W SP 23 uczyli się oszczędzać w ramach Erasmusa+.

Dwuletni projekt jaki realizowała Szkoła Podstawowa nr 23 w Poznaniu miał nauczyć dzieci różnych sposobów oszczędzania. A przy okazji nauczył je także, jakie są tradycje i zwyczaje w Turcji, Chorwacji, Portugalii i Rumunii, bo to z przedstawicielami tych krajów nasze dzieci- ale też rodzice i nauczyciele- współpracowali w ramach Erasmusa+ Kids. To była przede wszystkim świetna zabawa- mówi Barbara Kuśnierczak, dyrektor SP nr 23. 

Erasmus+ Kids - grafika artykułu
Erasmus+ Kids

Szkolna uroczystość- wieczór kulturowy, zamykający prace nad projektem odbyła się 5 maja. Występ chóru "Mozaika" i przedstawienie teatralne związane tematycznie z projektem było ogromnym sukcesem. Goście mieli też okazję, by obejrzeć wystawy, spróbować potraw i słodkości z różnych części Europy, porozmawiać w języku angielskim, zachwycić się dokonaniami poszczególnych krajów.

W urzędzie miejskim przedstawiciele wszystkich krajów biorących udział w Erasmusie+ Kids spotkali się następnego dnia. Ta współpraca to bardzo cenne doświadczenie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych- mówił witając gości zastępca Prezydenta Miasta Poznania Mariusz Wiśniewski. Mamy nadzieję, że nasze miasto, słynne przecież z dobrze pojętej oszczędności ugościło wszystkich Państwa w odpowiedni sposób- dodał Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty w Urzędzie Miasta Poznania.

I rzeczywiście- Tania i Ivana z miasteczka Cakovec w Chorwacji były zachwycone zarówno atrakcjami Poznania, jak i dziećmi, które poznały podczas realizacji projektu. Przede wszystkim są bardzo otwarte, bez problemu komunikują się po angielsku, nie jest dla nich barierą to, że jesteśmy z innego kraju- mówiła Ivana. A dla nas, nauczycieli, to fajnie móc zobaczyć Polskę, bo choć Polaków widujemy co roku u nas na wakacjach, to ich ojczyzny dotąd nie widziałyśmy.

Celem projektu Erasmus + Kids była promocja przedsiębiorczości wśród dzieci i młodzieży. Dzieci z SP 23 odwiedziły więc bank, uczyły się też zasad oszczędzania w każdej dziedzinie życia. Samodzielnie przygotowywały skarbonki z ekologicznych odpadów, urządziły też kiermasz, na którym sprzedawały swoje prace, poza tym- planowały w specjalnie prowadzonych dzienniczkach swoje codzienne wydatki- te niezbędne i te, z których można przecież zrezygnować. Duży wkład w te prace włożyli rodzice, oni też dzielnie odgrywali role w przedstawieniu o trzech świnkach- przerobionym na potrzeby akcji "oszczędzamy, inwestujemy". Odwiedziliśmy szkoły w Portugalii i Rumunii- mówi Barbara Kuśnierczak, dyrektor SP nr 23- zobaczyliśmy, jak u nich wygląda edukacja. Dobrze wypadamy na tym tle. Możemy się chwalić, bo jest czym, a najbardziej dumna jestem z tego, że naszym nauczycielom, rodziocm, dzieciom naprawdę chciało się podziałać. Na pracy nie oszczędzaliśmy.