Rekrutacja do szkół w toku!
 

Rekrutacja do szkół w toku!

Do 31 maja absolwenci gimnazjów i 8-letnich szkół podstawowych mogą składać dokumenty o przyjęcie do szkół średnich. W tym roku sytuacja jej szczególnie trudna, bo we wrześniu naukę w liceach, technikach i szkołach branżowych rozpocznie tzw. podwójny rocznik uczniów. Wdrożenie zmian, podobnie jak inne konsekwencje reformy, spadły na samorządy. Miasto Poznań zwiększyło liczbę dostępnych miejsc w szkołach. Problemem mogą być jednak braki kadrowe.

czytaj więcej
Z podwórka na stadion- nasi najlepsi w całej Polsce!
 

Z podwórka na stadion- nasi najlepsi w całej Polsce!

Grają w różnych zespołach. W Canarinhos -Skórzewo, w Wielkopolska- Komorniki czy też w Warcie -Poznań. Ale w Szkole  Podstawowej nr 78 w Poznaniu są jedną braterską drużyną i to taką, która "wymiata". Ostatnio tak "wymiotła", że wygrała XIX edycję Turnieju Tymbarka pod hasłem: "Z podwórka na stadion".  A w turnieju brało udział 170 tysięcy  piłkarzy-juniorów z całego kraju...

czytaj więcej
"Marcinek"- ale nie tylko on- kończy sto lat. Wszystkim serdecznie gratulujemy!
 

"Marcinek"- ale nie tylko on- kończy sto lat. Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Czuję się bardzo szczęśliwym, iż w jednej uczelni prastarego piastowskiego grodu Przemysława, uczelni nazwanej imieniem męża patrioty, którego postać była ideałem moich lat młodzieńczych, po długim okresie zaborów wypada mi otwierać pierwszy rok szkolny, w którym nauka odbywać się będzie w języku ojczystym- mówił pierwszego maja 1919 roku pierwszy dyrektor Gimnazjum i Liceum im. Karola Marcinkowskiego Antoni Borzucki. W roku tym do nauki przystąpiło 358 uczniów narodowości polskiej i 299 nardowości niemieckiej. Dziś w "Marcinku " uczy się 672 młodych ludzi i jesli uczą się w klasach dwujęzycznych, to robią to wyłącznie z własnego wyboru. Dziś także obchodzona jest uroczyście setna rocznica powstania tej placówki. Najbardziej jestem dumna z tego, że nasi absolwenci nie zapominają ani o nas, ani o sobie. Rocznik, który zdawał maturę w 1956 roku do dziś spotyka się raz w miesiącu, a jeden z jego przedstawicieli funduje stypendium dla zdolnego ucznia lub uczennicy z własnych pieniędzy od wielu lat- mówi Alina Chojnacka, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1- czyli "Marcinka" właśnie. 

A co na to miasto? Miasto zafundowało "Marcinkowi" na setne urodziny renowację elewacji budynku za ponad 4 i pół miliona złotych. Będzie się działo!

czytaj więcej
W tych szkołach będzie cieplej!
 

W tych szkołach będzie cieplej!

Kolejne poznańskie szkoły przejdą termomodernizację. Miasto szuka wykonawców ocieplenia w szkołach podstawowych: nr 2 (na os. Jagiellońskim), 20 (na os. Rzeczpospolitej), 46 (przy ul. Inowrocławskiej) i 61 (przy ul. Szczepankowo). A w Zespole Szkół Geodezyjno-Drogowych prace ida pełną parą!

Ja się cieszę z naszej termomodernizacji z wielu względów- uśmiecha się Małgorzata Lorek, dyrektor ZSGD. Po pierwsze- będziemy mniej płacić za ogrzewanie budynku, a kto nie lubi oszczędzać kosztów. Po drugie- nasza szkoła będzie ślicznie popielata, z nowymi oknami, no, po prostu marzenie! A po trzecie- we wrześniu obchodzimy setną rocznicę powstania naszej placówki i ja juz wiem, że powitam wszystkich gości w nowych progach. Bardzo za to miastu dziękuję!

czytaj więcej
Uwaga! Uwaga! Ogłaszamy konkursy na stanowiska dyrektora!
 

Uwaga! Uwaga! Ogłaszamy konkursy na stanowiska dyrektora!

Prezydent Miasta Poznania ogłasza konkursy na stanowiska dyrektorów następujących publicznych przedszkoli oraz publicznych szkół podstawowych:

1)      Przedszkola nr 28, ul. Galileusza 7;

2)      Przedszkola nr 158, os. Kosmonautów 107;

3)      Szkoły Podstawowej nr 72, ul. Newtona 2;

4)      Szkoły Podstawowej nr 74, ul. Trybunalska 17/25.

czytaj więcej
Radosny Sport na Ławicy i nowoczesne pracownie na Podolanach. A wszystko dzięki PBO!
 

