Wielka Kontra Tycia

Poznań po raz kolejny walczy z otyłością. Mieszkańcy miasta, którzy bezskutecznie próbują zgubić zbędne kilogramy, będą mogli za darmo skorzystać z pomocy lekarza, dietetyka, trenera aktywności fizycznej czy psychologa. Ruszyły już zapisy do programu wsparcia.

Wielka kontra Tycia - grafika artykułu
Wielka kontra Tycia

"Wielka Kontra Tycia" to hasło przewodnie inicjatywy, która ma pomóc mieszkańcom Poznania walczącym ze zbędnymi kilogramami. Rusza już druga edycja projektu "Tworzenie grup wsparcia dla osób z otyłością". Mogą w nim wziąć udział poznaniacy w wieku 18-67 lat.

- Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, a wraz z nadmiarem kilogramów pojawiają się problemy ze zdrowiem - podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta. - Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego stawiamy na projekty, które mogą skutecznie przeciwdziałać powstawaniu chorób. "Wielka Kontra Tycia" to jeden z nich. Prowadzimy też szereg innych programów profilaktycznych skierowanych do mieszkańców w każdym wieku.

W ramach projektu powstaną dwie grupy wsparcia, których uczestnicy razem powalczą o prawidłową masę ciała.

- Ludziom z otyłością czasami towarzyszy poczucie niemocy i nieśmiałość w relacjach społecznych - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych. -  Chcemy nie tylko wzmocnić poczucie własnej wartości, ale i stworzyć realną szansę na uzyskanie lepszej sylwetki i utrzymanie zdrowia.

Każda z grup będzie liczyła 15 osób, w następujących przedziałach wiekowych: 18 - 54 lat oraz 55 - 67 lat.  Udział w projekcie jest bezpłatny, ale skorzystać z niego mogą wyłącznie mieszkańcy Poznania z wynikiem  BMI 30 i powyżej. Ważnym kryterium udziału w projekcie jest potwierdzenie otyłości przez lekarza rodzinnego lub innego specjalistę dokonane na podstawie oceny wzrostu oraz masy ciała pacjenta.

- Kontynuujemy działania, które z sukcesem rozpoczęliśmy w ubiegłym roku - mówi Joanna Olenderek, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych. - Nowością drugiej edycji projektu będzie możliwość podszkolenia swoich umiejętności kulinarnych. Tym razem spotkamy się z uczestnikami również na warsztatach w kuchni.  Projekt ma inspirować do większej dbałości o prawidłową wagę i wysoką jakość posiłków, a docelowo do troski o zdrowie.

W ramach projektu zaplanowano spotkania ze specjalistami: lekarzem, dietetykiem, psychologiem i trenerem aktywności fizycznej/fizjoterapeutą. Zajęcia będą urozmaicone i dostosowane do potrzeb uczestników grup wsparcia. Podczas warsztatów kulinarnych uczestnicy nauczą się prawidłowo przygotowywać zdrowe i dobrze zbilansowane posiłki.  Na zakończenie programu opracują przepisy do książki kucharskiej, która dostępna będzie na stronach internetowych miasta.

Więcej o projekcie na stronie: www.poznan.pl/odchudzamy lub https://www.facebook.com/instytutzywieniaczlowiekaidietetyki/

Jak się zgłosić?

Formularze zgłoszeń dostępne będą  na stronie internetowej www.poznan.pl/odchudzamy i w Centrum Inicjatyw Senioralnych. W powyższych instytucjach będą odbywały się również spotkania grup.

Nabór uczestników rozpocznie się 14 czerwca i potrwa do 29 czerwca br. Decyduje kolejność poprawnie złożonych zgłoszeń. Centrum Inicjatyw Senioralnych: ul. Mielżyńskiego 24, 61-725 Poznań, pokój nr 3, (tel. 61 842 35 09 -  od godz. 9.00 do godz. 16.00) - rekrutacja osób w wieku od 55 do 67 roku życia.

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Instytut Żywienia Człowieka i Dietetyki, ul. Wojska Polskiego 31, 60-637 Poznań, (tel. 513 718 572 - od godz. 9.00 do godz. 16.00)  - rekrutacja osób w wieku od 18 do 54 roku życia.

Program realizowany jest przy wsparciu Ministerstwa Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.

AW