Wymiana doświadczeń w Paryżu

Prezydent Miasta Poznania był gościem i prelegentem seminarium Ambasady RP przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w Paryżu. Prezydent wziął udział w seminarium poświęconemu rozwojowi miast oraz złożył wiązankę kwiatów niedaleko miejsca zamachów terrorystycznych.

UMP 2015 - grafika artykułu
UMP 2015

Zaproszenie Poznania na debatę o OECD to spore wyróżnienie dla Miasta na tle ośrodków miejskich. OECD to wiodący europejski think tank, więc możliwość wzięcia udziału przedstawicieli Poznania w organizowanej debacie było doskonałą okazją na uzyskanie unikalnej wiedzy oraz wymiany doświadczeń. Przedstawiciele Miasta skorzystali z nieodpłatnego dostępu do informacji o najnowszych trendach w zakresie nowoczesnego zarządzania miastami.

"Stories from the City, Stories from the OECD - how to run a city in the 21st century" to seminarium przedstawiające pozytywne i negatywne strony rozwoju miast oraz realne problemy dla władz. Dyskutowano o tendencjach w demografii, powiązaniami między obszarami wiejskimi i miejskimi, deindustrializacji, trendach w polityce społecznej i środowiskowej, a także o roli miast na arenie międzynarodowej. Goście zastanawiali się nad współpracą miast z metropoliami, strategiami dotyczącymi ekologicznego rozwoju oraz zwiększenia jakości żywności w miastach. Seminarium było również doskonałą okazją do promocji Miasta za granicą.

Seminarium otworzył Ambasador RP przy OECD w Paryżu, dr Jakub Kubiak. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Stefan Kapferer, Zastępca Sekretarza Generalnego OECD w Paryżu, Marii Kiviniemi, Zastępca Sekretarza Generalnego OECD, Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi, Robert Biedroń, Prezydent Miasta Słupska oraz Michał Olszewski, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.

Podczas seminarium goście stwierdzili, że małe miasta starają się konkurować z wielkimi miastami, ale potrzebne jest wsparcie rządu. Jednym z największych problemów małych miast jest zahamowanie odpływu ludności. Szansa na zatrzymanie mieszkańców to przygotowanie dobrej oferty edukacyjnej, dbanie o czystość środowiska oraz inwestowanie w kapitał ludzki. Samorządowcy zwrócili uwagę na potrzebę rozwoju współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami.

Miasto musi być przede wszystkim dobre do życia. Niekoniecznie są potrzebne duże inwestycje takie jak stadion, ale poprawa jakości transportu publicznego, żeby mieszkańcy mogli wygodnie dojechać do pracy. Goście mieli okazję zapoznać się z modelem hanowerskim, w którym kwestią transportu metropolii zajmuje się prezydent.

Nie zabrakło również tematu uchodźców. Do sprawy konieczne jest wielopoziomowe podejście. Uchodźcy to nie tylko konieczność pomocy humanitarnej, ale przede wszystkim realna korzyść gospodarcza. Uczestnicy spotkania stwierdzili, że nie ma lepszej metody integracji uchodźców ze społeczeństwem niż włączenie ich w rynek pracy.

W czasie pobytu Prezydent Miasta Poznania odwiedził też siedzibę OECD, by spotkać się z Panem Rudigerem Ahrendt'em - szefem wydziału do spraw polityki miejskiej OECD.

Symbolicznym punktem wizyty w Paryżu i wyrazem solidarności wobec pogrążonych w żałobie Francuzów, było złożenie przez Prezydenta Jacka Jaśkowiaka wiązanki kwiatów w kolorach polskiej flagi i zapalenie znicza w pobliżu sali Bataclan, w której 13 listopada doszło do najbardziej krwawej masakry. W Bataclan miało zginąć nawet 89 osób.