Najlepsze- specjalne- przedszkole na świecie!
 

Najlepsze- specjalne- przedszkole na świecie!

Marzena Ochmańska, mama Macieja, tego jednego jest pewna- Przedszkole Specjalne nr 164 w Poznaniu, to najlepsze przedszkole na świecie! Mówię tak, bo to placówka tylko dla dzieci niepełnosprawnych umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym, więc prowadzić ją tak, że mój Maciuś nie może się doczekać, kiedy znowu pójdzie do przedszkola, to dla mnie wielka sztuka- mówi pani Marzena.  Synek chodzi tam już trzeci rok i widzę, jak się usprawnił, jak staje się coraz bardziej samodzielny. To bardzo ważne, bo dla nas, rodziców dzieci niepełnosprawnych, przedszkole to nie tylko miejsce do zabawy, ale też wychowania, nauczania zwykłych i prostych dla innych dzieci czynności, na przykład komunikowania się z innymi ludźmi.

czytaj więcej
Polonez, Menuet i Czeska Polka czyli Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.
 

Polonez, Menuet i Czeska Polka czyli Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.

"Poznań- to moje miasto, Poznań- to jest mój świat"- zaśpiewało dzisiaj ponad trzy tysiące dzieci, które zebrały się w Arenie, by uczcić Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. W kwietniu 2014 roku kilka szalonych dyrektorek przedszkoli postanowiło, że takie święto znajdzie się na mapie poznańskich uroczystości również- mówi Teresa Grad, jedna z głównych organizatorek wydarzenia, a przy tym dyrektor Przedszkola nr 148. Tak więc to już trzecia edycja tej imprezy w naszym mieście. Upływa ona pod hasłem: "Muzyczny świat przedszkolaka", toteż dzieci nie tylko zaśpiewały piosenkę o Poznaniu, ale będą jeszcze tańczyć różne narodowe tańce, bawić się podczas koncertu Jana Mazurka, a wreszcie grać na instrumentach, które same przygotowały.

czytaj więcej
Przedszkolaki na Uniwersytecie! Konferencja naukowa na UAM w ramach ERASMUSA+.
 

Przedszkolaki na Uniwersytecie! Konferencja naukowa na UAM w ramach ERASMUSA+.

Wydział Studiów Edukacyjnych UAM od wielu lat bardzo sobie ceni poznańskie przedszkola i współpracę z nimi. Placówki te wspólnie realizują projekty edukacyjne, prowadzą też tak zwane "Dobre Praktyki", bo to przecież UAM "wypuszcza" na świat naszych przyszłych nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Dlatego seminarium pod tytułem "Uczony- student- nauczyciel- rodzic: idea wielostronnego partnerstwa" organizowane dziś przez UAM właśnie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem.

Dowiadujemy się dziś, jak podnosić komptencje dobrego wychowawcy dzieci, ale i dobrego rodzica czy dobrego studenta edukacji- powiedziała Ewa Lewandowska, wiceprezes ogólnopolskiego OMEP. Są tutaj z nami także nauczycielki z przedszkoli warszawskich, które także chętnie dowiedzą się nowych rzeczy na temat szeroko pojętego partnerstwa realizowanego w przestrzeni przedszkolnej.

czytaj więcej
Charytatywny Bieg PKO BP- uczniowie SP 51 pierwsi na mecie!
 

Charytatywny Bieg PKO BP- uczniowie SP 51 pierwsi na mecie!

Rok szkolny 2016/17 w Szkole Podstawowej numer 51 na osiedlu Lecha rozpoczął się od sukcesów sportowych. Pełna zaangażowania młodzież naszej szkoły szybko wdrożyła się w rytm zajęć i treningów. Wakacyjna przerwa nie wpłynęła negatywnie na formę uczniów. Wspaniała wrześniowa pogoda i pełni pasji trenerzy zdołali już w pierwszych tygodniach szkoły przygotować zawodniczki i zawodników do dwóch ważnych imprez biegowych. Już siódmego września na stadionie POSiR reprezentacja szkoły w liczbie czterdzieścioro czworo uczniów wystąpiła w imprezie biegowej organizowanej przez fundację Sport Generacja pod patronatem Prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, która była jednocześnie eliminacjami biegów sztafetowych dla uczniów klas od czwartej do szóstej. 

czytaj więcej
Z Rio de Janeiro na Rataje!
 

