Darmowe przejazdy dla naszych uczniów!
 

Darmowe przejazdy dla naszych uczniów!

Już od pierwszego września nasi uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów- mieszkający w Poznaniu- będą mogli korzystać z komunikacji miejskiej w strefie A za darmo. Na pewno ucieszą się z tego wszyscy rodzice. Wiem, bo sama mam dwie córki- mówi Dominika Naworska dyrektor właśnie oddawanego do użytku Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 9 na Umultowie i Radojewie. Dziewczyny dojeżdżają nie tylko do szkoły na lekcje, ale i na zajęcia dodatkowe, do kina czy nad Wartę. Teraz będą to miały " w gratisie", podobnie, jak ponad czterystu uczniów naszej nowej szkoły. Mam nadzieję, że niektórzy skorzystają z tej oferty już trzeciego września, przybywając do nas na rozpoczęcie roku szkolnego....

czytaj więcej
Lato. A w naszych inwestycjach wre!
 

Lato. A w naszych inwestycjach wre!

Nasza sztandarowa inwestycja- czyli budowa Zespołu Szkolno- Przedszkolnego na Umultowie i Morasku właściwie dobiega końca. Wyposażamy już sale, kończymy przygotowania do  przyjęcia ponad sześciuset dzieci w dniu pierwszego września. Teren wokół budynku będzie przypominał rekreacyjny raj. Ale to nie wszystko. W placówkach oświatowych dzieje się tego lata wyjątkowo dużo...

czytaj więcej
Happy End dla "Radosnego Przedszkola"!
 

Happy End dla "Radosnego Przedszkola"!

Wszystko dobre, co się dobrze kończy- mówi przysłowie. A zastępca dyrektora Wydziału Oświaty Wiesław Banaś mówi tak: happy end- oto, co ja lubię w życiu najbardziej. I właśnie szczęśliwym zakończeniem mogę nazwać fakt podpisania umowy między miastem Poznań a Zakonem Misjonarzy Oblatów na dziesięcioletnie użytkowanie nowego budynku w którym od września bawić się i uczyć będzie setka małych poznaniaków.

To dla nas bardzo dobra wiadomość- uśmiecha się Ewa Więckiewicz, dyrektor placówki. Nasze przedszkole jest niezbyt wielkie, ale przez to rodzinne, lokalne i  świetnie funkcjonujące. Znają się rodzice, znają nauczyciele, a pani Ewa sama ma za sąsiadów wielu ze swych byłych podopiecznych. W końcu pracuje tam od 27 lat, a przedtem to jej mama była przez ćwierć wieku dyrektorem tej placówki.

czytaj więcej
Inspektor Gadżet w SP nr 7!
 

Inspektor Gadżet w SP nr 7!

Zaczęło się od sali tortur- promiennie uśmiecha się Magda Maciejewska, nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 7. A byłam w niej trzy lata temu w Escape Room. Pamiętam, że wśród gadżetów były kajdanki, z których trzeba było się uwolnić, kody dostępu do tajemniczych skrzyń, które musieliśmy znaleźć i inne elementy lekkiej "grozy". Postanowiłam wtedy, że przeniosę je kiedyś - w deliketnej oczywiście formie- na nasze szkolne zajęcia czy półkolonie. I udało się. W tym roku po raz pierwszy w SP nr 7 ruszyły półkolonie detekwtywistyczne, które znalazły liczny fanklub wsród dzieci z klas I-III, zwłaszcza, że jest to forma wypoczynku silnie dofinansowana przez miasto Poznań. Ja w ogóle jestem zachwycona tym, że urząd dopłacił spore kwoty na półkolonie organizowane właśnie przez szkoły- mówi Anetta Dropińska- Pawlicka, dyrektor SP nr 7. Bo to do nas rodzice mają pełne zaufanie i to nam najchętniej powierzają pociechy nie tylko w roku szkolnym, ale i latem czy zimą.

czytaj więcej
Mamy gości z Białorusi!
 

Mamy gości z Białorusi!

Karolina mieszka w Peliszczach na Białorusi, ale w sercu czuje się Polką. Moi babcia i dziadek byli Polakami, w domu mówimy po polsku, brat i siostra też już mieszkają i uczą się w Polsce- wylicza Karolina. Ja od małego chciałam mówić po polsku i pierwsza literka, jaką nauczyłam się pisać to jest właśnie duże "P".

