W Goleniowie chcą mieć tak, jak my!

Jesteśmy pod wrażeniem, jak dobrze funkcjonuje wasza szkoła "Łejery" i Scena Wspólna tuż obok- mówił wczoraj zastępca burmistrza Goleniowa Tomasz Banach. Chcemy mieć tak, jak wy!

Delegacja radnych i pracowników Urzędu Miasta w Goleniowie odwiedziła wczoraj Szkołe Podstawową nr 83, by przyjrzeć się, jakich tu użyto rozwiązań, by połączyć edukację z kulturą. Mamy w planie budowę podobnego obiektu- powiedziała Janina Mucek, dyrektor Wydziału Oświaty w Goleniowie. I wybraliśmy właśnie Poznań, by nauczyć się, jak można to zrobić doskonale.

Goleniów
Goleniów

Zawsze mile widzimy u nas przedstawicieli innych samorządów- witał delegację z Goleniowa Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Poznania. A takich, którzy chcą się od nas czegoś dowiedzieć- witamy szczególnie ciepło. Nasze "Łejery" rzeczywiście są rozpoznawalne w całym kraju, jako szkoła, realizująca idee harcerstwa, ale też krzewiąca tradycje teatralne, artsytyczne i to poprzez program autorski. Szkoła ta "stoi" także demokracją, realizuje się w niej zasadę: "masz prawo do swych praw", uczy świadomości społecznej i  aktywnej postawy obywatelskiej. Efekt? Ponad 75 procent absolwentów Łejerów" zasiada w samorządach swoich następnych szkół.

Chcę powiedzieć, że dziś zadaliście kłam dwóm mitom o Poznaniu- mówił Tomasz Banach. Tym o waszej oszczędności i o braku gościnności. Przyjęliście nas bardzo ciepło i hojnie- bardzo za to dziękujemy.

A same Łejery? Gości z Goleniowa zachwyciła luźna atmosfera w placówce, w której nie ma dzwonków, ale też nie ma szafek na kurtki, bo tam nikt nie boi się kradzieży. Tę demokrację, otwartość, kreatywność, to takie poznańskie "łej"-  widać w tej szkole na każdym kroku- podkreślała Marzena Pach, nauczycielka z Goleniowa. A jednocześnie Scena Wspólna, która jest tuż obok szkoły daje przestrzeń, możliwość rozwijania artystycznych pasji dzieci. To scena, której nie powstydziłby się żaden teatr i fakt, że występują na niej zarówno dorośli artyści, jak i dzieci, daje nam nadzieję, że uda nam się stworzyć u nas coś podobnego.

Dla nas w ogóle Poznań jest mistrzem świata w podejściu do kultury, edukacji czy przestrzeni miejskiej- chwalił nas Daniel Jacewicz, dyrektor Teatru "Brama" w Goleniowie. Dlatego wybraliśmy was, by sie od was uczyć, szukaliśmy na wzór taką szkołę i takie miasto, które nasz cel połączenia kultury z nauczaniem zrealizowała jak najlepiej.

Trzeba przyznać, że "Łejery" często są wyróżniane i chwalone- powiedziała Hanna Janowicz z Wydziału Oświaty. W ubiegłym roku na Unii Metropolii Polskich zauważyli tę szkołę nie tylko zastępca Prezydenta Warszawy, ale też przedstawiciele innych miast.

Nasza Scena Wspólna kosztowała ponad 6 milionów złotych, ale jestem przekonany, że warto było wydać te pieniądze- mówił Karol Sarna, dyrektor "Łejerów". Koszty utrzymania dzielimy na pół z Centrum Sztuki Dziecka, a ze Sceny korzystają nie tylko dzieci i młodzież, wykonując na niej przedstawienia i spektakle rodem z "dorosłego" aktora i widza, ale też organizuje się na niej- i zarabia w ten sposób- rozmaite koncerty, wydarzenia, jubileusze... To na pewno jeden z ciekawszych punktów na kulturalnej mapie Poznania.

A co się na Scenie działo ostatnio? Ot, choćby w październiku, nieprzypadkowo w Dniu Edukacji Narodowej, premierę miał tamniezwykle udany spektakl "Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela" w reżyserii Daniela Stachuły. A niebawem wystąpią na niej muzycy w niezwykłym koncercie: w autorskich instrumentalnych aranżacjach zabrzmią łejerskie melodie. Zagrają- jazzowo- lirycznie- rockowo: Krzysztof Dys, Krzysztof Wiki Nowikow, Wojciech Hoffmann, Wojciech Winiarski, Rafał Czekała, Stanisław Pawlak.