Z Rio de Janeiro na Rataje!

Ratajskie Igrzyska Olimpijskie- to pomysł Beaty Beaty Lewickiej- Płaczek, dyrektora Szkoły Podstawowej nr 20 w Poznaniu. Kocham sport, sama biegam w maratonach, biorę udział w triathlonie, a w przeszłości, jako kajakarka, zdobyłam brązowy medal na Mistrzostwach Świata- mówi pani dyrektor. A że woda łączy, jak żaden inny żywioł, to przyciągamy do naszej szkoły naszych sportowców wodnych, którymi Poznań stoi przecież na poziomie światowym. Wraz z nimi otwieramy dziś nasze III Igrzyska, w których udział weźmie 1200 uczniów poznańskich szkół i ponad dwustu przedszkolaków z Rataj.

czytaj więcej
X Olimpiada Sportowa Przedszkolaków- to frajda, zabawa i fair- play...
 

X Olimpiada Sportowa Przedszkolaków- to frajda, zabawa i fair- play...

Już za chwilę nastąpią piękne i wzruszające momenty- powiedziała Grażyna Luck- Kubalewska otwierając dziś o poranku X Olimpiadę Sportową Przedszkolaków i Pierwszoklasistów w Ogrodzie Jordanowskim nr 2. I nastąpiły. Biegi, skoki w dal, rzuty kulą i dyskiem- a przede wszystkim- głośne salwy śmiechu dzieci, które przyszły tutaj najwyraźniej nie tyle po medale, ile po frajdę.

Cieszę się, że widzę tyle roześmianych twarzy wokół- mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Poznania po rozpoczęciu pierwszej tury zawodów. Sam byłem sportowcem jako dziecko, kopałem piłkę najpierw na podwórku, potem w klubie Warty i  w trampkarzach Lecha. Pierwszą piłkę nożną kupili mi rodzice po sporych perypetiach, wtedy wcale nie było o to tak łatwo, jak dziś. Cieszyłem się na tę piłkę tak, jak może naprawdę cieszyć się tylko dziecko. Dlatego takie imprezy jak dzisiejsza, propagujące sport, zachęcające do niego, pokazujące, że fajnie jest być zdrowym i sprawnym łapią mnie za serce.

czytaj więcej
Ogłoszenie konkursów na stanowiska dyrektorów przedszkoli oraz szkół
 

Ogłoszenie konkursów na stanowiska dyrektorów przedszkoli oraz szkół

Prezydent Miasta Poznania ogłasza konkursy na stanowiska dyrektorów następujących publicznych przedszkoli oraz publicznych szkół:

1) Przedszkola nr 29, ul. ks. Józefa 1/3;

2) Przedszkola nr 31, ul. Mielżyńskiego 21;

3) Przedszkola nr 37, os. Wichrowe Wzgórze 112;

4) Przedszkola nr 75, ul. Sporna 4;

5) Przedszkola nr 158, os. Kosmonautów 107;

6) Przedszkola nr 174, os. Jana III Sobieskiego 108;

7) Przedszkola nr 185, os. Wichrowe Wzgórze 118;

8) Przedszkola nr 188, ul. Dębina 15;

9) Zespołu Szkół nr 4, ul. Brandstaettera 1;

10) Zespołu Szkół nr 7, os. Zwycięstwa 101;

11) Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6, os. Jana III Sobieskiego 105;

12) Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 7, ul. Leszka 42;

13) IX Liceum Ogólnokształcącego, ul. Warzywna 24;

14) Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 10, ul. Żeromskiego 8/12.

czytaj więcej
Nauczyciele mianowani- od wczoraj jest ich o 224 więcej!
 

Nauczyciele mianowani- od wczoraj jest ich o 224 więcej!

Ponad dwustu dwudziestu nauczycieli odebrało wczoraj w Urzędzie Miasta Poznania akt nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. Bardzo się cieszę i bardzo serdecznie Państwu gratuluję- mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Poznania wręczając pedagogom zaświadczenia. Dzisiejszy dzień to powód do dumy dla was i dla waszych bliskich.

czytaj więcej
Poznań- Brandenburgia- list o współpracy podpisany!
 

