Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej
 

Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Szanowni Państwo,

dzisiejsze święto - Dzień Edukacji Narodowej - skupia myśli całego społeczeństwa wokół osób zawodowo związanych z oświatą i szkolnictwem. To właśnie dziś w szczególny sposób uzmysławiamy sobie, jak istotną rolę odgrywają pedagodzy w życiu kolejnych pokoleń, ich intelektualnym i moralnym rozwoju.

czytaj więcej
Zaproszenie na konferencję - New Education Forum "Kompetencje XXI wieku i wyzwania edukacji" AKTUALIZACJA
 

Zaproszenie na konferencję - New Education Forum "Kompetencje XXI wieku i wyzwania edukacji" AKTUALIZACJA

Rekrutacja przedłużona do 15 października br.!

-----------------

Szanowni Państwo,

Miasto Poznań, Centrum Innowacyjnej Edukacji oraz Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM mają zaszczyt zaprosić na międzynarodową konferencję New Education Forum, która odbędzie się 17 października br. o godz. 9:30 w siedzibie Uniwersytetu Adama Mickiewicza przy ulicy Wieniawskiego 1 w Poznaniu w Sali Lubrańskiego.

czytaj więcej
Bal u Małego Księcia z okazji Dnia Przedszkolaka
 

Bal u Małego Księcia z okazji Dnia Przedszkolaka

We wrześniu w całej Polsce obchodzony jest Dzień Przedszkolaka. To okazja do spotkania, integracji i wspólnej zabawy. W Poznaniu najmłodsi świętowali w Arenie. Hasło tegorocznej imprezy, będące jednocześnie nazwą projektu edukacyjnego skierowanego do poznańskich przedszkolaków, brzmiało "Przyjaciele Małego Księcia".

czytaj więcej
Zajęcia antydyskryminacyjne w poznańskich szkołach - już ponad 140 projektów
 

Zajęcia antydyskryminacyjne w poznańskich szkołach - już ponad 140 projektów

W poznańskich szkołach od półtora roku realizowane są zajęcia z obszaru przeciwdziałania wykluczeniu i dyskryminacji, finansowane z budżetu miasta. Do tej pory odbyły się trzy edycje programu. Nabór do czwartej rozpoczął się we wrześniu, a druga tura ruszy w październiku. W ramach konferencji pt. "Poznańska szkoła bez dyskryminacji" uczestnicy i uczestniczki projektu wzięli udział w warsztatach poświęconych realizacji zajęć antydyskryminacyjnychi podsumowali ich dotychczasowe efekty.

Lekcje przeciwdziałające dyskryminacji i wykluczeniu są realizowane w ramach zajęć dodatkowych. O tym, jak zostaną przeprowadzone decydują nauczyciele. Szkoły mogą też współpracować w tym zakresie z instytucjami czy organizacjami zajmującymi się przeciwdziałaniu wykluczeniom (np. fundacjami czy stowarzyszeniami). W ramach projektu zrealizowano już szereg warsztatów - uczennice poszukiwały swoich superbohaterek, młodzież uczestniczyła w zajęciach literackich i plastycznych, poświęconych tematyce antydyskryminacyjnej, pomagała osobom z niepełnosprawnościami i realizowała wiele innych ciekawych pomysłów

czytaj więcej
Warsztaty dla nauczycieli
 

Warsztaty dla nauczycieli

Dyrektorzy szkół i placówek oświatowych!

Miasto Poznań, jako organ prowadzący szkoły, od kilkunastu lat organizuje w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki działania, w których nauczyciele m.in. organizują zajęcia nawiązujące do kwestii edukacji seksualnej dzieci i młodzieży. Od stycznia 2018 r. finansujemy również zajęcia dodatkowe dla uczniów szkół prowadzonych przez Miasto Poznań, które poruszają tematy związane z przeciwdziałaniem dyskryminacji. Nauczyciele szkół - autorzy projektów- w opracowanych przez siebie programach wskazują na tematy związane z edukacja seksualną młodzieży, a szczególnie na zbyt mały wymiar tego typu zajęć w szkole.

czytaj więcej
Na Drzymały coraz piękniej...
 

Na Drzymały coraz piękniej...

