Od przedszkola do przedszkola- czyli Marzenna Bolińska wspomina...
 

Od przedszkola do przedszkola- czyli Marzenna Bolińska wspomina...

Co w dzieciach jest fajnego? Wszystko!- Marzenna Bolińska rozkłada szeroko ręce. No jak mam to wyjaśnić? Mnie po prostu  dzieci "kręcą" od zawsze. Już na podwórku woziłam wózkami wszystkie okoliczne maluchy. Organizowałam im zabawy, prowadziłam szkolny dziennik, bo oczywiście bawiliśmy się też w szkołę, ale nigdy nie stawiałam dwójek. Co nie znaczy, że byłam taka och, do rany przyłóż. Nie. Byłam poukładana i zasadnicza, bo jakoś tak podskórnie czułam, że dzieci lubią, kiedy jasno i wyraźnie stawia się im granice. To wolno, ale tego już nie. Czytelne reguły znacznie ułatwiają życie - i dzieciom, i dorosłym.

Ja mogę powiedzieć tyle- sama jestem nauczycielką, więc oceniam panią Bolińską jako koleżanka po fachu- mówi Agnieszka Paździor, mama Bruna. Jest super. To dynamit nie człowiek, a jej energia tylko dodaje nam skrzydeł.

czytaj więcej
Oferta dotowanych przez Wydział Oświaty projektów organizacji pozarządowych
 

Oferta dotowanych przez Wydział Oświaty projektów organizacji pozarządowych

Warsztaty hisotyczno - krajoznawcze, zajęcia dot. prywatności dziecka w sieci internetowej, coaching i tutoring dla nauczycieli, zajecia genetyki w Mobilnej Akademii Nauki, Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości, szkolenie ratownika Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, wymiana polsko - niemiecko - francuska młodzieży, czy konkursy upamiętniające 100 rocznicę Powstania Wielkopolskiego... to tylko niektóre z projektów, które zostały dofinansowane przez Wydział Oświaty w ramach Otwartego Konkursu Ofert. 

czytaj więcej
Maturę 2018 czas zacząć!
 

Maturę 2018 czas zacząć!

Już dziś młodzież rozpoczyna batalię o przysłowiową dojrzałość.

W 2018 r. egzamin maturalny (sesja główna) będzie przeprowadzany od 4 do 25 maja, w tym: część pisemna - od 4 do 23 maja
a część ustna - od 5 do 25 maja, z zastrzeżeniem że część ustna egzaminu z języka polskiego i języków mniejszości narodowych w nowej formule będzie przeprowadzana od 9 do 22 maja.

czytaj więcej
Roztańczone przedszkolaki...
 

Roztańczone przedszkolaki...

Taneczny występ naszych przedszkolaków z okazji Dnia Babci, stał się inspiracją do stworzenia tego wydarzenia - powiedziała pomysłodawczyni I Wiosennego Przeglądu Tańców Przedszkolnych, Pani Lidia Lasota - Dyrektor Przedszkola nr 3 " Promyczek" w Poznaniu. Jako przedszkole staramy się promować aktywny sposób spędzania wolnego czasu: taniec, wycieczki, gry i zabawy - zaproponowałam więc stworzenie takiego przeglądu przez naszą placówkę, tak by nauczyciele mogli pochwalić się swoją pracą z dziećmi.

czytaj więcej
Być, jak Chrobry!
 

Być, jak Chrobry!

Pierwszym  naszym patronem był Feliks Dzierżyński, ale w latach dziewięćdziesiątych był on już bardzo niepopularny i pomyślelismy, że czas już na zmiany- uśmiecha się Grzegorz Owczarzak, dyrektor Zespołu Szkół Budowlano- Drzewnych w Poznaniu. Ogłosiliśmy konkurs i młodzież typowała postaci, które mogłyby być naszym wzorcem. Nie zabrakło dowcipnisiów- ktoś zaproponował: może  Dżepetto, ktoś inny- a czemu nie  Święty Józef, przecież był stolarzem. Wybraliśmy poważne tylko propozycje, zrobiliśmy referendum i w 2004 roku zdecydowaliśmy, że naszym nowym patronem zostanie Bolesław Chrobry.

Dlaczego Chrobry? Bo to pierwszy koronowany król Polski, bo był odważny, przedsiębiorczy i waleczny, poza tym to jeden z najbardziej wojowniczych monarchów w dziejach kraju. Prowadził wieloletnie konflikty z większością sąsiadów: z Niemcami o pograniczne Milsko oraz Łużyce, z Czechami o władzę nad Pragą i o Morawy, a z Rusinami - o osadzenie na kijowskim tronie jeśli nie siebie, to przynajmniej własnego zięcia. W 1000 roku zorganizował słynny zjazd gnieźnieński, podczas którego cesarz Otton III ogłosił utworzenie arcybiskupstwa i przyozdobił głowę Bolesława swoim imperatorskim diademem. Koronował się na kilka tygodni przed śmiercią, wiosną 1025 roku.

czytaj więcej
Brawa dla łazarskich przedszkoli!
 

