"Garaż Nr 4"- czyli Festiwal Muzyki w IV LO...

Dlaczego Garaż? Bo wiele z tych zespołów, które przyjeżdżają do nas  na festiwal zaczynało próby sił muzycznych po garażach czy piwnicach- mówi Agata Gutorska, dyrektor IV LO w Poznaniu. Dziś prezentują się w klubach czy dyskotekach, a u nas stają w szranki o trofea raz do roku. W ostatni piątek karnawału  Międzyszkolny Przegląd Zespołów Muzyki Rozrywkowej "Garaż Nr 4" odbył się już po raz ósmy. 

Garaż Nr 4 - grafika artykułu
Garaż Nr 4

Ta muzyczna  rywalizacja- to impreza przeznaczona dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej województwa wielkopolskiego. W tym roku spróbować swych sił przyjechały zespoły z Pleszewa, Jarocina, Skórzewa, Stawiszyna oraz z Poznania. Wystąpiło dziewięć grup, prezentujących różnorodną muzykę i o ile ubiegłe edycje były zdominowane przez ciężki rock, tym razem posłuchaliśmy także aranżacji jazzujących czy popowych.

Jak wspominają jurorzy i uczestnicy, chyba największą wartością tego przeglądu jest  możliwość zaprezentowania się przed szerszą publicznością. To jest świetna inicjatywa dla młodych zespołów- mówi Marek. Niewiele jest przeglądów, na których może wystąpić każdy zespół,  nawet taki, który nie ma profesjonalnych nagrań. To super  miejsce, żeby wejść na muzyczne schody do nieba...

Obserwując młodych ludzi, widzę, że świetnie się bawią, że chcą próbować swoich sił- uśmiecha się Magdalena Wiśniewska, jedna z jurorek. Oni chcą tu być,  być tu, w muzyce, w środku.

Gdy my zaczynaliśmy - wspomina kolejny spośród jurorów, Marcin Żmuda, muzyk Kwartetu ProForma - kapele od razu były rzucane na głęboką wodę. Graliśmy od początku w klubach. Nie było możliwości sprawdzenia się na takich przeglądach. Tu zespoły, które posiadają jakieś niedostatki, mają zapewnione miękkie lądowanie, spotykają się z dobrą radą, a nie z gwizdami. 

Uczestnicy podkreślają niezwykły klimat, panujący na "Garażu", doceniają życzliwość jurorów, ich serdeczne i fachowe podejście do młodych muzyków. Tutaj liczy się atmosfera, można odkryć młode obiecujące zespoły- mówi gitarzysta ze zwycięskiej formacji Negativ z IX LO w Poznaniu. Uważam, że wszelkie imprezy związane z promowanie muzyki są bardzo potrzebne. Krótko mówiąc- pokłony i szacunek.

O walorach promocyjnych "Garażu Nr 4" wspominała też dyrektor IV LO dr Agata Gutorska: Organizowanie imprezy to dobra promocja szkoły, każdy może przyjść, zobaczyć, jak pracujemy, jak funkcjonujemy, jakimi jesteśmy ludźmi. Być może ludzie młodzi, którzy u nas się nie uczą, zechcą  przejść do  naszej szkoły. Impreza jest otwarta dla wszystkich, zarówno wykonawców jak i słuchaczy. W tym roku frekwencja dopisała szczególnie. Niektóre zespoły przywiozły nawet własnych fanów. Na widowni zasiedli rodzice, przyjaciele i znajomi.  

Od kilku już lat patronat nad imprezą sprawują: Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Prezydent Miasta Poznania, Wielkopolskie Kuratorium Oświaty. Przegląd nie udałby się również bez Są nimi Rada Rodziców przy IV LO w Poznaniu, Kuratorium Oświaty, Urząd Miasta Poznania, Sklep Music Store oraz w tym roku Wydawnictwo Miejskie Posnania. Ze środków od nich uzyskanych ufundowano zwycięzcom atrakcyjne muzyczne nagrody: mikrofony, mikser i inne akcesoria. Główna nagroda to 10 godzin nagrań w studiu muzycznym. W tym roku trafiła ona do zespołu Negativ.O Garażu dowiedzieliśmy się od znajomych, ucieszyło nas to, że mamy szansę spróbować swoich sił- mówi jeden z członków zespołu. Jesteśmy tu już drugi raz.  Za pierwszym razem się nie udało, ale wyciągnęliśmy dużo wniosków.No i teraz odnieśliśmy sukces. Co do występu - mieliśmy mieszane uczucia, to nie był nasz najlepszy koncert, przekazaliśmy jednak mnóstwo emocji ze sceny, stąd pewnie pierwsze miejsce.

Jury zaś w ten sposób uzasadniło werdykt:  Negativ to zdefiniowany zespół, który ma swój styl, swój kierunek, tworzy ciekawe, autorskie utwory. Zespół już nie szuka, już znalazł swoją stylistykę. Między muzykami jest chemia. Mają ciekawy wizerunek sceniczny, fantastyczną wokalistkę, która świetnie zachowuje się na scenie. Wróżymy mu niezłą karierę... w garażu grać nie będą, to pewne.