Gdybym nie marzyła, to nie byłoby tej szkoły wcale- mówi Elżbieta Marciniak, dyrektor XXXVIII Liceum Ogólnokształcącecgo w Poznaniu. To marzenia nadają sens ludzkiemu życiu. I kiedy reforma oświaty spowodowała, że nasze 58 gimnazjum dwujęzyczne przeszło do lamusa, bardzo chciałam, by kontynuacją naszej pracy było dwujęzyczne liceum właśnie. Mam świetną kadrę, za którą bym wypłakała oczy, gdyby przyszło nam się rozstać. Uczymy tutoringu, mamy podjętą współpracę z wieloma uczelniami, mamy klasy patronackie, czego my zresztą nie mamy? Teraz na dokładkę dostaliśmy od miasta pieniądze na remont sal lekcyjnych, części bloku sportowego i sali gimnastycznej. A w przyszłym roku przejdziemy termomodernizację i wtedy będziemy po prostu perłą na Sołaczu. A że stoimy nie tylko językiem angielskim, ale i hiszpańskim, to powiem: aplaudiendonos!

czytaj więcej
List Zastępcy Prezydenta, pana Mariusza Wiśniewskiego w sprawie wymiaru zajęć dodatkowych!
 

List Zastępcy Prezydenta, pana Mariusza Wiśniewskiego w sprawie wymiaru zajęć dodatkowych!

Szanowni Państwo Dyrektorzy, Nauczyciele, Rodzice,

w związku z licznymi zapytaniami, kierowanymi do mnie bezpośrednio, do Wydziału Oświaty oraz do dyrektorów placówek oświatowych, dotyczącymi ograniczenia wymiaru zajęć dodatkowych, realizowanych począwszy od roku szkolnego 2019/2020 w poznańskich przedszkolach i szkołach podstawowych, chciałbym wyjaśnić przyczyny takiego stanu rzeczy. 

czytaj więcej
Moja pasja szybko nie odejdzie, czyli miłość Werki do szermierki...
 

Moja pasja szybko nie odejdzie, czyli miłość Werki do szermierki...

Yvette i Nathan- to jedenastoletni bliźniacy. Bliźniaczo też zakochali się w szermierce. Nie wiem, jak to było możliwe, że przedtem nic o szermierce nie wiedziałam- uśmiecha się Yvette. Nie oglądałam zawodów w telewizji, nie czytałam o tym w sieci. To niszowy sport, a jednak bardzo go polubiłam. Przez szermierkę staram się nie chorować. Chora to ja jestem, jak mam opuścić trening.

Jaki musi być szermierz?- zastanawia się Nathan. Uczciwy, sprytny, inteligentny, zwinny. I chciałbym, żeby takie cechy zostały mi po tej szkole na zawsze. "Ta szkoła" to Zespół Szkół nr 5- mówi Dobiesław Figuła, dyrektor placówki. U nas tradycje szermierki sięgają pięćdziesięciu lat wstecz. Zaczęło się w 1970 roku, gdy z inicjatywy Ryszarda Kunze, Olimpijczyka z Rzymu 1960 roku powstawały pierwsze klasy o tym profilu. Dziś lekcje szermierki prowadzi czworo trenerów. Jednym z nich jest Tomasz Ciepły, były mistrz Europy, aktualnie trener kadry narodowej juniorów i prowadzący drużynę w klubie AZS AWF.  

Co jest fajnego w szermierce?- zastanawia się Tomasz Ciepły.  Głównie to, że jest to sport stricte indywidualny. Rozwija umysł, zwłaszcza myślenie strategiczne. To jest, jak gra w szachy- trzeba stale starać się być o krok przed przeciwnikiem. 

czytaj więcej
Sportowo, szachowo i teatralnie w SP nr 61!
 

Sportowo, szachowo i teatralnie w SP nr 61!

