Szkolenia: Bezpieczna droga do szkoły

ww.akademiamddp.pl/droga-z-klasa

Zapraszamy nauczycieli do udziału w bezpłatnych szkoleniach dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zostaną one przeprowadzone we wszystkich miastach wojewódzkich od października do listopada 2020 r. Dodatkowo nauczyciele będą mogli korzystać z platformy e-learningowej "Droga z klasą. Cała wiedza o bezpieczeństwie ruchu drogowego". Udział w szkoleniach pozwoli nauczycielom na przeprowadzenie zajęć lekcyjnych poświęconych bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

Szkolenia dla nauczycieli z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym

"Ogólnopolskie szkolenia dla nauczycieli w zakresie edukacji dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa ruchu drogowego" to projekt przygotowany przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Ministerstwo Infrastruktury. Dzięki udziałowi w szkoleniach pedagodzy zyskają wiedzę, która pozwoli im przeprowadzić zajęcia lekcyjne z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego na każdym etapie nauki.

W ramach projektu powstała specjalna platforma e-learningowa. Jest ona dostępna na stronie https://drogazklasa.pl/. Platforma to kompendium wiedzy dla nauczycieli wszystkich etapów edukacyjnych. Zawiera materiały oraz informacje potrzebne do efektywnego przeprowadzenia zajęć lekcyjnych z zakresu ruchu drogowego. Platforma będzie dostępna dla użytkowników do końca 2023 r.

Uczestnicy projektu mogą również wziąć udział w szkoleniu stacjonarnym w jednym z szesnastu miast wojewódzkich. Szkolenie obejmować będzie tematy związane z platformą e-learningową, zasadami jej funkcjonowania oraz zawartą tematyką.

Zgłoszenia do udziału w szkoleniach

- Wszyscy chcielibyśmy się czuć bezpiecznie na drogach. Do tego potrzebna jest także edukacja - zarówno dorosłych jak i dzieci. Cieszę się więc, że różne instytucje podejmują działania, które pozwalają nauczycielom zdobyć kompetencje tak, aby przekazywać tę wiedzę i umiejętności zachowania się bezpiecznego na drogach, w szkołach.  To także szansa na to, aby dzieci nauczyły się, jak bezpiecznie jeździć rowerem, hulajnogą, jak bezpiecznie przechodzić przez ulicę. Dzięki temu będziemy wszyscy bezpieczniejsi - powiedział minister Dariusz Piontkowski, zachęcając do udziału w szkoleniach.

Szef MEN dodał, że wiedza, którą dzieci zdobędą w szkole będzie przydatna dla nas wszystkich.

W szkoleniach stacjonarnych mogą wziąć udział nauczyciele przedszkoli, szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Potrwają one od października do listopada 2020 r.

Uczestnicy mogą zarejestrować się za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie www.tinyurl.com/drogazklasa.

Szczegóły dotyczące projektu, terminarz i miejsce szkoleń znajdują się na stronie www.akademiamddp.pl/droga-z-klasa.

#ekowyzwanie Herlitz - ekologiczny konkurs z gwarantowanymi nagrodami dla wszystkich szkół w Polsce

https://ekowyzwanie.pl/

Po premierze serii produktów Herlitz "Chroń Ziemię, to nasz dom" (Save Earth, It's our home) - firma idzie o krok dalej. #Ekowyzwanie Herlitz to konkurs, w którym uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą wspólnie posprzątać wybrane miejsce w swojej miejscowości, a po wysłaniu zdjęcia "eko" metamorfozy otrzymają gwarantowane nagrody od Herlitz.

- Zdecydowaliśmy się pójść o krok dalej niż tylko wyprodukować Eco zeszyty pochodzące w 100% z papieru z makulatury. Chcemy też zachęcić uczniów do zadbania o najbliższe otoczenie i wspólne wysprzątanie wybranego przez nich miejsca - mówi Jacek Pobłocki, Head of Marketing w Herlitz.
- Pierwsze 100 klas, które przystąpi do wyzwania otrzyma od nas gwarantowane nagrody, zaś 3 najlepsze drużyny otrzymają zestawy produktów o wartości 1000 pln każdy - dodaje.

Szczegóły akcji i instrukcja zgłoszenia znajdują się na stronie https://ekowyzwanie.pl/

Herlitz zachęca szkoły do nominowania się w wyzwaniu i tym samym wspólnego posprzątania jak największej liczby miejsc. Organizatorzy liczą na ekologiczne metamorfozy, które mają uświadomić uczniom, że dbanie o naszą planetę spoczywa na wszystkich razem i każdemu z osobna.

Na stronie www.ekowyzwanie.pl znalazły się już pierwsze inspiracje do akcji przeprowadzone przez influencerów, którzy promowali ekologiczne produkty Herlitz. Wyzwanie podjęło już ponad 30 szkół z całej Polski, metamorfozy można obejrzeć na stronie. Aby wziąć udział w akcji wystarczy do 4 października wypełnić formularz na stronie i dodać zdjęcia.

