Diamentowym szkołom i nauczycielom- gratulujemy!

O tym, że nasze placówki oświatowe są na bardzo wysokim poziomie wie każde dziecko! Ale o tym, że niektóre są wręcz wyśmienite, dowiadujemy się przy okazji na przykład takich konkursów, jak "Wielkopolska Szkoła Roku" czy "Wielkopolski Nauczyciel Roku". W tegorocznej edycji Samorząd Województwa Wielkopolskiego uhonorował trzy nasze szkoły i troje naszych nauczycieli. Wczoraj sukseu gratulował laureatom Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Poznania.

Przemysław Foligowski, dyrektor wydziału Oświaty, dziękując dyrektorom i nauczycielom za ich wysiłek i zaangażowanie podkreślił, że to czysta przyjemność pracować z placówkami na tak wysokim poziomie. Konkursy i nagrody, to momenty do szczególnego zadowolenia, ale ja szczerze się cieszę, że mamy w Poznaniu takie, a nie inne szkoły, przedszkola czy domy kultury- powiedział pan Foligowski.

Diamentowe szkoły
Diamentowe szkoły

Cieszy mnie to, że w tych konkursach pokazują się z najlepszych stron nie tylko placówki wielkopolskie, ale też nasze, poznańskie- powiedział, witając gości, Mariusz Wiśniewski. Szczególnie, że w tym roku doceniono nauczyciela ze szkoły, w której pracujemy z uczniami w oddziałach przysposabiających do pracy.To dowód na to, że wyróżnić się może każdy z Państwa, nie tylko pracownicy czy szkoły elitarne.

To fakt- potwierdza Urszula Mikołajczak- Mizerka, dyrektor SP 92, której nauczyciel- Dariusz Judek- odebrał podczas gali obu konkursów diamentową statuetkę z rąk Marzenny Wodzińskiej, członka Zarządu Samorządu Wielkopolski. My, jako szkoła specyficzna, jesteśmy bez szans w konkursach kuratorskich, olimpiadach i innego rodzaju testach kompetencji. Nasi uczniowie idą po szkole do pracy w OHP, ale to nie znaczy, że kadra naszej szkoły nie zasługuje na uznanie. I docenienie pana Judka jest dla mnie miodem na dyrektorskie serce. Pan Dariusz uczy historii. Jest też metodykiem i ma szeroki ogląd nauczycieli nie tylko z Poznania. Widzę, jak się starają, jak się angażują- mówi pan Dariusz. Mam możliwość współpracy z wieloma kreatywnymi nauczycielami, których wspieram w ich inicjatywach. A nagroda? Jest diamentem dla mnie, jako nauczyciela, ale i doradcy metodycznego, którym jestem i niewątpliwie jest to sukces, który cieszy.

Róża Połeć, nauczycielka języka polskiego i super humanistka z III LO, również wyróżniona w konkursie nie kryje dumy i zadowolenia. Jestem pasjonatką i często na swej drodze spotykam innych zapaleńców- uśmiecha się pani Róża. Od kilkunastu już lat współpracuję z muzeami, Sceną Na Piętrze, innymi szkołami, realizując projekty edukacyjne, takie, jak "Szepty poetów w poznańskich zaułkach", konkursy recytatorskie czy dziennikarskie. Lubię to po prostu. Młodzież jest chłonna, ciekawa świata obrazu i literatury, ja się z nią nie męczę, ja oddaję się pasji i tyle. A diamentowa statuetka? Stoi, oczywiście, na regale z książkami.

O tym, że Zespół Szkół Komunikacji w Poznaniu został wybrany "Wielkopolską Szkołą Roku" już pisaliśmy. Główny laur spoczął w dłoniach Ryszarda Pyssy, dyrektora placówki, który od wielu lat kieruje nią równie sprawnie, jak jego absolwenci nowoczesnym taborem kolejowym. Inna z naszych placówek- Zespół Szkół Ekonomicznych, wyróżniona została już drugi raz- w ubiegłym roku wśród pięciu finalistów znalazła się pani Emilia Mendak, nauczycielka w ZSE. W tym roku szkołę doceniono za całokształt.

Najważniejsze, żeby tak nauczyciele, jak i dyrektorzy poznańskich placówek pamiętali zawsze i nieodmiennie o jednym: każdy człowiek ma jakiś talent- powiedziała na zakończenie spotkania Małgorzata Demska, dyrektor II LO. A my jesteśmy od tego, by młodzieży pomóc owe skarby ukryte odnaleźć, a potem wyszlifować. Obojętnie, czy w kierunku matematyki, czy filozofii, czy piosenki albo filmu. Wszyscy mamy coś. I o to musimy zadbać.