"Zaczytani" w Ogrodzie Jordanowskim nr 2

W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich  w Ogrodzie Jordanowskim nr 2 zaroiło się od "młodych- zaczytanych". Oto pod patronatem honorowym Biblioteki Raczyńskich odbył się finał innowacji pedagogicznej "Tajemniczy Ogród Jordanowski- czytelnicza wędrówka szlakiem ulubionych bohaterów książkowych". W dniu kończącym projekt odbył się "Konkurs pięknego, głośnego czytania". Dwudziestu dwóch uczestników czytało fragmenty wybranych książek poznańskich twórców literatury dla dzieci i młodzieży. Przenosząc się w świat fascynacji dziecięcych wsłuchaliśmy się w teksty Małgorzaty Musierowicz, przeżywaliśmy tarapaty Tappiego  w książkach Marcina Mortki czy poszerzaliśmy wiedzę na temat zabytków Poznania, o których pisała Magdalena Knapkowska - Niziołek. Publiczne wystąpienie dzieci z ilustracją w tle stworzyły w sobotnie popołudnie autentyczne święto książki. Zintegrowały rodziców, nauczycieli i dzieciaki wokół kreatywnych działań popularyzujących czytelnictwo.

Zaczytani - grafika artykułu
Zaczytani

Organizujemy u nas  zajęcia  pozalekcyjne dla dzieci i młodzieży także wtedy, gdy za oknem jest buro, ponuro  i leje deszcz- mówi Grażyna Gluck-Kubalewska, dyrektor OJ nr 2 w Poznaniu. Lubię wtedy dzieciom poczytać- najczęściej bajki Brzechwy, Tuwima. Uwielbiam historyjkę "Żuraw i czapla" i uwielbiam patrzeć na zasłuchane twarze dzieci, gdy głośno czytam im bajki i opowieści. Myślę, że doktor Henryk Jordan, twórca naszych ogrodów jordanowskich byłby z nasdzisiaj bardzo dumny- łączymy przecież rozwój fizyczny dzieci z rozwojem intelektualnym.

Laureatami w "Konkursie pięknego, głośnego czytania" zostali: Wiktor Laskowski, ze Szkoły Podstawowej nr 88, Zosia Hak z SP nr 90, Ignacy Szulc  z SP nr 89.

Książce zwykle towarzyszy ilustracja, która w atrakcyjny sposób pomaga rozbudzić wyobraźnię i odpowiednio zinterpretować tekst. Dla dzieci z klas trzecich z siedmiu poznańskich szkół podstawowych przeprowadzono warsztaty literacko - plastyczne, na których  pokazano  piękno polskiej ilustracji książkowej, nauczono rozpoznawać różne techniki plastyczne, rozumieć przeczytany tekst i łączyć go z obrazem. Do wysłuchanych bajek powstało 180 prac plastycznych wykonanych w pasteli suchej, olejnej, malowane akwarelami, temperami lub wykonane w technice mieszanej. Wszystkie prace brały udział w konkursie "Moja ilustracja". Wernisaż odbył się w dniu finału innowacji, a laureatami w konkursie "Moja ilustracja" zostali: Michalina Jędrzejczak ze Szkoły Podstawowej nr 90, Marcel Jańczak  z SP nr 88 i  Sebastian Deckert z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 2.

Z pozoru książka wydaje się być zapomniana, przegrywa z grami komputerowymi, nadmiernym korzystaniem z  internetu. Ogromne zainteresowanie innowacją pedagogiczną pokazało że, dzieci chcą i lubią czytać. Jesli da się im do ręki książkę ciekawą, fajnie ilustrowaną, kolorową w formie i treści.

Przed ogłoszeniem wyników konkursów wieńczących innowację odbył się koncert wychowanków Ogrodu Jordanowskiego Nr 2, a po nich występ Chóru Dziecięcego "Kukułeczki" z Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego. I w ten sposób w całość innowacji została wpleciona kolejna gałąź sztuki - muzyka.