Bezpieczny Internet "filmowo i kreatywnie" w ZSŁ

To właśnie w lutym obchodzimy Światowy Dzień Bezpiecznego Internetu i w lutym także - w Zespole Szkół Łączności- odbyło się podsumowanie konkursu filmowego na ten temat. Zauważam pewną prawidłowość- mówiła podczas inauguracji uroczystości jej współorganizatorka, pani Maria Rybicka. To już dziewiąta edycja tego konkursu i wyraźnie widzimy, że kiedy tematem jest zagrożenie, jakie niesie za sobą Internet, prac filmowych wpływa bardzo dużo, a kiedy proponujemy młodym ludziom poszukania tego, co w sieci korzystne, propozycji prac jest znacznie mniej.

Bezpieczny Internet - grafika artykułu
Bezpieczny Internet

Prawidłowości zresztą jest znacznie więcej- oto w filmach o zagrożeniu Internetem pojawia się często jakiś typ "spod ciemnej gwiazdy", który robi przez sieć coś bardzo złego i co- dziwne- bardzo wielu autorów filmów nadaje mu imię Stanisław.

Tematem tegorocznego konkursu był oczywiście Bezpieczny Internet, ale jako źródło "dobrej wiadomości"- w kulturze, w sztuce, w życiu.

Ja zagrałam główną rolę pewnej Karoliny, która przez zainteresowanie kulturą i sztuką starożytnej Grecji przeniosła się do niej- dzięki Internetowi- opowiada Oliwia, uczennica ZSŁ. Dobrze się przy tym bawiłam, fajny to sposób na przekazywanie swoich spostrzeżeń. A co chcieliśmy udowodnić? Że "zapatrzenie" się w Internet bywa pociągające, ale jednak czasem niebezpieczne.

My zrobiliśmy film pod tytułem "Życiowe powiadomienia"- tłumaczy Miłosz. Chodziło o to, że za pomocą gogli nasz bohater był trochę w realu, a trochę nie. To znaczy przez te Internetowa okulary mógł oglądać miejsca, do których nigdy nie pojedzie, muzea, wystawy, miasta. Chcieliśmy pokazać, że osobiste uczestnictwo w niektórych wydarzeniach daje niezapomniane emocje, ale "przeżycie" ich za pomocą Internetu także bywa ciekawe i pouczające.

Zanim młodym twórcom rozdano nagrody, odbyła się szybka dyskusja pod hasłem - czy życie młodzieży zdominowane jest przez Internet ? Uczniowie wyraźnie zaznaczali, że sferą życia najmocniej pozostającą pod wpływem Internetu są kontakty z rówieśnikami. W efekcie ustalono, że najlepszym "lekarstwem" na uzależnienie od Internetu jest rozsądne- i z umiarem - korzystanie z jego zasobów i częstsze spędzanie czasu w realnym a nie wirtualnym świecie.

Czy wiecie ile jest stron www na świecie? Pięć miliardów. A ile dziennie jest "hakowanych"? Około 40 tysięcy. Tych i innych informacji dostarczył podczas imprezy  Gerard Frankowski z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, który przedstawił problem zagrożeń bezpieczeństwa danych w Internecie oraz zwrócił uwagę na konieczność zgodnego z prawem wykorzystywania jego zasobów.

Po części edukacyjnej spotkania dyrektor ZSŁ Jerzy Małecki wręczył nagrody i wyróżnienia. I tak pierwsze miejsce zdobył film pod tytułem :" (Nie)bezpieczny wirtualny świat", nakręcony przez Paulinę, Zuzię, Dominikę I Emilkę z Gimnazjum nr 2 w Luboniu. Temat tegorocznego konkursu bardzo nam odpowiadał. Zaprezentowaliśmy naszą wizję wykorzystania Internetu jako źródła wiedzy o kulturze- wyjaśniała ucieszona werdyktem jury oraz nagrodami (zegarki swatch, Power Banki, aparaty cyfrowe) Paulina. Wyróżniono także: Gimnazja nr 33 i 4 w Poznaniu oraz Gimnazjum nr 2 w Luboniu i Technikum Łączności w Poznaniu. 

Pomysł konkursu filmowego "Bezpieczny Internet" zrodził się ze współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu, po to, by propagować dobre praktyki internetowe- mówi Jerzy Małecki dyrektor ZSŁ. Od przyszłego roku zmienimy jednak formułę konkursu, mamy w planie wprowadzenie nowych form, takich, jak programowanie czy też Internet Rzeczy. Jednak cel pozostaje wciąż ten sam- chodzi nam o to , by młodzież korzystała z tego instrumentu, bo jest to nieuniknione, ale by robiła to mądrze i bezpiecznie.