To już wakacje, ale uczniowie wciąż pamiętają o Czerwcu"56!
 

To już wakacje, ale uczniowie wciąż pamiętają o Czerwcu"56!

Dzisiejszy dzwonek w poznańskich placówkach oświatowych obwieścił zakończenie roku szkolnego. W Zespole Szkół Licealno- Technicznych uroczystość ta wpisała się o obchody 60-tej rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 r.

Dziękuję wszystkim nauczycielom za przekazywanie wiedzy kolejnym pokoleniom poznaniaków, a uczniom- nie tylko gratuluję pozytywnych świadectw, ale także zaangażowania w upamiętnianie Poznańskiego Czerwca"56- mówił na uroczystości zastępca Prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski. Jestem z was dumny, bo zawsze byliście obecni w ważnych wydarzeniach tak dla Poznania, jak i dla Polski. Tak, jak absolwent tej szkoły, Zbyszek Janczewski, 20-latek, który zginął 28 czerwca w okolicy Mostu Teatralnego, trafiony kilkukrotnie z karabinu w pierś.

czytaj więcej
Uczniowski Czarny Czwartek pod pomnikiem Poznańskich Krzyży...
 

Uczniowski Czarny Czwartek pod pomnikiem Poznańskich Krzyży...

Ludzie wyszli na ulice, by walczyć z oprawcami, ludzie wyszli na ulice- na czołgi ze sztachetami- w tle tej piosenki trwały przygotowania do podsumowania wart honorowych, pełnionych pod Poznańskimi Krzyżami przez uczniów poznańskich szkół w czwartek 23 czerwca. W samo południe Sztafeta Pamięci złożona z 60 chłopców z Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego nr 2 dobiegła od Zakładów im. H. Cegielskiego do znicza pod pomnikiem, niosąc 60 narodowych flag. Poruszające przedstawienie słowno- muzyczne, wyreżyserowane przez Sylwestra Samulskiego uczciło ten uczniowski Czarny Czwartek.

czytaj więcej
Stu jeden dyrektorów i nauczycieli odebrało wczoraj nagrody!
 

Stu jeden dyrektorów i nauczycieli odebrało wczoraj nagrody!

Jestem jednym z niewielu dyrektorów, którzy do nagrody zostali wytypowani przez swoich pracowników- uśmiechała się odbierając dyplom i kwiaty Agnieszka Janicka, dyrektor Przedszkola nr 69 w Poznaniu. I jestem z tego dumna. Bo kiedy moje nauczycielki powiedziały mi: to za to, że jesteś, że możemy zawsze na Ciebie liczyć i że o nas pamiętasz, to zrobiło mi się ciepło na sercu.

Wczoraj w samo południe ciepło na sercu było aż stu jeden nauczycielom i dyrektorom poznańskich szkół i placówek oświatowych. Odbierali oni nagrody z rąk zastępcy Prezydenta Poznania Mariusza Wiśniewskiego, który otwarcie mówi, że w pedagogach ceni przede wszystkim zapał

czytaj więcej
Wakacje, wakacje....
 

Wakacje, wakacje....

Przed nami lato, wakacje, mnóstwo miłych chwil...Życzenia, aby było ich jak najwięcej i aby były niezapomniane składają Państwu zastępca Prezydenta Poznania pan Mariusz Wiśniewski oraz dyrektor Wydziału Oświaty pan Przemysław Foligowski.

czytaj więcej
Przedszkolaki pełnią honorowe warty pod Pomnikiem Poznańskich Krzyży!
 

Przedszkolaki pełnią honorowe warty pod Pomnikiem Poznańskich Krzyży!

Pierwszą trójkę utworzyli: pięcioletnie zuchenki Stefania i Jaśmina oraz zuch Wiktor. -Jesteśmy dziś w mundurkach i beretach, bo będziemy wspominać Powstanie Czerwcowe - wyjaśniła mi poważnie Stefania.- Dawno temu robotnicy z Poznania potrzebowali chleba, pracy i pieniążków i dlatego wyszli na ulicę.

