Szkoły i przedszkola nadal strajkują

W poniedziałek rozpoczął się strajk nauczycieli. Zgodnie z zapowiedziami przystąpiło do niego około 80 proc. szkół i przedszkoli (197 na 250 placówek prowadzonych przez Miasto Poznań). Dzień później, czyli we wtorek sytuacja wygląda tak samo. Żadna z placówek, biorących udział w strajku, nie wycofała się z protestu. Rodzice, którzy mają problem z zapewnieniem opieki dla dziecka, nadal mogą skorzystać z oferty instytucji kultury i sportu. W celu zasięgnięcia informacji dzwonić można na Poznań Kontakt - tel.61 646 33 44 oraz specjalnie uruchomioną infolinię - tel. 61 88 88 680.

Trwa strajk nauczycieli. Zgodnie z zapowiedziami przystąpiło do niego około 80 proc. placówek oświatowych
Trwa strajk nauczycieli. Zgodnie z zapowiedziami przystąpiło do niego około 80 proc. placówek oświatowych

We wtorek rano odbyło się kolejne spotkanie miejskiego zespołu ds. strajku nauczycieli. Jego członkowie podsumowali aktualną sytuację w poznańskich szkołach i przedszkolach.  

Poznańskie instytucje, które na czas strajku przygotowały alternatywną ofertę zajęć dla uczniów, nadal dysponują wolnymi miejscami. Niektóre z nich, jak np. osiedlowe domy kultury, zapewniają pełną opiekę. Są też propozycje, np. zajęcia na miejskich obiektach sportowych POSiR oraz w wielu instytucjach kulturalnych, skierowane do dzieci z opiekunami lub młodzieży, które takiej opieki nie potrzebuje. Pełna lista alternatywnych zajęć dla dzieci jest dostępna na stronie Poznan.pl oraz stronie Poznańskiego Serwisu Oświatowego. Lista jest na bieżąco aktualizowana.

Warto jednak, by rodzice zasięgali informacji także w szkołach. Z uwagi na to, że nie wszyscy nauczycieli strajkują, część placówek jest w stanie zapewnić opiekę dla określonej grupy uczniów.

Miasto Poznań przygotowuje się już na sytuację, gdyby strajk miał potrwać długo. Finalizowane są umowy z pięcioma organizacjami pozarządowymi, które od poniedziałku mogłyby zapewnić pełną opiekę kolejnym 130 dzieciom. Trwają rozmowy z innymi NGO-sami.  

Nie wiadomo, jak w czasie strajku zachowywać się będą starsi uczniowie. Dlatego, na wszelki wypadek, na ten czas uruchomionych zostało więcej patroli straży miejskiej. O pomoc w tym zakresie Miasto Poznań poprosiło także poznańską policję. Mundurowi od poniedziałku patrolują miejsca, w których mogą pojawiać się młodzi ludzie, m.in. tereny nadwarciańskie. Jak na razie nie odnotowano żadnych incydentów z udziałem młodzieży szkolnej.

Listę strajkujących szkół i przedszkoli można znaleźć na stronie Poznan.pl.

Rodzice, którzy chcą zasięgnąć informacji na temat strajku nauczycieli mogą dzwonić na Poznań Kontakt - tel. 61 646 33 44 oraz specjalnie uruchomioną infolinię - 61 88 88 680. Pomoc można uzyskać w godz. 7.30-20.

AJ