Poznań- Brandenburgia- list o współpracy podpisany!

Województwo wielkopolskie od kilkunastu już lat współpracuje z regionem Brandenburgia- tak w zakresie gospodarczym, jak i edukacyjnym, i sportowym. Podpisanie dzisiejszego listu o kontynuacji tych działań było prolongatą dobrych polsko-niemieckich praktyk, jakie dla naszego miasta nie są niczym nowym. Bardzo się cieszę, że uczestniczę w tym wydarzeniu, bo to przedłużenie wspólnych projektów świetnie wpisuje się w mapę naszych założeń edukacyjnych- mówił zastępca Prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski tuż po uroczystości.

czytaj więcej
Nagrody Miasta Poznania- przyjmujemy wnioski!
 

Nagrody Miasta Poznania- przyjmujemy wnioski!

-Kiedy widzę wasze osiągnięcia, patrzę w przyszłość z wielkim optymizmem- mówił Przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz rozpoczynając ubiegłoroczną  galę rozdania Nagród Miasta Poznania za wybitne osiągnięcia uczniom poznańskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Kapituła uhonorowała w 2015 roku 198 laureatów, a łączna pula pieniędzy, jakie przeznaczono na nagrody wyniosła 150 tysięcy złotych. Uczniowie otrzymali od 400 do 3.000 złotych. Tegoroczna edycja Nagród ruszyła i można już składać wnioski- znajdą je Państwo w załączniku!

czytaj więcej
Kobiety. Dyrektorki. Kaszubki.Co i jak robią w poznańskich szkołach?
 

Kobiety. Dyrektorki. Kaszubki.Co i jak robią w poznańskich szkołach?

Małgorzata Nawojczyk - to dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych im. KEN w Poznaniu. Lucyna Białk- Cieślak - jest dyrektorem Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Obie panie mają sukcesy zawodowe, a ich szkoły co rusz mogą pochwalić się wyróżnieniami, dyplomami, udanymi projektami. Pani Małgorzata- to krótko obcięta brunetka, osoba zasadnicza i mało wylewna. Pani Lucyna-  jest blondynką o spojrzeniu pełnym emocjonalności. Co je łączy? Kaszuby. Obie stamtąd pochodzą, obie nimi nasiąkły i obie są ambasadorkami tego regionu.

czytaj więcej
Witaj Szkoło! Nowy rok szkolny rozpoczęty!
 

Witaj Szkoło! Nowy rok szkolny rozpoczęty!

"Witaj nasza dobra szkoło, powracamy wypoczęci i szczęśliwi, mamy dużo dobrych chęci i siły"- zaśpiewały dziś dzieciaki rozpoczynając Miejską Inaugurację Roku Szkolnego 2016/17 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1. Tą placówką chcieliśmy pochwalić się szczególnie, bo tam - między innymi- zakończył się właśnie duży remont, dzięki któremu budynek poddano gruntownej termomodernizacji- mówi Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty w UM w Poznaniu. Na dachu szkoły pojawiły się baterie słoneczne, a ściany ocieplono, otynkowano i pomalowano. Poza tym szkoła zyskała 4 sale lekcyjne, z których jedną przeznaczono dla przedszkola, powstało też boisko- patio dla najmłodszych dzieci. Projekt kosztował 2.900.000 złotych i zrealizowano go dzięki działaniom miasta. 

czytaj więcej
WOLNE MIEJSCA W POZNAŃSKICH PRZEDSZKOLACH!
 

WOLNE MIEJSCA W POZNAŃSKICH PRZEDSZKOLACH!

