Mechatronicy z ZSM im. KEN na wagę złota!

Wojtek, Mikołaj i Filip - uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych im. KEN sądzą, że mechatronika jest okej, bo daje pracę i satysfakcję. Maciej i Szymon - z teże szkoły- są tego po prostu pewni. To  w końcu oni zakwalifikowali się do Międzynarodowego Konkursu Prac Młodych Naukowców w Unii Europejskiej. Ich projekt drukarki 3D to wynik poszukiwań nowiuśkich rozwiązań podczas pracy koła naukowego MECHATRONY. Prowadzą je Beata Marciniak i ksiądz Krystian Gramza.

W naszym kole naukowym uczniowie zdobywają wiedzę z interesującego ich zakresu nauki oraz nieograniczone doświadczenie- mówi Beata Marciniak. Przygotowują  szkolenia, prezentacje, wspólnie i z zapałem tworzą projekty dronów, frezarek czy ultranowoczesnych laserów.

No i przynależność do koła pozwala na uczestnictwo w różnego rodzaju konferencjach, olimpiadach, konkursach... A potem- na zdobywanie laurów...

Mechatronicy z ZSM
Mechatronicy z ZSM

Pasję do mechatroniki zaszczepił mi mój tata, który pracuje  w tej właśnie branży- uśmiecha się Maciej Kendzia, jeden z twórców Drukarki 3D. To ta specyficzna ciekawość świata pozwala mi  szukać innowacyjnych rozwiązań, tworzyć wynalazki, które usprawnią istniejące maszyny i urządzenia techniczne. Nagrody, które otrzymaliśmy w tym roku  z Szymonem są dla mnie potwierdzeniem, że ta pasja przynosi wymierne efekty, a do tego daje mi mnóstwo radości.

Moim zdaniem zdobywanie nagród daje dodatkową motywację - dodaje Szymon Domagała, drugi autor Drukarki 3D. To oczywiście zachęca do dalszych poszukiwań nowych, ciekawych rozwiązań...

Pomysł powstania Drukarki 3D rodził się  bardzo powoli. Chłopcy postanowili skonstruować sprzęt, który będzie użyteczną pomocą pozwalającą zaspokajać potrzeby dnia codziennego, do tego złożoną przez uczniów samodzielnie. Zastosowany przez nich proces usprawnień polega na przykład na automatyzacji procesu drukowania, na poprawie jakości wydruku, ale też na wykorzystaniu blachy stalowej o grubości trzech milimetrów, co poprawia wytrzymałość sprzętu.  Drukarka 3D jest innowacyjnym, bardzo dobrym rozwiązaniem zarówno dla tzw. "zwykłego użytkownika", jak i dla całych przedsiębiorstw.Można za jej pomocą budować chociażby modele samochodów zdalnie sterowanych (RC), czy też tworzyć elementy sprzętu domowego- zaprojektować klamkę do lodówki czy uchwyt do słuchawek.

Prócz tego, że jestem dumna z sukcesów uczniów ZSM im KEN, chcę podkreślić, że mechatronik, to w dzisiejszych czasach zawód z wielką przyszłością- mówi Renata Jocz z Wydziału Oświaty. Podobnie zresztą, jak wiele innych zawodów, których uczymy w naszych szkołach branżowych. To po to, by kojarzono je pozytywnie, zmieniona została ich nazwa. Chodziło o "odczarowanie" pejoratywnego znaczenia słowa "zawodówka"- tak się też stało. Szkoła branżowa, to szkoła, która uczy profesji, a profesjnalista- to ktoś, kto perfekcyjnie wykonuje swoją profesję. Efekty tego myślenia są zadowalające- utrzymaliśmy liczbę uczniów pierwszych klas szkół branżowych na poziomie sprzed roku, a w niektórych placówkach odnotowaliśmy lekki wzrost przy naborze. To dobrze, bo z tego wynika, że i rodzice, i młodzież myślą o kształceniu branżowym jak o docenianej i wartościowej formie kształcenia.

Rzeczywiście, dwóch absolwentów ZSM im. KEN pracuje w naszej firmie i bardzo jestem z nich zadowolony- potwierdza Maciej Zieliński z firmy REM- POL. To Adrian i Wojtek. Są mechatronikami na dziale elektrycznym, to odpowiedzialne zajęcie. Sprawdzają się doskonale, pracują drugi rok i juz otrzymali znaczne podwyżki. Ufam im.

Podobne zdanie  ma Piotr Ziółkowiski z Volkswagen Group Polska. Daniel ukończył ZSM im. KEN, rzeczywiście- uśmiecha się pan Piotr. To sumienny, dyspozycyjny i bardzo dokładny pracownik.  A pani Edyta Lisiak ze spółki STEELPRESS  dodaje- dla nas mechatronik to szczególnie atrakcyjny zawód. Produkujemy części metalowe od A do Zet, tak więc osoby z tą profesją mają u nas szerokie pole do popisu. Z ZSM im. KEN współpracujemy od wielu lat i jesteśmy zadowoleni z jej absolwentów czy praktykantów. I potwierdzam- robotyzujemy naszą produckję coraz bardziej, więc dla mechatronika- przynajmniej u nas- pracy raczej nie zabraknie!