Brawa dla łazarskich przedszkoli!

"Zatapianie" w języku- to coś, co najbardziej ujęło Klaudię Sobecką-Szcześniak podczas realizacji programu Erasmus plus- Mobilność edukacyjna. Jesteśmy jedynym przedszkolem w Poznaniu, które zaangażowało się  w tego typu działanie- mówi pani Klaudia, dyrektor Przedszkola nr 51. Napisaliśmy wniosek, który znalazł się na piątym miejscu na 695 złożonych z całej Polski i muszę powiedzieć, że dumna jestem z tego, w jaki sposób udało nam się cały projekt przeprowadzić.      

czytaj więcej
W co ja wierzę? Czego chcę? Konferencja Daltońska za nami...
 

W co ja wierzę? Czego chcę? Konferencja Daltońska za nami...

Dla mnie ta konferencja-  to nie tylko spotkanie z dyrektorami przedszkoli i szkół z nauczycielami czy pracownikami naukowymi- uśmiecha się Teresa Grad, dyrektor Przedszkola nr 148, prezes OMEP w Poznaniu oraz współorganizator wczorajszej konferencji pod hasłem:" Plan Daltoński drogą optymalizacji rozwoju ucznia i nauczyciela". To także sposób na docenienie pracy ludzi, którzy z dużym oddaniem zajmują się edukacją najmłodszych i którym bliska jest idea ciągłego samorozwoju. Metoda Daltońska- to sposób znany i skuteczny od lat, a szerzenie jej wśród naszych placówek może przynieść tylko pozytywne rezultaty...

czytaj więcej
Samorząd-nauka-biznes. I szacun dla edukacji zawodowej.
 

Samorząd-nauka-biznes. I szacun dla edukacji zawodowej.

Żyjemy w globalnej wiosce. Czujemy to przecież na każdym kroku. Musimy więc uczyć się wspólnego porozumiewania się i szybkiego kontaktu, będąc w różnych częściach Europy czy świata- mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Poznania podczas piątkowej międzynarodowej konferencji, która  miała miejsce na UAM. Jej hasło:" Wyzwania dla edukacji zawodowej w Smart Cities". Miasto Poznań kładzie bardzo duży nacisk na promocję szkolnictwa zawodowego- podkreślił Mariusz Wiśniewski. Dlatego cenimy szczególnie te projekty edukacyjne, które mają zasięg miedzynarodowy, bo to daje nam szansę nie tylko poznawania innych kultur, szkolenia języka obcego, ale też podpatrywania rozmaitych nowoczesnych rozwiązań technologicznych, jakie przynoszą między innymi Smart Cities.

czytaj więcej
Marzenia się spełniają w Zespole Szkół Specjalnych nr 103
 

Marzenia się spełniają w Zespole Szkół Specjalnych nr 103

Zespół Szkół Specjalnych nr 103 im. Marii Grzegorzewskiej, to jedyna w Poznaniu placówka, która  zajmuje się w całości edukacją osób z głębszą niepełnosprawnością intelektualną. W ramach szkoły funkcjonują również zespoły rewalidacyjno-wychowawcze dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w stopniu głębokim oraz Zespół Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka dla najmłodszych dzieci wymagających wsparcia w rozwoju. Aktualnie szkołą mieści się w trzech różnych lokalizacjach, na ulicy  Rycerskiej, Ognik oraz św. Floriana. Ze względu na liczbę uczniów zajęcia prowadzone są w trybie dwuzmianowym. Dzięki działaniom władz miasta już w grudniu br. szkoła przeniesie się do budynku przy ulicy Kanclerskiej.

czytaj więcej
Kulturalnie i ekonomicznie na wysokim "C" w poznańskim ZSE!
 

Kulturalnie i ekonomicznie na wysokim "C" w poznańskim ZSE!

Z czym kojarzy Wam się piosenka żydowska? Ze smutnym wykonawcą z pejsami i w kapeluszu? To niedobrze, bo piosenka żydowska, to takie przeboje, jak: " Seksapil", "Ada, to nie wypada" czy "Nie kochać w taką noc, to grzech". A Konkurs Piosenki Żydowskiej, organizowany od pięciu lat  przez Zespół Szkół Ekonomicznych w Poznaniu, to wyraźny i wzruszający dowód, że piosenka może czas pokonać.

