Ambasador Hiszpanii w Poznaniu

Francisco Javier Sanabria Valderrama, ambasador Hiszpanii, odwiedził Poznań. Ambasadora i jego małżonkę przyjął w urzędzie miasta Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Podczas spotkania rozmawiano o współpracy Poznania z Hiszpanią
Podczas spotkania rozmawiano o współpracy Poznania z Hiszpanią

Ambasador Hiszpanii przyjechał do Poznania z okazji inauguracji XVII Biegu Europejskiego w Gnieźnie na dystansie 10 km. Dyplomata objął imprezę honorowym patronatem. Bieg zaplanowany na 6 kwietnia odbędzie się w hiszpańskim klimacie i będzie m.in. okazją do świętowania 100-lecia ponownego nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Hiszpanią.

Podczas spotkania rozmawiano o współpracy Poznania z Hiszpanią. Mowa była również o akcji "10 minutes a day - Poland" podczas której Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, oraz pochodzący z Majorki Miquel Garau Girard spotkali się wczesnym rankiem, aby wspólnie posprzątać obszar przy moście św. Rocha.

Współpraca gospodarcza pomiędzy Poznaniem a Hiszpanią rozwija się dynamicznie.
W Poznaniu jest około 15 firm z hiszpańskim kapitałem, działających w różnych branżach: od sklepów przez obiekty hotelowe, na Shared Service Center skończywszy.  Hiszpańska firma CAF w 2018 r. kupiła 100 proc. udziałów w podpoznańskim Solarisie.

Poznań ma też w Hiszpanii miasto partnerskie: Pozuelo de Alarcon, położone w środkowej Hiszpanii, u podnóża gór Guadarrama i liczące 82 tysięcy mieszkańców. Oba miasta podpisały umowę o współpracy w październiku 1992 roku. Od tamtej pory wymieniają ze sobą doświadczenia z zakresu działalności samorządowej, współpracują na polach kultury i nauki. W Poznaniu gościły: hiszpański chór Szkoły Muzycznej oraz Chór Kantorei, a w Pozuelo de Alarcon wielokrotnie koncertował Poznański Chór Katedralny.

AW