Diamentowym szkołom i nauczycielom- gratulujemy!
 

Diamentowym szkołom i nauczycielom- gratulujemy!

O tym, że nasze placówki oświatowe są na bardzo wysokim poziomie wie każde dziecko! Ale o tym, że niektóre są wręcz wyśmienite, dowiadujemy się przy okazji na przykład takich konkursów, jak "Wielkopolska Szkoła Roku" czy "Wielkopolski Nauczyciel Roku". W tegorocznej edycji Samorząd Województwa Wielkopolskiego uhonorował trzy nasze szkoły i troje naszych nauczycieli. Wczoraj sukseu gratulował laureatom Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Poznania.

Przemysław Foligowski, dyrektor wydziału Oświaty, dziękując dyrektorom i nauczycielom za ich wysiłek i zaangażowanie podkreślił, że to czysta przyjemność pracować z placówkami na tak wysokim poziomie. Konkursy i nagrody, to momenty do szczególnego zadowolenia, ale ja szczerze się cieszę, że mamy w Poznaniu takie, a nie inne szkoły, przedszkola czy domy kultury- powiedział pan Foligowski.

czytaj więcej
Przedszkole "Kwiaty Polskie" rozkwitło!
 

Przedszkole "Kwiaty Polskie" rozkwitło!

Zakończyła się termomodernizacja Przedszkola nr 178 "Kwiaty Polskie" na os. Orła Białego. Inwestycja pozwoli nie tylko zaoszczędzić na ogrzewaniu, ale też poprawiła się estetyka budynku oraz komfort dzieci, rodziców i nauczycieli.

czytaj więcej
Arena Zawodów po raz czwarty!
 

Arena Zawodów po raz czwarty!

Nikodem wie już doskonale, jaka będzie jego przyszłość. Kolorowa, ciekawa i najpewniej zasobna finansowo. Wie, bo bacznie przyglada się ojcu, który prowadzi salon barberski i świetnie się przy tym ma. Nikodem wybrał więc klasę barberską w Zespole Szkół Odzieżowych w Poznaniu jako swój życiowy start. Metą będzie własny zakład, kiedyś, kiedyś. Póki co on i siedmiujego kolegów z pasją, oddaniem i uśmiechem na ustach szlifują tajniki strzyżenia męskich bród i wąsów.

Maciej z kolei nie ma jeszcze pojęcia, jak ułoży sobie życie. Nie wie nawet, co chciałby w życiu robić, a czas byłby najwyższy, żeby o tym pomyśleć, bo Maciej jest już w ósmej klasie. Dlatego kiedy usłyszał, że odwiedzą ze szkołą czwartą już edycję Areny Zawodów, organizowanych przez Wydział Oświaty, bardzo się ucieszył. Tam popatrzy, posłucha, z bliska przyjrzy się mechatronikom, kolejarzom, kucharzom i mechanikom samochodowym. I może go olśni...A jak nie- skorzysta po prostu  z darmowego testu kompetencji, jaki oferują podczas Areny doradcy zawodowi. Tu już nie będzie olśnienia, tylko czytelna informacja- do tego się Maciej nadaje bardzo, do tamtego średnio, a do owego- wcale.

czytaj więcej
A gdy Państwo mają święto....
 

A gdy Państwo mają święto....

Bywa miło, wesoło, słonecznie. Są też dni, gdy praca ciąży, życie gniecie, przyjaciół nie widać. Chcielibyśmy, by zarówno w pierwsze, jak i w drugie chwile pamiętali Państwo, że jesteśmy z Wami. Że pomagamy, wspieramy i naprawdę życzymy wszystkiego dobrego. Bo przecież Wasze dobre- to i nasze dobre. Dlatego przyjmijcie Państwo ciepło serdeczne od nas życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. 

czytaj więcej
A z kolei na sportowo...
 

A z kolei na sportowo...

Gdy Dawid Kaniewski  ze Szkoły Podstawowej nr 12 obmyślał rodzaj zajęć sportowych, jakie mógłby zaproponować po lekcjach swoim uczniom, przyszły mu do głowy gry i zabawy naszych dziadków. Chodziło mi o to, by nazwa była chwytliwa i żeby same zajęcia też cieszyły się wzięciem. A przecież takie zwykłe skakanie w gumę czy przez skakankę, gra w klasy, zabawa w podchody- to nic innego, tylko zdrowy i zabawny ruch- zwłaszcza, że możemy się bawić głównie na świeżym powietrzu- zachwala projekt pan Dawid. Fajne jest też to, że dzieciaki poznają się i zawierają przyjaźnie, że się ruszają, że mają uśmiechnięte buzie- mówi pan Kaniewski. A ponieważ ja pracuję w tej szkole czwarty rok, to mogę powiedzieć, że wychowałem sobie dzieci chętne do uprawiania sportu. Byłem z nimi na świetlicy i "od zawsze" starałem się wciągać je w sportowe potyczki. Dziś mam tego efekty.