Międzykulturowo - czyli jak? - kurs specjalistyczny

Muzeum POLIN w Warszawie

Program kursu powstał z myślą o edukatorach i edukatorkach oraz lokalnych liderach i liderkach działających w obszarze międzykulturowości i / lub dziedzictwa żydowskiego. Do udziału zapraszamy zarówno osoby związane z instytucjami kultury, jak i organizacjami pozarządowymi czy nieformalnymi grupami. 

Chcemy, aby to spotkanie praktyków i praktyczek było przestrzenią pogłębionej refleksji i dyskusji nad własnym podejściem i metodami pracy oraz dało szansę na wymianę doświadczeń z praktyki uczestników i uczestniczek.

Program będzie miał formę kursu o mieszanej formule (zajęcia i konsultacje on-line oraz zajęcia stacjonarne w Muzeum POLIN).

Kurs rozpocznie się 2-dniowym spotkaniem online (29-30.08.2020), na którym będzie okazja popracować nad dotychczasowymi działaniami lub pomysłami na nowe projekty prowadzone w duchu antydyskryminacyjnym. Kontynuacją będzie część z ekspertami i ekspertkami dialogu międzykulturowego (wrzesień 2020), podczas której uczestnicy i uczestniczki będą mieli możliwość uzyskania fachowego wsparcia dotyczącego swoich działań. Na początku października spotkamy się w Muzeum POLIN, aby kontynuować dyskusję o przenikaniu się lokalności i międzykulturowości na podstawie warszawskiego Muranowa oraz doświadczeń uczestników i uczestniczek. 

Liczba miejsc w projekcie jest ograniczona. W przypadku większej liczby zgłoszeń niż miejsc organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru uczestników na podstawie aplikacji.

Zajęcia są grupowym procesem. Osoby zgłaszające chęć udziału deklarują tym samym, że wezmą udział w całości kursu tj. w dniach:

  • 29-30.08.2020 - warsztaty on-line; 
  • wrzesień 2020 - konsultacje on-line w indywidualnie dobranych terminach;
  • 3-4.10.2020 - warsztaty w Muzeum POLIN w Warszawie.

UWAGA: w przypadku wzrostu zagrożenia epidemicznego cały kurs odbędzie się on-line.

Jeśli warsztaty w dniach 3-4.10.2020 odbędą się w siedzibie Muzeum POLIN w Warszawie, w czasie wydarzenia zapewniamy wyżywienie, a osobom spoza Warszawy organizujemy nocleg (dwa noclegi 2-4.10.2020). Nie zwracamy kosztów podróży.

Witaj w Poznaniu: NOWE materiały szkoleniowe dla nauczycieli i nauczycielek uczących języka polskiego jako drugiego

ul. Gdańska 2, 61-123 Poznań

Pod koniec 2019 roku Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT wraz z Fundacją Centrum Badań Migracyjnych rozpoczęło realizację programu "Witaj w Poznaniu", którego celem jest wsparcie nauczycieli i nauczycielek uczących języka polskiego jako drugiego.

Przygotowaliśmy pierwszy materiał edukacyjny - zestaw kart pracy "Witaj w Poznaniu", które mają być uzupełnieniem lekcji języka polskiego jako drugiego o kontekst kulturowy.

Na stronie internetowej znajduje się plik pdf., który można pobrać i wydrukować karty "Witaj w Poznaniu" oraz dyplom dla uczniów i uczennic.

https://bramapoznania.pl/cykl-witaj-w-poznaniu

W roku 2020 rozwijamy program "Witaj w Poznaniu", proponując część szkoleniową dla nauczycielek i nauczycieli, do której prowadzenia zaprosiliśmy autorkę treści kart - Julię Karczewską.

Pierwsze szkolenie odbyło się w Bramie Poznania w lutym br., kolejne ze względu na pandemię koronawirusa zdecydowaliśmy się zrealizować w formie prezentacji i udostępnić online.

W kwietniu i maju na naszej stronie internetowej udostępnialiśmy prezentację, która była bankiem zagadnień, wiedzy i komentarzy autorki koncepcji merytorycznej kart.

Kolejna prezentacja, którą przygotowaliśmy i jest dostępna do pobrania poniżej i ma charakter praktyczny.

Prezentacja dostępna do końca czerwca 2020 r.

https://bramapoznania.pl/files/witaj-w-poznaniu-szkolenie-cz-2.pdf

Polecamy także ciekawą rozmowę z autorką kart i prezentacji - Julią Karczewską - na temat edukacji dzieci z doświadczeniem migracji:

https://kulturaupodstaw.pl/drugi-jezyk/

Wsparcie Poznańskiej szkoły ZSO2 w konkursie "PODWÓRKA NIVEA"

https://podworko.nivea.pl/2020/lokalizacja/250-poznan

Witam serdecznie,

zwracam się do Państwa z prośbą o wsparcie Poznańskiej szkoły ZSO2 w udziale w konkursie " PODWÓRKA NIVEA". 
Chcielibyśmy zmotywować poznaniaków do oddawania swoich głosów na szkołę. 15 placówek (po 5 z każdej kategorii wielkości miasta ) z najwyższą liczbą punktów będzie mieć ufundowanych przez NIVEA kreatywne place zabaw.

