"Dbamy i pamiętamy"

Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych. Miasto Poznań zachęca, by w tym szczególnym okresie pamiętać także o tych, dzięki którym możemy dziś cieszyć się wolnością. W ramach akcji "Dbamy i Pamiętamy" od połowy października poznaniacy porządkują groby Powstańców Wielkopolskich. We wtorek cmentarz na Junikowie odwiedzili uczniowie i uczennice poznańskich szkół i prezydent miasta, Jacek Jaśkowiak.

W ramach akcji "Dbamy i Pamiętamy" poznaniacy porządkują groby Powstańców Wielkopolskich
W ramach akcji "Dbamy i Pamiętamy" poznaniacy porządkują groby Powstańców Wielkopolskich

W akcji na junikowskim cmentarzu wzięli udział uczniowie i uczennice Szkoły Podstawowej nr 83 "Łejery", Zespołu Szkół Mechanicznych i Szkoły Podstawowej nr 2. Dzieci ze SP nr 35 porządkowały w tym czasie groby powstańców na Miłostowie.

- Ciężka praca. To najlepszy sposób, by okazać szacunek powstańcom. Dla mnie jest ważniejsza niż udział w corocznych obchodach, w blasku fleszy - powiedział prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, który włączył się w akcję "Dbamy i Pamiętamy". - Chcemy wciągnąć w tego typu działania dzieci i młodzież z poznańskich szkół. To dobra lekcja. Z jednej strony zachęcamy ich do celebrowania pamięci o powstańcach, z drugiej -  zwracamy uwagę na zaniedbane groby. Dbając o opuszczone mogiły, okazujemy szacunek tym, którzy w nich spoczywają - dodaje prezydent Poznania.

Wolontariusze uporządkowali m. in. Kolumbarium - zbiorowy grobowiec powstańców, zaniedbane mogiły Adama Szulczyńskiego i Antoniego Adamczaka, a także groby Marii i Władysława Olszewskich oraz Kazimierza Nowakowskiego. Aby miejsca pochówku bohaterów były lepiej widoczne, umieszczono tam proporce "Tu spoczywa Powstaniec Wielkopolski".

Akcja "Dbamy i Pamiętamy" rozpoczęła się w połowie miesiąca. W dniach 15-19 października dzieci i młodzież z poznańskich szkół uporządkowały ponad 100 grobów powstańców na Miłostowie. 23 października prace przeniosły się na cmentarz junikowski. Akcja nie zakończy się 1 listopada, będzie kontynuowana. Mogą wziąć w niej udział wszyscy chętni poznaniacy.

W związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą Powstania Wielkopolskiego planujemy, wspólnie z poznaniakami, uporządkować zaniedbane groby powstańców. Od kilku lat Wydział Kultury w ramach zadania "pamięć historyczna" ustala miejsca ich pochówku, wykorzystując przy tym różne źródła historyczne. Spis grobów Powstańców Wielkopolskich, połączony z wyszukiwarką cmentarną oraz "Listą odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym", dostępny jest obecnie na stronie internetowej:

http://valerianella.man.poznan.pl/data/cmentarze/weterani_public.php?filtruj=formularz

-"Dbamy i pamiętamy", do której zachęciliśmy i wciąż zachęcamy młodzież z poznańskich szkół, to także akcja edukacyjna. Biorąc w niej udział utrwalamy pamięć zarówno o samej rocznicy Powstania Wielkopolskiego, jak i dowiadujemy się o jego uczestnikach. Na stronie internetowej można znaleźć nie tylko mapę z grobami, ale też informacje na temat spoczywających w nich zasłużonych - mówi Marta Mazurek, pełnomocniczka prezydenta ds. przeciwdziałania wykluczeniom, koordynatorka akcji "Dbamy i pamiętamy".

Pamięć o bohaterach to nie wszystko. Patriotyzm to nie tylko wzniosłe czyny, ale także codzienna rzetelna praca. Warto również pamiętać także o tych osobach, które nie miały szczęścia do końca życia otaczać się bliskimi, żyły samotnie, a dzisiaj spoczywają w zaniedbanych i zapomnianych grobach. Nie wszyscy ci ludzie mają na koncie bohaterskie czyny, ale zasługują na godny spoczynek.

- Mamy nadzieję, że za przykładem młodzieży podążą inne osoby, które przy okazji porządkowania grobów bliskich zadbają także o sąsiednią zaniedbaną mogiłę - mówi Marta Mazurek.

Osoby, które chcą pomóc a nie wiedzą, gdzie znaleźć zaniedbany grób, mogą zasięgnąć pomocy pracowników Usług Komunalnych (Biuro Administracji Cmentarzy znajduje się przy ul. por. Janiny Lewandowskiej 4/6 (dawna ul. 23 Lutego).

Zapraszamy także do dołączenia do wydarzenia na fejsbuku: #dbamyipamiętamy

https://www.facebook.com/events/309526493162801/?notif_t=event_calendar_create¬if_id=1539337595950623

AJ