Radosny Sport na Ławicy i nowoczesne pracownie na Podolanach. A wszystko dzięki PBO!

Pani Ania Szyfter sport uprawia bardzo czynnie. Nie tylko jeździ na nartach, pływa, żegluje i biega po korcie, jak instruktor tenisa ziemnego, ale też lubi potańczyć i pobiegać. Ukończyła w końcu AWF, a to zobowiązuje. Bo sport pozwala odpocząć, wyluzować się , wyrzucić z siebie kiepskie emocje- uśmiecha się pani Ania. Ale też nabrać energii na następny dzień, no i co najważniejsze- nie ulec zawodowemu wypaleniu.Wypalenie zawodowe w pracy dyrektora szkoły jest bowiem, zdaniem pani Ani- zabójcze. Jako dyrektor Szkoły Podstawowej nr 58, pani Szyfter ma czas i chęci na ciągłą rozbudowę swojej placówki, na pisanie projektów do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego, na uczestnictwo braci szkolnej w rozmaitych projektach i innowacjach edukacyjnych. A co wywołuje na jej twarzy szeroki uśmiech? Tak radosny, jak bywa sam sport? Jej dziecko, "Radosny Sport", czyli przedsięwzięcie, które kosztowało 255 tysięcyzłotych i jest już zakończone. Czeka tylko na uroczyste otwarcie....

czytaj więcej
Czy wolność to swoboda? Czy zbawienie od cierpienia? O czym pisali dzisiaj maturzyści?
 

Czy wolność to swoboda? Czy zbawienie od cierpienia? O czym pisali dzisiaj maturzyści?

Gdy Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty, pisał swoją maturę, mówiło się przed wyjściem z domu:" złam sobie pióro". Dziś pióra prawie nikt nie używa, ale życzenia szczęścia i pomyślności maturzystom wypowiadają wszyscy- rodzice, przyjaciele, my...

Chciałbym, aby wszyscy zdający dzisiaj ten życiowo jeden z najważniejszych egzaminów nie tylko byli wolni, bo o tym mówił jeden z dzisiejszych tematów maturalnych, ale żeby udało im się to, co moim zdaniem jest najwyższym wymiarem wolności- umiejętność życia w zgodzie z samym sobą- uśmiechał się w stronę wszystkich abiturientów poznańskich liceów i techników Przemysław Foligowski. A zastępca dyrektora Wydziału Oświaty Wiesław Banaś podkreślał: wolnością jest dla mnie fakt, że mam dom, pracę i rodzinę z którymi czuję się bardzo dobrze. Nie jest, moim zdaniem, wolnością możliwość leżenia i patrzenia w sufit przez cały dzień, tylko taki porządek w codziennych sprawach, który sprawia, że nie czujesz się niczym zniewolony...

Przypomnijmy, że dzisiejszy egzamin z języka polskiego podzielony jest na dwie części. Pierwsza, testowa, sprawdzi, jak maturzyści analizują i interpretują informacje zawarte w różnych tekstach. Druga część matury z języka polskiego polskiego to wypracowanie. Do wyboru maturzyści mieli dwie formy: rozprawkę lub interpretację wiersza.

czytaj więcej
"Zróbmy coś więcej"- czyli na jakie projekty dajemy pieniądze...
 

"Zróbmy coś więcej"- czyli na jakie projekty dajemy pieniądze...

Dagmara Świerkawska uczy polskiego w Szkole Podstawowej nr 62. Dużo rozmawia z dzieciakami i stara się, by tematy tych rozmów były rozmaite. Ale dawno już zauważyła, że w czasie lekcji nie da się pogadać o wszystkim. A chciałaby na przykład pokazać uczniom, czym jest różnorodność i że jest ona na wyciągnięcie ręki. Stąd jej pomysł na projekt "Wiele kultur, więcej możliwości", którego realizację sfinansował Wydział Oświaty właśnie. A o co chodzi?

Chodzi o to, że dofinansowujemy co roku różne projekty organizacji pozarządowych na kwotę 270 tysięcy złotych. Są między nimi te, które proponują naszym dzieciom "gratisowy" wypoczynek w czasie ferii i wakacji, ale są też takie, które przebiegają przez cały rok. I projekt Dagmary jest wśród nich.

czytaj więcej
Poznań Canoe Challenge i Poznańskie Dragony - trwają zapisy!
 

Poznań Canoe Challenge i Poznańskie Dragony - trwają zapisy!

