Konkursy o Powstaniu Wielkopolskim - co się działo?

I zakręciłam pierścieniem na palcu. Zrobiło mi się duszno, przed oczyma pojawiły się mroczki, w głowie zaczęło szumieć, upadłam. Błysnęło. Zakręciło mi się wciąż w głowie, ale przed oczyma zaczynało się rozjaśniać. Co dziwne, pod kolanami czułam coś jakby bruk. Spojrzałam naokoło i zorientowałam się, że jestem na ulicy. Jak to możliwe? Poczułam zimno. Otaczały mnie panie w długich sukniach i płaszczach i eleganccy panowie. To mi nie wyglądało na XXI. Dziwne. - Przepraszam - zwróciłam się do kobiety obok mnie. - Który mamy rok? - 1918 - odparła, patrząc na mnie ze zdziwieniem.- Co ty masz na sobie, dziecko?- tak "zabawiła" się w pisarkę Hania Męczyńska z SP nr 13, jedna z uczestników konkursu dziennikarsko- literackiego, jakie zorganizował Wydział Oświaty we współpracy z naszymi placówkami, by przybliżyć młodym ludziom historię  Powstania Wielkopolskiego. Uczniowie szkół podstawowych- i ponad- wykazali się dużą dozą wyobraźni, przenosząc się w swoich opowiadaniach i reportażach w czasie, albo rozmawiając o tamtych wydarzeniach ze zjawami na cmentarzu, czy też śledząc losy wojsk powstańczych okiem reportera. Dwoje uczestników pokusiło się nawet o poetycką próbę nakreślenia patriotycznych uczuć. Zdolną mamy tę naszą młodzież...  

Konkurs
Konkurs

Konkurs plastyczny na plakat, zorganizowany w Szkole Podstawowej nr 69, miał na celu zaprosić odbiór do aktywnego udziału w obchodach 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Muszę powiedzieć, że poraziła mnie kreatywność uczniów, którzy nadesłali prace na ten konkurs - mówi Małgorzata Mrowińska, koordynator tych przedsięwzięć z ramienia Wydziału Oświaty. Nigdy nie myślałam, że wydarzenie sprzed stu lat może być tak bliskie młodym ludziom. Myślę, że ich serca naprawdę bywają biało - czerwone...Myślę, że wiele zależy, od tego, w jaki sposób przekazuje się młodym ludziom elemnty naszej rodzimej historii - mówi pani Dorota Matuśkiewicz, dyrektor SP nr 69. Nam może jest łatwiej ciekawie pracować z historią Polskie ze względu na patrona pierwszego Prezydenta Poznania w wolnej Polsce, Jarogniewa Drwęskiego - mówiąc o nim często i niemało, mamy świetną okazję, by wracać między innymi do czasów sprzed stu lat.

Konkurs plastyczny na wykonanie bryły został przeprowadzony w ZSzOS nr 5 i trzeba powiedzieć, że był odważnym pomysłem. Przedstawienie powstania w formie przestrzennej okazało się dość trudnym pomysłem- mówi Barbara Osiak, dyrektor placówki. Zwyciężyła makieta, choć były też propozycje pomnika upamiętniającego tamte wydarzenia.

Eliza Malarecka z Wydziału Oświaty, która przewodniczyła jury, uważa, że uczniowie wykazali się tutaj dużą pomysłowością, a trzeba było się nieźle postarać. Plakat jest inną formą wyrażenia uczuć niż makieta, czy pomnik - zauważa pani Eliza. Jestem absolwentką Wydziału Historii na UAM i ciekawiło mnie bardzo, jak młodzież zechce oddać platycznie, trójwymiarowo to, co wydarzyło się na ziemiach wielkopolskich sto lat temu. Zwyziężyła praca Bartosza Nowaka. Dlaczego? Bo jest pomysłowa, bo wymagała dużo wysiłku i zaangażowania, bo będe ją pamiętała jeszcze przez długi czas... Sam Bartosz przyznaje, że pracował nad swoim dziełem ponad dwa tygodnie. Inspiracji szukałem w książkach, ale i u taty i u pana od historii- mówi Bartek. Fajnie było pomęczyć się nad tym dziełem. Dziś myślę, że podziwiam ludzi, którzy wtedy walczyli za wolną Polskę i gdyby była taka potrzeba teraz, to chętnie bym pomógł. Kolejny konkurs, jaki przeprowadziliśmy wspólnie z Technikum nr 19, to konkurs na wykonanie znaku graficznego (logo) o tematyce nawiązującej do Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 roku.

Zawody sportowe "Aktywnie świętuję 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego" - Grażyna Szmyt, koordynator trzech sportowych konkursów sądzi, że dla dzieci  wróżnym wieku najbardziej ciekawe było to, że mogą cofnąć się w czasie i wziąć udział- na sportowo, aktywnie, działając w różnej formie, na przykład jako niosące pomoc rannym powstańcom sanitariuszki w tak ważnych dla Wielkopolan wydarzeniach sprzed stu lat. Dla mnie szczególnie istotne jest to, że dzieci wykazały się niesamowitą odwagą i oddaniem w tym, co musiały zrobić poczas konkursów, obojętnie, czy było to odbicie z rąk wroga "swojaka", czy też próba reanimacji rannego powstańca. To jest powrót do czasów naszych dziadków i ich tak ważnych dla Polski dokonań.

Gala, podsumowująca wszystkie konkursy, odbędzie się 17 grudnia - uśmiecha się Eliza Malarecka. Ale już dziś, zanim jeszcze wręczymy nagrody laureatom chcę gorąco naprawdę od serca podziękować wszystkim tym, którzy poświęcili swój czas, włożyli pracę, dali pomysł na to, byśmy wszyscy jeszcze raz przypomnieli sobie rok 1918... Odbicie z rąk wroga - Ławicy. Franciszka Ratajczaka - pierwszego powstańca, który zginął podczas tego Powstania. Bo o tym po prostu nie można zapominać.

Listę laureatów konkursów znajdą Państwo w załączniku.

Załączniki