Moja pasja szybko nie odejdzie, czyli miłość Werki do szermierki...
 

Moja pasja szybko nie odejdzie, czyli miłość Werki do szermierki...

Yvette i Nathan- to jedenastoletni bliźniacy. Bliźniaczo też zakochali się w szermierce. Nie wiem, jak to było możliwe, że przedtem nic o szermierce nie wiedziałam- uśmiecha się Yvette. Nie oglądałam zawodów w telewizji, nie czytałam o tym w sieci. To niszowy sport, a jednak bardzo go polubiłam. Przez szermierkę staram się nie chorować. Chora to ja jestem, jak mam opuścić trening.

Jaki musi być szermierz?- zastanawia się Nathan. Uczciwy, sprytny, inteligentny, zwinny. I chciałbym, żeby takie cechy zostały mi po tej szkole na zawsze. "Ta szkoła" to Zespół Szkół nr 5- mówi Dobiesław Figuła, dyrektor placówki. U nas tradycje szermierki sięgają pięćdziesięciu lat wstecz. Zaczęło się w 1970 roku, gdy z inicjatywy Ryszarda Kunze, Olimpijczyka z Rzymu 1960 roku powstawały pierwsze klasy o tym profilu. Dziś lekcje szermierki prowadzi czworo trenerów. Jednym z nich jest Tomasz Ciepły, były mistrz Europy, aktualnie trener kadry narodowej juniorów i prowadzący drużynę w klubie AZS AWF.  

Co jest fajnego w szermierce?- zastanawia się Tomasz Ciepły.  Głównie to, że jest to sport stricte indywidualny. Rozwija umysł, zwłaszcza myślenie strategiczne. To jest, jak gra w szachy- trzeba stale starać się być o krok przed przeciwnikiem. 

czytaj więcej
Sportowo, szachowo i teatralnie w SP nr 61!
 

Sportowo, szachowo i teatralnie w SP nr 61!

Być aktorem, to nie taka prosta sprawa. Trzeba nie tylko talentu do grania, pamięci do tekstów, czasu na próby i chęci do publicznych wystąpień. Dobrze jeszcze mieć gdzie występować. Dlatego kiedy Małgorzata Wiczyńska, kierowniczka świetlicy w SP nr 61 dowiedziała się, że za chwilę rusza remont auli, była cała zachwycona. Przecież ja od 20 lat prowadzę nasz słynny "Teatrzyk Kacperek"- cieszy się pani Małgosia. I to nie jedną grupę dzieci, a sześć. Czyli prosto wyliczyć, że dajemy rocznie sześć przedstawień. Spektakle pokazujemy nie tylko naszym uczniom, ale przyjeżdżają do nas grupy z innych szkół i przedszkoli. Tak więc "nowa", odmalowana  aula z błyszczącą podłogą i eleganckim nagłośnieniem będzie dla nas wszystkich powodem do radości. Wystwialiśmy już wiele baśni, ale też interpretacji mitologii egipskiej i greckiej. Na świeżych deskach pokażemy jeszcze niejedno cudne przedstawienie...

czytaj więcej
Zajęcia dodatkowe- czekamy na oferty!
 

Zajęcia dodatkowe- czekamy na oferty!

Wydział Oświaty ogłasza kolejną edycję konkursu na zajęcia dodatkowe w szkołach prowadzonych przez Miasto Poznań- konkurs obejmuje zajęcia dodatkowe z zakresu przedmiotów szkolnych, w tym: matematyczno-przyrodniczych, czy językowych, a także zajęć antydyskryminacyjnych. Regulamin konkursu i dokumenty znajdą Państwo w załączniku.

czytaj więcej
"Porąb i spal- czyli co mężczyzna musi wiedzieć o drewnie"...
 

"Porąb i spal- czyli co mężczyzna musi wiedzieć o drewnie"...

