazów flory i fauny, niespotykanych w naszym klimacie. Zaproszeni goście odpowiadali na różne pytania uczniów klas trzecich. Arkady Radosław Fiedler - autor wielu ciekawych pozycji ze swoich poprzednich wypraw i tym razem postanowił napisać książkę o tym, co widział i przeżył w Amazonii. A co dzieciaki wyniosły z tej podróży, którą odbyły buszując wśród fotografii i słuchając opowieści pana Fiedlera?    

czytaj więcej
Rzecznik Praw Dziecka w SP 87 w Poznaniu!
 

Rzecznik Praw Dziecka w SP 87 w Poznaniu!

Dziećmi jesteśmy tylko raz. Czas dzieciństwa nie wróci- to informacja, którą powinien zapamiętać i duży i mały. Duży- bo te relacje, które stworzy z dzieckiem zostaną na zawsze. Mały-  bo to, co i jak przeżyje teraz- określi jego przyszłość. No i warto hodować w sobie trochę dzieciaka do końca życia - powiedział minister Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka wręczając nagrody uczniom Szkoły Podstawowej nr 87 w Poznaniu.

czytaj więcej
Czerwiec 1956r. - Pamiętajmy!
 

Czerwiec 1956r. - Pamiętajmy!

Poznańskim Czerwcem zajmuje się od 25 lat. Dlaczego? Bo uważa, że to wciąż obszar nie do końca zbadany. Poza tym Czerwiec 1956 r. daje nam, poznaniakom, szansę czuć się wyróżnionymi. To u nas miał miejsce wielki, polski zryw ludzi, którzy odważyli się na coś niesamowitego- mówi Stanisław Jankowiak, profesor historii na UAM, autor (między innymi) pracy pod tytułem: "Poznański Czerwiec 1956 w dokumentach".

czytaj więcej
Łazarskie przedszkola ramię w ramię: grają, śpiewają, występują...
 

Łazarskie przedszkola ramię w ramię: grają, śpiewają, występują...

Zaczęło się dwa lata temu- mówi Elżbieta Hawliczek, dyrektor Przedszkola nr 32 w Poznaniu- kiedy to trzy nauczycielki  z łazarskich przedszkoli postanowiły zrobić innowację i wprowadzić hokej na trawie do swoich placówek. Dlaczego hokej na trawie? Bo to sport nie bardzo popularny, ale za to wyróżniający się na tle innych i jeśli Łazarz ma z czegoś zasłynąć- to właśnie z tego. I tak zarówno dzieciaki, jak i nauczyciele zaczęli najpierw trenować pod okiem fachowców, a potem- grać w hokeja. Mecze zyskały na oprawie, zaczęły przeradzac się w turnieje, najpierw dziecięce, potem z udziałem rodziców, aż wreszcie "Hokejowy zawrót głowy" zaowocował boiskiem ze sztuczną nawierzchnią, utworzonym dzięki pomocy miasta, Rady Osiedla i sponsorów przy Przedszkolu nr 39.

To boisko to dla nas prawdziwy powód do dumy- mówi Justyna Maciejewska- Dembska, dyrektor placówki. Przedszkolaki mogą teraz ćwiczyć, rozwijać się ruchowo, świetnie bawić i sławić swoją dzielnicę z kijem hokejowym w dłoni.

czytaj więcej
Wydział Oświaty inwestuje! Efekty widać w całym mieście!
 

Wydział Oświaty inwestuje! Efekty widać w całym mieście!

Adaś widział, że malowali. Dominika- że ocieplali, a Jasiu wie, że dali nowe lampy. I rzeczywiście- dali, ledowe, energooszczędne, ale nie tylko lampy dali. W Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 1 w Poznaniu zbliża się do końca remont, będący elementem termoinwestycji miasta Poznania w placówkach oświatowych. Koszt- 2 milony 300 tysięcy złotych. Efekt? Zmodernizowany dach, ocieplony i odmalowany budynek, wymieniona stolarka okienna. A na dachu- panele fotowoltaiczne, dzięki którym można będzie energię słoneczną przetwarzać na prąd.

czytaj więcej
"Wehikuł Czasu" w Zespole Szkół Zawodowych nr 2!
 

"Wehikuł Czasu" w Zespole Szkół Zawodowych nr 2!