Karolina to jedna z uczestniczek corocznej wymiany polsko-białoruskiej w Poznaniu. Przez tydzień dzieci z Grodna, Baranowicz i Peliszcz właśnie oglądają, podziwiają nasze miasto, korzystają z atrakcji, ale i nasiąkają polszczyzną i Wielkopolską. Wczoraj grupa odwiedziła Urząd Miasta, obejrzała Salę Sesyjną i dopytywała się, na czym polega praca Prezydenta Poznania.

czytaj więcej
Szczęśliwa dziesiątka!
 

Szczęśliwa dziesiątka!

Już od trzech lat podczas wakacji remontujemy dziesięć najbardziej tego potrzebujących przedszkolnych placów zabaw-  mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania.  Dobrze, że pieniądze te wykorzystywane są w zależności od specyfiki i potrzeb danej placówki, na przykład ścieżka sensoryczna, wykonana w Przedszkolu Integracyjnym nr 91 dostosowana jest także dla dzieci z niepełnosprawnościami. Ważne żeby z nowych urządzeń zabawowych przede wszystkim cieszyły się dzieci.

Uważnie studiujemy wnioski, które do nas w tej sprawie spływają- mówi Grzegorz Dukarski z Wydziału Oświaty. I zawsze wybieramy te placówki, które najbardziej potrzebują wsparcia. Każde przedszkole samo decyduje, jak wyda tę kwotę- jedno zamówi nowe karuzele i huśtawki, drugie zrobi fajną zjeżdżalnię czy linearium... 

czytaj więcej
Już niedługo ruszą półkolonie dofinansowane przez Wydział Oświaty! (Wyniki Otwartego Konkursu Ofert na projekty dotyczące wakacji letnich)
 

Już niedługo ruszą półkolonie dofinansowane przez Wydział Oświaty! (Wyniki Otwartego Konkursu Ofert na projekty dotyczące wakacji letnich)

Zarządzeniem Nr 473/2018/P z dnia 29 czerwca 2018 r. Prezydent Miasta Poznania dokonał wyboru najkorzystniejszych ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych przez podmioty niezaliczane do sektora finansów publicznych w obszarze "Działalność na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynek dzieci i młodzieży" w zakresie zadania priorytetowego pn. "Wspierane organizacji wypoczynku i działań edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, w szczególności z rodzin będących w trudnej sytuacji materialnej, podczas wakacji letnich.". 

czytaj więcej
Plac zabaw, jak z bajki...
 

Plac zabaw, jak z bajki...

Wybrałam Przedszkole nr 110 dla moich dzieci z przyczyn bardzo  prozaicznych- uśmiecha się Monika Kowalczyk. Bo jest blisko, bo dzieciaki są tam uśmiechnięte i zadowolone, bo jest duży ogród..Tyle, że ten ogród był mocno kontrowersyjny- tak, jak przedszkole obchodziło niedawno 50-te urodziny, tak niektóre elementy placu zabaw też były równie wiekowe, a przynajmniej na to wyglądało. A że interesuję się moim miastem, moją dzielnicą i tym, co można zmienić na lepsze, jeśli tylko ma się ochotę i czas- to złożyłam wniosek do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. I tak oto dzięki miastu i naszej przedsiębiorczości mamy dziś plac zabaw, jak z bajki...

czytaj więcej
Wakacje, wakacje, wakacje....
 

Wakacje, wakacje, wakacje....

Zapachniało, zajaśniało- lato, ach to ty! A razem z latem-czeremchą pachną już wakacje! Chcielibyśmy, aby to był dla wszystkich Państwa czas czarowny, wyjątkowy, niezapomniany. Aby wypełniły go tylko słoneczne przeżycia. Osobiste, wakacyjne życzenia składaja Państwu także Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty i Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Poznania.

czytaj więcej
Nasi na Memoriale Kusego!
 

Nasi na Memoriale Kusego!

Janusz Kusociński był jedną z największych gwiazd polskiego sportu okresu międzywojennego. Wybitny biegacz i wielokrotny rekordzista Polski na długich dystansach, w 1932 roku zdobył dla kraju złoty medal olimpijski podczas Igrzysk w Los Angeles. Przed wojną łączył treningi z zatrudnieniem w szkole i klubach sportowych, gdzie pełnił rolę trenera i wychowawcy młodzieży. Został rozstrzelany przez Niemców w 1940 roku. Od 1956 roku sportowcy z całego świata biorą udział w memoriale imienia Janusza Kusocińskiego. W tym roku w Chorzowie na trybunach zasiedli nasi najlepsi młodzi lekkoatleci...

czytaj więcej
Budujemy razem! I nas doceniają!
 

Budujemy razem! I nas doceniają!

