Do Poznania przyjechali goście z Białorusi

Urząd Miasta Poznania odwiedzili uczniowie polskich szkół na Białorusi. Dzieci zwiedziły m. in. Sale Sesyjną i dowiedziały się, jakie obowiązki spoczywają na władzy miasta i miejskich radnych. O tym, jak działa samorząd opowiadał im Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Urząd Miasta Poznania odwiedzili uczniowie polskich szkół na Białorusi
Urząd Miasta Poznania odwiedzili uczniowie polskich szkół na Białorusi

Współpraca poznańskich i białoruskich szkół trwa już wiele lat. W tym roku uczniowie i nauczyciele świętują jej okrągłą, 20. rocznicę.

- Wszystko zaczęło się od kontaktu, który nawiązaliśmy ze Społeczną Szkołą Polską w Baranowiczach - wspomina Tadeusz Badowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 46 w Poznaniu.

Z biegiem lat projekt coraz bardziej się rozrastał. Dziś w corocznej wymianie uczestniczą dzieci z trzech białoruskich szkół - Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach, Społecznej Szkoły Polskiej im. św. Jana Pawła II w Grodnie oraz ośrodka nauki języka polskiego w Peliszczach. W projekt angażuje się też coraz więcej poznańskich szkół - oprócz SP 46, także Szkoły Podstawowe nr 7, 45, 19 oraz XI LO i Zespół Szkół Specjalnych nr 105.

Każdego roku poznańscy uczniowie jadą z wizytą do naszych rodaków na Kresach. Poznają żyjących tam Polaków i polską historię. W czasie wakacji uczniowie z Białorusi przyjeżdżają do Poznania. Zwiedzają miasto i jego okolice. 

W Urzędzie Miasta dzieci dowiedziały się, że budynek, w którym się znajdują, to obiekt zabytkowy, liczący około 300 lat. W XVIII wieku mieściło się tutaj Kolegium Jezuickie. W Sali Sesyjnej mogli poczuć się, jak miejscy radni i rządzący Poznaniem. Zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski wyjaśnił dociekliwym, jak działa samorząd.

- Prezydent sprawuje władzę wykonawczą i reprezentuje miasto na zewnątrz. Wybierają go wszyscy mieszkańcy Poznania. Spraw, którymi należy się zająć jest wiele. Dlatego prezydent ma czterech zastępców. Każdy z nich ma swoje zadania. Ja odpowiadam m.in. za edukację, bezpieczeństwo, transport oraz fundusze europejskie i rewitalizację - tłumaczył dzieciom Mariusz Wiśniewski. - Nad budżetem miasta czuwa pani skarbnik, a pan sekretarz nadzoruje pracę urzędu. W Sali Sesyjnej, w której się znajdujemy odbywają się posiedzenia Rady Miasta Poznania. Jej członkowie także są wybierani w wyborach przez mieszkańców. Miejscy radni uchwalają kierunki działań, podejmują decyzje, które później prezydent realizuje - wyjaśniał zastępca prezydenta. 

Białoruscy uczniowie w podziękowaniu za gościnę przygotowali bogaty program artystyczny. 

AJ