Czym zajmuje się zdun? Przecież pieców kaflowych mamy w domach tyle, co na lekarstwo. A jednak w Zespole Szkół Budowlano- Drzewnych można się wyuczyć zawodu zduna. Mamy taką klasę- potwierdza Beata Cywińska z ZSBD w Poznaniu. I cieszy się ona sporym powodzeniem wśród młodych ludzi. Okazuje się, że pieców już nie ma, są za to kominki. Spora rzesza ludzi budujących domy czy  urządzających mnieszkania chce mieć właśnie miły, przytulny kącik z kominkiem w roli głównej. I tu właśnie na scenę wkracza zdun.

Jestem najstarszym mistrzem zduńskim w Poznaniu-  chwali się Władysław Wysocki. Mam 85 lat i gdy ja zaczynałem pracę w tym zawodzie, to było takich zakładów w Poznaniu ponad 50. Dziś jest ich pięć. Ale i tak cieszę się, że kogoś jeszcze zduństwo interesuje, bo ja niebawem przeniosę się na inną planetę, a tę chciałbym zostawić jednak z czynnymi zawodowo zdunami...

czytaj więcej
A tymczasem w strefie sportu...
 

A tymczasem w strefie sportu...

Michalina jest normalną nastolatką. Lubi facebooka, messengera i Netflixa. Nie uważa, że bezsensownie pożerają jej czas. Moi rodzice uważają, że mieli lepszą młodość. Były trzepaki na podwórku, podchody i gra w klasy czy skakanie w gumę- wyjaśnia Michalina. Ja im tłumaczę, że każde pokolenie ma swoje zabawki. Naszą jest głównie smartfon, ale mamy też inne. Uwielbiam grać w badmintona i w siatkówkę. Od biedy trochę popływam i pobiegam. W każdym razie doskonale rozumiem, że sport, czy też może raczej ogólna aktywność- jest w życiu bardzo ważna... 

Michalina uczy się w IV Lo w Poznaniu. Agata Gutorska- to dyrektor tej szkoły. Dla niej również sport jest fajny, potrzebny  i to nie tylko "dla zdrowotności". Kiedy jadę z rodziną w góry, na rowery czy na basen, to wiem, że spędzamy czas kolorowo, bo aktywnie i razem. W ogóle jestem tak zwanym człowiekiem czynu i jak ruszam do boju, to na całego. A po wysiłku sportowym czy "myślowym," proponujemy naszym uczniom wymarzoną strefę komfortu, którą zrobiliśmy wspólnymi siłami; uczniowie, rodzice i ja...

czytaj więcej
Termomodernizacja poznańskich szkół
 

Termomodernizacja poznańskich szkół

Przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego prace związane z termomodernizacją zakończono w pięciu szkołach w Poznaniu. W kolejnych pięciu jeszcze trwają, a osiem jest przygotowywanych do ich rozpoczęcia.

czytaj więcej
Rozbrzmiał pierwszy dzwonek!
 

Rozbrzmiał pierwszy dzwonek!

Ponad 87 tysięcy uczniów, blisko 10 tys. nauczycieli oraz 3,5 tys. pracowników administracyjnych rozpoczęło w Poznaniu nowy rok szkolny. Oficjalna, miejska inauguracja odbyła się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 na os. Czecha. 

czytaj więcej
Witaj szkoło!
 

Witaj szkoło!

Choć wakacyjnych wspomnień czar będzie z nami jeszcze przez długi czas, to jednak dziś  kierujemy swą uwagę w stronę naszych szkół. Już za chwilę wkraczamy w nowy szkolny rok. Wszyscy pragniemy, by był on rokiem pełnym uśmiechu, sukcesów, zadowolenia. Poniżej znajdą Państwo życzenia, jakie z tej okazji napisał do Państwa pan Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania.                                                                                                                                                                                                                                                                                                

czytaj więcej
Sayonara- znaczy również "do widzenia"!
 

Sayonara- znaczy również "do widzenia"!

To się zaczęło pięć lat temu- wspomina Elżbieta Kirchner, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Poznaniu. Nasza nauczycielka Zuzanna Lenartowicz- Malcher zaraziła nas miłością do Japoni "od pierwszego wejrzenia". Ona znała już kraj kwitnącej wiśni, miała tam rodzinę i nagle zaczęło się nam wszystkim wydawać, że tak daleka ziemia, kultura, ludzie mogą być bliższe nam, poznaniakom, a my możemy po prostu wejść na pokład samolotu i polecieć do nich...

