Termorenowacje pięciu szkół zakończone!
 

Termorenowacje pięciu szkół zakończone!

Pięć poznańskich szkół przeszło gruntowną termomodernizację, dofinansowaną z funduszy norweskich w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. We wtorek zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski podsumował realizację projektu, który kosztował 13,5 mln złotych.

czytaj więcej
Oni- uczyli polskiego w czasie wojny. My- wciąż o nich pamiętamy!
 

Oni- uczyli polskiego w czasie wojny. My- wciąż o nich pamiętamy!

Ja zaproszenie na to spotkanie będę trzymał na biurku przez cały rok- mówi Antoni Wójcicki, który w czasie II Wojny Światowej z narażeniem życia uczył dzieci w języku polskim. To takie ważne, że magistrat wciąż o nas pamięta i nas docenia. Na uroczystości z okazji 77 rocznicy powstania Tajnej Organizacji Nauczycielskiej pojawiło się już tylko sześcioro z emerytowanych nauczycieli, którzy nauczali kiedyś w tajnych kompletach.

To dla mnie zaszczyt, że możemy Państwa dzisiaj gościć w urzędzie- mówił witając gości Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Poznania. Podziwiam waszą odwagę, oddanie, patriotyzm, którym wykazywaliście się w tak ekstremalnych czasach. I podzielam też waszą opinię, że człowiek pozbawiony patriotyzmu jest człowiekiem samotnym. Nie ma przywiązania do korzeni, tradycji, języka. Nie ma dla kogo się poświęcać, ale i nie ma moralnego wsparcia, gdy go potrzebuje

czytaj więcej
Niezwykła lekcja w SP 58.
 

Niezwykła lekcja w SP 58.

W szkole na Ławicy odbyła się niezwykła lekcja cyfryzacji. Uczniowie oraz zaproszeni goście niczym Sherlock Holmes szukali zaszyfrowanych informacji i tworzyli animacje. A wszystko dlatego, że młodych miłośników informatyki w ramach Tygodnia Kodowania odwiedził wiceminister cyfryzacji Piotr Woźny. Szkoła Podstawowa nr 58 od kilku lat realizuje program "Mistrzowie Kodowania" i uznawana jest za jednego z liderów programu w Polsce. 

"Mistrzowie Kodowania" to projekt edukacyjny mający na celu upowszechnienie nauki programowania w polskich szkołach. Obejmuje on uczniów szkół podstawowych z całej Polski, a od kilku lat liderem programu jest Szkoła Podstawowa nr 58 im. Jerzego Kukuczki w Poznaniu. Placówka, co roku może się pochwalić licznymi sukcesami edukacyjnymi i niezwykłymi lekcjami z wykorzystaniem technologii informacyjnych i komunikacyjnych

czytaj więcej
Aktywnie, zdrowo, bezpiecznie- certyfkat dla Przedszkola nr 51 !
 

Aktywnie, zdrowo, bezpiecznie- certyfkat dla Przedszkola nr 51 !

A szepnę Ci na uszko, że przez te witaminki to wesołe mamy minki"- zaśpiewały dzieciaki z Przedszkola nr 51 na uroczystym zakończeniu czteroletniego projektu edukacyjnego "Szkoła promująca Zdrowie". To ministerialny projekt realizowany w placówkach całego kraju od 1999 roku- mówi Beata Kumanowska z Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty. Chodzi o to, by postawić na profilaktykę, zarówno w kwestii odżywiania, jak i bezpiecznego zachowania się na ulicy, w tramwaju czy w kinie.

Nasze dzieci z uśmiechem na ustach powitały całą akcję- wyjaśnia Klaudia  Sobecka- Szcześniak, dyrektor Przedszkola nr 51. Włączyły się w nią wszystkie instytucje, które mamy w pobliżu, tak więc był to projekt ogólnołazarski, można powiedzieć. I Rada Osiedla Łazarz, i komenda policji, i służba zdrowia, parafia- wszyscy razem- tak dzieci, jak i rodzice- przez cztery lata pracowaliśmy nad tym, by nasze przedszkolaki polubiły to, co zdrowe, dobre, bezpieczne.

czytaj więcej
Gimnazjalista kibicuje bezpiecznie!
 

