Zespół Szkół Specjalnych nr 103 im. Marii Grzegorzewskiej

Opis

Szkoła posiada m.in.: estetycznie zagospodarowane sale zajęciowe; wyposażony w profesjonalny sprzęt gabinet do rehabilitacji i korekcji; specjalistyczny gabinet logopedyczny zaopatrzony w komputer z programami ćwiczenia mowy; profesjonalny gabinet psychologa, pedagoga; Salę Doświadczania Świata z urządzeniami do stymulacji polisensorycznej. Szkoła ma współudział w tworzeniu Wielkopolskiego Towarzystwa Aktywnych na rzecz Pedagogiki Specjalnej, którego siedziba znajduje się w ZSS nr 103. Na terenie szkoły znajduje się Stowarzyszenie na rzecz Osób z Autyzmem. Od początku istnienia szkoły działa Drużyna Nieprzetartego Szlaku oraz Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Naszą Pracę wspiera Społeczny Komitet Pomocy Szkole. Na naszym terenie prowadzone są najrozmaitsze kursy Szkoła jest IV Filią Centrum Rozwoju Komunikacji - AAC. Przez siedem lat prowadziliśmy (bezpłatnie dla potrzebujących) punkt wczesnej interwencji. Od wielu lat szkoła organizuje "Festyny Wielkiej Radości" (otwarte dla społeczności lokalnej) oraz coroczne bale karnawałowe dla dzieci, nauczycieli, rodziców, pracowników. Szkoła była organizatorem trzech Szkolnych Dni Treningowych Aktywności Motorycznej Głębiej Upośledzonych, tzw. MATP'ów.
W szkole uczy się aktualnie 91 uczniów
Dojazd:
Uczniowie mogą skorzystać z nieodpłatnego dowozu do szkoły. Bezpłatne przejazdy środkami komunikacji miejskiej
Historia:
Zespół Szkół Specjalnych nr 103 im. Marii Grzegorzewskiej w Poznaniu jest jedyną na terenie miasta Poznania placówką przeznaczoną w całości dla dzieci głębiej (czyli umiarkowanie, znacznie i głęboko) niepełnosprawnych intelektualnie. Początkowo była to szkoła dla dzieci z lekkim upośledzeniem umysłowym, z oddziałem dla uczniów z głębszym upośledzeniem umysłowym. Zajęcia odbywały się w barakach. Dopiero w 1967 r., głównie ze środków społecznych, wybudowano obecny gmach przy ul. Rycerskiej. W 1972 r. nadano szkole imię wybitnego pedagoga specjalnego, prof. Marii Grzegorzewskiej. Z potrzeby utworzenia na terenie miasta osobnej placówki dla dzieci z głębszym upośledzeniem umysłowym, dzięki staraniom środowisk społecznych, w tym szczególnie rodziców, od roku 1972 szkołą przy ul. Rycerskiej 43 została mianowana Szkołą Podstawową Specjalną dla Dzieci z Umiarkowanym i Znacznym Upośledzeniem Umysłowym. 1 września 1999 z dotychczasowej szkoły podstawowej powstały dwie szkoły: podstawowa specjalna i gimnazjum specjalne. Dwa lata później, a więc 1 września 2001 powstał Zespół Szkół Specjalnych nr 103, obejmujący szkołę podstawową oraz gimnazjum.
Koła zainteresowań:
Na terenie szkoły działa teatrzyk szkolny "Na 103". Dzieci należą do ZHP, tworzą Drużynę Nieprzetartego Szlaku. W szkole działa również kółko muzyczne, plastyczne oraz kółko sportowe. W ZSS nr 103 działa też najliczniejsza w Wielkopolsce Sekcja Olimpiad Specjalnych
Kontakty zagraniczne:
Współpracujemy z placówkami, organizacjami i instytucjami podobnego typu w Niemczech, Szwecji, Holandii oraz Wielkiej Brytanii (np. w Berlinie: wymiana dzieci, wymiana nauczycieli, wspólna konferencja naukowa; w Nottingham: kilkakrotna wymiana nauczycieli). Istotny jest również akces do programu Socrates (szkoły z: Anglii, Niemiec, Hiszpanii, Francji i nasza).

Osiągnięcia:
Wybitnym osiągnięciem szkoły jest podjecie innowacji pedagogicznej, a w niej wprowadzenie w życie szkoły autorskiego programu edukacyjnego (zatwierdzonego przez MEN), co zdecydowanie polepszyło jakość kształcenia dzieci i rozwijania ich osobowości. Zmiany dokonane w ostatnich latach sprawiły, że nasze placówki reprezentują wysoki poziom. Uczniowie naszej szkoły wielokrotnie brali udział w olimpiadach specjalnych (polskich, europejskich i światowych) i zdobyli wiele medali. Dzieci wielokrotnie brały udział w konkursach plastycznych, muzycznych, teatralnych gdzie również zdobywały nagrody. Ostatnim wielkim osiągnięciem jest wejście szkoły, jedynej "szkoły życia" z Europy Środkowo-Wschodniej w program Socrates - projekt Comenius

W Zespole Szkół Specjalnych nr 103 w Poznaniu realizowane są zajęcia dla uczniów z głęboką niepełnosprawnością intelektualną  w wieku od 3-25 lat. Aktualnie w szkole znajduje się 13 takich oddziałów. Opieką w ramach grup RW objętych jest 68 dzieci.

Wróć do listy

sieci społecznościowe