O przedszkolakach słów kilka...
 

O przedszkolakach słów kilka...

W naszych przedszkolach dzieje się tyle dobrego, ciekawego, nowatorskiego i godnego podziwu, że nie o wszystkim zdążymy napisać parę choćby słów. Dziś spróbujemy odnotować kilka super fajnych imprez, którymi mogły się poszczycić placówki dla maluchów. Jedną z nich jest Festiwal Taneczny, organizowany przez Przedszkole nr 3. Tym razem nosił nazwę "na polską nutę" i otrzymał honorowy Patronat Prezydenta Miasta Poznania.Piękne tańce do polskich utworów muzycznych zaprezentowały pięcioletnie i sześcioletnie dzieci z: Przedszkola nr 30 "Mały Olimpijczyk", Przedszkola nr 77 "Koraliki", Przedszkola nr 155 "Polanie" i Przedszkola nr 3 "Promyczek". Wielką niespodzianką dla przedszkolaków okazał się  pokaz gimnastyki artystycznej w wykonaniu Wiktorii, Oliwii i Nadii - uczennic Szkoły Podstawowej nr 27. Dzieci z zapartym tchem podziwiały starsze koleżanki...

czytaj więcej
Nie straćcie zdobytej wolności!
 

Nie straćcie zdobytej wolności!

Gdy próbuję wam to wytłumaczyć, do głowy przychodzi mi jedno: pomyślcie o nas w ten sposób- jak bardzo trzeba być zdeterminowanym, żeby nie dbając o swoje życie, o swoje rodziny, dzieci i matki wyjść na ulicę wiedząc, że nie spotka nas za to nic dobrego- mówiła dziś Aleksandra Banasiak, uczestniczka Zrywu Czerwcowego z 1956 roku podczas uroczystych obchodów 63. rocznicy tych wydarzeń. Spotkaliśmy się znowu na placu Adama Mickiewicza i znowu zastanawiałam się przed naszym spotkaniem, co nowego mogę powiedzieć wam, młodym- mówiła dalej pani Aleksandra. Przypomnę może slogan z lat pięćdziesiątych. Mówiono i pisano do nas tak: kto podniesie rękę na władzę ludową, niech będzie pewien, że władza mu tę rękę odrąbie! I myśmy w to wierzyli. Więc jak bardzo dokuczyła nam bieda, nędza, szarość naszych dni, że weszliśmy prosto pod śmiercionośne kule. Dziś proszę was o jedno: nie straćcie tej wolności, o którą walczyli wasi ojcowie i dziadkowie. Liczę na was. I bardzo wam dziękuję!

czytaj więcej
Poznańskie dzieci pamiętają o Czerwcu '56!
 

Poznańskie dzieci pamiętają o Czerwcu '56!

Poznańscy uczniowie i przedszkolaki pamiętają o ofiarach robotniczego zrywu. W ramach akcji "Światełko dla Czerwca '56" posprzątali groby powstańców, którzy spoczywają na cmentarzu na Dębcu. Kwiaty na mogiłach bohaterów złożył też Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta Poznania.

To bardzo cenna inicjatywa- mówi Wiesław Banaś, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty w Poznaniu. Musimy pamiętać o przeszłości, żeby w przyszłość iść jako ludzie wolni, uśmiechnięci, mający szansę na spełnianie swoich marzeń. Pamiętajmy, że ci, którzy walczyli o chleb w 56. roku, takiej szansy nie mieli...

czytaj więcej
Wolność nie jest nam dana raz na zawsze...
 

Wolność nie jest nam dana raz na zawsze...