Trwają zapisy do 5. Poznań Canoe Challenge, XI edycji Mistrzostw Szkół w Smoczych łodziach oraz w 3. edycji Mistrzostw w Smoczych łodziach dla Firm i Instytucji Dragony 2019. Wszystkie 3 imprezy, których organizatorem jest KS Stomil Poznań odbędą się 8 czerwca br. na Torze Regatowym Malta w Poznaniu. Ilość miejsc jest ograniczona!

czytaj więcej
Strajk nauczycieli zawieszony
 

Strajk nauczycieli zawieszony

Związek Nauczycielstwa Polskiego zdecydował o zawieszenie strajku. Oznacza to, że szkołach i przedszkolach od poniedziałku zostaną wznowione zajęcia. Poznański oddział ZNP, po naradzie ze swoimi członkami, postanowił, że uzna uzgodnienia władz krajowych. Decyzję o zawieszeniu strajku do odwołania podjęła także wielkopolska "Solidarność" oświatowa.

czytaj więcej
Spotkanie z dyrektorami szkół
 

Spotkanie z dyrektorami szkół

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak spotkał się z dyrektorami poznańskich liceów i techników. Rozmowa dotyczyła trwającego strajku nauczycieli oraz przygotowania szkół do zbliżających się egzaminów maturalnych.

czytaj więcej
Co zrobić z dzieckiem w czasie strajku?
 

Co zrobić z dzieckiem w czasie strajku?

Wiele wskazuje na to, że po świętach wielkanocnych strajk nauczycieli będzie kontynuowany. Od środy (24 kwietnia) wznowiona zostanie także oferta alternatywnych zajęć dla dzieci. Pełną opiekę zapewnią najmłodszym młodzieżowe domy kultury oraz organizacje, które nawiązały współpracę z Miastem Poznań. Propozycje przygotowały także miejskie instytucje kultury i sportu.

czytaj więcej
Życzenia na Święta!
 

Życzenia na Święta!

Miłości, spokoju, zrozumienia, radości mimo wszystko- tym niech wypełnią Państwo nadchodzące dni Świąt Wielkanocy. Serdeczne życzenia dobrych, słonecznych chwil, składają:  pan Jacek Jaśkowiak -Prezydent Miasta Poznania, pan Mariusz Wiśniewski- Zastępca Prezydenta Miasta Poznania i pan Przemysław Foligowski- Dyrektor Wydziału Oświaty.

czytaj więcej
Strajk nauczycieli
 

Strajk nauczycieli

Wszystkie egzaminy ósmoklasistów, włącznie ze środowym sprawdzianem z języków obcych, przebiegły bez zakłóceń. Aktualnie w strajku uczestniczy 189 poznańskich placówek. Z protestu wycofało się kilka przedszkoli.

czytaj więcej
Egzaminy bez komplikacji. Kilka przedszkoli wycofało się ze strajku
 

Egzaminy bez komplikacji. Kilka przedszkoli wycofało się ze strajku

Wtorkowy egzaminy ósmoklasisty w Poznaniu przebiegł zgodnie z planem. Na ten moment zagrożony nie jest także termin środowego sprawdzianu z języków obcych. W szkołach i przedszkolach cały czas trwa akcja strajkowa. Aktualnie w proteście uczestniczy 189 poznańskich placówek. We wtorek ze strajku wycofało się kolejne przedszkole - nr 116. Wcześniej z protestu zrezygnowały także przedszkola - nr 17, 21, 48, 68, 73, 117 i 160. W tych 8 placówkach dzieci mają już zapewnioną opiekę.

czytaj więcej
Egzamin ósmoklasisty - na razie zgodnie z planem
 

Egzamin ósmoklasisty - na razie zgodnie z planem

Poniedziałkowy egzaminy ósmoklasisty w Poznaniu przebiegł zgodnie z planem. Na ten moment zagrożony nie jest także termin wtorkowego sprawdzianu z matematyki. W szkołach i przedszkolach cały czas trwa akcja strajkowa. Aktualnie w proteście uczestniczy 190 poznańskich placówek. W poniedziałek ze strajku wycofały się kolejne 4 przedszkola - nr 17, 21, 117 oraz 73. Już w zeszłym tygodniu z protestu zrezygnowały także przedszkola nr 48, 68 i 160. W tych 7 placówkach dzieci mają już zapewnioną opiekę.

czytaj więcej
Co z egzaminem ósmoklasistów?
 

Co z egzaminem ósmoklasistów?

W szkołach i przedszkolach cały czas trwa akcja strajkowa. Aktualnie w proteście uczestniczą 194 poznańskie placówki. Ze strajku wycofały się dotąd 3 przedszkola - nr 48, 68 oraz 160. Mimo protestu, w szkołach na terenie Poznania egzaminy gimnazjalne odbyły się zgodnie z planem. Jak na razie, zagrożony nie jest także poniedziałkowy sprawdzian ósmoklasisty.

czytaj więcej