Podobnie myśli pani Alicja Cwojdrak z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 7. Ja mój pomysł nazwałam "Gry i zabawy świata"- opowiada pani Alicja. Bo pomyślałam tak- zasady tych gier są często ponadczasowe i czy dzieci bawią się w palanta, czy w strzelca, to reguły pozostają podobne. Uczymy się ich i świetnie spędzamy czas, odklejając się choć na trochę od smartfonów  i laptopów...

czytaj więcej
A tymczasem w szkole po lekcjach....
 

A tymczasem w szkole po lekcjach....

Czym jest miłość? Czy najważniejsze na świecie jest mieć piękne ciało? Czy mamy dziś w życiu miejsce na Boga? Takie- i mnóstwo innych-pytania zadawała sobie nawzajem młodzież z XV LO podczas ubiegłorocznych zajęć dodatkowych pod tytułem:"Filozofia- pytania o naturę świata". Miasto Poznań wydaje rocznie 500 tysięcy złotych na tego typu warsztaty, spotkania, randki muzyki ze sztuką czy teatrem, a tysiące młodych ludzi może dzięki temu fajnie i z pożytkiem spędzać popołudniowe godziny. Dla tych, którzy wolą się ruszać na boiskach wydajemy dodatkowo rocznie ponad 200 tysięcy złotych. 

Nauczyciele w naszych szkołach są bardzo kreatywni- mówi Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty. Mają tak ciekawe pomysły, że nie ma mowy, aby nie zadowolić najbardziej wymagającego ucznia. Można w ramach naszych zajęć dodatkowych potrenować sporty naszych dziadków, albo mini crossfit, a można też poflirtować z muzyką, teatrem czy filozofią...

Gdyby Ludmiła Śliwieńska, polonistka z XV LO miała odpowiedzieć na pytanie, co najbardziej ją zadziwia w młodych ludziach, z którymi pracuje, to fakt, że bardzo chcą oni brać udział w jej filozoficznych dysputach na tematy ziemskie i boskie, ale jak najbardziej abstrakcyjne.

czytaj więcej
Sensoryczne ogrody w naszych przedszkolach!
 

Sensoryczne ogrody w naszych przedszkolach!

Stacja meteorologiczna, domek dla owadów, kuchnia błotna, stół z różnymi gatunkami roślin - to elementy eko-edukacji, które mają uwrażliwić najmłodszych na przyrodę. Instalacje tego typu stanęły w kilku poznańskich przedszkolach. To nie wszystko. Swój wygląd zmieniły także sale dydaktyczne oraz przedszkolne ogródki i place zabaw. Projekt realizowany jest wspólnie przez Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji oraz Wydział Oświaty - wyjaśniał  wczoraj Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. Aranżując przedszkolną przestrzeń, stwarzamy warunki do tego, by dzieci mogły poznawać przyrodę i spędzać wolny czas w sposób aktywny. Poprzez zastosowane rozwiązania odkrywają otaczający ich świat. Zamierzamy kontynuować projekt w kolejnych latach, obejmując nim kolejne przedszkola.

Zmiany w poznańskich przedszkolach to efekt pilotażowego programu "Aktywne sposoby uczenia się w edukacji przedszkolnej - poznańskie centra wymiany doświadczeń" na lata 2016-2019. W wybranych przedszkolach - nr 46 na Grunwaldzie oraz wildeckich nr 42 i 87 - wprowadzono nowatorskie elementy aranżacji sal dydaktycznych, m.in. zmieniono kolorystykę pomieszczeń, zbudowano antresole i podesty. Sale zostały połączone za pomocą przesuwanych drzwi, dzięki czemu powstała otwarta przestrzeń. Celem tych działań jest lepsze zaspokojenie potrzeb dzieci i stworzenie im optymalnych warunków do rozwoju.

czytaj więcej
Diamentowe szkoły!
 

Diamentowe szkoły!

Małgorzata Rękoś, nauczycielka matematyki, dojeżdża do pracy z Kościana od 16 lat. Alicja Gizelska, także pani matematyk- z Lusowa- prawie od dekady. Ta "praca"- to Zespół Szkół Komunikacji w Poznaniu i żadna z tych pań nie zamieniłaby jej na inną. Dlaczego? Uczę mojego przedmiotu najlepiej, jak umiem, chociaż bez poezji- mówi pani Alicja. W końcu to matematyka. Ja ją kocham, a tutaj uczniowie tak cudownie ją chłoną. Ta szkoła ma poziom, atmosferę, gorące, żywe serce... Ja powiem prościej- uśmiecha się pani Małgosia. Uwielbiam uczniów i przygotowuję ich do matury najlepiej, jak umiem. A oni to doceniają. Dlatego dobrze się tutaj pracuje.

