Ślubowanie Prezydenta Miasta Poznania

Przemówienie wygłoszone po złożeniu ślubowania.

Ślubowanie Prezydenta Miasta Poznania
Ślubowanie Prezydenta Miasta Poznania

Panie Przewodniczący,

Wysoka Rado,

Szanowni Goście!

Złożone przed chwilą ślubowanie traktuję jako ogromny zaszczyt i honor.

Tym większy, że poznanianki i poznaniacy kierowanie swego Miasta powierzyli mi już drugi raz. Swoją akceptację przyjętego kierunku zmian wyrazili jednoznacznie,
o wyborze decydując po raz pierwszy w jednej turze, rekordową liczbą głosów.

Serdecznie dziękuję za to poparcie i tak mocny mandat. Przyjmuję go oczywiście z wielką satysfakcją i radością, ale jednocześnie i pokorą, czując ciężar spoczywającej na mnie odpowiedzialności.

Mieszkanki i mieszkańcy Poznania obdarzyli ogromnym zaufaniem nie tylko urzędującego prezydenta, ale i formację, która przez cztery lata współzarządzała Miastem. To zdecydowany wyraz aprobaty dla dotychczasowych działań i sposobu, w jaki zaczęliśmy rozwijać Poznań, który staje się miejscem coraz bardziej przyjaznym dla mieszkańców. Systematycznie poprawiamy komfort ich codziennego życia, dbając o ich potrzeby, a nie o wyimaginowany marketingowy prestiż inwestycyjnych fajerwerków. Poznaniacy chcą chodzić po równych chodnikach, mieć blisko do parku czy na plac zabaw, jechać nowoczesnym tramwajem lub autobusem, posłać dzieci do żłobka, przedszkola, szkoły czy na trening - niedaleko ich domu. Chcą czystszego powietrza, poczucia bezpieczeństwa, dostępnej kultury i możliwości rekreacji oraz centrum, gdzie można przyjemnie spędzić czas i pochwalić się nim gościom. Chcą wreszcie żyć po swojemu, zgodnie z własnymi wyborami i czuć się u siebie. Od samorządowych władz miasta oczekują sprawnego zarządzania, dbania o ich potrzeby, ale też szacunku i wsparcia w różnych życiowych sytuacjach.  

I te oczekiwania zobowiązuję się spełniać. Wiem, że będę miał duże wsparcie w Radzie Miasta Poznania. Wolą mieszkańców po raz pierwszy jedna formacja polityczna ma w niej stabilną większość, co pozwoli na sprawne podejmowanie potrzebnych decyzji. Liczę na merytoryczną współpracę i przedmiotowe, konstruktywne dyskusje. Mamy bowiem wyjątkową w historii Poznania szansę, by w ciągu tych pięciu lat podnieść nasz standard życia do poziomu osiągniętego w najlepszych miastach europejskich.

Będę robił, co w mojej mocy, by do tego doprowadzić. Obiecuję ciężko pracować i tego samego wymagać od wszystkich moich współpracowników w Urzędzie. Zadania, które mamy do wykonania, będziemy realizować najlepiej, jak to możliwe. Jestem zdeterminowany, by każdy dzień rozpoczynającej się prezydentury wykorzystać maksymalnie efektywnie.

Ufam, że z takim nastawieniem dziś w ławach Rady Miasta zasiadają też Radni. Nie zmarnujmy danej nam przez poznanianki i poznaniaków szansy na zmianę naszego miasta
w jak najlepsze do życia. Razem udowodnijmy wyborcom, że warto było na nas zagłosować.

Jeszcze raz dziękując za zaufanie, w tej wzruszającej dla mnie chwili, z pokorą deklaruję pełne poświęcenie się pracy na rzecz mieszkańców i Miasta. Zadanie, jakie teraz wypełniam, traktuję jako najważniejsze w moim życiu. Będę robił wszystko, by wywiązać się z niego jak najlepiej.