Poznań dzieli się doświadczeniami podczas Smart City Forum

System rowerów miejskich, scooter- i car-sharing,  inwestycje wspierające zrównoważony transport, miejska przestrzeń coworkingowa - Poznań w zakresie tzw. ekonomii współdzielenia ma spore doświadczenia. Podczas VI Smart City Forum w Warszawie podzielił się nimi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. 

Podczas VI Smart City Forum prezydent Jacek Jaśkowiak wziął udział w panelu nt. ekonomii współdzielenia
Podczas VI Smart City Forum prezydent Jacek Jaśkowiak wziął udział w panelu nt. ekonomii współdzielenia

Celem konferencji jest poszukiwanie rozwiązań dążących do unowocześnienia infrastruktury polskich miast oraz poprawy jakości życia jego mieszkańców. Smart City Forum tworzą czołowi przedstawiciele administracji publicznej i biznesu. W radzie programowej konferencji zasiada m.in. prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, który uczestniczył w środowej debacie poświęconej Sharing Economy - współdzieleniu zasobów infrastruktury miejskiej. Miasto Poznań było współgospodarzem tego bloku dyskusyjnego.

- Musimy nauczyć się dzielić. Także przestrzenią, by jak najlepiej wykorzystywać dostępną infrastrukturę, bo ona jest wspólna. Dzielenie się sprawdza się również w zakresie korzystania z różnych środków transportu. Nie powinniśmy bać się podejmowania odważnych decyzji i wdrażania pomysłów, które sprawdziły się już w miastach na zachodzie Europy. Mimo, że początkowo bywają niepopularne, z czasem okazują się świetnymi rozwiązaniami - mówił prezydent Jacek Jaśkowiak.

Poznań stawia na inwestycje wspierające zrównoważoną mobilność. Tworzy nową i remontuje istniejącą infrastrukturę komunikacyjną, która uczyni transport szybszym i mniej uciążliwym. To nie tylko odnowa infrastruktury sieciowo-torowej, która w tym roku pochłonie ok. 24 mln zł (dla porównania - w roku 2014 na ten cel przeznaczono zaledwie 3 mln zł), lecz również uzupełnianie jej o coraz bardziej popularny system roweru miejskiego, wypożyczalnię ekologicznych skuterów, która niedawno wystartowała czy o przygotowujący się do rozruchu system wypożyczania ekologicznych aut. Wszystko po to, by zlikwidować korki i ułatwić przemieszczanie się po mieście.

- Tu również ważne jest współdzielenie. To żadna nowość. Już przed laty na postojach taksówek można było zauważyć osoby, które potrafiły się dogadać i złożyć się na opłacenie kosztów jazdy w jednym kierunku. Zamiast kilku taksówek w miasto wyruszała jedna. To działało. Mam nadzieję, że będzie również działało przy współdzieleniu samochodów. Dzięki temu mamy szansę na ograniczenie wjazdu aut do miasta i uwolnienie wspólnej przestrzeni - tłumaczył Jacek Jaśkowiak.

VI Smart City Forum potrwa do 21 września.

Jacek Łakomy/biuro prasowe