Prezydent miasta uczcił 79. rocznicę Zbrodni Katyńskiej

Pod Pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru mieszkańcy Poznania uroczyście uczcili pamięć Polaków zesłanych na Sybir. Kwiaty pod monumentem złożył Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta i Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

Ceremoniał wojskowy zakończył Apel Pamięci, którym oddano hołd wszystkim ofiarom stalinowskiego terroru
Ceremoniał wojskowy zakończył Apel Pamięci, którym oddano hołd wszystkim ofiarom stalinowskiego terroru

Obchody 79. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i drugiej masowej zsyłki Polaków na Sybir rozpoczęła msza święta w kościele oo. Dominikanów. Następnie uczestnicy uroczystości w towarzystwie Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych i pocztów sztandarowych przemaszerowali pod Pomnik Ofiar Katynia i Sybiru. Upamiętnia on ponad 25 tysięcy polskich jeńców zamordowanych w Katyniu oraz półtora miliona Polaków wywiezionych na Sybir i stepy Kazachstanu, gdzie znaczna część z nich poniosła śmierć.

- Przy tym pomniku wracamy do wspomnień o cierpieniu, zesłaniu, represjach NKWD i UB - mówił Tadeusz Patecki, prezes Stowarzyszenia Katyń w Poznaniu. - Łączymy się z naszymi najbliższymi, którzy za cenę życia byli wierni przysiędze, służąc z honorem Bogu i ojczyźnie. Siostry, bracia, rodacy - my pamiętamy!

Ceremoniał wojskowy zakończył Apel Pamięci, którym oddano hołd wszystkim ofiarom stalinowskiego terroru. Po nim w imieniu poznaniaków kwiaty pod pomnikiem złożyli: Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta i Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta. Gospodarzem uroczystości był samorząd województwa wielkopolskiego.

- Tej zbrodni przez wiele lat towarzyszyło wielkie kłamstwo i wielkie milczenie - mówił Marek Woźniak, marszałek województwa. - Kiedy odzyskaliśmy wolną Polskę, jednym z pierwszych zadań stało się upowszechnienie prawdy o zbrodni katyńskiej i upamiętnienie ofiar stalinowskich zbrodni. Ich symbolicznymi mogiłami stały się pomniki i tablice pamięci.

Kwiaty złożyli również parlamentarzyści, samorządowcy z całego regionu, młodzież i przedstawiciele wielu organizacji i stowarzyszeń.

AW