To dla nas ogromny zaszczyt, że będziemy pełnić dziś wartę właśnie w tym miejscu- mówiła Agnieszka Jama, dyrektor Przedszkola nr 83 w Poznaniu. Jesteśmy z całą grupą najstarszych dzieci, jest ich dwadzieścioro i my będziemy stały na warcie razem z nimi. 

czytaj więcej
Oferta wakacyjna
 

Oferta wakacyjna

W piątek 24 czerwca kończy się rok szkolny. A już od poniedziałku 27 czerwca poznańskie placówki oświatowe zachęcają do skorzystania z ich oferty przygotowanej na wakacje.

czytaj więcej
Bursa nr 1 pokazuje Poznań- serce Pyrlandii!
 

Bursa nr 1 pokazuje Poznań- serce Pyrlandii!

W Bursie Szkolnej nr 1 w Poznaniu mieszkają ci młodzi ludzie z mniejszych miejscowości, którzy chcą kontynuować naukę w najlepszych poznańskich szkołach. Pobyt w bursie jest dla nich  bardzo często pierwszym spotkaniem z życiem  w miejskiej aglomeracji.

Obecne czasy przesycone są wszechobecną kulturą instant. Ideologia konsumpcji sprawia, że rytm życia młodzieży skupia się głównie wokół wielkich centrów handlowych, zakupów i łatwej rozrywki. W natłoku reklam, wielkich promocji coraz trudniej dostrzec prawdziwą wartość miejsca - jego historię, kulturę i wyjątkowość. Stąd pomysł, aby stworzyć projekt, który przybliży młodzieży kulturę i tradycję naszego miasta oraz zachęci ją do związania swoich dalszych planów życiowym z tym miejscem - przekonuje wychowawczyni i koordynatorka projektu Weronika Włodarska.

czytaj więcej
V Gala Utalentowanych Wielkopolan!
 

V Gala Utalentowanych Wielkopolan!

Niech nie minie bodaj jeden dzień, byś nie popatrzył na dobre reprodukcje dzieła wielkich malarzy, byś nie przeczytał choć jednej strony książki Marka Aureliusza, bo przecież jesteś bogaty kulturą, choćbyś był nędzarzem, a pełnia ludzkiego ducha jest Twoją własnością- tymi słowami Irena Pyszyńska- Królak, dyrektor Wydziału rozwoju Edukacji w Kuratorium Oświaty w Poznaniu otworzyła V Galę Utalentowanych Młodych Wielkopolan, która odbyła się dziś w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej.

czytaj więcej
Prezenty dla planety Ziemia od uczniów naszych szkół.
 

Prezenty dla planety Ziemia od uczniów naszych szkół.

Kasia ze Szkoły Podstawowej nr 78 ochoczo brała udział w szkolnym projekcie:"Zgnieć karton- dla Ziemi warto". Pomagałam przeprowadzać akcję w innych klasach. Namawiałam dzieci do tego, żeby przed wyrzuceniem do śmieci zgniatały kartony, butelki i puszki. Bo wtedy więcej odpadów wchodzi do śmietnika i mniej brudzimy naszą planetę- mówi Kasia. Projekt doceniła Fundacja Veolia Polska , która pod patronatem Prezydenta Miasta Poznania prowadziła w szkołach konkurs pod hasłem:"Prezent dla naszej Planety". W piątek, 10 czerwca, Kasia i wielu uczniów innych poznańskich szkół odebrało nagrody z rąk pani Anny troniny członka zarządu Fundacji Veolia Polska i prezesa spółek Veolii pana Alexandre"a Fariona.

czytaj więcej
Lato, lato w przedszkolach! Dyżury wakacyjne naszych placówek.
 

Lato, lato w przedszkolach! Dyżury wakacyjne naszych placówek.