I od tamtej pory  nasza szkolna społeczność z przyjemnością  zaprasza japońskich gości, byli u nas na przykład: Daisuke Mori (szef kuchni, pracujący obecnie w Hong Kongu), który prowadził warsztaty kulinarno-fotograficzne, czy Erika Matsushita (artystka teatralna i fotografka) - ona z kolei prowadziła lekcje japońskiego i warsztaty z kaligrafii, a Japończycy zapraszają  nas.

Czy to odległy Orient, czy też Europa Wschodnia, uważam, że takie wymiany zawsze mają głęboki sens- mówi Wiesław Banaś, zastęcpa dyrektora Wydziału Oświaty. Chodzi nie tylko o przejmowanie dobrych wzorców edukacyjnych czy zawodowych, ale też o to, że my prezentujemy nasze tradycje i osiągnięcia, porzucając przy tym niepotrzebne kompleksy, a uczniowie i ich nauczyciele z innych krajów dowiadują się o Polsce nowych, często niespodziewanych rzeczy.

czytaj więcej
Nowi dyrektorzy nominowani!
 

Nowi dyrektorzy nominowani!

Zastępca prezydenta Poznania, Mariusz Wiśniewski oraz przewodniczący Rady Miasta Poznania, Grzegorz Ganowicz wręczyli akty powierzenia stanowisk 35 dyrektorom poznańskich placówek oświatowych. Uroczysta nominacja odbyła w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania.

czytaj więcej
Rozstrzygnięcie Otwartego Konkursu Ofert na wsparcie realizacji zadania Miasta Poznania w obszarze "Nauka, szkolnictwo wyższe, edukacja, oświata i wychowanie" w roku 2019.
 

Rozstrzygnięcie Otwartego Konkursu Ofert na wsparcie realizacji zadania Miasta Poznania w obszarze "Nauka, szkolnictwo wyższe, edukacja, oświata i wychowanie" w roku 2019.

Zarządzeniem Nr 700/2019/P z dnia 29 sierpnia 2019 roku Prezydent Miasta Poznania dokonał wyboru najkorzystniejszych ofert na realizację zadania publicznego w roku 2019 w obszarze "Nauka, szkolnictwo wyższe, edukacja, oświata i wychowanie" realizowanego przez podmioty niezaliczane do sektora finansów publicznych.

czytaj więcej
W "Lelewelu" idzie nowe...I nie tylko w "Lelewelu"
 

W "Lelewelu" idzie nowe...I nie tylko w "Lelewelu"

Joachim Lelewel był historykiem, numizmatykiem i działaczem politycznym w XIX wieku. Dziś jest patronem Zepołu Szkół nr 6 w Poznaniu. Uczą się tam przyszli mistrzowie sztuki poligrafii, licealiści w klasach o profilu wojskowym, uczniowie szkoły branżowej, chcący pracować w fachu fotografa czy logistyka, ale też osoby dorosłe. Ta olbrzymia szkoła słynie z organizowanych na rzecz swojej małej ojczyzny wielu fajnych imprez, jak choćby corocznego, wiosennego Dnia Drukarza, czy wielu spotkań z ciekawymi ludźmi. Podczas wakacji w placówce wykonano remonty pomieszczeń za kwotę 60 tysięcy złotych.

Od września uczyć się u nas będzie nas ponad 900 uczniów, więc stale i dla kogo jest co poprawiać- mówi Aleksandra Warkocka, dyrektor placówki. Wszystkich ucieszą te zmiany, zwłaszcza odnowiona siłownia. Naszych przystojniaków bardzo ten fakt uraduje...

czytaj więcej
Awans dla nauczycieli!
 

Awans dla nauczycieli!