Gimnazjalista kibicuje bezpiecznie!

W przededniu meczu Lech Poznań - Wisła Kraków nasi gimnazjaliści uczą się, jak zachować zasady bezpieczeństwa podczas dużych sportowych widowisk, co robić w sytuacjach zagrożenia, jak udzielać pierwszej pomocy. Zajęcia odbywają się na INEA Stadionie. Młodzież prócz wykładów i spotkań z fachowcami może zajrzeć do szatni piłkarzy czy wyjść tunelem na płytę boiska...

Prowadzimy tę akcję razem z klubem Lech Poznań oraz Komendą Miejską Policji, nasze działania wspierają także strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Głuszyna  - mówi Grzegorz Polak z Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa w Urzędzie Miasta. 

czytaj więcej
Pracownicy oświaty nagrodzeni w dniu swojego święta!
 

Pracownicy oświaty nagrodzeni w dniu swojego święta!

Czesława Motylak jest nauczycielką od pięćdziesięciu pięciu lat- i wszystkie przepracowała w jednym przedszkolu- Przedszkolu nr 8 na ulicy Bosej. Wciąż lubi dzieci i pracę z nimi, i za tę pracę - i pasję- otrzymała dziś z rąk Prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka nagrodę drugiego stopnia. Była jedną ze 136 nauczycieli, dyrektorów, wychowawców, którzy w dniu swojego święta- Dnia Edukacji Narodowej- zostali uhonorowani w Sali Białej tego typu wyróżnieniem. 

czytaj więcej
"Dzieciaki" z Zespołu Szkół Gastronomicznych najlepsze w Polsce!
 

"Dzieciaki" z Zespołu Szkół Gastronomicznych najlepsze w Polsce!

Primerba Cup 2016 - to prestiżowy konkurs kulinarny dla profesjonalistów. Startowało w nim 10 zespołów wybranych w eliminacjach półfinałowych, a wśród nich renomowani i doświadczeni kucharze z hotelu "Andersia" w  Poznaniu, z restauracji "Winosfera" w Warszawie czy " Irena Eris" z Polanicy Zdrój. Łukasz i Klaudia z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Poznaniu nazywani byli przez nich "dzieciakami z Podkomorskiej". I to właśnie "dzieciaki" konkurs wygrały!

Tematem konkursu było danie przygotowane z następujących składników: schab z prosięcia, tuńczyk, burak, ananas, chili, orzech Primerba Knorr Professional. Pracę i jej efekty- smak, wygląd, technologię przygotowania- oceniali znani profesjonaliści i oni właśnie zdecydowali, że Łukasz Daszyński i Klaudia Jankowska zajęli pierwsze miejsce.

czytaj więcej
Uwaga! Konkurs na dyrektorów placówek!
 

Uwaga! Konkurs na dyrektorów placówek!

Uwaga! Rozpoczął się konkurs na stanowiska dyrektorów szkół i  placówek oświatowych. Oto wykaz placówek:

Prezydent Miasta Poznania ogłasza konkursy na stanowiska dyrektorów następujących publicznych przedszkoli oraz publicznych szkół:

1) Przedszkola nr 14, ul. Tczewska 11;

2) Przedszkola nr 15, ul. św. Antoniego 43;

3) Przedszkola nr 38, ul. Junikowska 15;

4) Przedszkola nr 71, ul. Galla Anonima 13;

5) Przedszkola nr 82, ul. Zawady 26;

6) Przedszkola nr 86, ul. Słowackiego 15;

7) Przedszkola nr 103, ul. Wierzbięcice 64;

8) Przedszkola nr 127, os. Pod Lipami 102;

9) Przedszkola nr 176, ul. Saperska 29;

10) Szkoły Podstawowej nr 3, os. Piastowskie 27;

11) Zespołu Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 1, os. Pod Lipami 106;

12) Zespołu Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 3, os. Piastowskie 65;

13) Zespołu Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 5, ul. Głuszyna 187;

14) Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 3, ul. Powstańców Wlkp. 3;

15) V Liceum Ogólnokształcącego, ul. Zmartwychwstańców 10;

16) Zespołu Szkół Handlowych, ul. Śniadeckich 54/58;

17) Zespołu Szkół Łączności, ul. Przełajowa 4;

18) Zespołu Szkół Budownictwa nr 1, ul. Rybaki 17.

czytaj więcej
Z nowych boisk przy Gimnazjum 58- droga już tylko na podium!
 