Marysia jedzie nad morze i bardzo się z tego cieszy, bo w zeszłym roku też tam była i dobrze się bawiła. Najlepsze były wysokie fale, gofry z owocami i zabawa na dmuchanym zamku. Kuba dwa tygodnie spędzi u babci na Kaszubach, a potem pojedzie z rodzicami do Chorwacji. Też się cieszy, bo tam podobno są jeżowce i to jest bardzo ciekawe. Basia ma ciocię na wsi i jest pewna, że to będą super wakacje, bo tam jest jezioro, truskawki i cztery koty. Za to Michał zostaje w Poznaniu. I wcale się tym nie matrwi, bo będzie chodził do przedszkola, a tam też będzie wakacyjnie i kolorowo.

czytaj więcej
Finał projektu "Syberiada" w Gimnazjum nr 58!
 

Finał projektu "Syberiada" w Gimnazjum nr 58!

Syberia to dla wielu ludzi po prostu kraina we wschodniej Azji. Ale są tacy, dla których to symbol cierpienia, łez, bólu i głodu. Sybiracy. Ci, którzy przeżyli przymusowe wysiedlenie w czasie II Wojny Światowej byli dzisiaj gośćmi uroczystej gali kończącej projekt "Syberiada", nad którym Gimnazjum nr 58 pracowało przez cały ubiegły szkolny rok.

Dlaczego zdecydowaliśmy się pogłębić naszą wiedzę właśnie o tych ludziach? Bo chcemy naprawdę wychowywać naszych uczniów  w duchu patriotyzmu- mówi Elżbieta Marciniak, dyrektor szkoły. Chcieliśmy też odsłonić tę kartę naszej historii współczesnej trochę przemilczaną, jakby wstydliwą. I przy pracy nad projektem okazało się, że młodzież weszła w temat, jak w masło.

czytaj więcej
Śródeckie placówki wystąpiły w Bramie Poznania!
 

Śródeckie placówki wystąpiły w Bramie Poznania!

Pomysł narodził się w Zespole Szkół Specjalnych nr 105. Żeby tak zrobić coś razem- uczniowie, nauczyciele, przedszkolaki. I żeby było artystycznie, i koniecznie na Śródce, bo to przecież ich mała ojczyzna. Rada Osiedla, Stowarzyszenie Przyjaciół Śródki i Okolic Śródeja oraz Fundacja Artystyczno- Edukacyjna Puenta tylko pomysłowi  przyklasnęły. Tak narodził się projekt "Viva Ars". Dziś po raz kolejny w amfiteatrze Bramy Poznania wystąpiło 180 aktorów ze szkół rodem ze Śródki. Opowieść teatralno-muzyczna nosiła tytuł: "mija 1050 rocznica Chrztu Polski". Ponad czterystu widzów oklaskiwało młodych artystów skandując: "brawa, brawa, idzie Mieszko i Dobrawa!"

czytaj więcej
W Zespole Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 3 osiągają sukcesy i realizują marzenia....
 

W Zespole Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 3 osiągają sukcesy i realizują marzenia....

Sukcesów, jak przystało na szkołę o charakterze sportowym jest mnóstwo. Są nim słynni absolwenci, tacy jak Rafał Szukała czy Artur Wojdat, są setki pucharów i medali, które ozdobiły witryny z laurami wielu uczniów, są też znakomite wyniki nauczania. Mamy dwie specjalizacje: pływanie i tenis stołowy- uśmiecha się Barbara Czeszewska, dyrektor placówki. Kocham sport i kiedy tylko mam czas, chodzę na rozmaite zawody, ale te dwie dziedziny uznaję za wyjątkowo mądre. Nie są nastawione na gwiazdorzenie, tylko na ciężką, zespołową pracę, uczą odpowiedzialności, dyscypliny, wspólnego działania, zorientowania na drugiego człowieka. To fajnie, kiedy sport poza potem, fizycznym zmęczeniem i rywalizacją niesie za sobą coś jeszcze....

Szkoła sportowa działa od 1976 roku. Uczy 400 dzieci i każde z nich oprócz matematyki i chemii trenuje dodatkowo nawet 22 godziny w tygodniu. Czy dzieciakom się to podoba?

czytaj więcej
"1050 lat temu..."- finał projektu SP 90 na Ostrowie Lednickim!
 

