Olimpiada Wiedzy o Żywności-medale rozdane!

Jeśli Zuzanna Krenz o czymś marzy, to własnej, kultowej najlepiej  pizzerii, toteż od kilku już lat testuje ciasta własnego pomysłu, by skutecznie zauroczyć kiedyś poznańskie podniebienia. Piecze także pyszny tort czekoladowy, na którym wisienką może być z pewnością jej tegoroczny laur- pierwsze miejsce na XIX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Żywności.

Olimpiada Wiedzy o Żywności - grafika artykułu
Olimpiada Wiedzy o Żywności

Zuza jest uczennicą Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Poznaniu, a to właśnie ta placówka, wraz z Uniwersytetem Przyrodniczym od dwudziestu prawie lat organizuje Olimpiadę. Wielkie przyjaźnie nawiązują się zwykle z pogoni za jakimś wspólnym celem- mówi Ewa Nowicka, dyrektor szkoły. I nas z uczelnią taka właśnie przyjaźń połączyła. To dzięki współpracy z UP nasza Olimpiada umieszczana jest w rankingu ogólnopolskich olimpiad na szczycie listy najlepiej zorganizowanych tego typu przedsięwzięć.

Ewa Nowicka bardzo jest z tego dumna, jak również dumna jest z tego, że to właśnie jej uczennica zdobyła w tym roku pierwsze miejsce. Niezbyt świadczy to o naszej gościnności- uśmiecha się Zbigniew Czarnecki, przewodniczący komisji oceniającej- ale poznanianka rzeczywiście wypadła najlepiej. Cieszy nas fakt, że mamy wśród laureatów młodzież dosłownie z całej Polski, z tak odległych od Poznania miast, jak Lublin, ale też miło nam, że do Olimpiady przystąpiło prawie tysiąc młodych osób.

Przystapił do niej także Bartosz, z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Gorzowie. Lubię tę spożywczą wiedzę, a jak już ją posiadłem, to staram się ją wykorzystać na jak największej liczbie konkursów. A co mi to daje w realu? Na pewno świadomie teraz podjemuję decyzje "zakupowe"- czytam na opakowaniu, z czego produkt się składa, bo naprawdę chcę wiedzieć co jem i piję. Nie jestem fanem na przykład salcesonu- produkowany jest on głównie z ogonów i choć bywa smaczny, to nie jest to produkt godny polecenia. 

Gratulując finalistom chcę podkreślić, że sukces, wbrew przysłowiu ma jednak wielu ojców- mówi dr Bożena Danyluk z UP w Poznaniu. I to także nauczycielom, prowadzącym uczniów należą się słowa pochwały. Nagradzamy 12 najlepszych zespołów, ale przecież w poprzednich etapach napracowało się ich o wiele więcej.

Widzę wśród was wielu kandydatów na kierunki, które wam oferujemy- uśmiecha się Rektor UP profesor Jan Pikul. Byłoby to dla nas bardzo miłe, bo mamy naprawdę ciekawą ofertę edukacyjną, wy zaś macie prawdziwie bogate zasoby wiedzy i umiejętności. To razem może dać owocne połączenie dla szerokiej promocji polskiej żywności w Europie i na  świecie...

Nasza rodzima produkcja i przetwórstwo żywności stoją już dzisiaj na bardzo wysokim poziomie- mówi Zuzanna Szmyt, wicedyrektor Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego. A mając takich zdolnych uczniów można przecież mieć nadzieję, że poziom ten będzie się podnosił z roku na rok. Podobnie, jak podnosi się poziom uczestników naszej Olimpiady. Zaczynaliśmy właściwie całą wychowawczą epokę temu, bo kilkanaście lat temu młodzież kompletnie nie miała umiejętności autoprezentacji. Dziś swobodnie rozmawia z komisją egzaminacyjną, rozwiązuje testy i quizy, ma swoje spostrzeżenia i uwagi. Podczas wszystkich etapów eliminacyjnych jest kreatywnie i pozytywnie. Dlatego ufam, że XX, jubileuszowa edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żywności, będzie powodem do szczególnego zadowolenia zarówno jej organizatorów, jak  i  uczestników.