Do Poznania przyjechali na trzy dni i to tutaj pisali finałowy test. Niespełna 50 uczniów z całej Polski, a trzeba wiedzieć, że do pierwszych eliminacji szóstej już  edycji "Olimpiady Solidarności. Dwie Dekady Historii"przystapiło ponad trzy i pół tysiąca młodych ludzi. Wygrało troje uczniów z województwa lubelskiego. Wśród nich jest Julia Mazurek, która nie wyobraża sobie, że naprawdę mogłaby kupować cukierki albo masło na kartki.  O tym, że tak jednak w Polsce było, dowiedziała się podczas przygotowań do ogólnopolskich zmagań z wiedzy na temat tego, jaki był nasz kraj w latach osiemdziesiątych. To była fascynująca przygoda- uśmiecha się Julia. Spotykaliśmy się ze świadkami tamtych historycznych wydarzeń, nagrywaliśmy z nimi wywiady w stolicy i w Rzeszowie, a przecież jesteśmy uczniami różnych szkół z różnych miast naszego województwa i poznaliśmy się całkiem niedawno. Bardzo ważna była rola naszego opiekuna, pana Dawida Gutka, bo to on sprawował pieczę nad naszą pracą.

Nauczyciel bez uczniów nie istnieje- uśmiechał się podczas oficjalnej gali w piątek, 7 czerwca, pan Dawid. Ja muszę powiedzieć, że nie tylko jestem dumny z mojej "trójcy", bo wygrała, ale też dlatego, że ich historia naprawdę interesuje. Rozmawiali z profesorem Aleksandrem Hallem czy Bogdanem Borusewiczem z ogniem w oczach. Chcieli wiedzieć wszystko...

czytaj więcej
Aniołki z Winograd!
 

Aniołki z Winograd!

Mówi się, że duży może więcej. Ja bym powiedziała, że razem można więcej- mówi Krystyna Szyc, dyrektor Przedszkola nr 116. Tak nam w każdym razie wytłumaczył Dariusz Olejniczak, przewodniczący Rady Osiedla Winogrady Południe, gdy namawiał nas, żebyśmy w piątkę startowały ze wspólnym projektem do PBO 2018. My posłuchałyśmy i - udało się! Dostałyśmy największą ilość głosów, a nasze przedszkola dostały nowy, zielony, atrakcyjny wygląd.

Cieszy mnie fakt, że coraz więcej naszych placówek korzysta z tak znakomitego sposobu na pozyskanie środków finansowych, jakim jest Poznański Budżet Obywatelski- mówi Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty. To oznacza, że ludzie są coraz bardziej świadomi możliwości, jakie oferuje nasze miasto, ale też jest dowodem na kreatywność dyrektorów i pracowników poznańskich szkół i przedszkoli. Efekt? Atrakcyjne, często dostępne także dla mieszkańców, boiska, place zabaw, tereny zielone czy siłownie zewnętrzne albo wieże widokowe....

czytaj więcej
Wakacyjne staże dla naszych uczniów!
 

Wakacyjne staże dla naszych uczniów!

Nasi uczniowie techników i szkół branżowych mają szansę zdobyć doświadczenie i podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. Okazją do tego są staże i praktyki u poznańskich i wielkopolskich przedsiębiorców. Można zrealizować je np. w czasie zbliżających się letnich wakacji.

czytaj więcej
"Dziś zrobiłabym to samo. Ale modliłabym się o życie..."
 

"Dziś zrobiłabym to samo. Ale modliłabym się o życie..."

To był czwartek, 28 czerwca 1956 roku, a pani Ola Banasiak wyjątkowo miała wolny dzień. Dwudziestojednoletnia  wówczas pielęgniarka w szpitalu imienia Raszei szła wczesnym porankiem w stronę dworca kolejowego. Chciała odebrać ojca i brata, który przyjeżdżał do Poznania zdawać egzaminy do technikum. Ale na dworzec nie doszła.