Po raz pierwszy w Polsce uczniowie technikum budują prawdziwy dom od A do Zet. Gdzie? W Tulcach pod Poznaniem. Za co? Za pieniądze developera i miasta, pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Poznania. Kto? Chłopcy z Zespołu Szkół Budownictwa nr 1.

Pomysł zrodził się w wyniku podpisania przez nas umowy z Federacją Edukacyjną w Finlandii- mówi Krzysztof Kubiak, dyrektor ZSB. Nasi uczniowie pojechali tam na praktyki i wtedy zobaczyliśmy, że jest możliwe, aby to właśnie oni stawiali prawdziwe domy "z krwi i kości". W Finlandii wyglada to tak, że miasto daje działkę pod budowę i materiały budowlane, a szkoła oferuje pracę uczniów. W efekcie powstaje dom, który jest sprzedawany, a uzyskanymi pieniędzmi oba podmioty dzielą się sprawiedliwie. Pomyślałem- czemu nie? Czemużby nie przenieść tej idei na polski grunt?

czytaj więcej
Najlepsi z najlepszych nagrodzeni...
 

Najlepsi z najlepszych nagrodzeni...

Mirosława Grzemba- Wojciechowska uczyć zaczynała w 1967 roku w szkole specjalnej. Dziś ma 51 lat pracy jako pedagog i 35 lat- na stanowisku dyrektora Szkoły Podstawowej nr 5. Pani Mirosława jest legendą poznańskiej edukacji, więc jakże było miło jej wręczyć dziś- jako jednej z osiemdziesięciu dziewięciu wyróżnionych- Nagrodę Prezydenta Poznania dla dyrektorów i pracowników naszych szkół i placówek oświatowych.

To ogromna przyjemność wręczać Pani dyplom uznania- mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Poznania podczas dzisiejszej uroczystości. Ale przecież gratuluję wszystkim Państwu, którzy odbierają dziś tę nagrodę. Mam bowiem świadomość, że kadrę pedagogiczną mamy w Poznaniu prześwietną, a laury odbierają dzisiaj najlepsi z najlepszych....

czytaj więcej
Festiwal Bajek na poznańskich salonach i ulicacah...
 

Festiwal Bajek na poznańskich salonach i ulicacah...

Bajka- to wyrafinowane kłamstwo, które przenosi nas w zupełnie inną rzeczywistość, a to pozwala nam wytłumaczyć naszą rzeczywistość- dlaczego, po co i z jakim skutkiem dzieje się właśnie tak. Ale bajka w Poznaniu- to przeciez my, Teatr Animacji, kiedy więc dowiedziałem się od pani Anny Niedźwiedź z Teatru Cortique, że odbędzie się u nas Festiwal Bajki- pomyślałem, nie może nas przeciez zabraknąć- uśmiecha się Piotr Klimek, dyrektor Teatru Animacji właśnie. I dziś, gdy zakończył się właśnie to trzydniowe bajkowe święto, mogę powiedzieć- było ekstra. Bajka wyszła na ulicę, przyciągnęła nowych widzów- i -mam nadzieję- fanów, a ponadto miło się gra dla widza festiwalowego, bo on najczęściej już się zetknął ze światem sztuki, baśni, czy warsztatów teatralnych i przez to troszkę lepiej się do niego mówi. Choć oczywiście kochamy każdego widza!

I to dla tego widza odbył się w Poznaniu pierwszy Teatralny Festiwal Bajek. Po ulicach paradowały sowy i dobre wróżki, przygrywała im  Orkiestra "Vivat",  a dzieciakom i dorosłym przygotowano sporą porcję bajkowych atrakcji...

czytaj więcej
W zdrowym ciele zdrowy- i łazarski- duch!
 

W zdrowym ciele zdrowy- i łazarski- duch!

Że w zdrowym ciele zdrowy duch, mózg zresztą też, to wiadomo. Ale jak to wytłumaczyć dzieciom? Otóż pięć lat temu pani Marta i pani Małgosia z Przedszkola nr 39 w Poznaniu wpadły na pomysł, żeby łazarskie przedszkolaki raz do roku sprawiały sobie własną, lokalną olimpiadę. Po co? Choćby po to, żeby się poznać, bo jak za chwilę - już jako pierwszaki-spotkają się na szkolnym korytarzu, to będą znały chociaż swoje imiona. A jak lepiej się "zakolegować", jeśli nie przez wspólną zabawę? A że "Leśne Ludki" mają duży, fajny ogród, to Łazarska Olimpiada może się odbywać właśnie tam...

czytaj więcej
Historia Was nie zapomni....
 

Historia Was nie zapomni....