Jestem bardzo dumny z tego, że to właśnie nasza, poznańska szkoła wybrana została tą najlepszą spośród wielu, bardzo dobrych przecież placówek z całego województwa- mówi Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty. Choć nie powiem, że jestem zdziwiony. Od lat bowiem czynimy wszelkie starania, by oświata w Poznaniu była na jak najwyższym poziomie. Ta nagroda- ale też pozostałe wyróżnienia dla szkół i nauczycieli- to po prostu ukoronowanie naszych starań.

czytaj więcej
Biało- Czerwony Dzień Przedszkolaka!
 

Biało- Czerwony Dzień Przedszkolaka!

Od pięciu już lat dwudziestego września obchodzony jest ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.  W Poznaniu to doskonała okazja do integracji, zabawy i po prostu spotkania przedszkolaków z całego miasta w Arenie. W tym roku dzieci - okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości- przyszły na swoje święto wyłącznie w biało- czerwonych strojach...

czytaj więcej
Na Ratajach zapłonął olimpijski znicz!
 

Na Ratajach zapłonął olimpijski znicz!

Przez najbliższe dwa tygodnie o złote, srebrne i brązowe medale walczyć będzie około 1500 młodych sportowców. Ratajskie Igrzyska Olimpijskie otworzył oficjalnie Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta miasta Poznania.

czytaj więcej
Miasto wspiera uczniowskie projekty
 

Miasto wspiera uczniowskie projekty

Rusza konkurs "Fundusz Samorządów Uczniowskich", który pozwoli uczniom poznańskich szkół uzyskać pieniądze niezbędne do realizacji własnych projektów. Aplikacje należy dostarczyć do 30 września.

czytaj więcej
Maturzyści zaproszeni do Salonu!
 

Maturzyści zaproszeni do Salonu!

Poznań- miasto, którego ulicami spaceruje od października do czerwca ponad 120 tysięcy studentów, zrobiło dziś niski ukłon w stronę tych, którzy rzeszę tychże studentów niebawem zasilą, a którzy do końca jeszcze- albo i wcale- nie wiedzą, którą z uczelni wybrać. Dziś w naszyzm grodzie, w którym splata się stuletnia tradycja szkolnictwa wyższego z wyżynami High Technology, otwarty został kolejny Salon Maturzystów, który odwiedziły setki uczniów, nauczycieli, opiekunów i rodziców....

czytaj więcej
Konkurs na zajęcia dodatkowe trwa!
 

Konkurs na zajęcia dodatkowe trwa!

Wydział Oświaty  przypomina o trwającym naborze  wniosków na konkurs na zajęcia dodatkowe w szkołach prowadzonych przez Miasto Poznań.
W załączeniu znjajdą Państwo zarządzenie Prezydenta Miasta Poznania, regulamin oraz wzory zgłoszeń.

czytaj więcej
Idzie jesień, a my wspominamy lato. Remonty, inwestycje,modernizacje...
 

Idzie jesień, a my wspominamy lato. Remonty, inwestycje,modernizacje...

Nowe sale gimnastyczne, place zabaw, biblioteki i boiska. Odświeżone sale lekcyjne, rozbudowy budynków,kolorowe elewacje- to tylko przykłady niektórych naszych działań, mających na celu poprawę jakości i warunków nauczania w Poznaniu. W ostatnich pięciu latach przeznaczyliśmy na inwestycje, modernizacje i remonty w naszych placówkach oświatowych rekordową kwotę, bo ponad 266 milionów złotych- mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Poznania. Dzięki temu zmienia się oblicze i poziom poznańskiej edukacji. Dzieciom i młodzieży oferujemy nie tylko mnóstwo zajęć dodatkowych, możliwości rozwijania swoich pasji i zainteresowań, ale przede wszystkim infrastrukturę na stricte europejskim poziomie. Przykłady, zawarte w poniższej prezentacji, pokazują tylko wycinek naszych prac na tym polu. Czynimy przecież jeszcze mnóstwo innych starań, by oferta edukacyjna była atrakcyjna dla poznaniaków we wszystkich możliwych obszarach.

czytaj więcej
Uwaga! Uwaga! Ogłaszamy konkursy na stanowiska dyrektora!
 