Na tą chwile jesteśmy na 9 miejscu w naszej grupie. Konkurs trwa od 22.05.-24.06.2020 r. Mamy wiec jeszcze trochę czasu. Jednak w innych grupach wielkości miast są placówki z duuużo większą liczbą punktów. Dlatego chcielibyśmy aby nasza lokalna społeczność nas wspomogła!
Jesteśmy w tej edycji  jedyną placówką z Poznania. Dzieciom przyda się porządny plac zabaw, tym bardziej że w 2022 roku w Zespole Szkól ma być również przedszkole!!!
poniżej link do głosowania na naszą szkołę:
https://podworko.nivea.pl/2020/lokalizacja/250-poznan
Można oddawać 1 głos dziennie przypisany do konta mailowego, ale można głosować codziennie:)

Ruszyła kampania "Edukacja z klasą"

wydawnictwo@elementarz.edu.pl

Szanowni Państwo!
Ruszyła kampania "Edukacja z klasą", która wspiera uczniów, nauczycieli i rodziców podczas kształcenia realizowanego na odległość. Koalicja Sztuka Uczenia oferuje bezpłatne, interaktywne podręczniki do nauczania zdalnego, dopuszczone do użytku szkolnego przez MEN i umieszczone w wykazie elektronicznych wersji podręczników szkolnych.Kampania społeczna organizowana przez Fundację Elementarz uzyskała patronat honorowy Ministra Edukacji Narodowej. W ramach kampanii promowane jest nowoczesne, kreatywne nauczanie, także w obszarze edukacji specjalnej, oraz organizowane są darmowe e-konferencje dla nauczycieli

www.edukacjazklasa.pl

Realizacja programu nauczania jest szczególnie trudna on-line z najmłodszymi uczniami, dlatego nauczyciele wczesnoszkolni pod wspólną marką "Interaktywne podręczniki z klasą" otrzymują od nas wsparcie - pełną ofertę matematyki dla klas 1-3 i interaktywny elementarz z klasą (https://elementarz.org/podreczniki-interaktywne/).

Bezpłatna platforma Dzwonek, na której umieściliśmy nasze e-podręczniki, umożliwia wszystkim pracę na dowolnych urządzeniach cyfrowych (od telefonów do tablic multimedialnych). A nauczycielom umożliwia monitoring i sprawdzanie pracy uczniów, przy jednoczesnym dostarczaniu w atrakcyjnej formie wielu dodatkowych informacji. Platforma zapewnia prostą rejestrację z zachowaniem wymogów RODO, zawiera wewnętrzny komunikator umożliwiający kontakt w ramach grupy najmłodszych uczniów, oraz mnóstwo gotowych materiałów edukacyjnych. https://www.learnetic.pl/category/news/

Wydawnictwo Elementarz jest w chwili obecnej jedynym, które do wszystkich klas 1-3 ma w ofercie różnego typu adaptacje swoich podręczników dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W klasach integracyjnych dzieci z trudnościami w uczeniu się mogą korzystać z nowych adaptacji podręczników z  takimi samymi treściami edukacyjnymi jak pozostałe dzieci w klasie. Przygotowane zostały przez ORE, a opracowane przez wybitnych przedstawicieli pedagogiki specjalnej. Są spójne z podstawowymi podręcznikami oferowanymi przez nas. Opracowane są też adaptacje dla szkół specjalnych. Wszystkie adaptacje są dostępne bezpłatnie na naszej stronie. https://elementarz.org/podreczniki-z-klasa-z-roznorodnymi-adaptacjami-dla-uczniow-o-specjalnych-potrzebach-edukacyjnych/

Więcej informacji znajdziecie Państwo w załączonej informacji oraz w pozostałych materiałach (ulotka o kampanii, filmowe i muzyczne materiały reklamowe, materiały graficzne) dostępnych przez  + https://we.tl/t-Jzmalo6SoX+

Jednocześnie pragniemy poinformować, że 2.06.2020 r. odbędzie się organizowana przez Wydawnictwo Fundacji "Elementarz" eKonferencja poświęcona tematyce interaktywnych podręczników. Więcej informacji znajdziecie Państwo pod adresem www.elementarz.org/konferencja/

"Wirtualny koncert. Realna pomoc"

os. Kosmonautów 111, 61-642 Poznań

Szanowni Państwo                                                                                                

W tym roku po raz ósmy organizujemy koncert charytatywny w Naszym Zespole. Po raz pierwszy musimy robić to online. Ale postanowiliśmy się nie poddawać i walczymy o pieniądze na rehabilitację Szymka!                                                                      

W dniu  22  maja 2020 roku   w  naszej szkole odbędzie finał charytatywnego koncertu  online "Wirtualny koncert. Realna pomoc" na rzecz leczenia  i rehabilitacji Szymona Rybackiego  - chorego na białaczkę czteroletniego chłopca.

