Wierszem do mnie mów...

Magdalena Katarzyńska- Radomska poezję wręcz uwielbia. Wiem, że to dziś mało popularne, ale ja mogłabym się zaczytywać w Wisławie Szymborskiej do upojenia- uśmiecha się pani Magda. Dlatego fakt, że aż trzydzieści szkół przystąpiło do organizowanego przez naszą szkołę konkursu recytatorskiego raduje moje serce. Bo to oznacza, że nasze dzieci interesuje jeszcze deklamowanie, przeżywanie, doświadczania, a nie tylko krótka komunikacja między sobą szybkim SMS-em...

A wydaje się, że mlodych ludzi ciężko jest zachęcić do recytacji wiersza. Że młodzi żyją  dziś tylko tym, co aktualne, atrakcyjne, łatwo dostępne. Nie zawsze przemawia do nich poezja z kart podręcznika, a współczesna poezja dziecięca nie jest szeroko znana uczniom podstawówek. A przecież to właśnie współczesny język, dowcip, aktualna problematyka z dozą istotnych życiowych wskazówek, poruszyć mogą dziecięce emocje i wyobraźnię. I taka właśnie jest twórczość dotychczasowych gości "Zimowego Poezjobrania", organizowanego od lat przez Szkołę Podstawową nr 25 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi. W tym roku dzieci recytowały wiersze Kaliny Jerzykowskiej, poznańskiej poetki, która była szczerze zdumiona zainteresowaniem swoją osobą...

Wierszem...
Wierszem...

Wyróżnikiem naszego konkursu jest recytacja wierszy jednego autora i to w jego obecności- wyjaśnia Małgorzata Wajnor, nauczyciel i bibliotekarz w SP nr 25, spiritus movens tego poetyckiego wydarzenia. Autor nie tylko sprawuje funkcję przewodniczącego jury, ale i prowadzi ożywioną rozmowę z uczestnikami konkursu. Odsłania kulisy życia pisarza, udziela wskazówek recytatorom, wpisuje zainteresowanym dedykacje i autografy.Mówi o tym, jak zwykły człowiek staje się autorem, skąd czerpie natchnienie, jak doskonali warsztat. Uczniowie po spotkaniach chętnie opisują swoje wrażenia, sami próbują pisać wiersze. Zapotrzebowanie na poezję jest. Tego jestem zdecydowanie pewna.

Pokochała sowa bociana i błagała:"Lub mnie,luby,lub!"
Lecz on mówił:"Moja wybrana musi mieć dłużesz nogi i dziób!"
Biedna sowa z miłości chudła, próbowała chodzić na szczudłach,
poleciała nawet do Pakości kupić dziób odpowiedniej długości.
Wyglądała naprawde ekstra, ale bocian i tak jej nie chciał,
bo,jak twierdził,nie umie gotować!

To fragment jednego z wierszy pani Kaliny. Pisane po prostu, ale "o czymś" trafiają do młodych ludzi bez pudła. Dlatego konkurs jest adresowany do różnych grup wiekowych. Ropoczyna się od klas I - III, bo wrażliwość poetycka kształtuje się już od lat najwcześniejszych. Kolejne przedziały wiekowe to uczniowie klas IV - VI i dotychczasowych klas gimmnazjalnych. Okazuje się, że chętnych jest tak dużo, że trzeba było ograniczyć limit zgłoszeń do dwóch osób z jednej szkoły. W większości szkół odbywają się wewnętrzne eliminacje, a i tak często zdarza się, że  nauczyciele proszą o możliwość przyprowadzenia większej ilości recytatorów, bo trudno im z szerokiego grona wybrać tych najlepszych.Laureaci otrzymują nagrody książkowe i pamiątkowe statuetkia a wszyscy uczestnicy konkursu dostają  dyplomy uczestnictwa. Nie zapomina się też o nauczycielach, którym wręczone są pisemne podziękowania.

Jedna z dwóch zwyciężczyń konkursu, Michalina Kostka, uważa, że do udziału w wydarzeniu przyciągnęły ją emocje. Bezpośredni kontakt z autorką, możliwość porównania swojego występu z interpretacjami pozostałych uczestników dodały jej pewności siebie. Laureatka przyznała, że był to jej pierwszy publiczny występ. W ogóle nie brała pod uwagę możliwości, że może wygrać rywalizację z tyloma rówieśnikami!  Początkowo była spięta, obawiała się oceny poetki, ale w miarę upływu czasu poddała się tej "pozytywnej" tremie. Zdaniem Michaliny, wiersze poetki Kaliny Jerzykowskiej przyciągają, bo są rzeczywiste, tłumaczą współczesność. Michalina wyjaśniła, że wybrała wiersz "Małe jest wielkie", bo lubi zwierzęta Pointa tego utworu jest myśl: "wielkoMałgorzata Wajść nie zależy od gabarytów". I ta myśl właśnie Michalinie najbardziej przypadło do gustu.

Z uwagi na dużą ilość uczestników, konkurs podzielono na dwie równorzędne części. W obu przyznano I, II i III miejsce oraz wyróżnienia.

Wyniki konkursu:

I miejsce - Michalina Kostka SP 25, Hanna Siąkowska SP 38

II miejsce - Michał Pawłowski SP 65, Maksymilian Walkowiak SP $5

III miejsce - Zofia Filipiak SP 4 Oborniki, Zuzanna Wróbel SP 10