Nowy rok akademicki

Studenci Wydziału Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza rozpoczęli nowy rok akademicki. W uroczystej inauguracji wziął udział prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Studenci Wydziału Anglistyki UAM rozpoczęli nowy rok akademicki
Studenci Wydziału Anglistyki UAM rozpoczęli nowy rok akademicki

- Ciesze się z zaproszenia. Ten rok jest wyjątkowy, bowiem 100-lecie obchodzi Uniwersytet im. Adama Mickiewicza i inne uczelnie, których początkiem był Uniwersytet Poznański. Szczególnie w tym roku ważne są elementy, które dotyczą wolności, demokracji i niezależności uczelni - mówił prezydent Poznania. - Wyzwaniem dla władz miasta jest, aby ci wszyscy, którzy rozpoczynają dzisiaj naukę oraz kończą studia na Wydziale Anglistyki, chcieli pozostać w Poznaniu. Ja od kilku lat szlifuję mój angielski - nie dlatego, że nie chciałem uczyć się tego języka w szkole. Wtedy obowiązkowy był rosyjski. Życzę wszystkim, aby w przyszłości nikt niczego nie narzucał i by zawsze można było samemu wybierać języki obce.

Wydział Anglistyki UAM jest największym ośrodkiem studiów anglistycznych w Polsce i w Europie. Działają tam stacjonarne i niestacjonarne studia licencjackie i magisterskie oraz studia doktoranckie. Studenci mają do wyboru takie kierunki, jak: filologia angielska, filologia niderlandzka, filologia angielsko-chińska. Poznańska anglistyka uplasował się na pierwszym miejscu w ogłoszonym 29 maja tego roku rankingu Perspektyw. W kategorii "Filologie obce i lingwistyka" w ramach nauk humanistycznych WA nie miał sobie równych, zdobywając 100 punktów na 100 możliwych.

- Wydział anglistyki powstał w 2012 roku, jednak tradycja studiów anglistycznych w Poznaniu sięga 1903 roku - tłumaczyła prof. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk, dziekan Wydziału Anglistyki UAM. - Anglistyka poznańska wypracowała sobie stałe miejsce na mapie Polski, Europy i świata. Wszystko dzięki osiągnięciom w nauce, kształceniu, organizacji życia naukowego i akademickiego. Wieloletni, dynamiczny rozwój umożliwił nam stworzenie wydziału, czyli samodzielnej podstawowej jednostki uniwersytetu. Nasze hasło przewodnie to "Never compromise on excellence". W naszych działaniach deklarujemy m. in. tolerancję i różnorodność. Uważamy, że swoboda akademicka to zarazem szacunek do wielości poglądów i postaw. Dzisiaj pragnę szczególnie podkreślić szacunek dla zasad demokracji oraz autonomii uniwersytetu - podsumowała dziekan WA UAM.

Podczas uroczystości studenci i zaproszeni goście mogli posłuchać wykładu muzycznego dr Stana Breckenridge'a pt. "African American Music: It's all About the Rhythm!". Prelekcję pt. "American Gothic jako tekst (pop)kultury" wygłosił dr Tomasz Skirecki. Występ artystyczny przygotowali też studenci wydziałowej grupy teatralnej - Shakespeers Theatre Group.

AJ