Program "Wiem, jak ratować życie" zakończony. Nagrody rozdane!

W zasadzie sprawa jest prosta. Idziesz ulicą, widzisz, że ktoś leży na chodniku. Pochylasz się nad nim, nawiązujesz kontakt. Pytasz, co się stało, czy leżący cię słyszy, czy może mówić. Jeśli nie- wzywasz pogotowie. Sprawdzasz puls na szyi, jeśli zauważasz brak oddechu- zaczynasz resuscytację. Brzmi banalnie. W życiu wygląda to zupełnie inaczej.

konkursy ratownicze rozstrzygnięte
nagradzamy najlepszych

Dwa tygodnie temu szłam ulicą Gwarną, na ziemi leżał człowiek- mówi Anna Latanowska z Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania, współorganizatorka konkursów ratowniczo- sportowych dla młodzieży.Wokół biegało mnóstwo ludzi, ale tylko jeden facet zachował się przytomnie. Wezwał pomoc, tłumaczył ratownikom, co do tej pory ustalił i co zrobił. Reszta nie robiła nic. Być może zadziałał szok. Bo szok jest zawsze, ale po to właśnie poznański Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa organizuje co roku konkursy i zawody dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, żeby umieć szok opanować i zareagować właściwie. Młodzież uczy się w szkole tego typu rzeczy, ale często to nie wystarcza- mówi Jakub Staszewski z WZKiB. Dlatego staramy się łączyć wiedzę z zabawą w naszych konkursach, prowadzimy je na szeroką skalę i uczymy młodzież, jak ratować i jak pomagać w sytuacji zagrożenia.Zadania są zabawne, jak na przykład starżackie kręgle, gdzie trzeba wężem strażackim "obrzucić" butelki, napełnione wodą i je przewrócić, ale też stricte pouczające, takie, jak nieść pomoc człowiekowi, który ma zawał serca, czy jak wyciągać człowieka z samochodu po wypadku. Zwykle wystarczy wezwać pomoc. Pogotowie, policję, czy Straż Pożarną, a oni zrobią resztę, choć też nie bez udziału emocji. Działam w Ochotniczej Straży Pożarnej- wyjaśnia mi Mateusz Sobkowski z WZKiB UMP. Ale sam jeszcze nie ratowałem człowieka. Natomiast mam kolegów, którzy to robili i wiem, że bywa to dla nich przeżycie silnie traumatyczne. Pamiętam, jak chłopak reanimował dziewczynkę w wieku swojej córki, nie udało się, ale jego trzeba było siłą odciągać od dziecka. Przeżywał to potem bardzo długo, ale nie był to powód, dla którego rzuciłby tę robotę. W tegorocznych zawodach wystartowało pięć drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych, a zwycięzcami zostali uczniowie z Zespołu Szkół Handlowych. Drugie miejsce zdobyli uczniowie Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego z os. Tysiąclecia, a trzecie przypadło uczniom z Zespołu Szkół Zewnętrznych nr 6. Na poziomie gimnazjów odbywał się także konkurs prac filmowych pod hasłem: "Nie boję się, udzielam pomocy", który wygrali uczniowie z Gimnazjum nr 22 w , a trzecie miejsce zajęli chłopcy z Gimnazjum nr 12.Przygotowaliśmy film, w którym pokazaliśmy cztery różne reakcje ludzi na widok nieprzytomnego człowieka, leżącego na ziemi w lesie- mówi Bartek Banachowicz, laureat nagrody.Były to reakcje ludzi, którzy nie udzielili pierwszej pomocy,a mogli. Chcieliśmy z Kubą zwrócić uwagę na to, czym się kierujemy w takich niecodziennych sytuacjach. Takie konkursy mają pierwszorzędne znaczenie dla uczniów- zapewnia Anna Kałmuczak, nauczyciel wychowania fizycznego w Gimnazjum nr 12. To jest przypomnienie  dla tych, którzy kiedyś się tego uczyli, ale już nie pamiętają, a nauka dla tych, którzy w ogóle nie zetknęli się z ratownictwem.Zajmujemy coraz wyższe miejsca jako szkoła w tym projekcie i to nas bardzo cieszy.

Ze zdumieniem podziwiałam ilość nagrodzonych drużyn w tegorocznym projekcie "Wiem, jak ratować życie"- uśmiecha się Kamila Pogrzelska z Wydziału Oświaty w Poznaniu. Z przyjemnością obejrzałam też musztrę w wykonaniu uczniów z klasy policyjnej Zespołu Szkół Handlowych. Ale nabardziej  ciekawym dla mnie  rozstrzygnięciem konkursu było podsumowanie prac pod hasłem "Czujka w każdym domu". Nie sądziłam, że młodzież w tak atrakcyjny sposób ukaże problem. Z rozdania nagród zadowlenie byli wszyscy- i młodsi i starsi. Uczniowie otrzymali tablety, aparaty fotograficzne, czytniki e-booków i power banki. Dyrektorzy szkół z przyjemnością przyjęli manekiny. Będzie na kim trenować w przyszłym roku. Powodzenia!