Ambasador Irlandii w Poznaniu

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, przyjął w urzędzie miasta Gerarda Keowna, ambasadora Irlandii. Było to pożegnalne spotkanie z ambasadorem, który kończy swą misję dyplomatyczną w Polsce.

To ostatnia wizyta Gerarda Keowna w roli ambasadora Irlandii w Poznaniu
To ostatnia wizyta Gerarda Keowna w roli ambasadora Irlandii w Poznaniu

- Jestem pewien, że mimo iż to koniec mojej misji w Polsce, Poznań będzie nadal ważnym punktem w relacjach polsko-irlandzkich i ta współpraca będzie kontynuowana - podkreślał ambasador Gerard Keown. - Dziękuję za waszą przyjaźń i miłe wspomnienia z Poznania.

Podczas spotkania rozmawiano m.in. o relacjach Polski z Irlandią i o irlandzkich firmach, które rozwijają się w Poznaniu. Prezydent miasta i ambasador zgodzili się, że to właśnie szeroko rozumiana jakość życia przyciąga do Poznania mieszkańców i inwestorów.

Poznań ma szczególne relacje z Irlandią. Od 2003 roku w naszym mieście istnieje Fundacja Kultury Irlandzkiej. Fundacja działa bardzo prężnie i organizuje wiele wydarzeń, m.in. corocznie organizuje Dni św. Patryka w Poznaniu i innych miastach. Na wydziale anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza studenci uczą się języka celtyckiego, a młodzi Irlandczycy studiują m.in. na Uniwersytecie Medycznym.

Do największych inwestorów irlandzkich w Poznaniu należą linie lotnicze Ryanair, które w 2017 r. otworzyły w Poznaniu bazę, grupa Origin Enterprices i firma Sonalake z kapitałem polsko-irlandzkim, która w 2018 r. otworzyła w Poznaniu centrum usług IT.

To nie pierwsza wizyta Gerarda Keowna w Poznaniu. Ambasador Irlandii jest częstym gościem w naszym mieście, a jego wykłady na poznańskich uczelniach cieszą się dużą popularnością. Pierwsze spotkanie prezydenta Poznania z ambasadorem Irlandii odbyło się w 2016 r. Rok później w październiku prezydent Jacek Jaśkowiak  i ambasador Gerard Keown wspólnie otworzyli w Ogrodzie Zamkowym przy Centrum Kultury ZAMEK wystawę "Dawniej obcy, dziś sąsiedzi. Polsko-irlandzkie spotkania na przestrzeni wieków". Ekspozycję można było oglądać przez miesiąc, a przygotowała ją Ambasada Irlandii w Warszawie.

Wcześniej, w marcu 2015 r., w Dublinie prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak wspólnie z burmistrzem Dublina Christym Burke odsłonił tablicę upamiętniającą wybitnego poznańskiego podróżnika i geografa, odkrywcę najwyższego szczytu Australii, Pawła Edmunda Strzeleckiego.

AW