Co nowego na Umultowie?

Umultowo, Radojewo, Morasko- to te dzielnice Poznania, w których, jak grzyby po deszczu, rosną nowe domy. Rośnie też nowa szkoła i już pierwszego września w jej murach dzwonek zadzwoni dla siedmiuset uczniów. To odpowiedź na bardzo pilną potrzebę oświatową w tym rejonie- mówi Wiesław Banaś, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty. Odpowiedź, na którą miasto wyasygnowało ponad 27 milionów złotych i jestem pewien, że będą to bardzo dobrze wydane pieniądze.

Szkoła na Umultowie
Szkoła na Umultowie

Często odwiedzam Umultowo i widzę, że prace przy nowym Zespole Szkolno- Przedszkolnym idą pełną parą- mówi zastępca Prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski. Na dziś wykonano już prawie sto procent robót murowych i żelbetowych, pokryto większą część dachu hali gimnastycznej i przedszkola, zamontowano prawie wszystkie okna. Za każdym razem, kiedy jestem na placu budowy, widzę wyraźne postępy i myśl, że pierwszego września ponad 700 dzieci rozpocznie naukę w tej właśnie szkole cieszy mnie ogromnie.

Ostra rozbudowa północnego Poznania pokazała, że musi tam powstać placówka oświatowa- mówi Hanna Janowicz z Wydziału Oświaty. No i powstanie. Otworzymy 30 oddziałów szkolnych, 6 przedszkolnych, zapewnimy dzieciom dostęp do nowoczesnej, atrakcyjnej placówki ze wszelkimi udogodnieniami.

Całym sercem jesteśmy za tą decyzją- mówi Ewa Ostrowska, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 na os. Sobieskiego. W wyniku reformy w oświacie zmuszeni byliśmy zastosować dwuzmianowość w naszej szkole, a skutkiem tego jest fakt, że dzieci uczą się do godziny siedemnastej. Później więc rozpoczynają się zajęcia dodatkowe, tracąc przez to na swej atrakcyjności. Często odwiedzam Umultowo i muszę powiedzieć, że budowlańcy z firmy Alstal idą tam z robotą, jak burza.

Dzięki temu, że zima praktycznie nas rozpieszcza, jesteśmy ze wszystkimi pracami w terminie- cieszy się Michał Jakubczyk, kierownik projektu. W najbliższym czasie przystępujemy do wykonania pokrycia dachu szkoły. Trwa też montaż fasad aluminiowych na budynku hali, otynkowano już  ściany hali i przedszkola, na szkole rozpoczęto w zeszłym tygodniu wykonywanie tynków, a równolegle pracujemy w zakresie elewacji lekkiej i mokrej.

Paweł Matuszak z Rady Osiedla Morasko i Radojewo nie ukrywa, że nowa szkoła rysuje się imponująco. Często tam zajeżdżam i widzę, jak sprawnie postępują prace- cieszy się pan Paweł. A Józef Kapustka, Przewodniczący Rady Osiedla Umultowo dodaje, że nie byłoby szkoły, gdyby nie zaangażowanie Mariusza Wiśniewskiego. To dzięki niemu mamy nadzieję nie tylko na to, że nasze dzieci przestaną dojeżdżać do innych szkół, bo swoją będą mieć na miejscu, ale też zyskamy super miejsce do prowadzenia działalności kulturalnej czy organizacji rozmaitych imprez osiedlowych, sąsiedzkich i sportowych. Wszystkim nam będzie się tu teraz świetnie mieszkać. Ja tu żyję od 40 lat, a społecznikiem jestem od lat 30, tak więc dla mnie Umultowo to najważniejszy kawałek Poznania. Cieszę się, że ten "kawałek" wzbogaci się teraz o taką piękną szkołę.