Szymon w zeszłym roku zachorował na białaczkę i wtedy właśnie życie dziecka
i  jego najbliższych zostało przewrócone do góry nogami. Obecnie chłopiec jest po wielu chemiach i Jego stan jest w miarę stabilny. Jeszcze przez dłuższy czas będzie miał podawaną chemię doustną. Leczenie u Szymka spowodowało spustoszenie w Jego organizmie. Obecnie chłopiec jest pod opieką wielu specjalistów. Potrzebne są pieniądze na Jego rehabilitację. Trzeba zrobić wszystko, aby mięśnie Szymka wróciły do normy. Koszty takiej rehabilitacji są ogromne.

Zapraszamy na stronę Naszego Zespołu i na Naszego Facebooka. Razem możemy więcej!

CO ROBIMY?

18.05. - 22.05.2020 r. - organizujemy licytację fantów na Allegro Charytatywni, opis produktów i linki do aukcji zostanie umieszczony w wydarzeniu na Facebooku "Licytacje dla Szymka", całkowity dochód
z aukcji przekazany zostanie na leczenie i rehabilitację Szymona Rybackiego

20.05. - 22.05.2020 r. - prezentujemy na stronie szkoły na Facebooku występy uczniów, rodziców i przyjaciół Zespołu Szkolno-Przedszkolnego
 nr 5 w Poznaniu

22.05.2020 r. - finał koncertu charytatywnego dla Szymona, wystąpią m.in.

  • Małgorzata Swędrowska - trener i popularyzator literatury dziecięcej; twórca koncepcji czytania wrażeniowego, czyli "smakowania" literatury wszelkimi zmysłami w grupie dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, wykładowca na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
  • Julia Stolpe - poznańska wokalistka,
  • Siostry Melosik - wokalistki, kompozytorki, instrumentalistki, autorki tekstów,
  • poznański Teatr Fuzja,
  • Teatr pacynkowy "Zagubiona korona",
  • Pierwsza Poznańska Niesymfoniczna Orkiestra Ukulele

i wielu innych.....

"Mistrz Dyktand i Mistrz Ortografii"

www.dyktanda.pl

Dzień dobry,

Portal www.dyktanda.pl pragnie zaprosić na pierwszą odsłonę konkursu "Mistrz Dyktand i Mistrz Ortografii". Jest on skierowany zarówno do lubiących tworzyć, jak i rozwiązywać dyktanda. Konkurs wystartował już 24 kwietnia, potrwa on do 24 maja.   Oprócz mistrzowskich tytułów na zwycięzców czekają wartościowe nagrody. W puli nagród czeka ponad 130 atrakcyjnych paczek z nagrodami. Korzystanie ze strony i udział w konkursie jest bezpłatny. Przyłącz się do konkursu i naucz się ortografii z przyjemnością!

Konkurs jest rozgrywany w dwóch grupach: Mistrz Dyktand oraz Mistrz Ortografii. W pierwszej przewidziano pięć poziomów: klasy 1-3, 4-6, 7-8, szkoła średnia, dorośli (nauczyciele). Natomiast w drugiej, uczestnicy stoczą rywalizacje w czterech kategoriach: klasy 1-3, 4-6, 7-8, szkoła średnia. Im więcej dyktand uczestnik utworzy lub rozwiąże poprawnie, tym więcej zdobędzie punktów, co przełoży się na wyższą pozycję w rankingu. Każdego dnia począwszy od 25 kwietnia będą do wygrania na facebook.com/dyktandapl/ dodatkowe nagrody.

Sponsorzy ponad 600 nagród: Helion, Wolters Kulwer, FoxGames, Funiversity, Grupa Wydawnicza Foksal, Instytut Pamięci Narodowej, Krytyka Polityczna, Burda Książki, Świat Zabawek, Wydawnictwo Marpress, MedPharm Polska, Ortograffiti, Państwowy Instytut Wydawniczy, Poradnia K, Wydawnictwo Warstwy, Wydawnictwo Todo La Mancha, Księgarnia Tuliszków, Księgarnia Universitas, Wydawnictwo Edukacyjne, Wydawnictwo KUL, Wydawnictwo Lemoniada, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Wydawnictwo Wolno, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Wydawnictwo Dreams, Retrocegla.pl , Wydawnictwo Promyczek

Sponsor logistyczny: RUCH S.A., Paczka w RUCHu

W w razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt.

Do zobaczenia na Dyktanda.pl

Zespół Dyktanda.pl

Poznań Biznes Partner oraz Grupa MY IT zapraszają na bezpłatne szkolenie online pt. Teams dla nauczycieli, rodziców oraz uczniów

online

Teams dla nauczycieli

Szkolenia on-line w aplikacji Teams. Na szkoleniu dowiesz się co to jest Teams poznasz jego możliwości oraz sprawdzisz w sposób praktyczny jak się na nim pracuje. Stworzysz swój zespół klasowy, zobaczysz jak wykorzystać kalendarz jako plan lekcji oraz poznasz narzędzia do prowadzenia zdalnej lekcji.

Czas szkolenia - 2 godziny

Termin szkolenia : 21 kwietnia 2020 r. godz: 18:00 do 20:00.