W poznańskich przedszkolach i oddziałach przedszkolnych jest jeszcze ponad 600 wolnych miejsc. Placówki wciąż czekają na dzieci, których rodzice jeszcze nie zdecydowali, dokąd posłać swoje pociechy. My możemy przyjąć dziesięcioro dzieci- mówi Jolanta Rochowska, dyrektor Przedszkola nr 10. To, że dysponujemy dziś  wolnymi miejscami, to efekt udanej kampanii promocyjnej miasta, w której zachęcano rodziców sześciolatków do posyłania dzieci do szkół. Ode mnie na przykład prawie dwa oddziały ruszyły do podstawówki- a mogę powiedzieć, że SP nr 19, z którą ściśle współpracujemy i którą rodzicom polecamy jest bardzo dobrze przygotowana na przyjęcie maluchów. Dlatego niewielka grupa rodziców zdecydowała o pozostawieniu sześciolatków u nas.

czytaj więcej
Lato w Ogrodzie Jordanowskim nr 2 w pełni...
 

Lato w Ogrodzie Jordanowskim nr 2 w pełni...

Do Ogrodu Jordanowskiego nr 2 w Poznaniu dzieci przyszły już w dniu rozdania świadectw. w ostatni piątek czerwca kilka minut po dwunastej zaroiło się na placu zabaw, na Orliku, na ławeczkach. Przyszły pokazać oceny, pochwalić się, pogadać o planach na wakacje, ale też napompować piłki na lato- mówi Tomek Woźniak, animator sportu (jeden z najlepszych w Polsce!), opiekujący się dzieciakami przez cały rok. My się dobrze znamy, nie tylko dlatego, że kopiemy razem piłkę czy gramy w siatkówkę- uśmiecha się Tomek.  Dużo rozmawiamy, dużo o sobie wiemy. Dzieci mówią mi często rzeczy, o których nie opowiadają w domu. Stąd nasza bliskość.

czytaj więcej
Robimy pantomimę- czyli lato dzieci niesłyszących...
 

Robimy pantomimę- czyli lato dzieci niesłyszących...

Ela przywiozła swojego synka z Czapur, pani Ola przyprowadziła Kubę i Michała z Piątkowa, a Kasia i Szymon przyjechali z córkami specjalnie z Rataj. Dokąd? Na ulicę Kolejową 1, do klubu Towarzystwa Osób Niesłyszących, gdzie od początku wakacji odbywają się warsztaty letnie dla dzieci słyszących i głuchych, dofinansowane przez poznański Wydział Oświaty.

Zajęcia odbywają się przez całe dwa miesiące- tłumaczy Eunika Lech, prezes Fundacji Pomocy Osobom Niesłyszącym TON. Przychodzi do nas dwadzieścioro dzieci każdego dnia- niektóre słyszą, ale nie mówią, inne są głuche, jeszcze inne są zdrowe i chcą po prostu fajnie i twórczo spędzić czas z dziećmi niesłyszącymi. Te zdrowe- uczą się empatii, tego, że głuchym trzeba pomagać, a pozbywają się roszczeniowości i egoizmu. Próbują z nami migać i dowiadują się ciekawych rzeczy o języku migowym, który jest zupełnie inny niż mówiony. Dzieci głuchonieme- zyskują to, że codziennie wychodzą z domu i jadą do miejsca, w którym czeka je coś nowego, ciekawego, wakacyjnego...

czytaj więcej
Dobre praktyki- chwalimy się naszymi konferencjami!
 

Dobre praktyki- chwalimy się naszymi konferencjami!

W ubiegłym roku Wydział Oświaty zorganizował dwie konferencje dla szkół gimnazjalnych, w trakcie których uczniowie przedstawiali swoje prace związane z poznawaniem rozmaitych profesji. Te "Dobre Praktyki" wpisują się w kalendarz imprez promujących kształcenie zawodowe. Dzięki nim młodzi ludzie zwiedzali zakłady pracy, przyglądali się funkcjonowaniu mniejszych i większych firm, spotykali się z doradcami zawodowymi. wszystko po to, by wybrać właściwie- szkołę, zawód, przyszłość....

czytaj więcej
Zespół Szkół Budownictwa nr 1 frontem do klienta! A nawet bardzo!
 

Zespół Szkół Budownictwa nr 1 frontem do klienta! A nawet bardzo!

