Na Abisynii będą fit!

Dla Jolanty Czereśnowskiej Poznański Budżet Obywatelski to prawdziwy skarb. Wystarczy napisać dobry projekt, fajnie go zareklamować wśród mieszkańców osiedla Abisynia i dzieje się to, co przydarzało się Ali Babie po wypowiedzeniu magicznego: "sezamie, otwórz się!". Otóż miasto przekazuje pieniądze, a jej - i nie tylko- marzenie się realizuje. Jakie? Ostatnio "Kasztelański Fitness" za prawie 600 tysięcy złotych.

Napisaliśmy z kolegą ten projekt, przy dużym wsparciu Rady Osiedla Grunwald- Południe oczywiście, zebraliśmy odpowiednią ilość głosów i oto powstaje, buduje się nasz wymarzony teren rekreacyjny- uśmiecha się pani dyrektor. Czemu wzięłam się za taką rzcz? Zrobiłam kiedyś ankietę wśród rodziców uczniów naszej szkoły. Zapytałam ich o moje słabe i mocne strony. Wśród tych najmocniejszych napisali: " jak za coś się pani weźmie, to idzie pani, jak taran!" Taka jestem! I choć jeszcze nie zakończyły się prace nad PBO 2019, to powiem głośno i wyraźnie- w PBO 2020 też wystartujemy!

Kasztelański Fittness
Kasztelański Fittness

Sześć lat temu - także z inicjatywy dyrekcji szkoły  Rady Osiedla-na  terenie szkolnego boiska powstała siłownia zewnętrzna. Urządzenia do ćwiczeń zostały zamontowane na popękanej nawierzchni asfaltowej, ponieważ nie było pieniędzy na dodatkowe prace. Stąd wziął się projekt "Kasztelański Fitness". Chodziło o to, by położyć profesjonalną, bezpieczną nawierzchnię z dodatkowymi elementami plansz do gier i zabaw podwórkowych dla najmłodszych oraz chodnik, prowadzący do placu. Ważne też  było wyremontowanie ogrodzenia. Boiska sportowe na terenie szkoły są ogólnodostępne dla wszystkich mieszkańców i często są one wykorzystywane, stąd pomysł na pozyskanie dodatkowych środków z budżetu obywatelskiego na dokończenie powstałej inwestycji.

Wspólnie z pracownikami szkoły, uważamy, że jest to to dobra promocja upowszechniania sportu i skutecznego angażowania i dużych i małych mieszkanców naszego osiedla w aktywność sportową, a co za tym idzie- jest to promocja zdrowego stylu życia- mówi pani dyrektor. Wiadomo, że przez dobry przykład rodziców, rodzi się w dzieciach szereg dobrych nawyków sportowych, na czym nam bardzo zależy. Sukcesywnie na terenie szkoły promujemy aktywność sportową, kierując swoją ofertę nie tylko do dzieci ale i całych rodzin z seniorami włącznie. Organizujemy wspólne z rodzicami: zawody, zachęcamy do biegów, zabaw sportowych. Zależy nam, aby jak najwięcej osób z lokalnej społeczności skorzystało z otwartych terenów rekreacyjno - sportowych na terenie Szkoły Podstawowej nr 74 w Poznaniu, tym bardziej, że w najbliższej okolicy (na terenie osiedla Kasztelanów) nie ma innego miejsca, które spełniałoby podobną funkcję.

Przez cały teren inwestycji przebiegać ma tor biegowy, ze startem i metą. Planowana bieżnia o długości 184m i szerokości 1m, posiadać ma nawierzchnię syntetyczną o odpowiednim stopniu amortyzacji i twardości umożliwiającej dynamiczne odbicie stopy podczas biegu. Wewnątrz pętli toru biegowego zlokalizowano zestaw specjalistycznych urządzeń stacjonarnych, ułożonych w odpowiedniej kolejności, tak, aby można było z nich korzystać oddzielnie lub w połączeniu z torem biegowym tworzyć różne trasy tzw. ścieżek zdrowia dostosowanych do możliwości danych grup wiekowych. Dodatkowe urozmaicenie toru stanowi naturalny spadek terenu, który można wykorzystać do wspinaczki między barierkami lub po drewnianych schodach, czołgania się pod płotkami i zjazdu tyrolką. Trasę biegu da się podzielić na etapy o różnym stopniu trudności. W zależności od wieku i sprawności fizycznej użytkowników, można rozgrywać wyścigi biegowe po całej bieżni lub tylko jej prostych odcinkach, wprowadzać utrudnienia w postaci prowadzenia trasy przez poszczególne przeszkody, z pokonywaniem wysokości lub tylko po płaskim terenie albo zmieniać kierunek biegu. W celu zapewnienia bezpieczeństwa osobom korzystającym z toru przeszkód, pod urządzeniami o wysokości swobodnego upadku powyżej 60cm, wyłożona zostanie syntetyczna nawierzchnia bezpieczna.

Jan Olebiński, współtwórca projektu "Kasztelański Fitness", ale i tegorocznego projektu do PBO, który będzie się nazywał "Kiss and ride" uważa, że PBO -to super sprawa. To będzie taka przebudowa ulicy Miecznikowskiej, żeby zrobić pętlę taka, jak na Dworcu Zachodnim. Pozwoli to zmniejszyć korki w naszym rejonie- cieszy się pan Jan. I dodaje, że PBO, to nie jedyne źródło , z którego korzystają Abisyńczycy. Buduje się - z grantu osiedlowego- na przykład śliczny amfiteatr. Wielokrotnie wypożyczaliśmy scenę  na występy naszych uczniów i nie tylko- mówi pan Jan. Mieliśmy u nas różnego rodzaju muzyczne konkursy, takie profesjonalne, z poważnym jury i zawsze wtedy myśleliśmy, że warto byłoby mieć coś swojego. No, i będziemy mieli! Ja naprawdę wierzę, że mocno chcieć, to znaczy móc. Przynajmniej u nas, na Trybunalskiej!