Polska- Gruzja- daleko, a jednak blisko...

Wolności nie wolno tylko strzec, ją trzeba stale pielęgnować- powiedział Wiesław Banaś, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty, otwierając wczoraj galę, podsumowującą Dni Polsko-Gruzińskie w VIII LO. Każdy z nas musi być odpowiedzialny za swój dom, za miasto, za kraj. A że wspólny projekt młodzieży z Poznania i Kutaisi odbywał się pod hasłem- stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę i Gruzję, to słowa te były jak najbardziej trafione.

Zaczęło się od akcji "Mickiewicz na językach"- wspomina Marek Greffling, dyrektor placówki. To była akcja polegająca na czytaniu dzieł Mickiewicza w innych językach, w tym po gruzińsku. Tak nawiązaliśmy współpracę z młodzieżą z Kutaisi. I dziś, wieńcząc naszą wspólną pracę, muszę powiedzieć, że bardzo jestem dumny z tego, co udało nam się osiągnąć. 

W roku szkolnym 2016/17 rozpoczęliśmy realizację projektu "Write Rustaveli" Zadanie uczestników polegało na wykaligrafowaniu fragmentu gruzińskiej epopei narodowej Shoty Rustawelego "Rycerz w tygrysiej skórze"- mówi Katarzyna Wydorska, pomysłodawczyni projektu. Poemat powstał w latach 1196-1207 i został poświęcony królowej Tamarze, której Rustaweli wiernie służył i w której był nieszczęśliwie zakochany.To właśnie fragment tego poematu został wykaligrafowany przez naszych uczniów i  można  go było zobaczyć na wystawie ich prac, która wkrótce po tym wydarzeniu pojechała do Gruzji.

Polska- Gruzja...
Poslka- Gruzja...

W tym roku szkolnym w związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Gruzję i Polskę, zapragnęłam naszym kontaktom nadać szczególną rangę- dodaje pani Katarzyna. Stąd pomysł projektu Dni Gruzińskie pod hasłem "Polacy i Gruzini - dalecy, a jednak bliscy. Polskie i gruzińskie drogi do niepodległości". W trakcie spotkań z nauczycielami i uczniami z Gruzji widzę w nich ogromną potrzebę wsparcia ich dążeń do bycia częścią demokratycznego świata, dostrzegam pragnienie kontaktów z Europą, państwami Unii Europejskiej, do której aspirują i o której marzą. Otwarcie deklarują i podkreślają wspólne dziedzictwo: chrześcijańskie korzenie i europejskie idee obecne w ich kulturze.

Projekt został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Poznania, a współfinansowany jest przez Wydział Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta. Biorą w nim udział uczniowie i nauczyciele Georgian-American International School "Progress" z Kutaisi - miasta partnerskiego Poznania oraz uczniowie i nauczyciele  VIII Liceum. W dniach 18-28 października uczestnicy projektu zwiedzają Poznań, Wielkopolskę,Toruń i Wrocław.  Program stwarza uczniom i nauczycielom możliwość poznania oferty uczelni w Poznaniu,   goście z Gruzji mogą ponadto obserwować przebieg wszystkich etapów wyborów samorządowych w Polsce. Jednak  najważniejszym aspektem Dni Gruzińskich jest stworzenie możliwości bezpośrednich kontaktów miedzy uczniami i nauczycielami z Gruzji I Polski, wzajemne poznawanie się i doświadczanie na co dzień w myśl hasła: Polacy i Gruzini - dalecy, a jednak bliscy.

Na zaproszenie Pani Iwony Matuszczak - Szulc, Dyrektor Wydziału, uczniowie i nauczyciele z Gruzji zostali przyjęci w Urzędzie Miasta, gdzie nie tylko mieli okazję porozmawiać o strategii rozwoju miasta, czy wyborach samorządowych w Polsce, ale również opowiedzieć i zaśpiewać o Gruzji, degustując rogale świętomarcińskie. Mogliśmy również liczyć na organizacyjne wsparcie naszego Kościoła, który przyjął i ugościł nauczycieli z Gruzji na terenie Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.

Ważnym wydarzeniem Dni Gruzińskich była uroczystość na cmentarzu parafii św. Stanisława Kostki w Poznaniu poświęcona Michałowi Kwaliaszwili - Gruzinowi, oficerowi 15 Pułku Ułanów Poznańskich, inicjatorowi konspiracji wielkopolskiej, zesłańcowi syberyjskiemu, który za swą działalność odznaczony zostal Krzyżem Virtuti Militari 5 klasy (nr 13.386), Krzyżem Walecznych i Krzyżem AK. To w jego osobie spotykają się polskie i gruzińskie drogi do niepodległości.

Niezapomnianym wydarzeniem dla uczestników Dni Gruzińskich był udział w finałowym koncercie w ramach Festiwalu jubileuszowego Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pt. "Pół wieku w stuleciu" dn. 21.10 w Auli UAM.

Jestem ogromnie wdzięczna wszystkim osobom i instytucjom, które włączyły się w organizację Dni Gruzińskich - mówi pani Wydorska. Za aprobatę pomysłu i wielowymiarowe wsparcie tej inicjatywy. Bez zaangażowania i pomocy tak wielu osób idea Dni Gruzińskich pozostałaby tylko górnolotnym hasłem, dzięki nam wszystkim "ciałem się stała" - w 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę i Gruzję doszło do spotkania uczniów i nauczycieli z Polski i Gruzji ,  spotkania naszych dwóch kultur - dalekich, a jednak bliskich. Dzięki temu spotkaniu rodzi się wiele refleksji, wywołuje ono wiele uczuć I wzruszeń po obu stronach. Te najważniejsze to pragnienie przyjaźni I spotkania z drugim człowiekiem - dalekim , a jednak bliskim.  Za wyjście naprzeciw temu pragnieniu z całego serca Wszystkim Zaangażowanym dziękuję.