PBO 2017 dał naszej szkole nową kuchnię!

Jesteśmy jedną z kilku szkół w Poznaniu, które dzięki Poznańskiemu Budżetowi Obywatelskiemu zyskały nowy blask- mówi Andrzej Maciejak, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 2. Nasz "blask" polega na wybudowaniu nowoczesnej pracowni gastronomicznej, w której uczniowie z niepełnosprawnością umysłową zdobywają szlify zawodu kucharza czy cukiernika. Koszt inwestycji- prawie 200 tysięcy złotych...Wydział Oświaty dorzucił kilakdziesiąt tysięcy, by pomóc wcielić ten projekt w życie...

PBO 2017
PBO 2017

Pracownia, która dysponowaliśmy dotąd, była kompletnie przestarzała i ewidentnie musieliśmy już szukać środków na jej przebudowę- tłumaczy Michał Przybylski- zastępca dyrektora szkoły. Postanowiliśmy skorzystać z szansy, jaką jest PBO i zgłosiliśmy projekt. Wygraliśmy dwoma głosami- w sumie dostaliśmy ich 622. Jak nam sie to udało? Reklamowaliśmy się wśród uczniów i ich rodzin, ale też wśród zaprzyjaźnionych placówek, firm, które dają pracę naszym uczniom po zakończeniu ich edukacji, a także wśród naszych przyjaciół.

Zaliczamy do nich między innymi Wielkopolska Izbę Rzemieślniczą- uśmiecha się dyrektor Maciejak. Współpracujemy z nią od wielu lat i muszę powiedzieć, że mamy bardzo silne wsparcie dla naszych projektów, pomysłów i programów, dzięki którym uczniowie prezentują coraz wyższy poziom w zawodach, których uczymy. Cieszą się dużą popularnością wśród różnych firm, bo choć są to młodzi ludzie z niepełnosprawnością intelektualną, to są oni naprawdę wymarzonymi często pracownikami.

Nie bez znaczenia był fakt, iż rok temu uruchomiona została nowa oferta dla uczniów niepełnosprawnych w stopniu lekkim- dodaje Michał Przybylski. Chodzi o to, że do tej pory nasi uczniowie zdawali egzaminy zawodowe na tym samym poziomie, co sprawni młodzi ludzie, w związku z czymi ich podejścia do tych egzaminów nierzadko kończyły się fiaskiem. Pomyślano więc, by zaproponować im zdobywanie tak zwanych zawodów pomocniczych. I tak przygotowujemy się do wdrożenia zawodów takich, jak: pomocnika fryzjera, stolarza czy mechanika samochodowego. Jesteśmy, jak myślę, jedyną szkołą w Poznaniu, która jest w stanie do tych zawodów ich przygotować- mamy ponad 50- letnie doświadczenie w tej kwestii. Nasza kadra jest w pełni przygotowana do pracy z osobami niepełnosprawnymi. Wielu naszych nauczycieli ma przecież uprawnienia egzaminatora w tych zawodach. Brakuje nam jedynie bazy do tego, by ci młodzi ludzie mogli odbywać staże czy praktyki zawodowe w naprawdę nowoczesnych, atrakcyjnych warunkach.

Stąd nowe pomysły- tym razem do PBO 2018. Zespół Szkół Zawodowych nr 2 przygotował aż trzy projekty, dzięki którym chce wybudować przy szkole pracownie, przysposabiające do pracy z prawdziwego zdarzenia. Teraz pracuje nad tym, by pozyskać przychylnośc mieszkańców Winograd dla swoich projektów. Jeśli się uda-Zespół Szkół Zawodowych zyska nie tylko nowy "blask" w postaci tch pracowni, ale wręcz diamentowy szlif wśród miejsc, w których poznańscy uczniowie mogą uczyć się takich zawodów, jak ślusarz, stolarz czy pomocnik mechanika. Trzymamy kciuki!