Spotkanie ze studentami

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, spotkał się ze studentami z Niemiec i Polski, którzy wzajemnie uczą się swoich ojczystych języków. Młodzi ludzie zwiedzili Bramę Poznania i podsumowali swój kurs językowy.

Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta, spotkał się ze studentami, którzy ukończyli kurs językowy organizowany przez GFPS
Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta, spotkał się ze studentami, którzy ukończyli kurs językowy organizowany przez GFPS

11 Niemców uczących się języka polskiego i 16 Polaków uczących się niemieckiego spotkało się w Poznaniu w ramach podsumowania letniego kursu "Tandem". To nietypowy kurs językowy: oprócz codziennych zajęć z lektorami studenci ćwiczyli też rozmowy w polsko- niemieckich parach. Studenci uczestniczyli w "Tandemie" na przełomie sierpnia i września. Prezydenta Poznania pytali o jego doświadczenia ze stypendium w Niemczech

W tamtych czasach nie wierzyłem, że mogę się dostać na stypendium zagraniczne, to było jak los na loterii -  mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Udało mi się, bo znałem dobrze język i pisałem pracę na nietypowy temat, a większość literatury przedmiotu była po niemiecku. Gdy wyjechałem na stypendium, przeżyłem szok kulturowy. Nagle zobaczyłem, że można żyć inaczej. Dostałem możliwość poznania nowych ludzi, innych kultur. Zobaczyłem, że osoby z niepełnosprawnościami mogą aktywnie brać udział w życiu społecznym, że relacje między nauczycielami, a studentami mogą wyglądać inaczej. Wiele mnie to nauczyło.  

Wspólne zwiedzanie w Poznaniu to to pierwsze tego typu spotkanie "PoTANDEmowe", które ma służyć integracji uczestników wakacyjnego wyjazdu językowego. Młodzi ludzie przebywają w Poznaniu od 12 do 14 października. Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Poznania.

-Bardzo byłem ciekawy opinii prezydenta Poznania, bo mam wrażenie, że jego i moja historia są częściowo jak lustrzane odbicia - mówi Paul Naumann, student z Niemiec. - Prezydent jest z Poznania, a był na stypendium w Bielefeld. Ja urodziłem się pod Bielefeld, teraz jestem w Poznaniu. Podoba mi się to miasto i cieszę się, że mamy możliwość spotkać się tu razem.

Kurs jest organizowany przez GFPS e.V. i GFPS-Polska, czyli przez Stowarzyszenie Naukowo-Kulturalne w Europie Środkowej i Wschodniej. To rodzina studenckich stowarzyszeń non-profit działających od w Niemczech (GFPS e. V.), w Polsce (GFPS-Polska) i w Czechach (GFPS-CZ). Cele statutowe GFPS-Polska to wspieranie nauki oraz wymiany i współpracy studenckiej i naukowej pomiędzy Polską a Niemcami i innymi krajami.

W ramach GFPS studenci organizują pomoc dla innych młodych ludzi, nie pobierając za swą pracę żadnego wynagrodzenia. W ciągu niemal 30 lat działalności dzięki trzem organizacjom partnerskim ponad 1000 studentów wyjechało na semestralne stypendium zagraniczne, a kolejne tysiące członków mogły uczestniczyć w licznych międzynarodowych projektach.

AW