Na pomysł wpadłyśmy z koleżanką kilka lat temu- wspomina Joanna Koczorowska, nauczycielka w ZSE. Realizowaliśmy właśnie w naszej szkole projekt  o żydowskich przedsiębiorcach, a jednocześnie ze smutkiem obserwowałyśmy, jak nasilają się wokół incydenty o charakterze antysemickim. Pomyślałyśmy, że może piosenka, towar z tych czułych i miękkich, przełamie myślenie stereotypami. Okazało się, żze młodzież to "łyknęła". Na konkurs co roku zgłasza się coraz więcej chętnych wykonawców, co wcale mnie nie dziwi, bo repertuar jest pzepyszny.

czytaj więcej
Teatralny Tydzień w Przedszkolu nr 117!
 

Teatralny Tydzień w Przedszkolu nr 117!

Czerwony Kapturek- to mama Ulki i Franka. Z przyjemnością wcieliła się w rolę dobrodusznej dziewczynki, która flirtuje z wilkiem w ciemnym lesie, idąc do babci w odwiedziny. Ale zamiast leśniczego, złego wilka już po karczemnej operacji pochłonięcia babci i wnusi, odwiedza pani doktor, która daje paskudzie zastrzyk na wzdęty brzuszek i wszystko kończy się happy endem. A co naważniejsze- radosnym śmiechem i brawami przedszkolaków z Rataj. Radość jest tym większa, że "Czerwony Kapturek " to pierwsze z wielu przedstawień, jakie rodzice przygotowali dla swoich dzieci...

czytaj więcej
Umultowo zaprasza na spotkanie!
 

Umultowo zaprasza na spotkanie!

Szanowni Państwo!

Wydział Oświaty uprzejmie informuje o spotkaniu z panią  Dominiką Naworską dyrektorem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9 przy ul. Umultowskiej 114.
Data spotkania: 24 kwietnia 2018r., godzina 17.00. Miejsce spotkania: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 na Os. Łokietka 104 (aula szkolna).

czytaj więcej
Rekrutacja do klas IV i VII- informacje!
 

Rekrutacja do klas IV i VII- informacje!

Szanowni Państwo,

w nawiązaniu do Zarządzenia nr 122/2018 Prezydenta Miasta Poznania z dnia 15.02.2018r. w sprawie ustalenia terminu składania wniosków o przyjęcie ucznia do klasy IV oraz VII szkoły podstawowej powstałej z przekształcenia gimnazjum przypominamy, że rekrutacja rozpoczyna się dnia 16.04.2018  i trwa do dnia 24.04.2018r.

Wniosek o przyjęcie ucznia do klasy IV lub VII będzie można pobrać ze strony http://nabor.pcss.pl/poznan/szkolapodstawowa oraz http:// www.poznan.pl/oswiata/rekrutacja

Wypełniony i podpisany dokument należy złożyć do wybranej szkoły podstawowej.

czytaj więcej
Uwaga! Uwaga! Ogłaszamy konkursy na stanowisko dyrektora!
 

Uwaga! Uwaga! Ogłaszamy konkursy na stanowisko dyrektora!

Szanowni Państwo!

Prezydent Miasta Poznania ogłasza konkursy na stanowiska dyrektorów:

1) Przedszkola nr 184 w Poznaniu, ul. Sióstr Misjonarek 1;

2) Zespołu Szkół nr 8 w Poznaniu, ul. Jarochowskiego 62.

§ 2

Do konkursu może przystąpić osoba, która spełnia łącznie następujące wymagania:

1) jest nauczycielem mianowanym lub dyplomowanym, oraz: a) posiada: wykształcenie wyższe i tytuł zawodowy: magister, magister inżynier lub równorzędny, oraz przygotowanie pedagogiczne i kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym przedszkolu, szkole, bądź posiada wykształcenie wyższe i tytuł zawodowy licencjat, inżynier lub równorzędny, oraz przygotowanie pedagogiczne i kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym przedszkolu lub danej szkole podstawowej

czytaj więcej
"Podróże małe i duże". Nasze dzieci na scenie.
 

"Podróże małe i duże". Nasze dzieci na scenie.

Festiwal osób niepełnosprawnych pokazuje mi, że wszystko jest możliwe- mówi Maciej, wolontariusz podczas XIX Festiwalu Sztuki Naszych Dzieci. Widzę, że niepełnosprawność nie odbiera ludziom kreatywności, duchowości, fajnych przeżyć. Sztuka nie ma granic. Ze mnie na przykład wszyscy się śmieją, że mam takie małe dłonie, a chcę dobrze grać na gitarze. A ja chcę i gram. Nie ma ograniczeń dla tych, którzy naprawdę czegoś pragną...

czytaj więcej