Nagrody Prezesa Rady Ministrów rozdane
 

Nagrody Prezesa Rady Ministrów rozdane

To Państwo jesteście najlepszymi z najlepszych. To Państwo stanowicie elitę - takimi słowami przywitał zgromadzonych 30 listopada br. w Sali Sesyjnej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, Wojewoda Wielkopolski, Zbigniew Hoffmann. W murach instytucji zagościło wyjątkowe audytorium- stypendyści Prezesa Rady Ministrów.

czytaj więcej
Co kryją w sobie książki? Opowieści po angielsku
 

Co kryją w sobie książki? Opowieści po angielsku

O ulubionych książkach lub tych, które nas w jakiś sposób zainteresowały można często opowiadać godzinami. Dlaczego zatem nie robić tego w innym niż ojczysty języku, doskonaląc przy tym umiejętności językowe? Szansę taką otrzymali uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całej Wielkopolski, zaproszeni do udziału w międzyszkolnym konkursie czytelniczo-językowym Booktalking.

czytaj więcej
Poznań wart poznania!
 

Poznań wart poznania!

"Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie" - tak przed laty pisał słynny polski bajkopisarz, Stanisław Jachowicz. Z pewnością słów tych nie można odnieść do podopiecznych poznańskich szkół, którym nie trzeba już uświadamiać, że stolica Wielkopolski zasługuje na szczególne uznanie. Wszystko za sprawą dziesiątej już odsłony Cyklu Warsztatów Historyczno-Krajoznawczych dla Dzieci i Młodzieży zorganizowanych przez Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania.  

czytaj więcej
Poznański Czerwiec '56 oczami gimnazjalistki
 

Poznański Czerwiec '56 oczami gimnazjalistki

Zaczęło się od opowieści rodzinnych, które mnie bardzo zaciekawiły - tak, w wypowiedzi dla Telewizji WTK, o rozpoczęciu prac nad wydaniem autorskiego, dwujęzycznego przewodnika, opowiada Patrycja Wasielewska, zwyciężczyni konkursu "Przewodnik po wydarzeniach Poznańskiego Czerwca", zorganizowanego przez Instytut Historii UAM oraz Gimnazjum nr 6 im. Edwarda Raczyńskiego.

czytaj więcej
Rozbudowa szkoły na Szczepankowie
 

Rozbudowa szkoły na Szczepankowie

Ruszyły prace nad rozbudową Zespołu Szkół nr 6 na Szczepankowie. Zgodnie  z planem nowe skrzydło placówki ma być gotowe we wrześniu przyszłego roku. Inwestycja, finansowana z budżetu miasta, kosztować będzie 7,2 mln złotych.

czytaj więcej
Konferencja "Dziecko ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi - problem czy wyzwanie?"
 

Konferencja "Dziecko ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi - problem czy wyzwanie?"

"Uczeń niepełnosprawny w integracji", "Uczeń przewlekle chory w szkole szpitalnej", "Uczeń z autyzmem"- te i wiele innych tematów zostaną poruszone w dniach 6 i 7 grudnia 2016 roku na przygotowanej przez Wydział Oświaty Urzędu Miasta Poznania oraz placówki i szkoły specjalne Miasta Poznania konferencji  pn. "Dziecko ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi - problem czy wyzwanie?". Zapraszamy Państwa do udziału- rejestracja uczestników trwa do 28 listopada 2016!

czytaj więcej
Misiowe bajanie z Prezydentem...
 

Misiowe bajanie z Prezydentem...

Listopad to miesiąc zimny, ciemny, ale też refleksyjny, skłaniający do zadumy-  tak Klaudia Sobecka- Szcześniak, dyrektor Przedszkola nr 51 tłumaczy, dlaczego to właśnie w listopadzie odbywa się Misiowe Bajanie. Przez cały miesiąc do przedszkola przychodzą rodzice dzieci, ale też znane w Poznaniu osoby i czytają dzieciom bajki. Ostatnio przedszkole odwiedził Zastępca Prezydenta Miasta Poznania, Mariusz Wiśniewski.

czytaj więcej
Szkoły z brylantami!
 

Szkoły z brylantami!

W tegorocznym konkursie  na Wielkopolską Szkołę Roku 2016 zostało nagrodzonych aż 6 poznańskich placówek, a wśród pięciorga uhonorowanych tytułem Nauczycieli Roku znalazły się dwie panie: Emilia Mendak i Bernadeta Mika. To bardzo prestiżowe wyróżnienia dla naszego miasta- powiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Poznania, wręczając nagrodzonym listy z gratulacjami. Ten konkurs ma charakter regionalny, a jego wyniki tylko potwierdzają to, o czym wiemy o dawna- poznańskie szkoły mają się czym pochwalić! 

czytaj więcej
Przedszkole nr 71- "Biało Czerwone"...
 

Przedszkole nr 71- "Biało Czerwone"...