Jerzy Majchrzak: Zegarka wtedy nie miał prawie nikt. Był rok 1956, skąd mielibyśmy mieć zegarki? Godziny rozpoznawaliśmy po syrenie, która wyła w fabryce Cegieleskiego dwa razy na dzień. O szóstej rano wzywała ludzi do pracy. O drugiej po południu oznajmiała fajrant. Ale tego dnia syrena wyła nieprzerwanie przez cały ranek. Ja służyłem do porannej mszy, a potem stałem pod piekarnią na Głogowskiej. Było nas kilkudziesięciu. Czekaliśmy na chleb, a chleba wciąż nie było. W pewnej chwili stanęły tramawaje i zaczęli z nich wysypywać się ludzie. Coś krzyczeli, ktoś zaczął śpiewać.. Poszła fama, że idziemy na Plac Stalina, że chcemy wiedzieć, co się stało z delegacją robotników, która pojechała do Warszawy. Miałem 15 lat, ale nie byłem strachliwy. Poszedłem za nimi...

czytaj więcej
Miasteczko Oświatowe na Piątkowie- razem równa się lepiej!
 

Miasteczko Oświatowe na Piątkowie- razem równa się lepiej!

Zaczęło się od pani Basi Kortus, która dwanaście lat temu postanowiła, że Piątkowo- to dziecięce, młodzieżowe, edukacyjne- musi mieć swój atut. Wiadomo, że w pokerze można mieć asa, i to już jest dobrze. Ale tak trzymać w ręku cztery asy? To dopiero bajka! I pani Basia bajkę swoją podpisała:"Piątkowskie Miasteczko Oświatowe".

Dziś do Miasteczka należą cztery przedszkola, dwie szkoły i poradnia psychologiczno- pedagogiczna. Pomagają - Rada Osiedlowa i rodzice. Korzystają? Wszyscy!

Bo przedtem każde przedszkole czy szkoła robiły coś o sobie i dla siebie-tłumaczy Teresa Grad, dyrektor Przedszkola nr 148. A Miasteczko jest takim wyjściem przed szereg- oto promujemy nie tylko projekty przedszkolne, aktywność sportowo- kulturalną, ale jeszcze pokazujemy całemu miastu- oto, co się dzieje  u nas, na Piątkowie! Promujemy przecież i siebie, i osiedle.

A nas to bardzo cieszy- mówi Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty UM w Poznaniu. Jest to przecież szeroko zakrojona, cykliczna i godna podziwu akcja  reklamowa dla dobrze rozumianego wychowania przedszkolnego. Chwalmy się tym, co dobre, a przecież  piątkowskie Miasteczko Oświatowe- to na pewno dobra rzecz!

czytaj więcej
Bedzie perła na Jeżycach!
 

Bedzie perła na Jeżycach!

Powstała jeszcze zanim wieś Jeżyce została włączona do miasta Poznania. Od zawsze była szkołą- taką klimatyczną, z tradycjami, z dobrą i oddaną kadrą. Teraz- na dodatek - nie tylko wiekową, ale wręcz zabytkową, bo ponad stusiedemdziesięcioletnią. To dlatego właśnie  pod czujnym okiem konserwatora tychże przechodzi bardzo poważny lifting. Koszt? Milion trzysta tysięcy złotych. Efeket? Elewacja, która olśni nas tej jesieni....

czytaj więcej
"Nie czekam na oklaski!"
 

"Nie czekam na oklaski!"

To pierwsza nagroda, jaką przyznała mi Wielkopolska- uśmiecha się Ryszard Rychlewski, laureat tegorocznej edycji konkursu "Wawrzyn Pracy Organicznej". Do tej pory byłem laureatem wyróżnień o charakterze ogólnopolskim, takich, jak "najlepszy animator sportu danego roku", czy też autor najfajniejszych innowacji na orliku. Ta nagroda ma jednak charakter szczególny, bo jury pochyla się tutaj na osobami pracującymi u tak zwanych podstaw. Nisko, po cichu i przez wiele lat. No i co najważniejsze- nie dla oklasków!

Serdecznie gratuluję panu Rychlewskiemu takiego wyróżnienia, zwłaszcza, że praca u podstaw- to wartość szczególnie bliska nam, Wielkopolanom- mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Poznania. A to, że pan Ryszard od kilkudziesięciu lat krzewi kulturę fizyczną wśród dzieci i młodzieży, że wciąż ma nowe pomysły na rozwijanie oferty Orlika, że działa także jako wolontariusz- zdecydowanie zasługuje na szacunek.

czytaj więcej