Zobaczyłam tłum ludzi, usłyszałam, że to jest protest, że ludzie mają dosyć biedy, a właściwie nędzy. Ktoś głośno śpiewał, ktoś inny recytował wiersze. Mnie w domu wychowali na patriotkę, tato był nauczycielem, my żyliśmy poezją ojczyźnianą. Niewiele myśląc, przyłączyłam się do strajkujących... Czy dziś zrobiłabym tak samo? Tak, ale wtedy nie myślałam o sobie- wspomina pani Ola. Dzisiaj, właśnie w moim wieku, gorąco modliłabym się o życie...

czytaj więcej
Konferencja na UAM-zapraszamy dyrektorów i nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej!!!
 

Konferencja na UAM-zapraszamy dyrektorów i nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej!!!

Po raz trzeci Wydział Oświaty i UAM zapraszają dyrektorów przedszkoli i nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej z poznańskich szkół do udziału w bezpłatnej Konferencji pod hasłem "Dziecko w świecie matematyki. Propozycje alternatywnych rozwiązań".  Odbędzie się ona 13 czerwca 2019 r. na UAM Wydział Studiów Edukacyjnych na ul. Szamarzewskiego 89D, na Aulia. Podajemy link do zgłoszenia uczestnictwa: czekamy na nie do 12 czerwca- https://www.interankiety.pl/i/2DLMmg8w.

Zapraszamy serdecznie!!!

czytaj więcej
SP nr 48 świętuje 80-lecie i koniec remontu!
 

SP nr 48 świętuje 80-lecie i koniec remontu!

Szkoła Podstawowa nr 48, przy ul. Sarmackiej świętowała w piątek jubileusz 80-lecia. Uroczystość była połączona z otwarciem nowej części szkoły. W dwóch dobudowanych skrzydłach znalazły się sale dydaktyczne i miejsce do ćwiczeń. Cały budynek oraz teren wokół niego przeszedł też gruntowną modernizację.

czytaj więcej
Naszym uczniom we Francji proponują pracę...
 

Naszym uczniom we Francji proponują pracę...

Andrzej Maciejak sam do Francji nie pojechał. Nie miał czasu. Trwa termomodernizacja jego szkoły, były też inne ważne zadania. Ale bardzo go cieszy fakt, iż dwa kwietniowe-przemiłe i pouczajace-tygodnie spędzili uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w urokliwym Lezignan- Corbieres na południu Francji. Pojechali tam w ramach projektu Erasmus + po to, by zdobywać nowe doświadczenia zawodowe w zupełnie nieznanym dla nich dotąd kraju. Młodzi cukiernicy, kucharze, mechanicy samochodowi oraz fryzjerzy mogli doskonalić swoje umiejętności pod okiem doświadczonych francuskich fachowców zrzeszonych w Izbie Rzemieślniczej Centre De Formation D"aprentis Henri Martin. Koordynatorem projektu ze strony francuskiej jest Luc Garcia. A teraz szesnastu uczniów z Francji przyjechało pouczyć się u nas...

Dziś kończy się nasz pobyt w Poznaniu- mówi Tomasz Knapik, opiekun francuskiej grupy uczniów. Wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni. Podoba nam się to, że Poznań jest taki czysty i zadbany. To dla naszej młodzieży zupełnie inny, bo zupelnie bezpieczny świat. Mieli inne wyobrażenie o Polsce- że jest zacofana, dzika. A tu się okazało, że wszystko działa nie tylko, jak należy, ale często lepiej niż u nas.

czytaj więcej
Na Abisynii będą fit!
 

Na Abisynii będą fit!

Dla Jolanty Czereśnowskiej Poznański Budżet Obywatelski to prawdziwy skarb. Wystarczy napisać dobry projekt, fajnie go zareklamować wśród mieszkańców osiedla Abisynia i dzieje się to, co przydarzało się Ali Babie po wypowiedzeniu magicznego: "sezamie, otwórz się!". Otóż miasto przekazuje pieniądze, a jej - i nie tylko- marzenie się realizuje. Jakie? Ostatnio "Kasztelański Fitness" za prawie 600 tysięcy złotych.