Ponad dwustu pracowników poznańskich szkół zdało egzamin i awansowało na stopień nauczyciela mianowanego. Akt jego nadania uroczyście wręczyli im zastępca prezydenta, Mariusz Wiśniewski i przewodniczący Rady Miasta Poznania, Grzegorz Ganowicz.

czytaj więcej
Nagrody Miasta Poznania
 

Nagrody Miasta Poznania

Tuż przed wakacjami mówię naszym uczniom tak: przez całe lato macie czas na to, by przygotować autoprezentację, takie podsumowanie waszych osiągnięć i wyróżnień. A od pierwszego września przypominamy głośno i wyraźnie: od dziś można składać wnioski o przyznanie Nagrody Miasta Poznania- mówi Paweł Kozłowski, dyrektor VII LO w Poznaniu. My pomagamy tylko zebrać odpowiednie zaświadczenia i dyplomy, a potem czekamy aż do grudnia  z niecierpliwością na wyniki obrad jury. Nie ukrywam, że nagrody te są swoistą promocją dla szkoły. Każdy lubi się pochwalić osiągnięciami, nie tylko uczniowie. Nauczyciele i dyrekcja- również....

Miasto przeznaczy w tym roku 200 tysięcy złotych na to, by docenić i uhonorować naszych najzdolniejszych i najbardzej pracowitych uczniów- mówi Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty. Nagrody pieniężne to jeden ze sposobów- to i wcale nie błahy- by pokazać młodym ludziom, że ich osiągnięcia są zauważane przez Miasto Poznań.

czytaj więcej
Podwójny rocznik w szkołach: rekrutacja uzupełniająca
 

Podwójny rocznik w szkołach: rekrutacja uzupełniająca

Znane są już wstępne wyniki drugiego naboru do poznańskich szkół średnich. W środę, ogłoszono listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Na ten moment do żadnej ze szkół nie dostało się 425 uczniów, czekają jednak na nich jeszcze wolne miejsca w liceach, technikach i szkołach branżowych. W rekrutacji uzupełniającej brali udział uczniowie, którzy podczas pierwszego naboru nie dostali się do wybranych placówek. W Poznaniu po pierwszym etapie rekrutacji przed takim problemem stanęło ok. 3,4 tys. młodych ludzi. W tym roku była ona  wyjątkowo trudna, ponieważ o możliwość kontynuowania nauki starali się jednocześnie absolwenci podstawówek i gimnazjów - to efekt rządowej reformy oświaty. Miasto w pierwszym naborze przygotowało dla nich aż 16 105 miejsc. To dużo więcej niż liczba absolwentów, którzy opuścili poznańskie podstawówki i gimnazja. Pomyślano też o uczniach zamiejscowych, którzy co roku starają się o przyjęcie do szkół w stolicy Wielkopolski.

Tak, jak w przypadku innych skutków reformy oświaty, przygotowanie miejsc dla podwójnego rocznika spadło na barki samorządów. Pomimo braku wsparcia finansowego i organizacyjnego rządu, zrobiliśmy, co w naszej mocy, by zapewnić uczniom wystarczającą liczbę miejsc w szkołach średnich- mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. 

czytaj więcej
Hala, która scementuje...
 

Hala, która scementuje...

Elżbieta Kopczyńska- Urbaniak uczy matematyki i fizyki. Ggdyby mogła wybierać, wolałaby mieć lekcje z dziećmi z klas sportowych. Dlaczego? Są świetnie zorganizowane, zdyscyplinowane, dobrze współpracują i świetnie wiedzą, co to przegrana. Ona towarzyszy sportowcom od zawsze i ktoś, kto trenuje regularnie, bierze udział w zawodach, także wtedy, gdy poślizgnie się na teście z matmy, będzie umiał się podnieść. Młodzi sportowcy są też odporni na stres i trudne sytuacje. Dlatego fakt, że powstaje nowa, profesjonalna hala sportowa, jest dla pani Elżbiety czymś bardzo ważnym. To będzie hala, która scementuje naszą lokalną społeczność- mówi pani Kopczyńska- Urbaniak, wicedyrektor Zespołu Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 5. Na tej inwestycji zyska cała Głuszyna. 

czytaj więcej
W nowym roku szkolnym- w całkiem odnowionej szacie...
 

W nowym roku szkolnym- w całkiem odnowionej szacie...

