"Wiosenne inspiracje" w ZSZ nr 2-czyli pysznie i kolorowo....

Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Poznaniu to fenomenalni fachowcy. Tak uważa Katrzyna Mojzykiewicz z Cechu Cukierników i Piekarzy. Jestem w tej "słodkiej" branży trzecim pokoleniem- mówi pani Katrzyna. I od lat mamy u nas uczniów tej szkoły na praktykach zawodowych. To, że są niepełnosprawni, niczego im nie ujmuje. Nie są czasem przygotowani do pełnienia samodzielnych stanowisk, ale jako pracownicy- sprawdzają się świetnie! I dzisiejszy finał konkursu cukierniczego tylko to potwierdza!

Wiosenne Inspiracje
Wiosenne inspiracje

Coroczna, siódma już edycja konkursu, zatytułowana "Wiosenne inspiracje" była okazją do sformalizowania od dawna funkcjonującej współpracy między szkołą a Cechem Cukierników i Piekarzy w Izbie Rzemieślniczej. Podpisujemy dziś dokument, który tylko tę współpracę potwierdza- mówi Michał Przybylski, wicedyrektor placówki. Od dawna już współdziałamy, nasi uczniowie odbywają praktyki w zakładach  tego cechu. W przyszłości podpiszemy podobne dokumenty z Cechem Wędliniarzy i Kucharzy, zależy nam na tym, by oferta szkolenia zawodowego naszych uczniów była jak najbogatsza.

Do finału dzisiejszego konkursu zakwalifikowało się ośmioro uczniów- wyjaśnia Andrzej Maciejak, dyrektor ZSZ nr 2. Oni przygotowują się teraz do egzaminów czeladniczych w Izbie Rzemieślniczej oraz do egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. Wiosenne torty, które dziś ocenimy- to taka mała wprawka przed sprawdzianami, jakie czekają ich niebawem.

Propozycje bardzo ciekawe zarówno smakowo, jak i wizualnie- mówi Andrzej Kawa mistrz cukierniczy, piekarski i kucharski, jeden z członków jury "Wiosennych inspiracji". Z przyjemnością biorę udział w komisji konkursowej, sam przeciez prowadzę zakład pracy chronionej. zatrudniam 50 osób niepełnosprawnych i jestem z ich pracy bardzo zadowolony. Bardzo często oddają się temu, co robią bardziej niż osoby zdrowe.widać to na dzisiejszym konkursie. Nie wiem, którą inspirację wybrać...

Renata Jocz z Wydziału Oświaty, także członek jury, również miała poważny problem, który z tortów uznać za najsmaczniejszy i najpiękniejszy. Widać włożony wysiłek, zaangażowanie uczniów-uśmiecha się pani Renata. Rozczulił mnie tort z bratkami ten, który przypomina wiosenny ogródek...

W efekcie burzliwych obrad jury nagrodziło trzy słodkie prace: tort Kamili Kwiatkowskiej, Tomasza Przybyłka i Dawida Kwiatkowskiego.-Organoleptycznie wypadły najlepiej- uśmiecha się Piotr Koperski z Cechu Cukierników i Piekarzy. Chociaż pozostałe takze cieszyły oko i podniebienie. Cenię uczniów tej szkoły, czego dowodem jest fakt, że uczennice, które miały u mnie praktyki w ubiegłym roku dostały też u mnie pracę. Bardzo się starały, bardzo chciały i były świetnie przygotowane do zawodu.

Powiem tak- gdybym dzisiaj przechodził obok najznakomitszych cukierni Europy, nie kupiłbym ani jednego ciastka- mówi Andrzej Maciejak, dyrektor ZSZ nr 2. Wolałbym nasze szkolne torty. To były prawdziwe wiosenne inspiracje.