Już po raz piąty zaprosiliśmy ponad stu uczniów ze szkół specjalnych i integracyjnych do kolejnej edycji zabawy pod hasłem "Wehikuł Czasu"- mówi Andrzej Maciejak, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Poznaniu. Uczestnicy, podzieleni na zespoły, udawali przybyszów z kosmosu, którzy wylądowali na naszej planecie -konkretnie na poznańskiej Cytadeli- i muszą teraz zorientować się, jakie zawody uprawiają ziemianie.

czytaj więcej
Być, jak Ronaldo! Dziewczyny z SP 45 wicemistrzyniami Polski w piłce nożnej.
 

Być, jak Ronaldo! Dziewczyny z SP 45 wicemistrzyniami Polski w piłce nożnej.

Zosia ma zacięcie sportowe chyba po tacie. On jest bardzo sprawny i biega w półmaratonach, odkąd pamiętam sport w naszym domu był bardzo ważny- uśmiecha się Zosia. Pewnie dlatego ja wybrałam klasę sportową z naciskiem na piłkę nożną. Rodziców bardzo tym ucieszyłam. Moje największe marzenie? Strzelić gola, bo dotąd jeszcze żadnego nie strzeliłam.

I chociaż Zosia gola wciąż ma jeszcze przed sobą, to i tak ma powody do dumy. Jest w drużynie dziewcząt, które zostały wicemistrzyniami Polski w Pucharze Tymbarku 2016. Zagrała na Stadionie Narodowym w Warszawie, drugiego maja, przed meczem o Puchar Polski między Legią Warszawą a Lechem Poznań. Do domu przywiozła srebro, zwiedziła także miasto, bo organizatorzy Pucharu połączyli zawody z wycieczką- po prostu było super! Przegrałyśmy tylko z drużyną z województwa mazowieckiego- mówi Zosia. Tym razem stolica była górą. Ale my tam jeszcze wrócimy.

czytaj więcej
W SP 23 uczyli się oszczędzać w ramach Erasmusa+.
 

W SP 23 uczyli się oszczędzać w ramach Erasmusa+.

Dwuletni projekt jaki realizowała Szkoła Podstawowa nr 23 w Poznaniu miał nauczyć dzieci różnych sposobów oszczędzania. A przy okazji nauczył je także, jakie są tradycje i zwyczaje w Turcji, Chorwacji, Portugalii i Rumunii, bo to z przedstawicielami tych krajów nasze dzieci- ale też rodzice i nauczyciele- współpracowali w ramach Erasmusa+ Kids. To była przede wszystkim świetna zabawa- mówi Barbara Kuśnierczak, dyrektor SP nr 23. 

czytaj więcej
Uczniowie Gimnazjum nr 50 pojechali do Katynia- "Pamiętamy o przeszłości..."
 

Uczniowie Gimnazjum nr 50 pojechali do Katynia- "Pamiętamy o przeszłości..."

Wiele szkół zrzeszonych w Stowarzyszeniu Współpracy ze Wschodem MEMORAMUS, wyruszyło pod koniec kwietnia do Katynia, by wziąć udział w X Marszu, upamiętniającym zbrodnię katyńską. Uczniowie Gimnazjum nr 50 w Poznaniu , ale też młodzież z Murowanej Gośliny, Obornik i Nowego Tomyśla wzięła udział w tym wydarzeniu także po to, by wypełnić misję ważną dla członków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Koła nr 1 w Poznaniu, a partnerem wyjazdu był Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

czytaj więcej
Matury 2016: "tematy z języka polskiego były megaspoko..."
 

Matury 2016: "tematy z języka polskiego były megaspoko..."

Zdaniem Izy z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu tematy tegorocznej matury z języka polskiego były bardzo przyjazne. Należało odpowiedzieć na pytanie, czy warto kochać, jeśli miłość jest źródłem cierpienia. Iza napisała- warto, ale pod warunkiem, że to jest miłość, a nie tania iluzja. Oparła swój wywód na podstawie IV części "Dziadów" Adama Mickiewicza, ale też "Cierpień Młodego Wertera" Goethego i sagi Andrzeja Sapkowskiego "Wiedźmin". Jacek także napisał, że warto, bo przecież miłość buduje, uskrzydla i jest wartością nawet, gdy jest nieodwzajemniona. Albert z  kolei postawił tezę, że kochać nie warto, jeśli miłość boli- a bolała na przykład  Romeo i Julię- i matkę Raskolnikowa ze "Zbrodni i kary". Toteż w przypadku takiego uczucia lepiej odciąć się od źródła cierpienia. Postawić w życiu na coś innego. I o ile pierwszego dnia maturalnych zmagań abiturienci VIII LO mieli różne zdania w kwestii miłości drogo opłaconej cierpieniem, o tyle byli zgodni co do jednego-" tematy z języka polskiego były megaspoko..."

czytaj więcej
Ogłoszenie konkursu na stanowiska dyrektorów!
 