Z nowych boisk przy Gimnazjum 58- droga już tylko na podium!

Do tej pory biegaliśmy po Lasku Marcelińskim, a i tak mieliśmy sportowe sukcesy- mówi Lucyna Kędzierska, nauczyciel wychowania fizycznego w Gimnazjum nr 58. A teraz, kiedy oddaliśmy uroczyście do użytku zespół profesjonalnych boisk sportowych - to w najbliższych zawodach międzyszkolnych startujemy wyłącznie po medale.

Kompleks sportowy przy Gimnazjum 58 to "dziecko" Elżbiety Marciniak, dyrektora placówki. Trzykrotnie startowałam z tym projektem do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego- tłumaczy. Udało się dopiero za trzecim razem. W 2016 roku nasz projekt z numerem 510 "Junikowo na sportowo" zdobył dwa i pół tysiąca głosów i dostaliśmy od miasta ponad 465 tysięcy na upragniony cel. Była to trzecia lokata wśród projektów składanych z naszego osiedla. Mam olbrzymią satysfakcję z tego sukcesu, bo się nie poddałam, kierując się zasadą prawdziwych sportowców: liczy się nie tryumf, lecz walka.

czytaj więcej
22 pompki przez 22 dni- uczniowie ZSM im. KEN w akcji!
 

22 pompki przez 22 dni- uczniowie ZSM im. KEN w akcji!

Przez ostatnie 22 dni uczniowie poznańskiego Zespołu Szkół Mechanicznych im. KEN robili po 22 pompki po to, by uczcić pamięć polskich żołnierzy, którzy walczyli w Afganistanie. A także po to, by przypomnieć o nich światu.

Godzina 10:20. W Zespole Szkół Mechanicznych im. KEN rozpoczyna się duża przerwa. Ale większość uczniów nie wybiera się do bufetu czy na spacer, tylko schodzi na plac apelowy i kładzie się na ziemię. Uwaga! Krzyczy Mateusz, koordynator akcji w dniu dzisiejszym. Zaczynamy odliczanie! Dwadzieścia dwie pompki dla polskich żołnierzy z Afganistanu. Dzień dwudziesty drugi!-

Akcja ma zasięg międzynarodowy i kiedy Wioletta Lenarczyk, nauczycielka, przeczytała o tym w Internecie i opowiedziała uczniom na lekcji, to już następnego dnia boisko zapełniło się chętnymi do "pompowania"- mówi Beata Marciniak, nauczycielka w ZSM. 

czytaj więcej
90 minut filmu z okazji jubileuszu ZSBD...
 

90 minut filmu z okazji jubileuszu ZSBD...

Z okazji 60- lecia Zespołu Szkół Budowlano- Drzewnych uczniowie schowali w specjalnej "Kapsule Czasu" swoje wizje i przemyślenia na temat zawodowych planów. Przeczytają je głośno za 15 lat. Jestem pewien, że moje marzenia się spełnią- uśmiecha się Bartek. Będę miał swoją firmę meblarską, słynną na cały świat. A ja zrobiłem o szkole 90 minutowy film- mówi dr Piotr Derlatka, polonista. To prezent na jej jubileusz. I wiem, że marzenia naszych absolwentów sprawdziły się wielokrotnie.

Jestem dyrektorem tej szkoły od 32 lat- mówi Grzegorz Owczarzak. Kiedy obejmowałem tę funkcję młodzież, jak zresztą całe społeczeństwo w tamtych czasach, była o wiele bardziej zdyscyplinowana i podporządkowana zasadom. Dziś nasi uczniowie są bardzo otwarci na świat, są kreatywni, wolni duchowo i umysłowo i to mnie cieszy, bo mam przecież porównanie. I nie uwierzę, że nie da się pokierować placówką edukacyjną tak, by nie było w niej przemocy, chamstwa czy arogancji. Każdy problem to po prostu sytuacja, którą trzeba jakoś polubownie rozwiązać.

czytaj więcej
Czy matematyka to potęga?
 

Czy matematyka to potęga?