"1050 lat temu..."- finał projektu SP 90 na Ostrowie Lednickim!

Bo lubimy, jak coś się dzieje, bo nam się chce, bo fajnie się razem bawimy - tak Bogna Kozanecka, dyrektor SP 90 w Poznaniu tłumaczyła powody, dla których cała szkoła ofiarnie zaangażowała się w realizację rocznego projektu pod hasłem: "1050 lat temu..."  Były kursy gotowania średniowiecznych potraw, wizyta w Katedrze, praca nad kolczugą dla księcia Mieszka- a na samym końcu była pointa na Ostrowie Lednickim, gdzie na oczach dzieci, rodziców, nauczycieli i dostojnych gości Mieszko I godnie przyjął chrzest....

Już od września ubiegłego roku pracowaliśmy ofiarnie, ale i z przyjemnością nad naszym projektem, upamiętniającym rocznicę chrztu Mieszka- uśmiecha się Bogna Kozanecka. Uzyskaliśmy patronat kuratorium oświaty, dostaliśmy trochę pieniędzy z banku PKO BP, pomagały też inne instytucje, ale przede wszystkim rodzice, nauczyciele no i dzieci...

czytaj więcej
Arkady Fiedler gościem w SP 38!
 

Arkady Fiedler gościem w SP 38!

Interseujący ludzie w SP 38- to już prawie tradycja. Szkołę odwiedzają ludzie, którzy mogą dzieciom opowiedzieć, gdzie byli, co widzieli, jak pracują, jakie przeżyli przygody. Te prywatne i te zawodowe. Niedawno do Szkoły Podstawowej nr 38 zostali na także zaproszeni Arkady Radosław Fiedler i Tomasz Siuda, którzy opowiadali o wyprawie do Puszczy Amazońskiej. Uczestnicy eskapady podążali śladami wielkiego pisarza -podróżnika Arkadego Fiedlera. 

Ogromne zainteresowanie uczniów wzbudziły wspaniałe fotografie okazów flory i fauny, niespotykanych w naszym klimacie. Zaproszeni goście odpowiadali na różne pytania uczniów klas trzecich. Arkady Radosław Fiedler - autor wielu ciekawych pozycji ze swoich poprzednich wypraw i tym razem postanowił napisać książkę o tym, co widział i przeżył w Amazonii. A co dzieciaki wyniosły z tej podróży, którą odbyły buszując wśród fotografii i słuchając opowieści pana Fiedlera?    

czytaj więcej
Rzecznik Praw Dziecka w SP 87 w Poznaniu!
 

Rzecznik Praw Dziecka w SP 87 w Poznaniu!

Dziećmi jesteśmy tylko raz. Czas dzieciństwa nie wróci- to informacja, którą powinien zapamiętać i duży i mały. Duży- bo te relacje, które stworzy z dzieckiem zostaną na zawsze. Mały-  bo to, co i jak przeżyje teraz- określi jego przyszłość. No i warto hodować w sobie trochę dzieciaka do końca życia - powiedział minister Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka wręczając nagrody uczniom Szkoły Podstawowej nr 87 w Poznaniu.

czytaj więcej
Czerwiec 1956r. - Pamiętajmy!
 

Czerwiec 1956r. - Pamiętajmy!

Poznańskim Czerwcem zajmuje się od 25 lat. Dlaczego? Bo uważa, że to wciąż obszar nie do końca zbadany. Poza tym Czerwiec 1956 r. daje nam, poznaniakom, szansę czuć się wyróżnionymi. To u nas miał miejsce wielki, polski zryw ludzi, którzy odważyli się na coś niesamowitego- mówi Stanisław Jankowiak, profesor historii na UAM, autor (między innymi) pracy pod tytułem: "Poznański Czerwiec 1956 w dokumentach".

czytaj więcej
Strona 1 2 330