Poznański Herb w placówkach oświatowych

Czy poznański przedszkolak i uczeń wie jak wygląda Herb Miasta Poznania? Co przedstawia? Czego jest symbolem? Wkrótce każdy wchodząc do przedszkola czy szkoły będzie miał możliwość oglądania go na co dzień.

1 - grafika artykułu
1

Chcielibyśmy aby w przyszłym roku na każdej placówce oświatowej obok godła zawisł symbol miasta Poznania jakim jest Herb - powiedział Dariusz Jaworski Zastępca Prezydenta Miasta Poznania.

Herb Poznania i jego historia sięgająca XIV w. przedstawia w polu błękitnym bramę miejską z trzema basztami. Nad najwyższą, środkową (z oknem), znajduje się gotycka tarcza herbowa z orłem piastowskim. Na mniejszych wieżach bocznych znajdują się postacie świętych w białych szatach: Święty Piotr (z kluczem) po heraldycznej lewej i Święty Paweł z Tarsu (z mieczem) po heraldycznej prawej. W bramie znajdują się złote skrzyżowane klucze, nad którymi widnieje złoty krzyż równoramienny. Bocznie od niższych baszt widnieją złote sześcioramienne gwiazdy i półksiężyce. Nad herbem widać złotą koronę.
Każdy element znajdujący się w herbie ma określoną symbolikę, przez pryzmat której należy odczytywać poszczególne elementy i tak np. klucz jest synonimem autonomii miasta, a baszta i brama mówią nam o statucie miasta w tym przypadku o posiadanych prawach miejskich.
Herb miasta  jest symbolem przynależności lokalnej, nawiązuje do tradycji i historii. Jest  ważnym elementem identyfikującym poszczególne miasta dając poczucie swoistej odrębności.

Mamy nadzieję, że nasz pomysł będzie służył rozbudzeniu zainteresowania historią i tradycją Poznania oraz wzmocni poczucie tożsamości wśród uczniów i nauczycieli - dodał Przemysław Foligowski Dyrektor Wydziału Oświaty.