Czy dodawanie może być piękne? Czy świat liczb może być fascynujący? Co to są kongruencje i jakie jest ich zastosowanie? Takie i inne tematy były poruszane podczas wykładów, które rozpoczęły Festiwal Matematyki na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM wczoraj o poranku. Festiwal to jedno z wydarzeń, które  będą realizowane  w tym roku na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu w ramach działań Poznańskiej Fundacji Matematycznej i WMiI wspartych finansowo przez Wydział Oświaty UM w Poznaniu. 

Fundacja powstała między innymi w odpowiedzi na coraz niższy poziom wiedzy z zakresu matematyki, jaki obserwowaliśmy od lat u naszych studentów- mówi prof. Jerzy Kaczorowski, dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki UAM. Brak matematyki na maturze przez ponad 20 lat mocno dał się nam we znaki. Do tego doszła chęć pokazania piękna matematyki, jej licznych i ważnych zastosowań oraz przeciwstawienia się istniejącym jeszcze uprzedzeniom i stereotypom. Dzięki wsparciu sponsorów, w tym Urzędu Miasta  organizujemy wiele przedsięwzięć, które mają popularyzować otwartą postawę do tej dziedziny wiedzy, uznawanej przecież za królową nauk.

czytaj więcej
"Bez was tych boisk by nie było..."
 

"Bez was tych boisk by nie było..."

Nowo wybudowane obiekty sportowe przy Zespole Szkolno Przedszkolnym nr 5 właśnie uroczyście otwarto. Członkowie "Komisji Grantowej" Urzędu Miasta Poznania, Rady winogradzkich osiedli, pracownicy Wydziału Oświaty i Spółdzielni Mieszkaniowej- wszyscy usłyszeli z ust Beaty Korbanek jedno zdanie :"Dziękuję, bez was tych boisk by nie było".

czytaj więcej
Najlepsze- specjalne- przedszkole na świecie!
 

Najlepsze- specjalne- przedszkole na świecie!

Marzena Ochmańska, mama Macieja, tego jednego jest pewna- Przedszkole Specjalne nr 164 w Poznaniu, to najlepsze przedszkole na świecie! Mówię tak, bo to placówka tylko dla dzieci niepełnosprawnych umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym, więc prowadzić ją tak, że mój Maciuś nie może się doczekać, kiedy znowu pójdzie do przedszkola, to dla mnie wielka sztuka- mówi pani Marzena.  Synek chodzi tam już trzeci rok i widzę, jak się usprawnił, jak staje się coraz bardziej samodzielny. To bardzo ważne, bo dla nas, rodziców dzieci niepełnosprawnych, przedszkole to nie tylko miejsce do zabawy, ale też wychowania, nauczania zwykłych i prostych dla innych dzieci czynności, na przykład komunikowania się z innymi ludźmi.

czytaj więcej
Polonez, Menuet i Czeska Polka czyli Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.
 

Polonez, Menuet i Czeska Polka czyli Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.

"Poznań- to moje miasto, Poznań- to jest mój świat"- zaśpiewało dzisiaj ponad trzy tysiące dzieci, które zebrały się w Arenie, by uczcić Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. W kwietniu 2014 roku kilka szalonych dyrektorek przedszkoli postanowiło, że takie święto znajdzie się na mapie poznańskich uroczystości również- mówi Teresa Grad, jedna z głównych organizatorek wydarzenia, a przy tym dyrektor Przedszkola nr 148. Tak więc to już trzecia edycja tej imprezy w naszym mieście. Upływa ona pod hasłem: "Muzyczny świat przedszkolaka", toteż dzieci nie tylko zaśpiewały piosenkę o Poznaniu, ale będą jeszcze tańczyć różne narodowe tańce, bawić się podczas koncertu Jana Mazurka, a wreszcie grać na instrumentach, które same przygotowały.

czytaj więcej
Przedszkolaki na Uniwersytecie! Konferencja naukowa na UAM w ramach ERASMUSA+.
 

Przedszkolaki na Uniwersytecie! Konferencja naukowa na UAM w ramach ERASMUSA+.