Uwaga! Uwaga! Ogłaszamy konkursy na stanowiska dyrektora!

Ogłaszamy konkursy na stanowiska dyrektorów następujących placówek oświatowych:

publicznych szkół:

1)      Przedszkola nr 113, os. Rzeczypospolitej 7;

2)      Szkoły Podstawowej nr 17 im. Józefa Ignacego Kraszewskiego, os. Bolesława Chrobrego 105;

3)      Szkoły Podstawowej nr 67 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Jacka Kuronia, os. Stefana Batorego 101;

4)      Szkoły Podstawowej nr 82 im. księcia Przemysła I, ul. Krakowska 10;

5)      Szkoły Podstawowej nr 90 im. hr. Władysława Zamoyskiego, ul. Chociszewskiego 56;

6)      Szkoły Podstawowej nr 91 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Józefa Wybickiego, ul. Promyk 4;

7)      Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 1, os. Stare Żegrze 1;

8)      IV Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej, ul. Swojska 6;

9)      Liceum Ogólnokształcącego św. Marii Magdaleny, ul. Garbary 24;

10)  Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego, os. Tysiąclecia 43;

11)  Branżowej Szkoły I stopnia nr 42, ul. św. Jerzego 6/10;

12)  Zespołu Szkół Elektrycznych nr 2 im. ks. Piotra Wawrzyniaka, ul. Świt 25;

13)  Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, ul. Warzywna 19.

czytaj więcej
Nagrody Miasta Poznania- do 15 września czekamy na wnioski!
 

Nagrody Miasta Poznania- do 15 września czekamy na wnioski!

Amadeusz- za konkurs pianistyczny, Ola- za wolontariat i kilka olimpiad, Ula- za świetny wynik w konkursach z języków francuskiego i polskiego. Prawie 250 niezwykle zdolnych i bardzo pracowitych uczniów poznańskich szkół odebrało w listopadzie ubiegłego roku dyplomy i wyróżnienia finansowe, na które miasto przeznaczyło 200 tysięcy złotych. Tegoroczna edycja konkursu na Nagrody Miasta Poznania za szczególne osiągnięcia naukowe, artystyczne,ale i sportowe trwa. Na wnioski czekamy w Wydziale Oświaty do 15 września.

czytaj więcej
Witaj szkoło!
 

Witaj szkoło!

Na pewno było miło, atrakcyjnie i gorąco. Na pewno zostaną nam wspomnienia, do których powrócimy nie raz. Ale też na pewno jest dobrze  spotkać się dziś ponownie- w znanych murach szkoły, wśród twarzy, które pamiętamy z ubiegłego roku. Dziś pierwszy dzwonek obwieści początek nowego roku szkolnego. Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak składa Państwu w związku z tym serdeczne życzenia.

                                                                                                                                                                                          

czytaj więcej
Wydział Oświaty pomógł. Dzieciaki wspominają...
 

Wydział Oświaty pomógł. Dzieciaki wspominają...

Wszystko co dobre, szybko się kończy - powiedzenie to znane jest nam wszystkim. Ale też wiemy, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Dziś wspominamy mijające lato, pamiętając, że szkoła też ma swoje plusy. No i- co najważniejsze- już za rok wakacje!

czytaj więcej
Mamy nowych dyrektorów!
 

Mamy nowych dyrektorów!

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, oficjalnie powierzył stanowiska dyrektorom poznańskich szkół i przedszkoli. W poniedziałek, podczas uroczystego spotkania w Sali Białej Urzędu Miasta, odebrało je 34 pedagogów.

czytaj więcej
" Dla mnie to jest zawodowa koronacja"!
 

" Dla mnie to jest zawodowa koronacja"!

Nie wiem, jak poradziłabym sobie w innym zawodzie, ale na pewno bym się tak nie rozwinęła, jak w mojej pracy- uśmiecha się Sylwia Ratyńska ze Szkoły Podstawowej nr 1, nauczycielka chemii. Pracuję z dziećmi od sześciu lat i wciąż uczę się od nich otwartości i dowcipnego spojrzenia na świat. Dawno temu, gdy jeszcze zastanawiałam się, jaki wybrać zawód, miałam super fajne praktyki w gimnazjum i wtedy poczułam -dzieciaki, to jest to! 

Dziś Sylwia - jako jedna ze 191 poznańskich nauczycieli odebrała z rąk Jacka Jaśkowiaka, Prezydenta Poznania tytuł nauczyciela mianowanego. Dla mnie to zawodowa koronacja- mówi. Jestem królową z dziennikiem  w ręku zamiast zamiast berła... 

czytaj więcej
Strona 1 2 345