Zainteresowanie ofertą Poznania na targach w Cannes

Tereny Wolnych Torów wzbudziły spore zainteresowanie podczas tegorocznej edycji największych światowych targów nieruchomości i inwestycji - MIPIM 2017 w Cannes. Przestawiciele uczestniczącej w targach poznańskiej delegacji przyznają, że Poznań ma dobrą markę wśród inwestorów i że w tym roku odbyli więcej spotkań biznesowych niż przed rokiem.

Targi MIPIM w Cannes
Targi MIPIM w Cannes

Większa liczba spotkań to oczywiście nie tylko efekt pojawienia się oferty Wolnych Torów.

- Poznań jest postrzegany nie tylko jako miasto, które ma rzeczywisty potencjał, odpowiednie zaplecze akademickie, ale też ośrodek stwarzający przyjazny klimat do inwestycji. To wszystko rzutuje na naszą rosnącą pozycję. Coraz więcej inwestorów chce się z nami spotykać i rozmawiać - mówi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, który w środę prezentował miasto i jego wizję w przyszłości podczas panelu Poland Today.

W dyskusji przedstawicieli międzynarodowych korporacji właśnie stolica Wielkopolski postrzegana była jako miejsce, które w Polsce - obok Warszawy - jest najbardziej perspektywiczne do inwestowania.

- Targi w Cannes są idealnym miejscem na przeprowadzenie kilkudziesięciu spotkań dziennie. Gdzie indziej nie byłoby na to szans. Staramy się nie tylko zainteresować miastem, ale i przedstawiamy konkretne lokalizacje, o konkretnym przeznaczeniu. Inwestorzy chcą wiedzieć coraz więcej. Interesuje ich m.in. co zamierzamy zrobić z Wartą, jakie mamy plany w stosunku do śródmieścia. Interesuje ich cała otoczka. Muszą wiedzieć, w co wchodzą. Inwestycje nie są tworzone w próżni - wyjaśnia Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Mariusz Wiśniewski przypomina, że nie sposób przecenić wagi targów w Cannes dla inwestycji. Te przeprowadzone w Poznaniu w ostatnich latach są w dużej mierze pokłosiem obecności miasta na targach MIPIM.

Zainteresowanie tegoroczną ofertą Poznania, w skład której wchodzi 46 atrakcyjnych nieruchomości, pozwala żywić nadzieję, że tak może być i tym razem.

Najmocniej promowaną w Cannes ofertą Poznania są tereny Wolnych Torów, w stosunku do których ruszają właśnie prace nad projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Promocji w Cannes służy zarówno prezentacja multimedialna, jak i materiały informacyjne.    

- Wolne Tory prezentujemy w Cannes po raz pierwszy. Mamy świadomość, że w Europie można znaleźć podobne miejsca, ale w tej części Starego Kontynentu to tereny wyjątkowe, podbudzające wyobraźnię i stwarzające perspektywy w podobny sposób jak "ziemia niczyja" w okolicy muru berlińskiego tuż po zjednoczeniu Niemiec. Podchodzimy do nich z pietyzmem i rozwagą. Chcielibyśmy zainteresować tymi terenami dużego inwestora, który byłby w stanie udźwignąć realizację całości planów - tłumaczy Mariusz Wiśniewski.

Dla  potencjalnych inwestorów istotne jest to, że miasto włączyło się aktywnie w zagospodarowanie tych terenów, mimo że są to w części tereny kolejowe, a w części pzostające w zarządzie syndyka majątku ZNTK. Wiedzą już, że miasto wywołało plan zagospodarowania przestrzennego, potrafi współdziałać z PKP we wspólnym zespole i chce pilnować działań na tym terenie. Wpływ na przyciągnięcie inwestora może mieć też fakt, że jeszcze w tym roku - po sąsiedzku - swoją inwestycję rozpocznie globalny gracz na rynku - Skanska.

Skanska, tak jak francuska Orpea, która kupiła szpital przy ul. Szkolnej, to naturalni ambasadorowie Poznania. Ich inwestycje mogą być impulsem dla innych. Przedstawiciele władz miasta spotkali się w Cannes z Jeanem Claude Marianem, założycielem i prezesem grupy, której roczne przychody przekraczają 2,8 mld euro. Francuzi zaprezentowali pierwsze wizualizacje konserwatorsko-architektoniczne dawnego szpitala, zakładające m.in. odtworzenie przedwojennej elewacji od ul. Szkolnej.  Pierwszy etap inwestycji mają zamiar zakończyć w roku 2020. Docelowo powstanie tu nie tylko dom seniora, ale i komercyjny hotel oraz lokale usługowe. To wszystko ma szansę ożywić okolice i wpisać się w politykę rewitalizacji centrum miasta.

Jacek Łakomy/ biuro prasowe