Wydział Studiów Edukacyjnych UAM od wielu lat bardzo sobie ceni poznańskie przedszkola i współpracę z nimi. Placówki te wspólnie realizują projekty edukacyjne, prowadzą też tak zwane "Dobre Praktyki", bo to przecież UAM "wypuszcza" na świat naszych przyszłych nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Dlatego seminarium pod tytułem "Uczony- student- nauczyciel- rodzic: idea wielostronnego partnerstwa" organizowane dziś przez UAM właśnie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem.

Dowiadujemy się dziś, jak podnosić komptencje dobrego wychowawcy dzieci, ale i dobrego rodzica czy dobrego studenta edukacji- powiedziała Ewa Lewandowska, wiceprezes ogólnopolskiego OMEP. Są tutaj z nami także nauczycielki z przedszkoli warszawskich, które także chętnie dowiedzą się nowych rzeczy na temat szeroko pojętego partnerstwa realizowanego w przestrzeni przedszkolnej.

czytaj więcej
Charytatywny Bieg PKO BP- uczniowie SP 51 pierwsi na mecie!
 

Charytatywny Bieg PKO BP- uczniowie SP 51 pierwsi na mecie!

Rok szkolny 2016/17 w Szkole Podstawowej numer 51 na osiedlu Lecha rozpoczął się od sukcesów sportowych. Pełna zaangażowania młodzież naszej szkoły szybko wdrożyła się w rytm zajęć i treningów. Wakacyjna przerwa nie wpłynęła negatywnie na formę uczniów. Wspaniała wrześniowa pogoda i pełni pasji trenerzy zdołali już w pierwszych tygodniach szkoły przygotować zawodniczki i zawodników do dwóch ważnych imprez biegowych. Już siódmego września na stadionie POSiR reprezentacja szkoły w liczbie czterdzieścioro czworo uczniów wystąpiła w imprezie biegowej organizowanej przez fundację Sport Generacja pod patronatem Prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, która była jednocześnie eliminacjami biegów sztafetowych dla uczniów klas od czwartej do szóstej. 

czytaj więcej
Z Rio de Janeiro na Rataje!
 

Z Rio de Janeiro na Rataje!

Ratajskie Igrzyska Olimpijskie- to pomysł Beaty Beaty Lewickiej- Płaczek, dyrektora Szkoły Podstawowej nr 20 w Poznaniu. Kocham sport, sama biegam w maratonach, biorę udział w triathlonie, a w przeszłości, jako kajakarka, zdobyłam brązowy medal na Mistrzostwach Świata- mówi pani dyrektor. A że woda łączy, jak żaden inny żywioł, to przyciągamy do naszej szkoły naszych sportowców wodnych, którymi Poznań stoi przecież na poziomie światowym. Wraz z nimi otwieramy dziś nasze III Igrzyska, w których udział weźmie 1200 uczniów poznańskich szkół i ponad dwustu przedszkolaków z Rataj.

czytaj więcej
X Olimpiada Sportowa Przedszkolaków- to frajda, zabawa i fair- play...
 

X Olimpiada Sportowa Przedszkolaków- to frajda, zabawa i fair- play...

Już za chwilę nastąpią piękne i wzruszające momenty- powiedziała Grażyna Luck- Kubalewska otwierając dziś o poranku X Olimpiadę Sportową Przedszkolaków i Pierwszoklasistów w Ogrodzie Jordanowskim nr 2. I nastąpiły. Biegi, skoki w dal, rzuty kulą i dyskiem- a przede wszystkim- głośne salwy śmiechu dzieci, które przyszły tutaj najwyraźniej nie tyle po medale, ile po frajdę.

Cieszę się, że widzę tyle roześmianych twarzy wokół- mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Poznania po rozpoczęciu pierwszej tury zawodów. Sam byłem sportowcem jako dziecko, kopałem piłkę najpierw na podwórku, potem w klubie Warty i  w trampkarzach Lecha. Pierwszą piłkę nożną kupili mi rodzice po sporych perypetiach, wtedy wcale nie było o to tak łatwo, jak dziś. Cieszyłem się na tę piłkę tak, jak może naprawdę cieszyć się tylko dziecko. Dlatego takie imprezy jak dzisiejsza, propagujące sport, zachęcające do niego, pokazujące, że fajnie jest być zdrowym i sprawnym łapią mnie za serce.

czytaj więcej
Strona 1 2 332