Na Ratajach zapłonął olimpijski znicz!

Przez najbliższe dwa tygodnie o złote, srebrne i brązowe medale walczyć będzie około 1500 młodych sportowców. Ratajskie Igrzyska Olimpijskie otworzył oficjalnie Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta miasta Poznania.

RIO
RIO

Zawody olimpijskie na Ratajach są ważne z dwóch powodów. Po pierwsze, pomagają integrować lokalną społeczność. Istotna jest też warstwa sportowa - rywalizacja, zabawa, zasady fair play - mówił Mariusz Wiśniewski. Dziękuje wszystkim nauczycielom i wychowawcom, którzy przyczynili się do tego, że dzieci i młodzież biorą udział w tych zawodach. Uczestnikom życzę wielu emocjonujących wrażeń i dobrej rywalizacji.

Ratajskie Igrzyska Olimpijskie są organizowane co 2 lata - od 2012 r. W tym roku odbywa się ich IV edycja. Gospodarzem zawodów jest Szkoła Podstawowa nr 20, ale w imprezie biorą udział wszystkie ratajskie szkoły i przedszkola.

Zawsze, gdy odbywają się igrzyska olimpijskie - letnie lub zimowe, spotykamy się na Ratajach - mówi Beata Lewicka - Płaczek, dyrektorka SP nr 20.  Igrzyska łączą narody, przerywają waśnie. Ideą, jaka przyświeca Ratajskim Igrzyskom Olimpijskim, jest scalenie naszego środowiska. Chcemy, aby wszystkie ratajskie szkoły - dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie - się zintegrowały. Myślę, że przez te 6 lat udało nam się osiągnąć cel.

Ceremonia otwarcia RIO przypominała prawdziwe igrzyska. Była defilada sportowców, program artystyczny oraz ślubowanie zawodników i sędziów. Na maszt wzniesiono olimpijską flagę. Zapłonął olimpijski znicz. W uroczystości otwarcia igrzysk wzięło udział wielu znanych sportowców - zdobywców medali olimpijskich, m.in. Jan Szymański, Joanna Fiodorow, Szymon Ziółkowski,  Piotr Wiaderek, Dawid Grabowski, Magdalena Kemnitz-Kaczmarek czy Marcin Urbaś.

Ratajskie Igrzyska olimpijskie potrwają 2 tygodnie. W tym czasie odbędzie się 25 imprez.

Każda w innej szkole - tak , jak to bywa w czasie igrzysk olimpijskich, gdy każda z konkurencji odbywa się na innej arenie - tłumaczy Beata Lewicka - Płaczek.

W tegorocznych RIO weźmie udział około 1300 uczniów z 15 szkół oraz 220 przedszkolaków. Zawodnicy zmierzą się w takich dyscyplinach, jak np.: piłka nożna, koszykówka, siatkówka, unihokej, lekkoatletyka, skok w dal, biegi przełajowe, biegi na 60 metrów i tenis stołowy.

AJ