O wolności na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza

Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza rozpoczął się Kongres Kół Naukowych UAM. Zaproszonych ekspertów - Bronisława Komorowskiego, byłego Prezydenta RP i Hannę Suchocką, byłą premier - przywitał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Jacek Jaskowiak, prezydent Poznania, uroczyście powitał gości: Bronisława Komorowskiego i Hannę Suchocką
Jacek Jaskowiak, prezydent Poznania, uroczyście powitał gości: Bronisława Komorowskiego i Hannę Suchocką

Kongres Kół Naukowych UAM to wydarzenie organizowane cyklicznie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest 100-lecie odzyskania niepodległości - dokonanie bilansu i omówienie perspektyw dla Rzeczypospolitej Polskiej.

- Przed nami rok szczególny, w którym obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli - mówił podczas otwarcia prof. Andrzej Lesicki, rektor UAM. - Ale ten rok to także inne okrągłe rocznice: 30 rocznica powrotu Polski na łono krajów demokratycznych, 15-rocznica przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej i rok obchodów stulecia naszego uniwersytetu. Cieszę się, że z tej okazji możemy witać tak znamienitych gości.

Tegorocznych ekspertów - Bronisława Komorowskiego i Hannę Suchocką - uroczyście przywitał także Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta.

- Temat kongresu jest dla nas wyzwaniem - mówił prezydent Poznania. - Tym bardziej dziękuję tym, którzy tak wiele zrobili dla naszej demokracji i wolności: prezydentowi Komorowskiemu, który nie tylko walczył o pełną demokrację, ale i potrafił dźwignąć ciężar najważniejszej funkcji w państwie oraz  prof. Hannie Suchockiej, która była premierem w bardzo trudnym okresie naszej wolności. Dziś, w stulecie odzyskania niepodległości, gdy mówimy o bilansie, musimy tez zmierzyć się z narosłymi mitami. Musimy zobaczyć, jak wykorzystaliśmy ten czas i przyjąć na siebie odpowiedzialność za przyszłość.

Pierwszym wykładem, który zainaugurował tegoroczny kongres, było wystąpienie Bronisława Komorowskiego, prezydenta RP w latach 2010-2014.

- Nie ulega wątpliwości, ze działalność kół naukowych to był jeden z istotnych aspektów działalności studenckiej zarówno przed stu laty, jak i w czasach obu niepodległościowych przełomów - podkreślał w wykładzie Bronisław Komorowski. - Polska odzyskiwała bowiem suwerenność dwukrotnie. Sens rozmawiania o niepodległości to próba wydobycia z tego dwukrotnego doświadczenia czegoś istotnego na przyszłość. Tylko tak można zobaczyć nie tylko bilans, ale także perspektywy na przyszłość. Warto przy tym pamiętać, że tak jak niepodległość nie jest dana raz na zawsze, tak samo nie jest raz na zawsze dana szansa na wybór orientacji cywilizacyjnej i rozwojowej. Krzysztof Skubiszewski, wielki poznaniak, bardzo trafnie ujął wybór, przed którym stał i nadal stoi nasz kraj. Polska może być albo europejska albo moskiewska. To myśl, która powinna nam towarzyszyć.

Kongres jest wydarzeniem otwartym, adresowanym do studentów, doktorantów i pracowników nauki oraz wszystkich zainteresowanych podejmowaną tematyką. Odbywa się na dwóch wydziałach Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, gdzie zorganizowane zostały dwa panele eksperckie, w których wezmą udział wybitni przedstawiciele kilku dyscyplin naukowych.

Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć tutaj: www.facebook.com/events/425535131198735/