Zapisy mailowe - karolina@grupamyit.pl

Masz pytania dzwoń - tel. 570 999 675

Szkolenie organizowane przy współpracy z Poznań Biznes Partner oraz Grupa MY IT - firma 15 lat doświadczenia w usługach IT dla szkół oraz małych i średnich firm - specjalizacja wdrażanie usług Microsoft, wdrażanie oraz admiracja Windows Serwer, Windows Azure oraz Office 365 wdrażanie oraz administracja. Dodatkowo jako Centrum Kursów Komputerowych szkolenia z programów MS Office - przeszkolonych ponad 7 tysięcy osób, zrealizowane szkolenia w ponad 100 firmach ponad 15 tysięcy godzin szkoleniowych. Szkolenie prowadzi Michał Nykiel.

Program szkolenia:

1. Co to jest usługa Teams?

Czy warto korzystać z tego narzędzia, jakie daje możliwości w codziennej pracy. Zajmujemy się o mówieniem usługi, ogólna prezentacja programu.

2. Czym jest zespół?

Część praktyczna: tworzenie zespołu, zarządzanie zespołem - dodawanie/usuwanie nauczycieli i uczniów, ustawienia, analiza, edycja zespołu, dodawanie tagów, zmiana ikony zespołu.

3. Budowa zespołu klasowego

Część praktyczna: konwersacja w ogłoszeniach, wstawianie załączników do konwersacji, przekazujemy pliki klasie.

4. Notes zajęć

Część praktyczna: dodawanie sekcji i stron, umieszczanie materiałów na lekcję - treści, pliki, instrukcje głosowe nauczyciela dla uczniów, wstawianie grafik pomocniczych w treści lekcji, przekazywanie lekcji uczniom, przywracanie wcześniejszych wersji lekcji, sprawdzanie kto co wykonał na lekcji. Ustawienia zaawansowane Notatnika - włączanie strefy nauczyciela, dodawanie zakładek Notatnika uczniom.

5. Zadania

Część praktyczna: przygotowywanie zadania i testu - dodawanie załączników, wstawianie opisów, terminu wykonania zadania

6. Oceny

Część praktyczna: przeglądanie zadań ucznia, przeglądnie zadań, sprawdzanie ocen.

7. Czat

Część praktyczna: tworzenie grup kontaktów, rozmowa w ramach grupy, rozmowy indywidualne.

8. Aktywność

Część praktyczna:  sprawdzanie ogłoszeń i plików, przeglądanie Notesów zajęć, zadań i ocen.

Źródło: https://www.poznan.pl/mim/msp/news/teams-dla-nauczycieli-rodzicow-oraz-uczniow,145937.html

"Kobiety w IT - (nie)możliwy sukces" Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Praktyczna

Os. Wichrowe Wzgórze 15/38, Poznań

Zapraszamy na bezpłatną Międzynarodową Konferencją Naukowo-Praktyczną "Kobiety w IT - (nie)możliwy sukces" Konferencja jest realizowana przez UAM oraz zespół projektowy Code::Girls. Program i szczegółowe dane dostępne tutaj: http://code-girls.org Informacje również na stronie UAM: https://amu.edu.pl/badania-naukowe/konferencje/konferencje-news/kobiety-w-it-niemozliwy-sukces Dla nauczycieli możliwe zrealizowanie projektu edukacyjnego.

Konkurs "Nasz pomysł na ochronę środowiska" V edycja

al. Niepodległości 34, 61-714 Poznań

Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu zaprasza do udziału w Konkursie "Nasz pomysł na ochronę środowiska" V edycja - Prośrodowiskowa kampania edukacyjna.

Celem Konkursu "Nasz pomysł na ochronę środowiska" jest edukacja i podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży, zarówno poprzez promowanie pozytywnych zachowań w zakresie ochrony środowiska i przyrody, jak i zwracanie uwagi na zagrożenia dla tych wspólnych dóbr występujące w otaczającym nas świecie.

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z podziałem na dwie kategorie:

  1. Kategoria I: uczniowie klas 6, 7 i 8 szkół podstawowych województwa wielkopolskiego.
  2. Kategoria II: uczniowie szkół ponadpodstawowych województwa wielkopolskiego.

Przedmiotem V edycji Konkursu jest przygotowanie i zrealizowanie przez trzyosobowy zespół uczniów pochodzących z jednej szkoły:

  • prośrodowiskowej kampanii edukacyjnej - maksymalna objętość części opisowej jedna strona A4 (temat kampanii, główne założenia, cel, grupa docelowa, opis realizacji działań, itp.) oraz dokumentacja fotograficzna ze zrealizowanej kampanii w wersji elektronicznej.

Prace należy dostarczyć w formie papierowej i elektronicznej (zapis na powszechnie dostępnym i stosowanym nośniku danych (np. płyta CD, płyta DVD, przenośna pamięć USB - tzw. "pen drive") na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Departament Środowiska, al. Niepodległości 34, 61-714 Poznań.

Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu informuje, iż z uwagi na zaistniałą sytuację epidemiologiczną (COVID -19) i zamknięcie placówek oświatowych w Polsce termin nadsyłania prac w Konkursie "Nasz pomysł na ochronę środowiska" V edycja - Prośrodowiskowa kampania edukacyjna - zostaje przesunięty i będzie zgodny z datą zakończenia roku szkolnego 2019/2020

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas uroczystej Gali. Nagrody/wyróżnienia rzeczowe zostaną przyznane uczniom biorącym udział w Konkursie. Ponadto uhonorowane zostaną szkoły, z których pochodzą nagrodzeni uczniowie.

