Marzenia się spełniają w Zespole Szkół Specjalnych nr 103

Zespół Szkół Specjalnych nr 103 im. Marii Grzegorzewskiej, to jedyna w Poznaniu placówka, która  zajmuje się w całości edukacją osób z głębszą niepełnosprawnością intelektualną. W ramach szkoły funkcjonują również zespoły rewalidacyjno-wychowawcze dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w stopniu głębokim oraz Zespół Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka dla najmłodszych dzieci wymagających wsparcia w rozwoju. Aktualnie szkołą mieści się w trzech różnych lokalizacjach, na ulicy  Rycerskiej, Ognik oraz św. Floriana. Ze względu na liczbę uczniów zajęcia prowadzone są w trybie dwuzmianowym. Dzięki działaniom władz miasta już w grudniu br. szkoła przeniesie się do budynku przy ulicy Kanclerskiej.

ZSS 103 (1)
ZSS 103 (1)

- Marzenia się spełniają! Od kiedy zostałam dyrektorem szkoły marzę o tym żebyśmy wszyscy mogli pracować  razem. Już niedługo będzie to możliwe.  Uczniowie będą mieli większą szansę na pełne wykorzystanie swojego potencjału zwłaszcza w zakresie  integracji  ze społecznością szkolna i  lokalną  - mówi Lidia Wojsznis,  dyrektor ZSS nr 103

Kompleksowy remont istniejącego budynku szkoły przy ul Kanclerskiej trwa. Aktualne zakończono prace przygotowawcze, rozbiórkowe, wykonano także ścianki działowe w istniejącym obiekcie szkoły. Trwają prace związane z wykonaniem instalacji wewnętrznych, rozpoczęto roboty zewnętrzne dla nowobudowanych obiektów. Całkowity koszt realizacji zadania to 11 649 752,00 zł.

Dzięki modernizacji budynku powstanie przestrzeń edukacyjna dostosowana do potrzeb szkoły specjalnej.  W ramach wyposażenia, coś o czym wszyscy marzą od lat,  profesjonalnie przygotowane, duże spełniające wymogi pomieszczenia szczególnie, jeśli chodzi o pracownie: artystyczna, techniczna, hydroterapii oraz kulinarna.  Obiekt dysponować będzie dużą salą gimnastyczną  oraz jadalnią,  w której uczniowie z klas przysposabiających do pracy będą wykorzystywać w praktyce wiedzę zdobytą podczas zajęć.

Nadchodząca zmiana jest znacząca także dla rodziców dzieci uczęszczających do ZSS nr 103. Dotychczas, kończąc dany etap edukacji, dzieci zmieniały budynek, w którym się uczyły. Jak wiadomo każda zmiana, zarówno dla dzieci jak i dorosłych, skutkuje pojawieniem się wielu obaw. Dzięki przeprowadzce problemy z adaptacją szkolną zostaną zminimalizowane. Uczniowie pozostaną w tym samym budynku, zmieni się  tylko piętro  otoczenia, które znają.

- Wszyscy oczekują nowoczesnej szkoły.  Oczywiście nie mury stanowią o jakości szkoły,  tylko ludzie, którzy w niej pracują.  Ale ludzie, którzy pracują w murach,  które im sprzyjają, są mniej zmęczeni, radośni, pomysłowi. Baza powinna wspierać to co robią ludzie - mówi Lidia Wojsznis,  dyrektor ZSS nr 103 - Ku uciesze uczniów, rodziców i kadry pedagogicznej czekamy na grudzień, kiedy to będziemy się wprowadzać do nowej siedziby  przy ulicy Kanclerskiej - dodaje.