Napisaliśmy z kolegą ten projekt, przy dużym wsparciu Rady Osiedla Grunwald- Południe oczywiście, zebraliśmy odpowiednią ilość głosów i oto powstaje, buduje się nasz wymarzony teren rekreacyjny- uśmiecha się pani dyrektor. Czemu wzięłam się za taką rzcz? Zrobiłam kiedyś ankietę wśród rodziców uczniów naszej szkoły. Zapytałam ich o moje słabe i mocne strony. Wśród tych najmocniejszych napisali: " jak za coś się pani weźmie, to idzie pani, jak taran!" Taka jestem! I choć jeszcze nie zakończyły się prace nad PBO 2019, to powiem głośno i wyraźnie- w PBO 2020 też wystartujemy!

czytaj więcej
Półkolonie miejskie w czasie wakacji...
 

Półkolonie miejskie w czasie wakacji...

Po raz kolejny prawie 2 tysiące dzieci będzie mogło wziąć udział w półkoloniach organizowanych w poznańskich podstawówkach. Miasto przeznaczyło na to blisko milion zł. Na najmłodszych czeka wiele atrakcji. Ponad 80 turnusów odbędzie się w 56 szkołach, które zadeklarowały zorganizowanie półkolonii. W zeszłym roku półkolonie dofinansowane przez Miasto odbyły się w 46 szkołach na 68 turnusach.

czytaj więcej
A co komputer ma w środku?- czyli jak przedszkolaki odwiedzały szkoły zawodowe...
 

A co komputer ma w środku?- czyli jak przedszkolaki odwiedzały szkoły zawodowe...

Jak się robi pączki? A drożdżówki? W jaki sposób plecie się francuski warkocz? Czy robot podskakuje na stoliku ze strachu, bo się boi roboty? Tego wszystkiego - i o wiele więcej- mogły dowiedzieć się poznańskie przedszkolaki, które brały udział w pilotażowym projekcie, zrealizowanym przy pomocy Centrum Doradztwa Zawodowego dla Dzieci i Młodzieży pod hasłem: "Przygodę z zawodem czas zacząć" w dniach 20-23 maja. Chodzi o to, żeby dzieci mogły dosłownie palec wsadzić w ciasto drożdżowe, wzięły do łapki lupę, pilota do robota czy kolorowy perkal- tłumaczy Wiesław Banaś, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty. To jest nauka przez zabawę, frajdę, przyjemność. I bardzo zdrowy sposób na zaspokojenie dziecięcej ciekawości. Czym zajmuje się fotograf? A drukarz? A krawcowa? Pokazywaliśmy- i będziemy to robić- dzieciakom  różne zawody w naszych szkołach branżowych i technikach "na własne oczy".

Wszyscy są bardzo zadowoleni z tego projektu- mówi Natalia Kaszkowiak z  CZDZdDiM. Czekamy na więcej i myślimy o tym, żeby rozszerzyć te wizyty o dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych.

czytaj więcej
Rekrutacja do szkół w toku!
 

Rekrutacja do szkół w toku!

Do 31 maja absolwenci gimnazjów i 8-letnich szkół podstawowych mogą składać dokumenty o przyjęcie do szkół średnich. W tym roku sytuacja jej szczególnie trudna, bo we wrześniu naukę w liceach, technikach i szkołach branżowych rozpocznie tzw. podwójny rocznik uczniów. Wdrożenie zmian, podobnie jak inne konsekwencje reformy, spadły na samorządy. Miasto Poznań zwiększyło liczbę dostępnych miejsc w szkołach. Problemem mogą być jednak braki kadrowe.

czytaj więcej
Z podwórka na stadion- nasi najlepsi w całej Polsce!
 

Z podwórka na stadion- nasi najlepsi w całej Polsce!