Regulamin, wniosek i oświadczenie dostępne do pobrania na stronie: https://www.umww.pl/departamenty_departament-srodowiska_konkursy_konkurs-nasz-pomysl-na-ochrone-srodowiska-v-edycja

KONKURS PLASTYCZNY NA PROJEKT ZNACZKA POCZTOWEGO "ŚWIAT OCZAMI MŁODYCH"

ul. Żelazna 32, 00-832 Warszawa

Szanowni Państwo,

chcielibyśmy Państwa zaprosić do udziału w czwartej edycji konkursu plastycznego na projekt znaczka pocztowego "Świat oczami młodych". Co roku poruszamy ważne społecznie tematy. Konkurs nie tylko edukuje młodzież w wybranych sprawach, ale stwarza jej również możliwość wypowiedzi i dyskusji. Czwarta edycja konkursu organizowana pod hasłem "Wolontariat" poświęcona jest tematyce wolontariatu w różnych jego aspektach tj.: idee jakie za sobą niesie, przykłady działań wolontariackich, a także korzyści zarówno dla beneficjentów, jak i samych wolontariuszy.

Konkurs "Świat oczami młodych" to jedyna w swoim rodzaju możliwość samodzielnego zaprojektowania znaczka przez młodzież. Trzy najlepsze projekty wraz z nazwiskami ich autorów znajdą się na znaczkach wydanych w nakładzie 100 tys. egzemplarzy. Będą one dostępne w każdej placówce pocztowej, na dziesiątki lat trafią do klaserów filatelistów.

ADRESACI PROJEKTU

  • Szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe;
  • Ośrodki kultury;
  • Młodzież w wieku 7-19 lat;
  • Nauczyciele/Opiekunowie, którzy pełnić będą rolę Koordynatorów projektu na terenie danej placówki szkolnej lub ośrodka kultury.

Pełna informacja oraz załączniki do pobrania dostępne są na stronie: https://www.oczamimlodych.pl/index.php?m=ok

"Witaj w Poznaniu" - wsparcie dla nauczycieli języka polskiego jako drugiego

ul. Gdańska 2, 61-123 Poznań

Szanowni Państwo,

pod koniec 2019 roku Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT wraz z Fundacją Centrum Badań Migracyjnych rozpoczęło realizację programu "Witaj w Poznaniu", którego celem jest wsparcie nauczycieli i nauczycielek uczących języka polskiego jako drugiego. Przygotowano pierwszy materiał edukacyjny - zestaw kart pracy "Witaj w Poznaniu", które mają być uzupełnieniem lekcji języka polskiego jako drugiego o kontekst kulturowy.

Do naszego miasta  przyjeżdża coraz więcej uczennic i uczniów z różnych stron świata. Zapewniając im edukację, nie powinniśmy koncentrować się wyłącznie na nauczaniu języka polskiego, lecz także wspierać uczniów i uczennice z doświadczeniem migracji w wyzwaniach, jakim są poznawanie najbliższej okolicy i dekodowanie nowej rzeczywistości kulturowej. W zestawie znajduje się 20 dwustronnych kart pracy dostosowanych do potrzeb dwóch grup wiekowych: uczniów i uczennic klas 1-3, uczniów i uczennic klas 4-8. Teksty dla dzieci starszych są obudowane dodatkowymi treściami.

Karty "Witaj w Poznaniu" dostępne są do pobrania na stronie Bramy Poznania oraz Migrant Info Point.

PROGRAM NAUKI ZACHOWANIA - projekt niekomercyjny

kontakt@programnaukizachowania.pl

Informujemy, że zgodnie z zaleceniami MEN dot. wdrażania rekomendowanych w systemie Rekomendacji Programów Profilaktycznych rozpoczęliśmy nabór do projektu
wdrożenie rekomendowanego programu profilaktyki selektywnej
pn. PROGRAM NAUKI ZACHOWANIA 
Udział szkół w projekcie jest bezpłatny (finansowanie ze środków Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020 na podstawie umowy z Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych)

TERMIN ZGŁOSZEŃ UPŁYWA 20 MARCA 
Szczegółowe informacje o projekcie na stronie: www.programnaukizachowania.pl
Link do informacji:
http://www.programnaukizachowania.pl/aktualnosci/50-trwa-projekt-bezplatnych-szkolen-pn-wdrazanie-programu-nauki-zachowania-2020

Konkursy ekologiczne dla dzieci i młodzieży pt."CZTERY PORY ROKU Z OZE" [AKTUALIZACJA]

weronika.sierzant@umww.pl, katarzyna.zimna@umww.pl

Mając na względzie propagowanie idei stosowania odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej oraz racjonalnego wykorzystania energii, rozpoczęła się  IV edycja konkursów ekologicznych dla dzieci i młodzieży pt. "CZTERY PORY ROKU Z OZE".

