Poznań oddał hołd powstańcom

Uroczystości upamiętniające bohaterów Powstania Warszawskiego rozpoczęły się od syren alarmowych, które zabrzmiały w całym mieście o godzinie "W", czyli punktualnie o 17. 1 sierpnia 1944 roku dokładnie o tej godzinie wybuchło Powstanie Warszawskie. 71 lat później pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego w parku Wieniawskiego zebrali się kombatanci Armii Krajowej oraz przedstawiciele władz samorządowych, by oddać hołd poległym w czasie tego niepodległościowego zrywu. 

UM Poznan - grafika artykułu
UM Poznań

"Patrzymy na bohaterów powstania warszawskiego z nadzieją, że to zwycięstwo, które oni wywalczyli nigdy nie będzie wołało o taką daninę krwi, jaka wówczas była potrzebna. Poznań będzie z was zawsze bardzo dumny".

Tymi słowami rozpoczęły się oficjalne obchody 71. rocznicy Powstania Warszawskiego, które równolegle z uroczystościami w Warszawie, odbyły się w Poznaniu pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego.

- Z 40 tysięcy walczących wówczas w Warszawie zostało niewiele ponad 18 tysięcy żołnierzy. To była walka na śmierć i życie i nie ma w tym żadnej przesady - mówił pułkownik Jan Górski, żołnierz Armii Krajowej, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręgu Wielkopolska - Ale walczyła cała Warszawa, zginęło ponad 200 tysięcy mieszkańców. To była walka o niepodległość, o wolność i suwerenność naszego kraju. Naród polski chciał żyć w wolnym kraju.

Nazwa jaką przyjął ten zryw niepodległościowy go regionalizuje, ale walczyli w nim ludzie z każdego zakątka Polski. Wśród nich było około 800 Wielkopolan.

- Wielkopolanie stanowili liczną i niezwykle ważną grupę. Wielu żołnierzy z Wielkopolski zakończyło swój szlak bojowy w okolicach Warszawy i w stolicy prowadziło dalej działalność konspiracyjną. Zdarzało się, że w powstaniu walczyły całe rodziny. Trudno, żebyśmy też nie świętowali tej rocznicy i nie chcieli oddać hołdu bohaterom tego powstania - podkreślał podczas uroczystości zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski -

W historii XX w. Powstanie Warszawskie jest najbardziej dramatycznym świadectwem niezłomności polskiego ducha i bohaterstwa. Wszystkich uczestników tamtych wydarzeń, warszawiaków, poznaniaków i innych połączyła gotowość do podjęcia heroicznej walki o godność i przyszłość narodu polskiego - dodał prezydent.

Podczas poznańskiej uroczystości mianowania na wyższe stopnie otrzymali żołnierze Armii Krajowej, porucznik Stanisław Holak ps. "Grzmot" i porucznik Antoni Stasiuk ps. "Pień" i "Grześ". Chwilę później mjr Wojciech Nawrocki wygłosił Apel Poległych, który zakończyła uroczysta salwa honorowa. Następnie kwiat i wieńce pod pomnikiem złożyli przedstawiciele związku żołnierzy AK i innych organizacji kombatanckich, władz samorządowych, policji, straży pożarnej, senatorowie i posłowie oraz wielu innych. Na zakończenie obchodów zgromadzeni pod pomnikiem parku Henryka Wieniawskiego uczcili poległych w powstaniu minutą ciszy.