Ogłoszenie konkursu na stanowiska dyrektorów!

Załącznik do zarządzenia Nr 360/2016/P

PREZYDENTA MIASTA POZNANIA

z dnia 26 kwietnia 2016r.

OGŁOSZENIE KONKURSU

§ 1

Prezydent Miasta Poznania ogłasza konkursy na stanowiska dyrektorów następujących publicznych zespołów:

1) Zespołu Szkół Specjalnych nr 107, ul. Dąbrowskiego 73;

2) Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych nr 2, ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 296/298.

czytaj więcej
"Zaczytani" w Ogrodzie Jordanowskim nr 2
 

"Zaczytani" w Ogrodzie Jordanowskim nr 2

W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich  w Ogrodzie Jordanowskim nr 2 zaroiło się od "młodych- zaczytanych". Oto pod patronatem honorowym Biblioteki Raczyńskich odbył się finał innowacji pedagogicznej "Tajemniczy Ogród Jordanowski- czytelnicza wędrówka szlakiem ulubionych bohaterów książkowych". W dniu kończącym projekt odbył się "Konkurs pięknego, głośnego czytania". Dwudziestu dwóch uczestników czytało fragmenty wybranych książek poznańskich twórców literatury dla dzieci i młodzieży. Przenosząc się w świat fascynacji dziecięcych wsłuchaliśmy się w teksty Małgorzaty Musierowicz, przeżywaliśmy tarapaty Tappiego  w książkach Marcina Mortki czy poszerzaliśmy wiedzę na temat zabytków Poznania, o których pisała Magdalena Knapkowska - Niziołek. Publiczne wystąpienie dzieci z ilustracją w tle stworzyły w sobotnie popołudnie autentyczne święto książki. Zintegrowały rodziców, nauczycieli i dzieciaki wokół kreatywnych działań popularyzujących czytelnictwo.

czytaj więcej
Otwarty Konkurs Ofert na wsparcie realizacji zadań Miasta Poznania w obszarze "Nauka, szkolnictwo wyższe, edukacja, oświata i wychowanie" w roku 2016- rusza kolejna edycja!
 

Otwarty Konkurs Ofert na wsparcie realizacji zadań Miasta Poznania w obszarze "Nauka, szkolnictwo wyższe, edukacja, oświata i wychowanie" w roku 2016- rusza kolejna edycja!

Na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536 z późn. zm.), uchwały Nr XX/258/VII/2015 Rady Miasta Poznania z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie Rocznego Programu Współpracy Miasta Poznania z Organizacjami Pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, na 2016 r., Prezydent Miasta Poznania ogłasza

Otwarty Konkurs Ofert na wsparcie realizacji zadań Miasta Poznania
w obszarze Nauka, szkolnictwo wyższe, edukacja, oświata i wychowanie w priorytetach pn.:

- Realizacja programów wychowawczych oraz zapewnienie zajęć profilaktyczno - psychoedukacyjnych wspomagających dzieci i młodzież wraz z rodzinami, w tym przeciwdziałanie różnym formom wykluczenia społecznego;

-Upowszechnianie wiedzy wśród dzieci i młodzieży;

-Rozwój placówek oświatowych i doskonalenie kompetencji kadry pedagogicznej.

czytaj więcej
W przyjaźni siła- W SP 26 uczczono Międzynarodowy Dzień Romów!
 

W przyjaźni siła- W SP 26 uczczono Międzynarodowy Dzień Romów!

Maria  Clopotar jest Rumunką, która w Poznaniu mieszka od trzech lat. Pierwsze dni w naszym mieście spędziła  prosząc poznaniaków o datki. Dziś Maria jest zatrudniona przez Szkołę Podstawową nr 26 jako asystent edukacji romskiej i prosić o nic już nie musi. Jej mąż odebrał właśnie kartę stałego pobytu i rozpoczął pracę na budowie. Synowie Marii uczą się w SP nr 26 wespół z innymi dziećmi. I choć do szczęścia wiele jeszcze Marii brakuje- mieszka w barakach bez wody i prądu- to jednak uśmiecha się częściej niż kiedyś. Z Rumunii wygnała nas bieda- mówi. Teraz jestem czysto ubrana, umyta, najedzona. To niemało. A jak mąż zarobi, to wynajmiemy mieszkanie. I wtedy będę szczęśliwa.

czytaj więcej
Konkurs dziennikarski rozstrzygnięty! W MDK nr 1 aż błyszczało od gwiazd!
 