Konkursy są elementem przedsięwzięcia pn. "Wielkopolskie Dni Energii 2020". Konkurs skierowany do uczniów klas IV - VI szkół podstawowych polega na wykonaniu pracy plastycznej w formie plakatu na temat promowania odnawialnych źródeł energii, nawiązującego do nazwy "CZTERY PORY ROKU Z OZE" oraz do swojego regionu. Uczniowie klas VII - VIII szkół podstawowych w ramach konkursu mają za zadanie wykonać pracę różną techniką w formie kalendarza, także na temat promowania odnawialnych źródeł energii nawiązującego do ww. nazwy Konkursu i swojego regionu.

Kapituła konkursów dokona wyboru najlepszych prac na podstawie którego Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyzna pięć I, II i III miejsc w każdym z Konkursów z każdego subregionu Wielkopolski (kaliskiego, konińskiego, leszczyńskiego, pilskiego, poznańskiego). Laureaci otrzymają dyplomy oraz wartościowe nagrody rzeczowe, a szkoły z których pochodzą nagrodzeni uczniowie otrzymają nagrody finansowe w wysokości za I miejsce - 1500 zł brutto, II miejsce - 1000 zł brutto, III miejsce - 500 zł brutto.

Szczegółowe informacje dotyczące Konkursów (regulamin, formularz zgłoszeniowy) znajdują się na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu - www.umww.pl, w zakładce Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi / Wielkopolskie Dni Energii.

https://www.umww.pl/departamenty_departament-rolnictwa-i-rozwoju-wsi_wielkopolskie-dni-energii-wde

Zgodnie z Regulaminem Konkursów, prace (maksymalnie 3 w każdym z nich) zgłaszać mogą dyrektorzy szkół podstawowych z terenu wielkopolski. Nabór zgłoszeń trwa do 3 kwietnia 2020 r.

W związku z zamknięciem jednostek oświatowych do dnia 25 marca 2020 roku, w tym szkół ponadpodstawowych, na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 11 marca 2020 r. Poz. 410), termin zgłaszania prac uczestników ww. Konkursach do siedziby Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego będzie zmieniony.
O szczegółach będziemy informować.
Z poważaniem
Weronika Sierżant-Bekasiak
Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
tel.: 61 62 66 535
e-mail: weronika.sierzant@umww.pl

Konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych o profilu gastronomicznym na zrobienie ulotki pt."Planuj, nie marnuj" [AKTUALIZACJA 03.04.2020]

weronika.sierzant@umww.pl, katarzyna.zimna@umww.pl

Mając na względzie propagowanie idei ograniczania marnotrawienia żywności i podejmowanie konkretnych działań zmniejszających to zjawisko oraz w związku z realizacją Planu Działań w ramach projektu EcoWaste4Food z programu Interreg Europa, Samorząd Województwa Wielkopolskiego zaprasza wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych o profilu gastronomicznym mających swoją siedzibę na terenie województwa wielkopolskiego do udziału w Konkursie dla młodzieży promującym działania ograniczające marnowanie żywności pt. " Planuj, nie marnuj".

Konkurs jest organizowany w ramach Wielkopolskiego Tygodnia Przeciwdziałania Marnowaniu Żywności, a jego celem jest edukacja i podnoszenie świadomości ekologicznej uczniów, zarówno poprzez promowanie pozytywnych zachowań w zakresie żywności, jej marnowania, jak i zwracanie uwagi na zagrożenia dla środowiska wynikające ze złych zachowań, a także rozwijanie zainteresowań związanych z regionalną żywnością wysokiej jakości oraz wzrost świadomości odnośnie czynników wpływających na decyzje zakupowe konsumentów.

Przedmiotem Konkursu jest wykonanie, według własnego pomysłu, pracy w formie ulotki ściśle związanej z tematem i celem Konkursu. Ulotka powinna zawierać 3 kartki A5 (6 stron) i składać się na trzy części. Praca powinna być wykonana w grupie 3 osobowej.

Kapituła Konkursów dokona wyboru najlepszych prac na podstawie którego Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyzna I, II i III miejsce. Laureaci otrzymają dyplomy oraz wartościowe nagrody rzeczowe, a szkoły z których pochodzą nagrodzeni uczniowie otrzymają nagrody finansowe w wysokości za: I miejsce - 3500 zł brutto, II miejsce - 2500 zł brutto, III miejsce - 500 zł brutto.

Szczegółowe informacje dotyczące Konkursów (regulamin, formularz zgłoszeniowy) znajdują się na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu - www.umww.pl, w zakładce Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi / Projekt EcoWaste4Food.

https://www.umww.pl/departamenty_departament-rolnictwa-i-rozwoju-wsi_projekt-ecowaste4food

Zgodnie z regulaminami Konkursu, dyrektorzy szkół ponadpodstawowych o profilu gastronomicznym z terenu Wielkopolski, mogą zgłaszać maksymalnie 3 prace. Nabór zgłoszeń trwa do dnia 30 czerwca 2020 r. Termin rozstrzygnięcia konkursu  zmieniono na 31 lipca 2020 r.

