Targi Edukacyjne 2018- od jutra start!

Jak to było rok temu? Także w marcu, choć bez śniegu, przy dużym udziale  słońca przez cały ostatni weekend marca w na terenie skrzyło się od ulotek, gadżetów i wiosennych kwiatów. Nauczyciele i uczniowie poznańskich i nie tylko szkół ponadpodstawowych podpowiadali, oferowali, zachęcali młodych ludzi do wyboru właśnie ICH placówek. W tym roku zapowiada się równie atrakcyjna trzydniowa impreza- będzie edukacyjnie, pouczająco, ale też wesoło i kolorowo...

Już jutro zapraszamy na Targi Edukacyjne 2018- pawilon 15. Od dziesiątej rano w piątek do szesnastej w niedzielę czekamy na Was z naszą edukacyjna ofertą!

Targi Edukacyjne 2016
Targi Edukacyjne 2016

Na Targach nie ma tylko tych szkół, które nie mają nic do zaoferowania- odważnie mówił dwa lata temu Roman Bartkowiak, dyrektor Zespołu Szkół Gastronomicznych w Poznaniu. On sam ma do zaoferowania wiele-  jego uczniowie wygrywają rozmaite kulinarne konkursy na poziomie wojewódzkim i ogólnopolskim, odbywają staże w renomowanych restauracjach i  cukierniach. Podobnie Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego.

Z dumą mogę się pochwalić tym, że para naszych uczniów zajęła ostatnio II miejsce w ogólnopolskim konkursie dla młodych cukierników Expo Sweet- cieszy się Ewa Nowicka, dyrektor szkoły. To kolejny dowód, że kształcimy młodziez na wysokim poziomie- nie ma ona żadnych problemów ze znalezieniem pracy po ukończeniu tej placówki.

Karolina Stricke, uczennica ZSPS i jednocześnie laureatka konkursu Expo Sweet pracy raczej nie szuka.  Proponowano mi już zajęcie- to fajnie, że człowiek ma 18 lat, a praca już go szuka. No, ale to właśnie daje dobre kształcenie branżowe. Póki co odmówiłam. Mamy taką rodzinną cukiernię- wyjawia Karolina. I właśnie tam widzę swoją przyszłość. Na tę szkołę zdecydowałam się trochę przypadkiem, ale teraz wiem, że dobrze wybrałam. Będę lubić, to co będzie moją praca, a to już połowa sukcesu w życiu.

Czasem młodzi ludzie nie do końca wiedzą, czego szukają. Często szukają liceum- dobrego, z renomą, ciekawą oferta edukacyjną, ale i fajną atmosferą. Jeśli chodzi o atmosferę, to trzeba trafić na  klimatyczną placówkę. nasza taka jest- zachęcała Emilka, uczennica poznańskiej "Marynki". 

O co młodzież pyta najczęściej?- zastanawiał się Jakub, absolwent VIII Liceum Ogólnokształcącego w  Poznaniu. O to, jakie są w szkole języki, na jakim są poziomie, o to ilu uczniów z powodzeniem zdaje maturę, ale też o sukcesy w olimpiadach. Jestem już studentem, ale z chęcią przyszedłem na Targi poopowiadać o "moim" liceum, bo to ukochana szkoła, za którą dzisiaj bardzo tęsknię i wszystkim ją polecam.

Roman Pięta polecał z kolei zainteresowanym Ośrodek Szkolno -Wychowawczy dla dzieci niepełnosprawnych. Ludzie chcą wiedzieć,  z jakimi schorzeniami dzieci przyjmujemy. Co oferujemy? Czy jest internat? Ile kosztuje? (Odpowiadam, że nic) Dla nas wystawianie się na tych Targach ma olbrzymie znaczenie. Nasza propozycja edukacyjno- wychowawcza idzie w ten sposób w świat.

Ci, którzy nie wiedzą specjalnie, czego chcą ani do czego się nadają, w czym spełnią się najlepiej, trafiali na stoisko Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania. Tutaj, prócz pracowników Wydziału, którzy szczegółowo objaśniali zasady i terminy rekrutacji do szkół, pomocy udzielały także dwie specjalistki w zakresie doradztwa zawodowego. Uczniowie pytali o sposób przeliczania punktów w czasie rekrutacji, ale i o to, jak zbadać swoje preferencje zawodowe i określić swoje kompetencje. Na miejscu robiono testy, z których te preferencje jasno wynikały. Sprawdzano, czy dana osoba ma zdolności w kierunkach prac manualnych, czy ma zdolności przywódcze, czy też może świetnie poradzi sobie z przedmiotami ścisłymi.

W ubiegłym roku wyraźnie można było zobaczyć, że młodzi ludzie coraz wcześniej zaczynają interesować się swoją przyszłością. A Targi Edukacyjne są pierwszym punktem na mapie wyboru ich przyszłości.