Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania w związku z reformą w oświacie..

W związku z licznymi wątpliwościami, dotyczącymi reformy ustroju szkolnego, kierowanymi przez Rodziców do Wydziału Oświaty, odpowiadamy Państwu na najczęściej zadawane nam pytania...

Szkoła - grafika artykułu
Szkoła

I tak w sprawach szkół podstawowych chcieliście Państwo wiedzieć: 

- Od kiedy ma obowiązywać zmiana w rejonach (obwodach) szkół podstawowych? Zmiany obwodów szkół podstawowych będą obowiązywać od 1 września 2017r. Obwody dotychczasowych gimnazjów nie ulegną zmianie.

-Gdzie można znaleźć nowe obwody i ulice w ich obrębie? Tak, jak dotychczas będzie można sprawdzić "stare" i "nowe" obwody na stronie GEOPOZ. Będą one dostępne po uchwaleniu przez Radę Miasta Poznania nowej sieci szkół i ich obwodów. Aplikacja w tej sprawie powinna być uruchomiona już na początku kwietnia br. Obecnie mapę Poznania z proponowanymi obwodami można pobrać na stronie Portalu Oświatowego (WWW.poznan.pl/oswiata portal).

-Kogo dotkną te zmiany? Nowe obwody dotyczą dzieci zaczynających klasę pierwszą w szkole podstawowej. Uczniów już uczęszczających do szkół obowiązywać będą "stare" obwody.

-Czy rejonizacja dotyczyć będzie uczniów z klas sportowych? Uczniów klas sportowych, integracyjnych, mistrzostwa sportowego nie obowiązuje rejonizacja. Rekrutacja do tych oddziałów odbywa się na określonych w prawie oświatowym zasadach.

-Czy zmiany skutkować będą zmianą obecnych klas, ich rozwiązaniem? Wprowadzana reforma nie zakłada takich zmian. 

-Kiedy rozpocznie się rekrutacja do szkół podstawowych? Rekrutacja rozpocznie się w kwietniu br. i będzie prowadzona z wykorzystaniem systemu informatycznego (NABÓR). NIE SZUKAJCIE INFORMACJI PRZEZ GOOGLE, bo google wrzucają "stare" informacje. Wpisujecie hasło: "Nabór do szkół 2017 w Poznaniu". Szczegółowe terminy rekrutacji oraz zasady (kryteria) zostaną podane, zgodnie z obowiązującymi zmienionymi przepisami,  najpóźniej 15 kwietnia 2017r.

- Na jakich zasadach można zapisać dziecko do nowopowstającej szkoły podstawowej? Jeśli dziecko mieszka w obwodzie szkoły rodzic składa zgłoszenie. Dziecko obwodowe jest przyjmowane do szkoły z urzędu. Jednak jeśli nie powstanie klasa (zbyt mało zgłoszeń) wówczas dziecku wskazywana jest inna szkoła publiczna w pobliżu miejsca zamieszkania.

Jeśli zaś dziecko nie mieszka w obwodzie szkoły wówczas rodzic składa wniosek do postępowania rekrutacyjnego. Kryteria rekrutacji uchwala Rada Miasta.

-Czy uczniowie obecnych klas szóstych sportowych będą podlegać nowemu naborowi do klas sportowych? Nie ma takiej potrzeby, klasy szóste stają się automatycznie od 1 września 2017 r. klasami siódmymi i zachowują swoją obecną specyfikę (sportowe, mistrzostwa sportowego, integracyjne itd.).

-Czy możliwy będzie nabór do nowych szkół podstawowych do innych klas, niż pierwsze? Rodzice uczniów obecnych klas trzecich lub szóstych mogą złożyć do dyrektora szkoły podstawowej (nowopowstającej - przekształcanej  z dotychczasowego gimnazjum) wniosek o przyjęcie od 1 września do klasy czwartej lub siódmej. Termin składania tych wniosków będzie podany wraz z harmonogramem rekrutacji do klas pierwszych. Ostateczna decyzja o ewentualnym otwarciu oddziału na poziomie klasy czwartej i /lub siódmej należy do organu prowadzącego.

W sprawie GIMNAZJÓW chcieli Państwo wiedzieć, czy:

-Gdzie kończyć będą naukę uczniowie gimnazjów? Bez względu na przyjęte przez Radę Miasta warunki przekształcania lub włączenia do innej szkoły, uczniowie dotychczasowych gimnazjów zakończą naukę w budynku, w którym obecnie mieści się ich szkoła.

-Co stanie się z uczniem obecnej klasy pierwszej w gimnazjum jeśli nie otrzyma promocji do klasy drugiej? Uczeń taki od 1 września 2017 r. staje się uczniem klasy siódmej szkoły podstawowej (obwodowej).

-Czy uczeń klasy sportowej lub dwujęzycznej w gimnazjum będzie nadal mógł do takiej klasy uczęszczać? Tak, uczeń ma zagwarantowaną kontynuację w określonym rodzaju oddziału do, którego przeszedł rekrutację.