Zwykle poznańskie dzieciaki pytane o to, z czym kojarzy im się dzień 11 listopada odpowiadają- z rogalem albo z imieninami ulicy Święty Marcin. Ale nie dzieci z Przedszkola nr 71 "Pod Topolą". One odpowiadają głośno i wyraźnie: "z Narodowym Dniem Niepodległości". Bo to Przedszkole Biało-Czerwone i tam takie wartości, jak ojczyzna, honor, patriotyzm mają szczególne znaczenie.

I właśnie z okazji Dnia Niepodległości przedszkolaki z Jeżyc zorganizowały uroczystość, podczas której pięknie odśpiewały wszystkie zwrotki hymnu Polski, a potem przedstawiły spektakl, przez który przewijały się wątki stricte patriotyczne. Wierszy i piosenek wysłuchiwali radni Poznania, ale też policjanci i żołnierze, bo służby mundurowe bardzo często odwiedzają przedszkole "Pod Topolą".

czytaj więcej
Prezydent Jacek Jaśkowiak spotkał się z nauczycielami UE.
 

Prezydent Jacek Jaśkowiak spotkał się z nauczycielami UE.

Prezydent Jacek Jaśkowiak spotkał się z nauczycielami z Unii Europejskiej, którzy gościli przez tydzień w Poznaniu. Wszystko za sprawą Szkoły Podstawowej nr 58, w której zainaugurowano trzyletni międzynarodowy projekt ,,European Rainbow- a guide to teach European Citizenship" czyli "Europejska Tęcza - przewodnik po edukacji europejskiej" w ramach Erasmus+.

Ponad 20 dyrektorów szkół i nauczycieli z siedmiu państw z Unii Europejskiej: Bułgarii, Grecji, Litwy, Portugalii, Polski, Słowacji i Włoch, realizuje wspólnie ów projekt.Całość zakończy się w czerwcu 2019 roku.

czytaj więcej
Rzemieślnicy i miasto- porozumienie parafowane!
 

Rzemieślnicy i miasto- porozumienie parafowane!

"Szacun dla zawodowców"- to inaczej powiedzenie dzisiaj młodemu człowiekowi:" chłopie, wybrałeś właściwą drogę kształcenia"- powiedział prezes Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej Jerzy Bartnik przy okazji parafowania porozumienia między miastem a Izbą w sprawie współpracy w zakresie szkolnictwa zawodowego. Miało to miejsce dzisiaj podczas uroczystego wydawania certyfikatów na produkcję tradycyjnych rogali świętomarcińskich. Rogale są sztandarowym przykładem tego, że nasza współpraca istnieje już od dawna- mówi dyrektor WIR Tomasz Wika. One promują jednocześnie nasze miasto i pyszny, cukierniczy wyrób. I o to nam chodzi- miasto ręka w rękę z rzemieślnikami tworzy dobre podłoże dla młodzieży, która chce mieć w ręku prawdziwy fach.

czytaj więcej
Uczniowie SP Nr 87 pamiętają o bohaterach 1956 roku
 

Uczniowie SP Nr 87 pamiętają o bohaterach 1956 roku

W niedzielnych, zorganizowanych przez władze samorządowe Poznania obchodach 60. rocznicy wybuchu Powstania Węgierskiego pod tablicami młodych bohaterów narodów węgierskiego - Pétera Masfelda i polskiego Romka Strzałkowskiego, pośród wielu uczestników i oficjalnych delegacji znaleźli się również uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 87 im. Stefana Żeromskiego w Poznaniu.

czytaj więcej
Termorenowacje pięciu szkół zakończone!
 

Termorenowacje pięciu szkół zakończone!

Pięć poznańskich szkół przeszło gruntowną termomodernizację, dofinansowaną z funduszy norweskich w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. We wtorek zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski podsumował realizację projektu, który kosztował 13,5 mln złotych.

czytaj więcej
Oni- uczyli polskiego w czasie wojny. My- wciąż o nich pamiętamy!
 

Oni- uczyli polskiego w czasie wojny. My- wciąż o nich pamiętamy!

Ja zaproszenie na to spotkanie będę trzymał na biurku przez cały rok- mówi Antoni Wójcicki, który w czasie II Wojny Światowej z narażeniem życia uczył dzieci w języku polskim. To takie ważne, że magistrat wciąż o nas pamięta i nas docenia. Na uroczystości z okazji 77 rocznicy powstania Tajnej Organizacji Nauczycielskiej pojawiło się już tylko sześcioro z emerytowanych nauczycieli, którzy nauczali kiedyś w tajnych kompletach.

To dla mnie zaszczyt, że możemy Państwa dzisiaj gościć w urzędzie- mówił witając gości Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Poznania. Podziwiam waszą odwagę, oddanie, patriotyzm, którym wykazywaliście się w tak ekstremalnych czasach. I podzielam też waszą opinię, że człowiek pozbawiony patriotyzmu jest człowiekiem samotnym. Nie ma przywiązania do korzeni, tradycji, języka. Nie ma dla kogo się poświęcać, ale i nie ma moralnego wsparcia, gdy go potrzebuje

czytaj więcej
Niezwykła lekcja w SP 58.
 

Niezwykła lekcja w SP 58.

