Szanujemy nasze dziedzictwo. Wykład w Bramie Poznania

Dziedzictwo kulturowe, jego ochrona i promocja to zagadnienia obecne w narracji publicznej, rządowej i samorządowej, a także w dyskursie naukowym i edukacyjnym. O ewolucji tego pojęcia oraz zmianie, która zaszła w podejściu do przeszłości mówił w Poznaniu prof. Jacek Purchla z Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, przewodniczący Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.

Wykład "Przyszłość przeszłości" w Bramie Poznania
Wykład "Przyszłość przeszłości" w Bramie Poznania

Wykład"Przyszłość przeszłości" odbył się we wtorek, w Bramie Poznania i przyciągnął wielu poznaniaków. Wśród uczestników spotkania byli goście z Krakowa, a także prezydent Warszawy - Hanna Gronkiewicz- Waltz. Zebranych powitał prezydent Jacek Jaśkowiak.

- Staramy się dbać o nasze dziedzictwo, szanować nasze zabytki. Chcemy przywrócić Staremu Rynkowi jego dawną świetność. Jednak, dziedzictwo to nie tylko zabytki. W zeszłym roku miałem przyjemność zapoznać się z pozycją Jacka Olczyka "Życie literackie w Krakowie". W mieście tym uznano że należy stawiać na literaturę i sztukę. Jedni artyści przyciągali kolejnych. Uświadomiłem sobie, jak ważna jest inwestowanie w kulturę - mówił Jacek Jaśkowiak.

- Przyjechałem do Poznania i zaniemówiłem, także w wymiarze metaforycznym, bo miasto bardzo się zmienia - przyznał prof. Jacek Purchla. - Poznań i Kraków łączy wiele. Miałem zaszczyt reprezentować moje miasto, gdy inicjowano powstanie Związku Miast Polskich. Już w połowie XIX wieku, pod zaborem pruskim i austriackim mówiliśmy, że wyznacznikiem wolnego państwa jest wolna gmina. Myślę, że prezydenci Krakowa i Poznania są filarami najgłębszego myślenia o samorządzie i za to bardzo dziękuję - podkreślił profesor.

Wykład pt. "Przyszłość przeszłości" poświęcony był ewolucji pojęcia dziedzictwa kulturowego i wielowymiarowej zmianie, która zaszła  podejściu do przeszłości i "pomników historii". Wykład profesora poprzedziło wystąpienie Agaty Wąsowskiej-Pawlik - dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Spotkanie poprowadził prof. Waldemar Łazuga, kierownik Zakładu Myśli i Kultury Politycznej w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Organizatorem spotkania był Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania.Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018 (ERDK 2018). Celem tej ogólnoeuropejskiej kampanii jest promocja i poszerzanie wiedzy o znaczeniu dziedzictwa kulturowego, zwłaszcza wymiarze społecznym i gospodarczym.Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego działania w Polsce, związane z Rokiem Dziedzictwa, koordynuje i realizuje Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie.

AJ