Gdyby Zbigniew Talaga, dyrektor ZSB nr 1 w Poznaniu miał szczerze odpowiedzieć na pytanie, jak to się stało, że w tym roku miał tak cudny nabór do swojej szkoły, musiałby wyznać, że tajemnica tkwi w zgodnym z prawem rynku funkcjonowaniem szkoły według zasady: frontem do klienta.  Nie chcę być nieskromny, ale my naprawdę bardzo dużo rzeczy uzgadniamy z naszymi uczniami- mówi dyrektor. Na przykład? Wygląd i działanie naszej strony internetowej, zajęcia dodatkowe, sposób komunikowania się z uczniem. Wiemy, że to nie zakazy i nakazy skutkują dziś fajną współpracą z młodzieżą, tylko życzliwy, choć stanowczy dialog. I my rozmawiamy. O sytuacjach trudnych, bardzo życiowych, o ubóstwie, o przemocy w domu czy otoczeniu, o wstydliwych dla młodych ludzi problemach. Wspólnie szukamy rozwiązania. Jesteśmy dla uczniów godnymi zaufania partnerami. 

czytaj więcej
Pociąg do... Pointa projektu MDK 1 i MDK 2.
 

Pociąg do... Pointa projektu MDK 1 i MDK 2.

Pociąg do sceny, do wyrażania swoich uczuć w tańcu, śpiewie, grze aktorskiej. Pociąg do ludzi - młodych, fajnych, utalentowanych, choć niekoniecznie mówiących o sobie na głos. Pociąg do tego, żeby wyjść z domu i coś robić, rozwijać się, a przy tym dobrze bawić. Ten pociąg dla ponad setki młodych poznaniaków ruszył jesienią 2015 roku. Stacja początkowa -Młodzieżowy Dom Kultury Nr 1 i Młodzieżowy Dom Kultury Nr 2 w Poznaniu. Troje nauczycieli, Ilona Biegańska (organizator projektu i reżyser spektaklu), Maciej Maciołek oraz Agnieszka Noster (animatorzy artystyczni projektu). Perony- liczne próby, zajęcia, prace nad scenografią, choreografią, ale też śmiech, więzi i wzruszenia. Punkt docelowy- Teratr Polski. Pierwszy czerwca. Podsumowanie. Występ na prawdziwych scenicznych deskach, za co wielkie dzięki dla  dyrektora Marcina Kowalskiego. 

czytaj więcej
W naszych szkołach widać nowe! Remonty i modernizacje idą pełną parą!
 

W naszych szkołach widać nowe! Remonty i modernizacje idą pełną parą!

Lato- to dla uczniów czas zabawy i wypoczynku. Dla wielu poznańskich szkół- to okres ciężkiej pracy- modernizacji i rozbudowy. Na same tylko remonty  miasto przeznacza prawie 8 milionów złotych. Większość z nich odbywa się właśnie teraz.

Budynek naszej szkoły pochodzi z lat 70- tych -mówi Anna Liebert, dyrektor Zespołu Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 5 w Głuszynie. Dlatego ocieplenie i nowa elewacja dla naszej szkoły to prawdziwa rewolucja. Koszt remontu- 843.000 złotych. Efekt? Śliczny image- jasnoszary budynek pomalowany w kolorowe kredki. I odnowiony dach. Do tego remontu rada Osiedla Głuszyna także dołożyła swoje 3 grosze, toteż dzieciaki po powrocie do szkoły zastaną zupełnie nową bieżnię. 

czytaj więcej
Mamy nowego zastępcę dyrektora w Wydziale Oświaty!
 

Mamy nowego zastępcę dyrektora w Wydziale Oświaty!

Od pierwszego lipca w naszym wydziale pan Wiesław Banaś- dotychczas dyrektor Gimnazjum nr 50- objął stanowisko zastępcy dyrektora do spraw organizacji szkół i placówek oświatowych. Moim zadaniem będzie usprawnienie funkcjonowania placówek oświatowych od przedszkoli do szkół ponadgimnazjalnych- mówi pan Banaś. Wiem, że w świetle ostatnich ustaleń Ministerstwa Edukacji Narodowej nie będzie to proste, ale -jak dotąd- rozwiązywanie skomplikowanych problemów- to była właśnie moja specjalność. Mam nadzieję, że i tutaj się uda podjąć mądre, dobre w skutkach decyzje.

czytaj więcej
Strona 1 2 332