Konkurs dziennikarski rozstrzygnięty! W MDK nr 1 aż błyszczało od gwiazd!

Gdyby Filip Czaplewski mógł zaprosić do Czarnkowa prawdziwą gwiazdę, wybrałby polskiego McGyvera, który jako bardzo szanujący się agent służb specjalnych wychodził cało z każdej opresji i miał pomysł na rozwiązanie najbardziej nawet trudnej sytuacji. Dla Filipa takim MacGyverem jest Adam Słodowy- urodzony w Czarnkowie właśnie, autor książek o majsterkowaniu, ale też dobranocki pod tytułem: "Pomysłowy Dobromir". Filip wziął udział w XVII edycji Wielkopolskiego Konkursu Dziennikarskiego organizowanego przez MDK nr 1 w Poznaniu- i konkurs ten- na poziomie podstawówek- wygrał! 

czytaj więcej
"Żonkile 2016" -W VIII LO uczcili pamięć o Powstaniu w Getcie Warszawskim
 

"Żonkile 2016" -W VIII LO uczcili pamięć o Powstaniu w Getcie Warszawskim

Powstanie w Getcie Warszawskim w 1943 Marek Edelman wspominał tak:" Ludzie zawsze uważali, że strzelanie jest największym objawem bohaterstwa. No, to żeśmy strzelali..." Film dokumentalny, przygotowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w związku z obchodami Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w dniu 19 kwietnia obejrzeli uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście w VIII Liceum Ogólnokształcącycm w Poznaniu. Były łzy wzruszenia, były ściśnięte gardła. Dziękuję wam za ciszę- mówił po projekcji filmu dyrektor Marek Grefling do swoich młodych widzów. Jestem nauczycielem historii i wiem, jak trudno utrzymać wasz poziom zainteresowania  i grzeczności tak, by przez 40 minut było cicho, jak makiem zasiał. Ta cisza to powód do dumy.  

czytaj więcej
Egzaminy gimnazjalne- trochę nie jestem orłem!
 

Egzaminy gimnazjalne- trochę nie jestem orłem!

Dla uczniów- krew, pot i łzy, ale też gra na X-boksie w czasie przerwy w egzaminach. Dla dyrektorów- pobudka o czwartej rano, by od piątej odbierać w swojej szkole rozwożone o świcie testy. Dziś ostatni dzień, egzamin z języka angielskiego, który raczej wywołuje uśmiechy na twarzach uczniów- mówi Beata Celczyńska- Piętka, dyrektor Gimnazjum nr 12 w Poznaniu. Nasi uczniowie nie mają problemów z tym językiem i chyba na egzaminach w ogóle nie mieli większych problemów, bo sami mówili, że okej, że testy są do zdania, bo przecież są dla ludzi, a nie dla aniołów.

czytaj więcej
Debaty Oksfordzkie- finał w Poznaniu!
 

Debaty Oksfordzkie- finał w Poznaniu!

W dniach 16-17 kwietnia w murach poznańskiego UAM-u po raz kolejny już gościli finaliści największego w Polsce turnieju debatanckiego- Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich. Tegoroczna, czwarta edycja wydarzenia organizowana przez Fundację Edukacyjną G5, zgromadziła podczas eliminacji przedstawicieli 75 szkół średnich ze wszystkich regionów kraju. Podczas weekendu 32 najlepsze zespoły zmierzyły się w fazie finałowej, podczas której walczyły o puchar Mistrzów Polski. Tematy retorycznych zmagań, które podjęli uczestnicy oscylowały wokół zagadnień z zakresu historii najnowszej, polityki, socjologii czy filozofii. Wszystko odbyło się  w duchu zdrowej rywalizacji, wysokiej kultury słowa, wymiany merytorycznych argumentów, oraz poszanowania przeciwników.

Debata oksfordzka jest bardzo wyrafinowaną formą dyskusji, gdzie fundamentalne znaczenie mają dwa komponenty- tłumaczy Przemysław Dąbrowski, organizator imprezy. Po pierwsze, uczestnik uczy się prezentowania przyswojonej przez siebie wiedzy merytorycznej w formie atrakcyjnej dla słuchaczy. Po drugie, taka wymiana zdań odbywa się w ramach ścisłych regu.Deficyt tego drugiego elementu jest bardzo widoczny w polskiej debacie publicznej, gdzie normy nie przerywania rozmówcy oraz nie przekraczania czasu przemowy są nagminnie łamane. Bazując na naszych wieloletnich doświadczeniach, debaty oksfordzkie są niezwykle efektywnym narzędziem edukacyjnym.

czytaj więcej
Strona 1 2 330