Gimnazjaliści z pasją- czyli dobre praktyki w poszukiwaniu przyszłego zawodu...

Co lubię robić? W czym jestem dobra? Co mi wychodzi świetnie, a co trochę gorzej? Gdy Asia zadała sobie te pytania przy realizacji prezentacji "Dobre praktyki kluczem do Twojego sukcesu"- odpowiedź bardzo ją zaskoczyła. Bo okazało się, że wcześniej trochę myślała o przyszłej pracy, ale widziała ją raczej mgliście. Tymczasem to analiza swoich komptencji i predyspozycji pozwoliła jej ustalić- chyba będzie dobra w obsłudze turystów. I to chciałaby robić. A więc przyszła szkoła? Technikum Handlowe. I już.

Dobre praktyki - grafika artykułu
Dobre praktyki

Kiedy rozmawiam z młodzieżą, często dowiaduję się, że rozmowy na temat ich przyszłości, to zwykle luźne pogawędki z mamą czy tatą przy niedzielnym obiedzie- mówi Maciej Barczak z Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży w Poznaniu. A przecież to są sprawy wielkiej wagi- co będę robił w przyszłości i czy na pewno tego chcę i się nadaję? My, jako doradcy, poświęcamy uczniowi pełne dwie godziny podczas jednrazowej wizyty u nas Wtedy dokładnie analizujemy jego predyspozycje. No i taki projekt, jak "Dobre praktyki kluczem do Twojego sukcesu", także są świetną okazją dla uczniów gimnazjów, by przyjrzeli się temu, co ma im do zaoferowania aktualny rynek pracy.

A rynek pracy jest dziś ustawiony frontem do klienta szkół zawodowych i techników- mówił na III Konferencji "Dobre praktyki kluczem do Twojego sukcesu" Tomasz Łubieński, wicestarosta powiatu poznańskiego. Urząd Pracy co roku opracowuje raport dotyczący struktury bezrobocia i od kilku już lat widzimy wyraźnie, że ponad 60 % ludzi pozostajacych bez pracy stanowią absolwenci wyższych uczelni. Dlatego dobra, mądra decyzja wyboru swojej ścieżki kariery zawodowej jest naprawdę kluczowa dla młodego człowieka. A mamy przecież bardzo dobre technika i szkoły zawodowe, mamy w nich klasy patronackie, współpracujące z dużymi firmami, ale też realizujemy praktyki zawodowe w oparciu o doświadczenie Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej.

Na dzisiejszej konferencji gimnazjaliści przedstawili prezentacje, z których wynikało, w jaki sposób próbują się oni dowiedzieć jak najwięcej o zawodach, które mogliby wykonywać w przyszłości.  Odwiedzaliśmy różne zakłady pracy- tłumaczy Franciszek z Gimnazjum nr 5 w Poznaniu. Byliśmy w fabryce Volkswagena, gdzie kadra kierownicza to właśnie absolwenci szkół zawodowych i techników, którzy znają specyfikę swojej firmy od podszewki. Byliśmy w wytwórni herbat, ale też w fabryce autobusów "Solaris". A przede wszystkim zrobiliśmy sobie taką osiedlową mapkę naszych przyszłych  miejsc pracy. Zaznaczyliśmy, że działa u nas i oddział PZU i przedszkole, i sklepy, i kwiaciarnie.. Co nam to dało? Orientację w terenie- przedtem nie myśleliśmy o tym, gdzie wylądujemy po szkołach...

Podziwiam waszą pracę i zaangażowanie- mówiła po prezentacjach Renata Jocz, koordynator zespołu do spraw promocji szkolnictwa zawodowego. Cieszy mnie również fakt, że właściwie we wszystkich odnotowaliście jako ważne dwie nasze imprezy: "Arenę Zawodów" i akcję "Szacun dla Zawodowców", bo to oznacza, że wpisały się one na stałe do kalendarza ważnych wydarzeń,  bardzo wam pomocnych przy wyborze przyszłej szkoły. 

Na dzisiejszej konferencji zwróciłam uwagę na fakt, iż młodzież wyraźnie podnosi swoje umiejętności autoprezentacji- uśmiecha się Bogna Frąszczak, dyrektor CDZdM w Poznaniu. I na to, że takie prezentacje są świetną okazją do wymiany międzyszkolnych doświadczeń w różnorodnych metodach pozyskiwania informacji o rozmaitych profesjach. Choć nadal brakuje mi informacji o tym, w jaki sposób uczniowie podejmują decycję w sprawie swojej kariery zawodowej.

A ja życzę wam wszystkim jednego- żebyście potrafili wybrać zawód, którego wykonywanie sprawi wam przyjemność- podsumował spotkanie Sławomir Eliks, dyrektor Gimnazjum nr.56. Bo nie ma nic gorszego, niż wstawać co rano ze wstrętem i ze wstrętem udawać się do znienawidzonej roboty....