ERASMUS + JOB SHADOWING ze szkołą partnerską z Portugalii

W dniach od 13 do 18 kwietnia 2015, XI Liceum Ogólnokształcące gościło grupę sześciu nauczycieli języka angielskiego i portugalskiego, w tym dwóch dyrektorów ze szkoły średniej: Escola Secundaria de Felgueiras koło Porto, w Portugalii (www.esfeguleiras.org). Językiem komunikacji był język angielski. Spotkanie odbyło się w ramach europejskiego programu edukacyjnego Erasmus + Job shadowing, czyli wizyty studyjne dla kadry uczącej. 

. - grafika artykułu
.

"Czuliśmy się wyróżnieni i dumni, że zostaliśmy pierwszą szkołą gościnną dla naszych przyjaciół ze słonecznej Portugalii. W ramach projektu w kolejnych latach szkolnych 2015/2016 inni portugalscy nauczyciele odwiedzą również Francję, Włochy, Niemcy i Austrię"- pisze koordynator projektu, p. Malwina Kurzawska-Nowak.

"Celem wizyty było podniesienie kwalifikacji pedagogicznych, wzbogacenie wiedzy i umiejętności dotyczących nauczania języków obcych, głównie języka angielskiego oraz organizacja i zarządzanie szkołą. Nasi zagraniczni goście obserwowali zajęcia prowadzone przez nauczycieli języka angielskiego i hiszpańskiego; a na lekcji chemii prowadzonej w języku niemieckim zrobili mydła glicerynowe i maseczki do twarzy; zobaczyli również bibliotekę szkolną, gabinety pedagoga szkolnego, pielęgniarki szkolnej i poznali pracowników administracji szkoły. Projekt przybliżył naszym partnerom z zagranicy polski system oświaty, dzięki zorganizowanym spotkaniom z Dyrektorem Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu, z Wielkopolskim Kuratorem Oświaty i z Radnymi w Urzędzie Miasta Poznań.  

Projekt zaangażował przede wszystkim nauczycieli nauczających język angielski oraz kierownictwo szkoły. Uczniowie XI LO odegrali rolę pomocniczą np. przygotowując gazetkę powitalną, czy w występ artystyczny w czasie oficjalnego powitania.

Przez cały czas trwania wizyty staraliśmy się przybliżyć nasz kraj, region i miasto Poznań, pokazać naszą kulturę i regionalne zwyczaje oraz przekazać podstawowe informacje o ekonomii, historii i geografii.  Opracowaliśmy bogaty program zajęć "poza lekcyjnych", zapewniając naszym zagranicznym gościom liczne atrakcje turystyczne, między innymi zwiedzanie centrum Poznania z przewodnikiem, wizytę w interaktywnym centrum ICHOT Brama Poznania na Ostrowie Tumskim, czy pokaz wypieków Rogali Marcińskich na terenie Muzeum Rogalowego.  

Dzięki realizacji przedsięwzięcia my również mogliśmy odkryć piękno Portugalii; poznać jej wspaniałych, niezwykle pogodnych i zawsze uśmiechniętych mieszkańców, a co najważniejsze zawrzeć przyjaźnie na całe życie. Nauczyciele, ale też uczniowie szkoły przekonali się, że systemy edukacji w Polsce i Portugalii są bardzo podobne, a Europa jest jedną "globalną wioską".  Czas spędzony z naszymi przyjaciółmi z Portugalii pozostanie na zawsze w naszej pamięci. Dziękujemy! "