Być aktorem, to nie taka prosta sprawa. Trzeba nie tylko talentu do grania, pamięci do tekstów, czasu na próby i chęci do publicznych wystąpień. Dobrze jeszcze mieć gdzie występować. Dlatego kiedy Małgorzata Wiczyńska, kierowniczka świetlicy w SP nr 61 dowiedziała się, że za chwilę rusza remont auli, była cała zachwycona. Przecież ja od 20 lat prowadzę nasz słynny "Teatrzyk Kacperek"- cieszy się pani Małgosia. I to nie jedną grupę dzieci, a sześć. Czyli prosto wyliczyć, że dajemy rocznie sześć przedstawień. Spektakle pokazujemy nie tylko naszym uczniom, ale przyjeżdżają do nas grupy z innych szkół i przedszkoli. Tak więc "nowa", odmalowana  aula z błyszczącą podłogą i eleganckim nagłośnieniem będzie dla nas wszystkich powodem do radości. Wystawialiśmy już wiele baśni, ale też interpretacji mitologii egipskiej i greckiej. Na świeżych deskach pokażemy jeszcze niejedno cudne przedstawienie...

czytaj więcej
Zajęcia dodatkowe- czekamy na oferty!
 

Zajęcia dodatkowe- czekamy na oferty!

Wydział Oświaty ogłasza kolejną edycję konkursu na zajęcia dodatkowe w szkołach prowadzonych przez Miasto Poznań- konkurs obejmuje zajęcia dodatkowe z zakresu przedmiotów szkolnych, w tym: matematyczno-przyrodniczych, czy językowych, a także zajęć antydyskryminacyjnych. Regulamin konkursu i dokumenty znajdą Państwo w załączniku.

czytaj więcej
"Porąb i spal- czyli co mężczyzna musi wiedzieć o drewnie"...
 

"Porąb i spal- czyli co mężczyzna musi wiedzieć o drewnie"...

Czym zajmuje się zdun? Przecież pieców kaflowych mamy w domach tyle, co na lekarstwo. A jednak w Zespole Szkół Budowlano- Drzewnych można się wyuczyć zawodu zduna. Mamy taką klasę- potwierdza Beata Cywińska z ZSBD w Poznaniu. I cieszy się ona sporym powodzeniem wśród młodych ludzi. Okazuje się, że pieców już nie ma, są za to kominki. Spora rzesza ludzi budujących domy czy  urządzających mnieszkania chce mieć właśnie miły, przytulny kącik z kominkiem w roli głównej. I tu właśnie na scenę wkracza zdun.

Jestem najstarszym mistrzem zduńskim w Poznaniu-  chwali się Władysław Wysocki. Mam 85 lat i gdy ja zaczynałem pracę w tym zawodzie, to było takich zakładów w Poznaniu ponad 50. Dziś jest ich pięć. Ale i tak cieszę się, że kogoś jeszcze zduństwo interesuje, bo ja niebawem przeniosę się na inną planetę, a tę chciałbym zostawić jednak z czynnymi zawodowo zdunami...

czytaj więcej
A tymczasem w strefie sportu...
 

A tymczasem w strefie sportu...

Michalina jest normalną nastolatką. Lubi facebooka, messengera i Netflixa. Nie uważa, że bezsensownie pożerają jej czas. Moi rodzice uważają, że mieli lepszą młodość. Były trzepaki na podwórku, podchody i gra w klasy czy skakanie w gumę- wyjaśnia Michalina. Ja im tłumaczę, że każde pokolenie ma swoje zabawki. Naszą jest głównie smartfon, ale mamy też inne. Uwielbiam grać w badmintona i w siatkówkę. Od biedy trochę popływam i pobiegam. W każdym razie doskonale rozumiem, że sport, czy też może raczej ogólna aktywność- jest w życiu bardzo ważna... 

Michalina uczy się w IV Lo w Poznaniu. Agata Gutorska- to dyrektor tej szkoły. Dla niej również sport jest fajny, potrzebny  i to nie tylko "dla zdrowotności". Kiedy jadę z rodziną w góry, na rowery czy na basen, to wiem, że spędzamy czas kolorowo, bo aktywnie i razem. W ogóle jestem tak zwanym człowiekiem czynu i jak ruszam do boju, to na całego. A po wysiłku sportowym czy "myślowym," proponujemy naszym uczniom wymarzoną strefę komfortu, którą zrobiliśmy wspólnymi siłami: uczniowie, rodzice i ja...

czytaj więcej
Termomodernizacja poznańskich szkół
 

Termomodernizacja poznańskich szkół

Przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego prace związane z termomodernizacją zakończono w pięciu szkołach w Poznaniu. W kolejnych pięciu jeszcze trwają, a osiem jest przygotowywanych do ich rozpoczęcia.

czytaj więcej
Rozbrzmiał pierwszy dzwonek!
 

