Ciepło, coraz cieplej...

Ciepło jest u nas zawsze- uśmiecha się Hanna Konieczna- bez znaczenia jest tu pora roku. Czy wiosna, czy zima, w ciepłej atmosferze Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 odbywają się liczne zajęcia, warsztaty, zabawy, konkursy i przedstawienia. Nie sposób wyliczyć wszystkich, ale mogę się pochwalić, że ostatnim dużym wydarzeniem, na jakim zaszczycili nas obecnością pan Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania i pan Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty, był koncert pod hasłem: "Umieć mieć niepodległość". Byłam pod wrażeniem maestrii, z jaką młodzi ludzie wykonali piosenki, mówiące o ważnych, patriotycznych  sprawach. To nie był ciepły, to był wręcz gorący wieczór! A naprawdę gorąco będzie u nas w sierpniu, kiedy to zakończy się trwająca już od kilku miesięcy termomodernizacja budynku... 

Ciepło, coraz cieplej... - grafika artykułu
Ciepło, coraz cieplej...

Ten niezapomniany koncert, o którym mowa, poprzedzony był wieloma miesiącami prób, odbył się z okazji 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 28 lutego br. w sali koncertowej Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Poznaniu. O wyjątkowości tego wydarzenia najlepiej świadczą owacje na stojąco, które puentowały występy młodych ludzi na zakończenie spektaklu, głośne wiwaty, spontaniczne brawa w trakcie występów, a także komentarz jednego z gości - "To niesamowite, że młodzież sięga po tę muzykę - przeboje naszej młodości, ważne i wciąż aktualne". Przecież już sam repertuar mógł przyprawiać o dreszcze!

Młodzi artyści, z pomocą nauczycieli, zdecydowali się zaprezentować polskie utwory z lat 80-tych w rockowej aranżacji, a także z ich przemyślaną interpretacją. "Teksty bliskie wolnościowym nastrojom pokolenia ich rodziców i dziadków" idealnie wpasowały się w rok obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i wprost nawiązywały do miłości do własnej ojczyzny. Ze sceny można było usłyszeć piosenki z repertuaru zespołów takich jak: Lady Pank, Sztywnego Palu Azji, Chłopców z Placu Broni czy grupy Perfect. Opiekę artystyczną nad zespołami i organizacją koncertu zajęli się: Paweł Rogoża, Paweł Chmiel,  Hanna Konieczna i  Małgorzata Głazowska.

"Koncert był niesamowitym przeżyciem artystycznym i niewątpliwie wyróżniał się nieoczywistym doborem repertuaru oraz profesjonalnym wykonaniem. Nastrój budowała także ascetyczna, symboliczna scenografia, subtelnie eksponująca symbole narodowe i wolnościowe, będąca dziełem pana Przemysława Szydłowskiego. 13 utworów zapowiedział konferansjer pan Dariusz Jagodziński, jednocześnie przybliżając kulisy powstania utworów i ich autorów". "Nikt nie miał wątpliwości, że wspaniała grająca i śpiewająca młodzież, która wystąpiła na scenie jest niezwykle utalentowana i niewątpliwie - umie mieć niepodległość" - mówi Małgorzata Głazowska - wicedyrektor Domu Kultury.

Po termomodernizacji Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 liczymy na to, że wydarzenia kulturowe takie jak Koncert Uczniów Zespołów Muzycznych: Klub Piosenki i Studio Platforma będą odbywały się jak najczęściej na tak wysokim poziomie i w jeszcze cieplejszej atmosferze!