A na Kanclerskiej świętują....

Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 103 zyskali lepsze warunki nauki. Dzieci i młodzież przenieśli się do budynku przy ulicy Kanclerskiej. We wtorek, wraz ze swoimi nauczycielami, rodzicami i zaproszonymi gośćmi świętowali uroczyste otwarcie nowej siedziby.

ZSS nr 103
ZSS nr 103

Zespół Szkół Specjalnych nr 103 zajmuje się edukacją osób z umiarkowaną, znaczną i głęboką niepełnosprawnością intelektualną, a także z innymi współzaburzeniami - niepełnosprawnością ruchową, wadami wzroku i słuchu czy autyzmem. Wcześniej szkoła działała w trzech różnych lokalizacjach - przy ulicach Rycerskiej, Ognik i Św. Floriana. Zespół liczy około 180 uczniów. Ze względu na tak dużą liczbę podopiecznych zajęcia musiały odbywać się w trybie dwuzmianowym. W grudniu uczniowie ZSS nr 103 przenieśli się do budynku przy ul. Kanclerskiej 31-33, gdzie mieściło się wcześniej katolickie gimnazjum. Obiekt został wcześniej rozbudowany, dzięki czemu jego powierzchnia zwiększyła się o ponad 400 mkw (całkowita powierzchnia to ponad 2 tys. mkw). Szkoła została też w pełni przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Cieszę się, że mogę uczestniczyć wydarzeniu ważnym dla szkoły i naszego miasta. To kolejna inwestycja oświatowa, która poprawia warunki nauki i pracy, zarówno dzieciom, jak nauczycielom. Nie byłoby tej inwestycji, gdyby nie wsparcie prezydenta Jacka Jaśkowiaka i Rady Miasta Poznania - mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. Życzę, aby ta nowa lokalizacja była wsparciem dla ciężkiej pracy, jaką Państwo wykonują oraz miejscem, które pozwala dzieciom cieszyć się życiem, mimo trudności, z którymi się zmagają - zwrócił się od zebranych gości.

W nowym budynku dzieci i młodzież zyskali nie tylko więcej miejsca, ale też dużo lepsze warunki nauki. Szkoła jest wyposażona w nowoczesny sprzęt edukacyjny i rehabilitacyjny. Przy salach dydaktycznych znajdują się aneksy kuchenne i szatnie, w tych dla młodszych dzieci są także w łazienki. Uczniowie mają do swojej dyspozycji pomieszczenia do pracy indywidualnej oraz nowoczesne pracownie, m.in. artystyczną, techniczną, kulinarną i hydroterapii. W budynku znajduje się też sala gimnastyczna, biblioteka, sala audiowizualna oraz duża jadalnia, gdzie młodzież z klas przysposabiających do pracy będzie wykorzystywać w praktyce wiedzę zdobytą podczas zajęć. Na dachu powstał taras, czyli miejsce do wypoczynku i rekreacji. W budynku działa też winda.

Jestem wdzięczna wszystkim osobom, które pozwolili, by marzenia się spełniły. Marzenia o tym, aby ZSS nr 103 działała na poziomie europejskim, a przede wszystkim była odpowiedzią na potrzeby uczniów i osób, które tworzą tę szkołę nieprzerwanie od 45 lat. Dziękuję Wam za odpowiedź na hasło "wszystkie ręce na pokład", które nas zjednoczyło. Nasze funkcjonowanie jest zabezpieczone. Dzięki temu możemy skupić się na realizacji procesu edukacyjnego - mówiła Lidia Wojsznis, dyrektorka ZSS nr 103.

Kiedy kończy się jeden etap, rozpoczyna się kolejny. Wyzwań nam nie brakuje. Wiosną ruszymy w teren wokół szkoły, który wymaga finansów, pracy, koncepcyjnego myślenia i pewnie 30 par grabi i łopat - żartowała Lidia Wojsznis. Remont budynku przy ul. Kanclerskiej rozpoczął się w połowie stycznia, a zakończył w listopadzie 2018 roku. Koszt inwestycji to około 11 mln. zł.

AJ