Rozbrzmiał pierwszy dzwonek!

Ponad 87 tysięcy uczniów, blisko 10 tys. nauczycieli oraz 3,5 tys. pracowników administracyjnych rozpoczęło w Poznaniu nowy rok szkolny. Oficjalna, miejska inauguracja odbyła się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 na os. Czecha. 

czytaj więcej
Witaj szkoło!
 

Witaj szkoło!

Choć wakacyjnych wspomnień czar będzie z nami jeszcze przez długi czas, to jednak dziś  kierujemy swą uwagę w stronę naszych szkół. Już za chwilę wkraczamy w nowy szkolny rok. Wszyscy pragniemy, by był on rokiem pełnym uśmiechu, sukcesów, zadowolenia. Poniżej znajdą Państwo życzenia, jakie z tej okazji napisał do Państwa pan Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania.                                                                                                                                                                                                                                                                                                

czytaj więcej
Sayonara- znaczy również "do widzenia"!
 

Sayonara- znaczy również "do widzenia"!

To się zaczęło pięć lat temu- wspomina Elżbieta Kirchner, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Poznaniu. Nasza nauczycielka Zuzanna Lenartowicz- Malcher zaraziła nas miłością do Japoni "od pierwszego wejrzenia". Ona znała już kraj kwitnącej wiśni, miała tam rodzinę i nagle zaczęło się nam wszystkim wydawać, że tak daleka ziemia, kultura, ludzie mogą być bliższe nam, poznaniakom, a my możemy po prostu wejść na pokład samolotu i polecieć do nich...

I od tamtej pory  nasza szkolna społeczność z przyjemnością  zaprasza japońskich gości, byli u nas na przykład: Daisuke Mori (szef kuchni, pracujący obecnie w Hong Kongu), który prowadził warsztaty kulinarno-fotograficzne, czy Erika Matsushita (artystka teatralna i fotografka) - ona z kolei prowadziła lekcje japońskiego i warsztaty z kaligrafii, a Japończycy zapraszają  nas.

Czy to odległy Orient, czy też Europa Wschodnia, uważam, że takie wymiany zawsze mają głęboki sens- mówi Wiesław Banaś, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty. Chodzi nie tylko o przejmowanie dobrych wzorców edukacyjnych czy zawodowych, ale też o to, że my prezentujemy nasze tradycje i osiągnięcia, porzucając przy tym niepotrzebne kompleksy, a uczniowie i ich nauczyciele z innych krajów dowiadują się o Polsce nowych, często niespodziewanych rzeczy.

czytaj więcej
Nowi dyrektorzy nominowani!
 

Nowi dyrektorzy nominowani!

Zastępca prezydenta Poznania, Mariusz Wiśniewski oraz przewodniczący Rady Miasta Poznania, Grzegorz Ganowicz wręczyli akty powierzenia stanowisk 35 dyrektorom poznańskich placówek oświatowych. Uroczysta nominacja odbyła w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania.

czytaj więcej
Rozstrzygnięcie Otwartego Konkursu Ofert na wsparcie realizacji zadania Miasta Poznania w obszarze "Nauka, szkolnictwo wyższe, edukacja, oświata i wychowanie" w roku 2019.
 

Rozstrzygnięcie Otwartego Konkursu Ofert na wsparcie realizacji zadania Miasta Poznania w obszarze "Nauka, szkolnictwo wyższe, edukacja, oświata i wychowanie" w roku 2019.

Zarządzeniem Nr 700/2019/P z dnia 29 sierpnia 2019 roku Prezydent Miasta Poznania dokonał wyboru najkorzystniejszych ofert na realizację zadania publicznego w roku 2019 w obszarze "Nauka, szkolnictwo wyższe, edukacja, oświata i wychowanie" realizowanego przez podmioty niezaliczane do sektora finansów publicznych.

czytaj więcej
Strona 1 2 352