Inspektor Gadżet w SP nr 7!

Zaczęło się od sali tortur- promiennie uśmiecha się Magda Maciejewska, nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 7. A byłam w niej trzy lata temu w Escape Room. Pamiętam, że wśród gadżetów były kajdanki, z których trzeba było się uwolnić, kody dostępu do tajemniczych skrzyń, które musieliśmy znaleźć i inne elementy lekkiej "grozy". Postanowiłam wtedy, że przeniosę je kiedyś - w deliketnej oczywiście formie- na nasze szkolne zajęcia czy półkolonie. I udało się. W tym roku po raz pierwszy w SP nr 7 ruszyły półkolonie detekwtywistyczne, które znalazły liczny fanklub wsród dzieci z klas I-III, zwłaszcza, że jest to forma wypoczynku silnie dofinansowana przez miasto Poznań. Ja w ogóle jestem zachwycona tym, że urząd dopłacił spore kwoty na półkolonie organizowane właśnie przez szkoły- mówi Anetta Dropińska- Pawlicka, dyrektor SP nr 7. Bo to do nas rodzice mają pełne zaufanie i to nam najchętniej powierzają pociechy nie tylko w roku szkolnym, ale i latem czy zimą.

Lato w SP nr 7
Lato w SP nr 7

I tak- półkolonie detektywistyczne to właśnie Escape Room w wersji light czyli jak wydostać się ze szkolnej biblioteki, zajęcia z daktyloskopii, śledzenie przyrody, szyfrowanie i odkodowywanie tajemniczych haseł. Och, my tu mamy jeszcze lekcje charakteryzacji czyli jak zrobić sobie siniaka i lekcje udzielania pierwszej pomocy na wesoło i mnóstwo innych rzeczy- mówi Ewa Grochowska, nauczyciel w SP nr 7. Myślę, że musimy się pochwalić także tym, że w naszej szkole z tych "miastowo-urzędowych" półkolonii skorzystało najwięcej dzieci w całym Poznaniu- to świadczy o tym, że rodzice chętnie oddają nam dzieciaki, a one chcą być nam oddane...

Bo tu jest bardzo fajnie- wyjaśnia mi Zosia. Co mi się podoba najbardziej? To, że stale się coś dzieje innego niż zwykle, robimy odciski palców i porównujemy je przez lupy i szyfrujemy dziwne hasła, i rozwiązujemy zagadki...

A nasze półkolonie zostały zorganizowane przy współpracy z Radą Osiedla Wilda, opowiada dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 25 w Poznaniu - Magdalena Katarzyńska- Radomska. Plan zajęć obejmuje zarówno atrakcje na terenie naszej szkoły, jak i poza nią. Dzieci mają możliwość zobaczyć Stary Rynek, zagrać w kręgle, odwiedzić Nowe Zoo, popłynąć w rejs po Warcie, czy też wziąć udział w Akademii Nauki i Wyobraźni, gdzie wcielą się w rolę małych studentów.

Dodatkowo na terenie szkoły od 10 lat realizowany jest międzynarodowy projekt, czyli Strefa Rekreacji Dziecięcej. Specjalnie przystosowane boisko umożliwia wszystkim dzieciom bezpieczne spędzanie wolnego czasu pod okiem wykwalifikowanej kadry. Ze ze strefy mogą korzystać dorośli mieszkańcy, jeśli w danym czasie nie są zaplanowane inne zajęcia.

Zespół Szkół Handlowych w Poznaniu w nieco inny sposób zorganizował dodatkowe zajęcia dla swoich uczniów. Z myślą o maturzystach, którym nie udało się zdać matury zorganizowano szereg zajęć dodatkowych z matematyki i języka angielskiego. Uczniowie mogą przypomnieć sobie czym jest trygonometria, czy też stereometria. Na korepetycje nie każdego z nas stać, dodatkowo ze swoim nauczycielem pracuje się w znany nam sposób, bardziej swobodnie. Staramy się pomóc nadrobić zaległości, aby uczniowie mogli w sierpniu przystąpić do egzaminów poprawkowych. Nie ukrywamy tego, że z matematyką jest najwięcej problemów, stąd materiał został podzielony tematycznie, a godziny dostosowane do obowiązków - licealiści to także osoby pracujące, działamy z myślą o nich- mówi Klaudia Kraus-Jakubowska.

Z kolei w MDK nr 2 trwa- ku zadowoleniu grubo ponad setki dzieci Akcja Lato 2018 pod hasłem: "Bliżej Natury"- mówi Małgorzata Głazowska wicedyrektor placówki. To nowatorski pomysł naszych nauczycieli, wynikający z coraz większego zainteresowania dzieci przyrodą, a jednocześnie z doceniania przez nas wszystkich tego, co możemy z najbliższej natury czerpać.
Odwiedzamy skansen w Wolsztynie, gdzie mamy zajęcia "Dawne zajęcia domowe" i "Gdzie pszczoły tam miód", sami pieczemy chleb i ubijamy masło. Jedziemy z dziećmi do Mniszek , czyli do muzeum rzemiosł, gdzie poznajemy dawne zawody i wyrabiamy świece,a do tego, jak zawsze, prowadzimy warsztaty artystyczne, rysujemy, świepwamy, projektujemy i malujemy torby płócienne...Jesteśmy z naturą za pan brat przez całe lato!
Odwiedzamy Ogród ekologiczny Gładysiaków w Wirach. Zoo - tam m.in. warsztat o smokach "Czy smoki istnieją naprawdę?".
Jest też dużo zabawy - są lody, jump arena, warsztaty kulinarne - gdzie uczymy się robić zdrowe wegeburgery z kaszy jaglanej i warzyw, słodycze bez cukru, pizzerinki, makarony i desery...

Nie nudzimy się tego lata- uśmiecha się Helenka. A już na pewno nie w emdeku...

Na sportowo, kolrowo czy artsytycznie- o tym, jak można spędzić lato w naszych placówkach znajdą Państwo informacje w załączniku.

Załączniki