Pociąg do... Pointa projektu MDK 1 i MDK 2.

Pociąg do sceny, do wyrażania swoich uczuć w tańcu, śpiewie, grze aktorskiej. Pociąg do ludzi - młodych, fajnych, utalentowanych, choć niekoniecznie mówiących o sobie na głos. Pociąg do tego, żeby wyjść z domu i coś robić, rozwijać się, a przy tym dobrze bawić. Ten pociąg dla ponad setki młodych poznaniaków ruszył jesienią 2015 roku. Stacja początkowa -Młodzieżowy Dom Kultury Nr 1 i Młodzieżowy Dom Kultury Nr 2 w Poznaniu. Troje nauczycieli, Ilona Biegańska (organizator projektu i reżyser spektaklu), Maciej Maciołek oraz Agnieszka Noster (animatorzy artystyczni projektu). Perony- liczne próby, zajęcia, prace nad scenografią, choreografią, ale też śmiech, więzi i wzruszenia. Punkt docelowy- Teratr Polski. Pierwszy czerwca. Podsumowanie. Występ na prawdziwych scenicznych deskach, za co wielkie dzięki dla  dyrektora Marcina Kowalskiego. 

Pociąg do.. - grafika artykułu
Pociąg do..

Młodzież potrzebuje takich propozycji- mówił na premierze spektaklu "Pociąg do.." profesor Antoni Szczuciński, przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania. Kiedyś  utalentowani uczniowie szkół średnich bawili się w próby zespołów muzycznych czy teratralnych w garażach czy piwnicach, dziś jest na to miejsce choćby w naszych MDK-ach. Jestem dumny z tych młodych ludzi nie tylko dlatego, że mają dar, ale też dlatego, że chce im się inaczej spędzać czas niż siedząc na murku z piwem w ręce. Podziw i szacunek dla wykonawców i osób, które przygotowały dzisiejsze przedstawienie.

Jednym z celów przedsięwzięcia była niewątpliwie integracja środowiska lokalnego w programie wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży oraz partycypacji młodych ludzi w  kulturze i sztuce, ale też działania profilaktyczne. Założono  także połączenie sektorów oświaty i kultury, wymianę dobrych praktyk w sferze edukacji kulturowej, niezbędne okazało się wsparcie profesjonalnej sceny teatralnej. Przed  Emdekami drzwi otworzył Teatr Polski w Poznaniu. Partnerować w projekcie zgodziło się Stowarzyszenie AMICI oraz DK "Orle Gniazdo". Swój udział zgłosiły poznańskie szkoły: SP 19, SP 20, Gimnazjum 26, Gimnazjum 27, V LO, VI LO. Rozpoczęto prace nad spektaklem skierowanym do dzieci i młodzieży, która już odnalazła pomysł na siebie i posiada pasję, którą może zarażać innych. W "Pociągu" zdarzyć się mogło niemal wszystko: od piosenki, muzykowania, przez sztuki plastyczne i słowo, taniec, pantomimę  - do akrobatyki, niebanalnych wyczynów sportowych, a nawet... sztuki krawieckiej i kulinarnej. 

Ta wyprawa ma indywidualny kształt dla każdego z nas, cel jednak jest ten sam: zapalić światełko w świecie, w drugim człowieku- mówi Ilona Biegańska z MDK. Dokonuje się to przez ustawiczny rozwój talentu, który mnoży się jedynie przez podział i wymianę z tym, co czasem bardzo odległe, inne, obce... Próbowaliśmy przez kilka pracowitych miesięcy nauczyć się  współpracy właśnie - owoc pojawił się na deskach Teatru Polskiego. Tam przekonaliśmy się, że może dojść do idealnej fuzji twórczej młodych aktorów, tancerzy, muzyków, wokalistów, plastyków, bębniarzy, akrobatów, że rock współistnieć może z hiszpańskimi sevilianami, liryzm tańca przeplata się z energetycznym rytmem kijów, teatr słowa uzupełnia się o teatr maski -i to w wykonaniu najmłodszych- a olbrzymia lalka Konduktora staje się, paradoksalnie, nośnikiem czystej poezji scenicznej... Za  wspólne rozpoczęcie tej Podróży gorąco dziękujemy młodym Artystom z Emdeków i szkół, Pedagogom, szkołom zaprzyjaźnionym, naszym Partnerom. Szczególne podziękowanie należy się naszej Pani Dyrektor, Hannie Koniecznej - za umożliwienie i wspieranie naszej pracy w obu Emdekach, za zielone światło...