Grają w różnych zespołach. W Canarinhos -Skórzewo, w Wielkopolska- Komorniki czy też w Warcie -Poznań. Ale w Szkole  Podstawowej nr 78 w Poznaniu są jedną braterską drużyną i to taką, która "wymiata". Ostatnio tak "wymiotła", że wygrała XIX edycję Turnieju Tymbarka pod hasłem: "Z podwórka na stadion".  A w turnieju brało udział 170 tysięcy  piłkarzy-juniorów z całego kraju...

czytaj więcej
"Marcinek"- ale nie tylko on- kończy sto lat. Wszystkim serdecznie gratulujemy!
 

"Marcinek"- ale nie tylko on- kończy sto lat. Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Czuję się bardzo szczęśliwym, iż w jednej uczelni prastarego piastowskiego grodu Przemysława, uczelni nazwanej imieniem męża patrioty, którego postać była ideałem moich lat młodzieńczych, po długim okresie zaborów wypada mi otwierać pierwszy rok szkolny, w którym nauka odbywać się będzie w języku ojczystym- mówił pierwszego maja 1919 roku pierwszy dyrektor Gimnazjum i Liceum im. Karola Marcinkowskiego Antoni Borzucki. W roku tym do nauki przystąpiło 358 uczniów narodowości polskiej i 299 nardowości niemieckiej. Dziś w "Marcinku " uczy się 672 młodych ludzi i jesli uczą się w klasach dwujęzycznych, to robią to wyłącznie z własnego wyboru. Dziś także obchodzona jest uroczyście setna rocznica powstania tej placówki. Najbardziej jestem dumna z tego, że nasi absolwenci nie zapominają ani o nas, ani o sobie. Rocznik, który zdawał maturę w 1956 roku do dziś spotyka się raz w miesiącu, a jeden z jego przedstawicieli funduje stypendium dla zdolnego ucznia lub uczennicy z własnych pieniędzy od wielu lat- mówi Alina Chojnacka, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1- czyli "Marcinka" właśnie. 

A co na to miasto? Miasto zafundowało "Marcinkowi" na setne urodziny renowację elewacji budynku za ponad 4 i pół miliona złotych. Będzie się działo!

czytaj więcej
W tych szkołach będzie cieplej!
 

W tych szkołach będzie cieplej!

Kolejne poznańskie szkoły przejdą termomodernizację. Miasto szuka wykonawców ocieplenia w szkołach podstawowych: nr 2 (na os. Jagiellońskim), 20 (na os. Rzeczpospolitej), 46 (przy ul. Inowrocławskiej) i 61 (przy ul. Szczepankowo). A w Zespole Szkół Geodezyjno-Drogowych prace ida pełną parą!

Ja się cieszę z naszej termomodernizacji z wielu względów- uśmiecha się Małgorzata Lorek, dyrektor ZSGD. Po pierwsze- będziemy mniej płacić za ogrzewanie budynku, a kto nie lubi oszczędzać kosztów. Po drugie- nasza szkoła będzie ślicznie popielata, z nowymi oknami, no, po prostu marzenie! A po trzecie- we wrześniu obchodzimy setną rocznicę powstania naszej placówki i ja juz wiem, że powitam wszystkich gości w nowych progach. Bardzo za to miastu dziękuję!

czytaj więcej
Uwaga! Uwaga! Ogłaszamy konkursy na stanowiska dyrektora!
 

Uwaga! Uwaga! Ogłaszamy konkursy na stanowiska dyrektora!

Prezydent Miasta Poznania ogłasza konkursy na stanowiska dyrektorów następujących publicznych przedszkoli oraz publicznych szkół podstawowych:

1)      Przedszkola nr 28, ul. Galileusza 7;

2)      Przedszkola nr 158, os. Kosmonautów 107;

3)      Szkoły Podstawowej nr 72, ul. Newtona 2;

4)      Szkoły Podstawowej nr 74, ul. Trybunalska 17/25.

czytaj więcej
Strona 1 2 350