Nasza szkoła istnieje od sześćdziesięciu lat- mówi Andrzej Maciejak, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Poznaniu. Cieszę się, że przez te wszystkie lata tak pięknie wpisała się ona w mapę Winograd, współpracując z Radą Osiedla i mieszkańcami, martwił mnie tylko jej wygląd. Jak się dowiedziałem, że wpisano nas na listę placówek, objętych projektem termomodernizacji i ZSZ nr 2 otrzyma wkrótce- za prawie półtora miliona złotych- białą, nową szatę, bardzo się ucieszyłem.  Kto nie lubi zmian na lepsze? A u nas ostatnio pozmieniało się i to bardzo dużo. Dziękujemy.

Placówki, w których uczą się i kształcą zawodowo uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, są dla nas równie ważne, jak inne- mówi Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty. Inwestujemy w ich remonty mając na uwadze nie tylko względy estetyczne, ale i  poprawę warunków, w jakich uczniowie nabywają umiejętności zawodowych. To owocuje coraz większą rzeszą chętnych do zatrudniania absolwentów tych szkół, a przecież fakt, że młodzież ta znajduje pracę bez problemu jest dla nas bardzo ważny. 

czytaj więcej
A tymczasem w przedszkolach...
 

A tymczasem w przedszkolach...

Lato, a więc z babcią nad morze, z rodzicami nad jezioro albo w góry-  i  co potem? Potem wielu przedszkolaków spędza letni czas w naszych placówkach. Czy dzieciaki chętnie korzystają z atrakcji, jakie oferują im przedszkola? U nas odpoczywają i bawią się dzieci z pięciu innych placówek, oprócz naszych przedszkolaków- mówi Teresa Grad, dyrektor Przedszkola nr 148. Chyba jest im u nas dobrze, bo niektóre narzekają, że są w tygodniu takie dni, jak niedziela. Bo wtedy przedszkole jest zamknięte. Nie dziwię się wcale. Mamy przepiękny ogród, mnóstwo atrakcyjnych przyrządów do zabawy, hamaki na drzewach, a nawet wycieczki do Aquanetu, na tak zwany "wodne" dni. Nasze dzieci są fajne. My w wakacje codziennie uczymy się angielskiego, bo to przecież jest przyjemność, a nie kara i nasze przedszkolaki z tego także potrafią się cieszyć.

Na czas wakacji Przedszkole nr 148 nie realizuje idei Planu Daltońskiegho, co czyni z powodzeniem podzcas pozostałych miesięcy. Warto wspomnieć, że w tym roku Przedszkole to obchodziło niezwykle ważny jubileusz - 40 lat istnienia placówki. Z tej okazji warto przyjrzeć się z bliska, dlaczego miejsce to jest tak niezwykłe

czytaj więcej
O tych, co wolą boiska...
 

O tych, co wolą boiska...

Boisko, boiskiem, ale my nie byłybyśmy sobą, gdybyśmy nie poszły o krok dalej- uśmiecha się Grażyna Szmyt ze Szkoły Podstawowej nr 7. Dlatego zorganizowałyśmy kilka obozów wyjazdowych dla naszych dzieci. Różnych, bo i piłki ręcznej, i rowerowy, i rekreacyjno- sportowy...Były treningi, ale i kąpiele w morzu, wizyta w starej kopalni Wanda, spotkanie ze strażakami z Międzychodu, którzy przewozili naszych uczniów łódkami demonstrując im, jak pomaga się powodzianom...Największą popularnością cieszył się wyjazd do Żurawińca w Puszczy Nadnoteckiej, gdzie sprawdzaliśmy, co w lesie piszczy, i po naszemu "godoliśmy", i kamienie malowaliśmy- uśmiecha się pani Grażyna. Wakacje na sportowo, to wcale nie musi być tylko piłka nożna,czy kort tenisowy.

Mnie cieszy jeszcze jedna rzecz- dodaje Anetta Dropińska-Pawlicka, dyrektor SP nr 7. Mianowicie to, że co roku udaje nam się pozyskać od zaprzyjaźnionej hurtowni trochę zabawek na nagrody za udział w konkursach, a także fakt, iż najbiedniejszym dzieciom możemy dofinansować nasze sportowo- edukacyjne wyjazdy. Efekt? Już dziś na ferie zimowe listy są zapełnione.

czytaj więcej
Strona 1 2 352