Konkurs fotograficzny dla szkół - UNAP - Agenda 2030

ul. Kobierzyńska 117a/8, 30-382 Kraków

Szanowni Państwo,

mamy przyjemność zaprosić uczniów poznańskich szkół ponadpodstawowych do udziału w konkursie fotograficznym "Podejmij Wyzwanie SDGs". Celem Konkursu jest zachęcenie młodzieży do poznania Agendy 2030 przyjętej na Zgromadzeniu Ogólnym Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2015 roku, a w szczególności zawartych w Agendzie Celów Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals - "SDGs").

Głównym zamierzeniem Konkursu jest zmotywowanie młodych ludzi do poszukiwania rozwiązań narastających problemów dwudziestego pierwszego wieku, z którymi w szczególności przyjdzie zmierzyć się ich pokoleniu, a które zawarte są w 17 celach przedstawionych przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Jako organizatorzy chcemy zachęcić uczniów do jak najbardziej kreatywnego podejścia do tematu, ponieważ wierzymy, że wielkie problemy wymagają wielopłaszczyznowego podejścia.

Zadaniem młodych ludzi będzie znalezienie przykładów realizacji SDGs w ich otoczeniu (rodzinie, szkole, mieście, lokalnej społeczności) oraz sfotografowanie tej sytuacji czy wydarzenia, a następnie przesłanie zdjęcia na adres programy@unapoland.org wraz z plikiem tekstowym, w którym znajdzie się opis z wyszczególnieniem, który cel jest realizowany na zdjęciu i autorską interpretacją zdjęcia (maksymalnie 50 słów) oraz formularz konkursowy.

Prace będą oceniane pod względem oryginalności oraz estetyki, przez jury wybrane przez Zespół ds. programu Agenda 2030: Polska dla Zrównoważonego Rozwoju UNA Poland, w którym zasiądą przedstawiciele podmiotów, które objęły patronat nad Konkursem.

Regulamin, formularz konkursowy i klauzula RODO dostępne na stronie: https://www.unapoland.org/konkurs-foto-podejmij-wyzwanie-sdgs

W przypadku pytań, pozostajemy do Państwa dyspozycji.

Z wyrazami szacunku

Zespół ds. programu

Agenda 2030: Polska dla Zrównoważonego Rozwoju

United Nations Association - Poland

Ogólnopolski konkurs lingwistyczny "Młody Lingwista" z języka angielskiego

ul. Żytnia 16/71, 01-014 Warszawa

Szanowna Dyrekcjo oraz Szanowni Nauczyciele,

 Chcielibyśmy Państwa poinformować, że ósma edycja ogólnopolskiego konkursu językowego "Młody Lingwista", organizowanego przez Wiedzę i Edukację, odbędzie się 16 kwietnia 2020 r. w Państwa szkołach. Konkurs "Młody Lingwista", przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych (klasy III-VIII) przeprowadzony będzie z języka angielskiego. Testy sprawdzają umiejętności lingwistyczne: czytanie ze zrozumieniem, słownictwo, gramatykę oraz wiedzę z zakresu kultury, historii i geografii danego obszaru językowego. Dla każdej grupy wiekowej przewidziany został test jednokrotnego wyboru składający się z 30 pytań o różnym poziomie trudności. Do każdego pytania są przygotowane 4 odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa.

Uprzejmie informujemy, że termin przyjmowania zgłoszeń upływa 27 marca 2020 r.

Pytania konkursowe przygotowuje zespół nauczycieli uczących w renomowanych szkołach podstawowych, gimnazjalnych i licealnych. Dbają oni o poprawność merytoryczną pytań oraz zapewniają wysoką jakość testów i ich zgodność z programem nauczania Ministerstwa Edukacji Narodowej.  Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymają dyplom uczestnictwa, a dla najlepszych uczniów zostały przewidziane nagrody książkowe. Ponadto szkoły które zgłoszą powyżej 130 uczestników otrzymają dodatkowe nagrody.

Aby wziąć udział w konkursie "Młody Lingwista" należy zgłosić szkołę do 27 marca 2020 r.,

  • Prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie www.wie.edu.pl

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.wie.edu.pl/regulamin-mlody-lingwista.

Jednocześnie chcielibyśmy zaprosić Państwa do udziału w pozostałych konkursach organizowanych przez WiE:

  • Bezpieczna szkoła - ogólnopolski konkurs wiedzy o bezpieczeństwie i zdrowym trybie życia, który odbędzie się 28 kwietnia 2020 r.;

Więcej informacji o konkursach WiE znajdziecie Państwo na stronie www.wie.edu.pl.

Serdecznie zapraszamy,

Zespół WiE.

Pomieszczenie do wynajęcia w budynku Przedszkola nr 174

os Jana III Sobieskiego 108 Poznań

Przedszkole nr 174 os. Jana III Sobieskiego w Poznaniu dysponuje pomieszczeniem piwnicznym o powierzchni 19 m2 na wynajem z wykorzystaniem na cele edukacyjne - np szkółka językowa, zajęcia umuzykalniające, warsztaty... Dojazd i wejście do lokalu niezależne. Wystawiamy faktury VAT.