W szkole na Ławicy odbyła się niezwykła lekcja cyfryzacji. Uczniowie oraz zaproszeni goście niczym Sherlock Holmes szukali zaszyfrowanych informacji i tworzyli animacje. A wszystko dlatego, że młodych miłośników informatyki w ramach Tygodnia Kodowania odwiedził wiceminister cyfryzacji Piotr Woźny. Szkoła Podstawowa nr 58 od kilku lat realizuje program "Mistrzowie Kodowania" i uznawana jest za jednego z liderów programu w Polsce. 

"Mistrzowie Kodowania" to projekt edukacyjny mający na celu upowszechnienie nauki programowania w polskich szkołach. Obejmuje on uczniów szkół podstawowych z całej Polski, a od kilku lat liderem programu jest Szkoła Podstawowa nr 58 im. Jerzego Kukuczki w Poznaniu. Placówka, co roku może się pochwalić licznymi sukcesami edukacyjnymi i niezwykłymi lekcjami z wykorzystaniem technologii informacyjnych i komunikacyjnych

czytaj więcej
Aktywnie, zdrowo, bezpiecznie- certyfkat dla Przedszkola nr 51 !
 

Aktywnie, zdrowo, bezpiecznie- certyfkat dla Przedszkola nr 51 !

A szepnę Ci na uszko, że przez te witaminki to wesołe mamy minki"- zaśpiewały dzieciaki z Przedszkola nr 51 na uroczystym zakończeniu czteroletniego projektu edukacyjnego "Szkoła promująca Zdrowie". To ministerialny projekt realizowany w placówkach całego kraju od 1999 roku- mówi Beata Kumanowska z Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty. Chodzi o to, by postawić na profilaktykę, zarówno w kwestii odżywiania, jak i bezpiecznego zachowania się na ulicy, w tramwaju czy w kinie.

Nasze dzieci z uśmiechem na ustach powitały całą akcję- wyjaśnia Klaudia  Sobecka- Szcześniak, dyrektor Przedszkola nr 51. Włączyły się w nią wszystkie instytucje, które mamy w pobliżu, tak więc był to projekt ogólnołazarski, można powiedzieć. I Rada Osiedla Łazarz, i komenda policji, i służba zdrowia, parafia- wszyscy razem- tak dzieci, jak i rodzice- przez cztery lata pracowaliśmy nad tym, by nasze przedszkolaki polubiły to, co zdrowe, dobre, bezpieczne.

czytaj więcej
Gimnazjalista kibicuje bezpiecznie!
 

Gimnazjalista kibicuje bezpiecznie!

W przededniu meczu Lech Poznań - Wisła Kraków nasi gimnazjaliści uczą się, jak zachować zasady bezpieczeństwa podczas dużych sportowych widowisk, co robić w sytuacjach zagrożenia, jak udzielać pierwszej pomocy. Zajęcia odbywają się na INEA Stadionie. Młodzież prócz wykładów i spotkań z fachowcami może zajrzeć do szatni piłkarzy czy wyjść tunelem na płytę boiska...

Prowadzimy tę akcję razem z klubem Lech Poznań oraz Komendą Miejską Policji, nasze działania wspierają także strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Głuszyna  - mówi Grzegorz Polak z Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa w Urzędzie Miasta. 

czytaj więcej
Pracownicy oświaty nagrodzeni w dniu swojego święta!
 

Pracownicy oświaty nagrodzeni w dniu swojego święta!

Czesława Motylak jest nauczycielką od pięćdziesięciu pięciu lat- i wszystkie przepracowała w jednym przedszkolu- Przedszkolu nr 8 na ulicy Bosej. Wciąż lubi dzieci i pracę z nimi, i za tę pracę - i pasję- otrzymała dziś z rąk Prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka nagrodę drugiego stopnia. Była jedną ze 136 nauczycieli, dyrektorów, wychowawców, którzy w dniu swojego święta- Dnia Edukacji Narodowej- zostali uhonorowani w Sali Białej tego typu wyróżnieniem. 

czytaj więcej
"Dzieciaki" z Zespołu Szkół Gastronomicznych najlepsze w Polsce!
 

"Dzieciaki" z Zespołu Szkół Gastronomicznych najlepsze w Polsce!

Primerba Cup 2016 - to prestiżowy konkurs kulinarny dla profesjonalistów. Startowało w nim 10 zespołów wybranych w eliminacjach półfinałowych, a wśród nich renomowani i doświadczeni kucharze z hotelu "Andersia" w  Poznaniu, z restauracji "Winosfera" w Warszawie czy " Irena Eris" z Polanicy Zdrój. Łukasz i Klaudia z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Poznaniu nazywani byli przez nich "dzieciakami z Podkomorskiej". I to właśnie "dzieciaki" konkurs wygrały!

Tematem konkursu było danie przygotowane z następujących składników: schab z prosięcia, tuńczyk, burak, ananas, chili, orzech Primerba Knorr Professional. Pracę i jej efekty- smak, wygląd, technologię przygotowania- oceniali znani profesjonaliści i oni właśnie zdecydowali, że Łukasz Daszyński i Klaudia Jankowska zajęli pierwsze miejsce.

czytaj więcej
Strona 1 2 333