Roztańczone przedszkolaki...

Taneczny występ naszych przedszkolaków z okazji Dnia Babci, stał się inspiracją do stworzenia tego wydarzenia - powiedziała pomysłodawczyni I Wiosennego Przeglądu Tańców Przedszkolnych, Pani Lidia Lasota - Dyrektor Przedszkola nr 3 " Promyczek" w Poznaniu. Jako przedszkole staramy się promować aktywny sposób spędzania wolnego czasu: taniec, wycieczki, gry i zabawy - zaproponowałam więc stworzenie takiego przeglądu przez naszą placówkę, tak by nauczyciele mogli pochwalić się swoją pracą z dziećmi.

Promyczki
Promyczki

26 kwietnia 2018 roku na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 27 w Poznaniu odbył się I Wiosenny Przegląd Tańców Przedszkolnych. Uczestniczyły w nim zaproszone przedszkola z terenu dzielnicy Jeżyce, tj.: Przedszkole nr 30 "Mały Olimpijczyk", Przedszkole nr 77 "Koraliki", Przedszkole nr 142 im. Marcina Rożka, Przedszkole nr 155 "Polanie" oraz dzieci z Przedszkola nr 3. Każde z przedszkoli wytypowało jedną grupę przedstawicieli, którzy wraz ze swoimi nauczycielkami przybyło na przegląd tańca.
Za koordynację wydarzenia odpowiadały dwie panie nauczycielki: Pani Karolina Kachnic i Pani Natalia Siemiątkowska. Dzięki ich pracy została odpowiednio przyozdobiona sala, rozesłano zaproszenia, przygotowano dyplomy dla małych artystów. Jako przedszkole przygotowujemy występy na różnorodne okazje, jako "Polanie" zdecydowaliśmy się w tym przypadku na taniec ludowy - opowiadała Anna Ratajczak - Dyrektor Przedszkola nr 155. Dzieci z dumą zaprezentowały swoje układy taneczne, cieszyły się one z możliwości występu.  Szczególną staranność przyłożono nie tylko do układów choreograficznych, a także do wyglądu dzieci. Wspaniale prezentowały się one w strojach ludowych, czy też w przygotowanych wcześniej kreacjach.  Międzynarodowy Dzień Tańca to święto, które należy co roku propagować - przypomniała w rozmowie Pani Elżbieta Przybylak - Dyrektor Przedszkola nr 77.  Dzieci w tym przypadku również ze względu na swoje zainteresowania tańcem narodowym, przygotowały składankę tańców ludowych, w strojach wielkopolskich.

Usłyszane opinie na temat organizacji I Wiosennego Przeglądu wskazują wyraźnie chęć rozpoczęcia nowej tanecznej tradycji. Szczególnie doceniono aspekt organizacyjny, informacje dotyczące wydarzenia zostały udostępniane z dużym wyprzedzeniem, lokalizacje sali gimnastycznej, która znajduje się w niedalekim sąsiedztwie, a także atmosferę przyjaźni. Mali artyści otrzymali pamiątkowe dyplomy, potwierdzające ich uczestnictwo w przeglądzie. Już dziś wiemy, że odbędzie się kolejna edycja przeglądu. Warto kontynuować takie przedsięwzięcie, ponieważ dzieci były bardzo zadowolone - dopowiada Pani Dyrektor Lidia Lasota. Zwieńczeniem zaplanowanego wydarzenia było wspólne zaśpiewanie piosenki "Poznań to moje miasto", a następnie dzieci w tanecznym kroku mogły delektować się przygotowanym przez rodziców poczęstunkiem.